karacenka
11.01.12,12:15
Konateľ sro , nezamestnaný vo firme si chce vyplatiť odmenu za rok 2011, resp. podiely zo zisku. No v roku 2010 mal stratu. Zisk mu vychádza až za rok 2011. Ale p. konateľ chce vyplatiť odmenu ešte s dátumom v 30.12.2010. Ako to mám zúčtovať?? Prihlásený ako zamestnanec nie je. Teda do mzdy to nedám. Podiel zo zisku mu nemôžem dať v roku 2011, keď ešte nie je daňové priznanie. Mám v tom chaos. A konateľ chce peniaze hneď.
tictac7
11.01.12,11:20
Konateľ sro , nezamestnaný vo firme si chce vyplatiť odmenu za rok 2011, resp. podiely zo zisku. No v roku 2010 mal stratu. Zisk mu vychádza až za rok 2011. Ale p. konateľ chce vyplatiť odmenu ešte s dátumom v 30.12.2010. Ako to mám zúčtovať?? Prihlásený ako zamestnanec nie je. Teda do mzdy to nedám. Podiel zo zisku mu nemôžem dať v roku 2011, keď ešte nie je daňové priznanie. Mám v tom chaos. A konateľ chce peniaze hneď.

konateľ - podiel na zisku? odmena za výkon funkcie konateľa? konateľ=spoločník? rozdelenie zisku za rok 2011? máš podané DP? máš utvorený RF? máš zápisnicu z VZ? čo vlastne je a čo chce?
druzstvo81
11.01.12,11:31
trochu domotané...
nemôže si vyplatiť odmenu za r. 2011 a zúčtovať 30.12.2010! nemyslela si náhodou 30.12.2011?

odmenu za r. 2010 si môže vyplatiť v r. 2011, ale!
a) záleží na tom, či je tam ako jediný konateľ alebo ich je viac - potom musí byť rozhodnutie z valného zhromaždenia alebo členskej schôdze
b) k 1.1.2011 mal byť nahlásený ako konateľ do sociálnej poisťovne aj keď nepoberal príjem
c)ak si chce odmenu zúčtovať ešte v r. 2011, mal byť prihlásený do zdravotnej poisťovne (stačí na jeden deň, čiže 31.12.2011), ale to už si tak či tak zmeškala

čo sa týka podielu na zisku, keďže vytvoril v r. 2010 stratu, podiel logicky neprichádza do úvahy
podiel na zisku za r. 2011 zasa ovplyvňuje viacero faktorov:
1. vytvoril za r. 2011 zisk?
2. je ako konateľ sám alebo ich je viacero?
3. podiel na zisku za r. 2011 si môže vyplatiť až v roku 2012, teda až po uzávierke účtov, hospodársky výsledok tento účtovný prípad neovplyvňuje...
karacenka
12.01.12,07:29
dakujem za odpoved, konatel je len on sam, prihlaseny do ZP nebol. To je taky človek, čo "všade bola všetko vie". Zmyslel si, že chce odmenu a mysli si že má na ňu nárok. O tej odmene som mu tiež povedala, že musí byť prihlásený do poisťovne a na podiel zo zisku nemá nárok, lebo za rok 2010 bola vykázaná strata. Až v roku 2012 si môže vyplatiť podiel zo zisku, lebo mu teraz vychádza vysoký zisk. Keď si nedá povedať, nechám ho tak a pôjdem, nech si hľadá niekoho iného, komu nevadia jeho maniere. :-)
karacenka
12.01.12,07:33
Je to konateľ a zároveň spoločník, je to taký pako, ktorý si myslí, že všetko vie a všade. Proste chce nejaké peniaze, odmenu, podiel a hneď! :-). Vychádza mu vysoký zisk a nevie ako ho znížiť.
tictac7
12.01.12,07:35
Je to konateľ a zároveň spoločník, je to taký pako, ktorý si myslí, že všetko vie a všade. Proste chce nejaké peniaze, odmenu, podiel a hneď! :-). Vychádza mu vysoký zisk a nevie ako ho znížiť.

