karol x
11.01.12,11:27
dobry deň,
najde sa niekto kto poradi?
V prípade, ze v ramci tyzdenneho pružného pracovneho casu, konkretne v priebehu volitelneho pracovneho casu (v ramci ktoreho si zamestnanec sam voli zaciatok a koniec pracovnej zmeny), nariadi veduci zamestnanec pracu zamestnancovi, -bude sa tento pracovny cas povazovat za pracu nadcas? napr.: zakladny prac. cas je od 9-15 volitelny je od 7-9 a od 15-17. Ak veduci nariadi zamestnancovi pracu v case od 15-17, povazuje sa tento cas za pracu nadcas? Inak by zamestnanec mohol namietat, ze on uz ma o 15:00 padla a odchadza.
dakujem
ivka70
11.01.12,10:41
§ 97
Práca nadčas
.....
(3) Práca nadčas pri pružnom pracovnom čase je práca vykonávaná zamestnancom na základe príkazu zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad rozsah prevádzkového času v určenom pružnom pracovnom období.
karol x
11.01.12,12:09
ok. toto poznam. premyslam nad vykladom. t.zn.

1) ak vo stvrtok na konci zmeny ma zamestnanec (s 8 hod. pracovnym casom) svoj prevadzkovy cas naplneny do 36 hodin a v piatok pracuje este dalsich 8 hodin, jeho praca nadcas sa zacne pocitat v tento den po 4 hodinach prace a veduci mu ho musi nariadit. dobre tomu rozumiem?

2) ak chcel zamestnanec v utorok odist po 15:00 domov a pride veduci a povie mu, ze este bude porada, na ktorej musi byt kazdy, zamestnanec nemoze zamestnanec odmietnut a musi sa jej zucastnit?


vdaka
ivka70
11.01.12,12:13
ok. toto poznam. premyslam nad vykladom. t.zn.

1) ak vo stvrtok na konci zmeny ma zamestnanec (s 8 hod. pracovnym casom) svoj prevadzkovy cas naplneny do 36 hodin a v piatok pracuje este dalsich 8 hodin, jeho praca nadcas sa zacne pocitat v tento den po 4 hodinach prace a veduci mu ho musi nariadit. dobre tomu rozumiem?

Predpokladam, ze ma tyzden 40 hodinovy a prac. zmluvu dohodnutu tak, ze musi dodrzat pohyblivy prac. cas v tyzdni (moze byt totiz aj mesacny napr.)
Zamestnanec ma nejaky povinny pracovny cas. Ak ten cas je napr. od 9,00 do 15,00 a on v piatok pride na 9,00, musi ostat do 15,00, aj ked je to viac ako jeho 4 hodiny, ktore potrebuje do naplnenia tyzdenneho prac. casu. Ak by povinny prac. cas bol len od 11,00 do 13,00, tak mu staci odpracovat tie 4 hodiny, ktore potrebuje.


2) ak chcel zamestnanec v utorok odist po 15:00 domov a pride veduci a povie mu, ze este bude porada, na ktorej musi byt kazdy, zamestnanec nemoze zamestnanec odmietnut a musi sa jej zucastnit? ano


vdaka

moj nazor v texte
karol x
11.01.12,12:29
Predpokladam, ze ma tyzden 40 hodinovy a prac. zmluvu dohodnutu tak, ze musi dodrzat pohyblivy prac. cas v tyzdni (moze byt totiz aj mesacny napr.)

ano ma 40 hodinovy, ano ma zavedeny tyzdenný pruzny pracovný cas

Zamestnanec ma nejaky povinny pracovny cas. Ak ten cas je napr. od 9,00 do 15,00 a on v piatok pride na 9,00, musi ostat do 15,00, aj ked je to viac ako jeho 4 hodiny, ktore potrebuje do naplnenia tyzdenneho prac. casu. Ak by povinny prac. cas bol len od 11,00 do 13,00, tak mu staci odpracovat tie 4 hodiny, ktore potrebuje.

ma zakladny pracovny cas (povinny) od 9-15. ten bezpochyby musi v piatok odpracovat. ale ak veduci nariadi v piatok pracu aj po 15:00, vtedy sa mu ráta práca od 15:00 za pracu nadcas,vsak?a odmietnut mu ju nemoze.
Zimama
11.01.12,18:32
Predpokladam, ze ma tyzden 40 hodinovy a prac. zmluvu dohodnutu tak, ze musi dodrzat pohyblivy prac. cas v tyzdni (moze byt totiz aj mesacny napr.)

ano ma 40 hodinovy, ano ma zavedeny tyzdenný pruzny pracovný cas

Zamestnanec ma nejaky povinny pracovny cas. Ak ten cas je napr. od 9,00 do 15,00 a on v piatok pride na 9,00, musi ostat do 15,00, aj ked je to viac ako jeho 4 hodiny, ktore potrebuje do naplnenia tyzdenneho prac. casu. Ak by povinny prac. cas bol len od 11,00 do 13,00, tak mu staci odpracovat tie 4 hodiny, ktore potrebuje.

ma zakladny pracovny cas (povinny) od 9-15.ten bezpochyby musi v piatok odpracovat. ale ak veduci nariadi v piatok pracu aj po 15:00, vtedy sa mu ráta práca od 15:00 za pracu nadcas,vsak?a odmietnut mu ju nemoze.

A nemôže si zobrať napr. súkromnú priepustku, keď mu stačí v piatok odpracovať už len 4 hodiny? Veď ak bez príkazu šéfa bude mať odpracované 4 hodiny naviac, aj tak mu to neuznajú ako nadčas, či?

(My máme tiež pružný pracovný čas, ale mesačný, a tam je to asi trocha jednoduchšie resp. máme do konca mesiaca vždy viac možností si "nadčasy" vyčerpať, a ak aj má niekto na konci mesiaca odpracované viac ako je mesačný fond pracovného času, neráta sa mu to za nadčas, iba vo veľmi výnimočných prípadoch. Takže aj keď sú situácie, že akože na príkaz šéfa musíme ostať v robote v niektorý deň "nárazovo" dlhšie, nie je problém si to potom vyčerpať hoci aj formou súkromnej priepustky v rámci pevného pracovného času - ale to je už asi skôr o vzťahoch resp. aj o charaktere práce...)
Zuzy
19.04.13,10:31
Dobrý deň, môže byť taký pracovný čas že od 6,00 do 10,00 potom od 16,30 do 20,00, týždenný pracovný čas teda je 37,5 hodín.
Je to nerovnomerný pracovný čas, alebo pružný pracovný čas? Za odpovede ďakujem
karol x
22.04.13,05:46
Dobrý deň, môže byť taký pracovný čas že od 6,00 do 10,00 potom od 16,30 do 20,00, týždenný pracovný čas teda je 37,5 hodín.
Je to nerovnomerný pracovný čas, alebo pružný pracovný čas? Za odpovede ďakujem

pružny pracovny cas to nie je.ide o jednozmennu prevadzku s rovnomerne rozvrhnutym pracovnym casom, len zmena je rozdelena na dve casti. zakonnik prace taketo upravenie pracovnej zmeny pozna (§ 90 ods. 6). zamestnanvatel moze rozdelit pracovnu zmenu na 2 casti, ale musi sa pred takouto upravou dohodnut so zastupcami zamestnancov. ak zastupcovia zamestnancov na pracovisku neposobia, može konať samostatne.