...nech vyplatí odmeny za december Tebe, a aj ja mu môžem nejakú faktúru vyhodiť :D
AdaMtiM
12.01.12,07:42
To naozaj, že konateľ ak nie je v sro na pracovnú zmluvu musí byť od 1.1.2011 nahlásený do sociálnej poisťovne ako konateľ aj keď nepoberal príjem? to som nevedela.... na RLFO ho dám ako čo? Musím to teda dať na poriadok - lepšie neskôr ako nikdy. Vďaka za radu
Mila123
12.01.12,07:55
To naozaj, že konateľ ak nie je v sro na pracovnú zmluvu musí byť od 1.1.2011 nahlásený do sociálnej poisťovne ako konateľ aj keď nepoberal príjem? to som nevedela.... na RLFO ho dám ako čo? Musím to teda dať na poriadok - lepšie neskôr ako nikdy. Vďaka za radu

ako je konateľ odmeňovaný?
má konateľ nejakú zmluvný vzťah na výkon práce konateľa s odmenou ?
AdaMtiM
12.01.12,08:00
Nie , nemá žiadnu zmluvu na vykonávanie funkcie konateľa - len v spoločenskej zmluve a v obchodnom registri figuruje ako konateľ. Nemá za to vyplácanú žiadnu odmenu.
A nie je to spoločník, len konateľ, takže ani na zisku nemá podiel.
Mila123
12.01.12,08:03
môj názor.....ak je iba konateľ a napr. VZ mu schváli podiel za zisku spoločnosti, môže ho mať vyplatený....v tomto prípade, keď bude vyplácaný iba z podielov na zisku bude platiť iba ZP ....

ak nemá žiaden zmluvný vzťah nevzniká podmienka ho nahlásiť do SP a ani ZP ako konateľa....
druzstvo81
12.01.12,08:06
Je to konateľ a zároveň spoločník, je to taký pako, ktorý si myslí, že všetko vie a všade. Proste chce nejaké peniaze, odmenu, podiel a hneď! :-). Vychádza mu vysoký zisk a nevie ako ho znížiť.

ale vyplatením podielu na zisku hospodársky výsledok, teda zisk nezníži!!!
zisk zníži len vyššími nákladmi, odmena konateľa ide do nákladov, čiže tým by sa zisk znížil, ale muselo by to byť zúčtované v decembri, a ako som ti už písala vyššie, bolo ho treba prihlásiť do ZP, čo si už premeškala, v SP musí byť prihlásený od 1.1.2011 bez rozdielu, či poberá alebo nepoberá odmenu! ak si ho do SP neprihlásila, ihneď tak urob s tým, že dátum prihlášky bude k 1.1.2011!
druzstvo81
12.01.12,08:08
To naozaj, že konateľ ak nie je v sro na pracovnú zmluvu musí byť od 1.1.2011 nahlásený do sociálnej poisťovne ako konateľ aj keď nepoberal príjem? to som nevedela.... na RLFO ho dám ako čo? Musím to teda dať na poriadok - lepšie neskôr ako nikdy. Vďaka za radu

áno musí byť v SP prihlásený!
na RLFO označíš kolónku "zamestnanec neprav.príjem" , prihlásenie k dátumu 1.1.2011
druzstvo81
12.01.12,08:13
môj názor.....ak je iba konateľ a napr. VZ mu schváli podiel za zisku spoločnosti, môže ho mať vyplatený....v tomto prípade, keď bude vyplácaný iba z podielov na zisku bude platiť iba ZP ....

ak nemá žiaden zmluvný vzťah nevzniká podmienka ho nahlásiť do SP a ani ZP ako konateľa....

dovolím si nesúhlasiť, ale ak sa mýlim, opravte ma niekto...
zastávam názor, že konateľ musí byť prihlásený do SP aj keď nepoberá žiadnu odmenu!
takto som to pochopila na školení ešte začiatkom roka 2011, overovala som si to telefonicky v SP a taktiež tu na porade je o tomto probléme písaných viacero diskusii, z ktorých jednoznačne vyplýva, že konateľ musí byť nahlásený do SP aj keď nepoberá odmenu
táto zmena nastala 1.1.2011, do 31.12.2010 konatelia nemuseli byť prihlásení!
Mila123
12.01.12,08:15
ako vidím je tu viac názorov na to, či musí byť prihlásený či nie.....riešenie? napr. napíš do SP e-mail, odpovedajú pomerne rýchlo.....

ja som bola osobne na školení s dr. J . Motyčkovou a osobne som sa ju pýtala ako to je s konateľom, kt. vykonáva činnosť konateľa, nemá žiadnu odmenu za to, ( max. iba podiel na zisku ) nikdy mu VZ nedalo odmenu a ani nemá zmluvu, kde by bolo napísané, aké by mal splniť podmienky, aby mal vyplatenú odmenu ako konateľ.....odpoveď bola nemusí byť prihlásený do SP a ani ZP.....
AdaMtiM
12.01.12,08:21
Ak teda má byť prihlásený , ešte jedna otázka: RLFO vyplním pod hlavičkou zamestnávateľa - teda firmy kde je konateľom - pošlem teda prihlášku za firmu s tým že mu uvediem nepravidelný príjem = hoc nemá pracovnú zmluvu ? alebo si ten RLFO vyplní on sám za seba na SP /nepôjde to vôbec cez firmu/. Ďakujem .
druzstvo81
12.01.12,08:29
ako vidím je tu viac názorov na to, či musí byť prihlásený či nie.....riešenie? napr. napíš do SP e-mail, odpovedajú pomerne rýchlo.....

ja som bola osobne na školení s dr. J . Motyčkovou a osobne som sa ju pýtala ako to je s konateľom, kt. vykonáva činnosť konateľa, nemá žiadnu odmenu za to, ( max. iba podiel na zisku ) nikdy mu VZ nedalo odmenu a ani nemá zmluvu, kde by bolo napísané, aké by mal splniť podmienky, aby mal vyplatenú odmenu ako konateľ.....odpoveď bola nemusí byť prihlásený do SP a ani ZP.....

vidíš, a mne povedali presný opak!
ja mám dokonca troch štatutárov v kontrolnej komisii, ktorí zatiaľ nemali žiadnu odmenu, a aj ich som musela prihlásiť do SP
takže ja som všetkých poprihlasovala, predstavenstvo, dozornú radu aj kontrolnú komisiu...
Mila123
12.01.12,08:31
vidíš, a mne povedali presný opak!
ja mám dokonca troch štatutárov v kontrolnej komisii, ktorí zatiaľ nemali žiadnu odmenu, a aj ich som musela prihlásiť do SP
takže ja som všetkých poprihlasovala, predstavenstvo, dozornú radu aj kontrolnú komisiu...
oni majú nejaký zmluvný vzťah, v kt. je uvedené kedy a zo čo môžu dostať odmenu?
jacekova
12.01.12,08:32
dovolím si nesúhlasiť, ale ak sa mýlim, opravte ma niekto...
zastávam názor, že konateľ musí byť prihlásený do SP aj keď nepoberá žiadnu odmenu!
takto som to pochopila na školení ešte začiatkom roka 2011, overovala som si to telefonicky v SP a taktiež tu na porade je o tomto probléme písaných viacero diskusii, z ktorých jednoznačne vyplýva, že konateľ musí byť nahlásený do SP aj keď nepoberá odmenu
táto zmena nastala 1.1.2011, do 31.12.2010 konatelia nemuseli byť prihlásení!


ja súhlasím s Milou 123.... ak konateľ nepoberá žiadnu odmenu, nemusí sa od 1.1.2011 prihlásiť do SP.
pre istotu som spísala každému konateľouvi Zmluvu o výkone funkcie, kde je konkrétne napísané, že nepoberá žiadnu odmenu a tým pádom sa nebude v SP prihlasovať.
druzstvo81
12.01.12,08:34
Ak teda má byť prihlásený , ešte jedna otázka: RLFO vyplním pod hlavičkou zamestnávateľa - teda firmy kde je konateľom - pošlem teda prihlášku za firmu s tým že mu uvediem nepravidelný príjem = hoc nemá pracovnú zmluvu ? alebo si ten RLFO vyplní on sám za seba na SP /nepôjde to vôbec cez firmu/. Ďakujem .

vyplniš RLFO, v hornom pravom rohu do štvorček daš kvačku pod " zamestnanec nepr. prijem"
v ods. 2,3 vyplniš jeho udaje - konateľove
ods. 4,5,6 nechaš prazdny
v ods. 7 vyplniš nazov a ičo firmy kde je konateľom
ods. 8 prazdny
v ods. 9 udaje firmy
v ods. 10 uvedieš datum vzniku poistenia 1.1.2011
ods. 11 prazdny
ods. 12 datum vyplnenie - dnešny, meno, podpis, pečiatka

takto som to urobila ja
jacekova
12.01.12,08:35
doporučila by som si prečítať tento materiál od pani J.Motyčkovej:


Nasledujúce platí obdobne pre členov štatutárnych orgánov, členov dozornej rady, kontrolných komisií a pod.

Od 1.1.2011 je zamestnancom pre účely sociálneho poistenia každý, kto má uzatvorený právny vzťah, z ktorého je nárok na príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len "príjem zo závislej činnosti"). Zamestnancom je v období trvania tohoto právneho vzťahu, bez ohľadu na to, za ktoré obdobie, alebo v ktorom období bol príjem vyplatený.

Ak konateľovi právny vzťah konateľa nezakladá právo na príjem zo závislej činnosti, t.j. ak v právnom vzťahu konateľa je zakotvené, že právo na príjem zo závislej činnosti nemá, konateľ spoločnosti v tomto prípade postavenie zamestnanca v sociálnom poistení nemá a zamestnávateľ ho neprihlasuje ako zamestnanca do SP. Vyplácanie len podielov na zisku spoločnosti nezakladá konateľovi postavenie zamestnanca na účely sociálneho poistenia.
druzstvo81
12.01.12,08:40
oni majú nejaký zmluvný vzťah, v kt. je uvedené kedy a zo čo môžu dostať odmenu?

nemajú žiaden zmluvný vzťah, len sú uvedený na výpise z OR

predstavenstvo poberá odmenu raz ročne, ktorú schvaľuje členská schôzda, takže nepravidelný príjem, a aj keď mali odmenu vyplatenú v 12/2011, k 1.1.2011 som ich musela prihlásiť, aj keď som v januári 2011 ešte nevedela či budú alebo nebudú mať odmenu...
a potom mám ešte kontrolnú komisiu, ktorí zatiaľ nemali žiadnu odmenu vyplatenú, nemajú žiaden zmluvný vzťah, ale do SP som ich prihlásila! dokonca som to konzultovala aj so mzdovym programom a tiež súhlasila že prihlásiť, lebo keď budú mať títo konatelia nepravidelnú odmenu, tak sa im to rozpočítava na mesiace dozadu, a keby neboli prihlásení, zle im to vypočíta odvody do SP

ale ak sú konatelia, ktorí už dopredu vedia, že nebudú NIKDY poberať odmenu, tak to fakt neviem... to aj takí konatelia existujú? hmm... v tejto dobe!
druzstvo81
12.01.12,08:42
doporučila by som si prečítať tento materiál od pani J.Motyčkovej:


Nasledujúce platí obdobne pre členov štatutárnych orgánov, členov dozornej rady, kontrolných komisií a pod.

Od 1.1.2011 je zamestnancom pre účely sociálneho poistenia každý, kto má uzatvorený právny vzťah, z ktorého je nárok na príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len "príjem zo závislej činnosti"). Zamestnancom je v období trvania tohoto právneho vzťahu, bez ohľadu na to, za ktoré obdobie, alebo v ktorom období bol príjem vyplatený.

Ak konateľovi právny vzťah konateľa nezakladá právo na príjem zo závislej činnosti, t.j. ak v právnom vzťahu konateľa je zakotvené, že právo na príjem zo závislej činnosti nemá, konateľ spoločnosti v tomto prípade postavenie zamestnanca v sociálnom poistení nemá a zamestnávateľ ho neprihlasuje ako zamestnanca do SP. Vyplácanie len podielov na zisku spoločnosti nezakladá konateľovi postavenie zamestnanca na účely sociálneho poistenia.

OK, takže vyriešené.
rahar
12.01.12,08:53
Ak sme s.r.o. - 2 konatelia, nemáme žiaden právny vzťah v spoločnosti z ktorého vyplýva nárok na odmenu, príjem.... Po uzatvorení roka si akurát na základe výsledkov a valného zhromaždenia-zápisnice delíme zisk. Ak som nás nepríhlasila ani do SP ani do ZP je to nesprávne? Ďakujem.
Mila123
12.01.12,08:55
áno, je to ok
promont maja
13.01.12,05:54
.. čo si myslíte o prípade, ak má konateľ uzatvorenú zmluvu o výkone funkcie s právom na odmenu, ale jej výšku v nej nemá určenú, s tým, že ho určí valné zhromaždenie ... a o tomto valné zhromaždenie ešte nikdy nerokovalo a dosiaľ mu nebola vyplatená žiadna odmena ... takto funguje už roky rokúce ... bez vyplatenej odmeny .. hoci s nárokom na ňu ... ale bez určenia jej výšky ... ide o nepravidelný príjem akotaký? ... je jasné, že právny vzťah je a má nárok na odmenu ... ale do odsúhlasenia valným zhromaždením je vlastne v 0,00 výške ...
Mila123
13.01.12,05:56
taký konateľ musí byť prihlásený s nepravidelným príjmov do SP od 01 01 2011....
do ZP by ste ho hlásili až pri výplate príjmu.....
srska
13.01.12,07:17
taký konateľ musí byť prihlásený s nepravidelným príjmov do SP od 01 01 2011....
do ZP by ste ho hlásili až pri výplate príjmu.....ja mám tak postavenú zmluvu: "... minimálne vo výške aktuálnej minimálnej mzdy, ktorá je stanovená legislatívou Slovenskej republiky."

a pravidelný príjem
Mila123
13.01.12,07:21
dobre, dobre (málo ťa platia) ale ty ju máš pravidelne- t.j. mesačne vyplácanú, že?
promont maja
13.01.12,07:24
... u nás to takto navrhol, ešte dávno, sám právnik .. ako jeho návrh ... a pravdepodobne to je aj takto poňaté v obchodnom zákonníku ... či? ... mám na mysli výkon funkcie konateľa ... alebo sa mýlim?
srska
13.01.12,07:25
dobre, dobre (málo ťa platia) ale ty ju máš pravidelne- t.j. mesačne vyplácanú, že?hovorím o zmluve (nie je moja:)) - hranica je daná na min. mzdu a vyššie (nemusím prerábať zmluvy). áno je to mesačne vyplácané. ale je možná finta aj s nepravidelným príjmom a do jej uplatnenia v tomto roku je ešte 18 dní:) (nevyužívam ju)
promont maja
13.01.12,07:29
... predčasom sa tu na porade hovorilo v súvislosti s pravidelným príjmom konateľa aj o dohodách mimo pracovného pomeru podľa ustanovení Zákonníka práce ... čo vy na to?
srska
13.01.12,07:30
... u nás to takto navrhol, ešte dávno, sám právnik .. ako jeho návrh ... a pravdepodobne to je aj takto poňaté v obchodnom zákonníku ... či? ... mám na mysli výkon funkcie konateľa ... alebo sa mýlim?výkon funkcie konateľa je ok - malo to výhody do konca roku 2010. mihál ich zatrhol (čiastočne) od 2011 - lebo potrebovali získať odvody
buba
19.01.12,05:52
My máme v spoločnosti 2 konateľov, jeden je aj zamestnancom čiže má pravidelný príjem a druhý je len konateľ nemá žiaden príjem iba podiely na zisku. Tieto podiely na zisku za rok 2011 treba odvod do zdr. poisťovne ako to má vyzerať v praxi? A ešte k tomu prihlasovaniu , to som mala prihlásiť do poisťovní ako konateľa toho druhého alebo?
Mila123
19.01.12,06:55
ak má (ten druhý) iba podiely na zisku tak nemá byť hlásený v SP, ale ak by mal v zmluve (v niečom) uvedené, že napr. môže mať vyplatenú odmenu za prácu konateľa po schválení VZ, musí byť hlásený v SP, ak to nemá a má iba podiely tak do SP nemá byť prihlásený.....
Darina Ptačinová
19.01.12,08:57
a čo s tou zdr. poisťovňou ako to bude vyzerať v praxi?
Tánička
27.01.12,10:27
Prosím Vás, aká môže byť najnižšia odmena konateľa? Pamätám si, keď pán Mihál vravel, že môže byť aj 1 EURO. Platí to stále?
A ešte jedna otázka, môže konateľ poberať odmenu za výkon funkcie a zároveň byť v tej istej firme aj na dohodu?
Ďakujem
Tweety
27.01.12,10:29
Prosím Vás, aká môže byť najnižšia odmena konateľa? Pamätám si, keď pán Mihál vravel, že môže byť aj 1 EURO. Platí to stále? Áno, môže byť aj bez odmeny.
A ešte jedna otázka, môže konateľ poberať odmenu za výkon funkcie a zároveň byť v tej istej firme aj na dohodu? Môže.
Ďakujem V texte.
Ivana J.
31.01.12,13:03
Dobrý deň
Prosím ak vyplatím konateľovi odmenu v 12/2011napr. 10000 € mal by byť prihlásený v soc.p. ako ZC s nepravidel. príjmom. OK Ak je od 1.1.2011 prihl. táto odmena sa rozpočíta 10000/12=833,33€ na mesiac. Čo s tým ďalej? Doplatia sa odvody na dôchodkové za celý rok v jednej sume? ako? platí to konateĹ ALEBO firma?
Čo predstavuje odmena pre konateĹA v účto fi v PU? ide o náklad?
Ďakujem
karacenka
27.02.12,06:05
Ako je to so zamestnancom - konateľom?
Konateľ je zároveň zamestnancom firmy. Teda pravidelne/mesačne berie mzdu. Teraz po podaní DPPO by si chel vyplatiť odmenu/podiel zo zisku. Keď sme skúšali nahodiť podiel zo zisku do mzdového programu, tak vyhodilo odvody do ZP a SP, daň nie. Je to správne? Hlavne tie odvody SP a ZP, lebo je mi jasné, že podiel zo zisku sa nezdaňuje.
Ďakujem
PPatricius
10.10.12,09:03
Ďalšia bude odo mňa:) (nenašiel som jasné info)

Ako konateľ bez pravidelného príjmu z eseróčky si na konci roku vyplatím odmenu( v decembri) a objaví sa mi v nákladoch za december?

Príklad:
ročný príjem... 12.000
náklady... 9.600
zisk... 2.400
t.j. odmena môže byť 2.400?

ak áno: ako konateľ platím niečo z odmeny?

Ďakujem za objasnenie
Mila123
10.10.12,09:05
ako konateľ áno, platíš......
musíš byť prihlásený do SP a ZP a zaplatíš aj preddavok na daň z príjmu zo závislej činnosti a funkčných požitkov.....
a objaví sa ti v nákladoch spoločnosti (roka 2012)

nechcel si si vyplácať podiel na zisku spoločníka?
PPatricius
10.10.12,09:11
ospravedlňujem sa, áno je to podiel na zisku. Aký z toho vyplýva rozdiel?
Mila123
10.10.12,09:12
ospravedlňujem sa, áno je to podiel na zisku
ako konateľ ? či spoločník?
inak podiel na zisku spoločnosti nie je nákladová položka.....
PPatricius
10.10.12,09:13
konateľ
edit: z podielu na zisku teda zaplatím daň?
Mila123
10.10.12,09:17
podiel by bol za ktorý rok, uplynulý ?
PPatricius
10.10.12,09:20
áno, uplynulý
Mila123
10.10.12,09:22
1/ nie je nákladovou položkou organizácie...
2/ za rok 2011, vyplatený v roku 2012 máš oslobodenú čiastku vo výške min. VZ (mesačného) a zo zvyšného zaplatíš 10% ZP, cez RZZP, túto informáciu máš povinnosť nahlásiť ZP.....
3/ vyplať si to ak je to v súlade s Vašími predpismi, pravidlami a je to schválené VZ.....