terry
11.01.12,12:17
Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohladne týchto vecí. Má nárok osoba na dávku v hmotnej núdzi, keď jej jediný príjem dosahuje len 120,- EUR mesačne ? myslím, aby dostávala minimálne to životné minimum. 189,- EUR Konkrétne ide o 26 ročnú osobu, ktorá poberá čiastočný invalidný dôchodok v spomínanej výške 120,- EUR mesačne. Momentálne je evidovaná na úrade práce. Chcem sa spýtať či nemôže byť prekážkou na dávku v hmotnej núdzi to, že jej postihnutie je klasifikované menej ako 70 %. Aj tak nemá takmer šancu sa zamestnať, lebo jej zdravotný stav sa často mení. Osoba je slobodná, nemá rodičov /sirota od detstva/ ani priamych príbuzných, v mieste trvalého pobytu nebýva, žije v podnájme. K tej spoluposudzovanej osobe sa chcem spýtať, či sa berú do úvahy len osoby, ktoré sú napr. manželia, brat a sestra /rodina/, alebo to môže byť aj partner /spolužitie bez papiera atď./

ďakujem za prípadné odpovede
Xanti
11.01.12,12:10
Je táto osoba vlastníkom nehnuteľnosti? Alebo má nájomnú zmluvu?
terry
11.01.12,12:32
Nie, nevlastní žiadnu nehnuteľnosť. Nie je ani žiadna nájomná zmluva.
trisestri
11.01.12,12:50
Xanti
11.01.12,17:42
Dávka v hmotnej núdzi pre jednu dospelu osobu je 60,50 €, príspevok na zdravotnú starostlivosť je 2 €.
Dokopy 62,50 eur.

Dotyčná osoba poberá ID vo výške 120 eur, UP pre účely určenia nároku na dávku v hmotnej núdzi zoberú výšku ID 90 eur.

90 € je viac ako 62,50 € a tak dotyčná osoba nemá nárok na nejaký další príspevok.

V prípade, že by dotyčná vlastnila nehnuteľnosť ( časť nehnuteľnosti ), alebo mala nájomnú zmluvu ( s tým je na UP trošku problém ) tak by jej vznikol ešte nárok na príspevok na bývanie vo výške 55,80 €.

Takže UP by vychádzal z výšky dávky 62,50 + 55,80 = 118,30 eur.
Takže v takomto prípade je 118,30 viac ako 90 eur, a osobe by vznikol nárok na dávku v hmotnej núdzi vo výške 28,30 €.

V žiadnom prípade sa nedopláca do výšky životného minima. Je to veličina, ktorá slúži na výpočet dávok a príspevkou a určenie koľko ludí žije pod hranicou chudoby ale nedopláca sa do jej výšky.

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
iriska
11.01.12,20:06
Prosím vás, vedeli by ste mi vypočítať, či má nárok na nejaké dávky v hmotnej núdzi žena s 3 deťmi (má aj nájomnú zmluvu), na ÚPSVaR jej stále tvrdia, že nemá nárok a ani na príspevky na obedy (lebo tie ževraj prehodnocujú k nejakému dátumu raz za pol roka, či ako) ani na nič iné.
Počas roka 2011 mala takéto príjmy - 2/11 - 7/11 príjem na dohodu 34,-EUR, rodičovský príspevok 1/11 - 11/11, prídavky na deti počas celého roka, výživné 80,-EUR mesačne a náhradné výživné 133,-EUR mesačne.

Môže teraz v januári niečo žiadať, keď má ako príjem len prídavky, výživné a náhradné výživné?
Ďakujem veľmi pekne.
Xanti
11.01.12,20:20
Dávka v hmotnej núdzi - žena + 3 deti

115,10 € pre jednotlivca s 1 až 4 deťmi,
príspevok na zdravotnú starostlivosť 2€ x 4 osoby = 8 €
príspevok na bývanie 89,20 €

netuším či je nejaké dieťa školopovinné, jedno asi nie je , kedže má asi len tri roky, a dalšie dva?

Spolu dávka v hmotnej núdzi 212,30 €.

Známa mala príjem 190,10 rodičovký + 80 + 133 výživné spolu je to 403,10 eur. Čo je viac ako 212,30 preto jej nezvnikol nárok na dávku v hmotnej núdzi.

Ak nemá rodičovský príspevok .. a jej príjem je 213 výživné tak stále je to viac ako dávka v hmotnej núdzi. Ale ak by deti tie dve boli školopovinné teda od 6 - 16 rokov tak by mala nárok ešte na príplatok k dávke za jedno takéto dieťa vo výške 17,20 €.

A vtedy by jej tých pár eur vyšlo. Ako dávka v hmotnej núdzi. V opačnom prípade nie.
iriska
11.01.12,20:41
áno, pardon, tie dve deti sú školopovinné. a ako sa posudzuje potom nárok na príspevok na pomôcky (ten sa dáva raz za 1/2 roka) a príspevok na stravu v školskej jedálni?
Ďakujem
Xanti
11.01.12,20:48
tak potom ešte príspevok na školopovinné deti ... 2 x 17,20 eur = 34,40 €

spolu dávka v hmotnej núdzi ... 115,10 + 8 + 89,2 + 34,4 = 246,70 €
Jej príjem = výživné = 213 eur

Dávka v hmotnej núdzi 246,7 - 213 = 33,70 eur doplatok. Nech požiada o dávku v hmotnej núdzi.
ˇˇCo sa týka tých príspevkov v škole, tak to netuším. Ale ak bude mať rozhodnutie o tom, že je v hmotnej núdzi tak hádam jej dajú aj tieto príspevky pre deti, obedy v škole a tak.
iriska
12.01.12,12:57
netreba brať vôbec ohľad na príjem za posledných 6 alebo 12 mesiacov? a rodinné prídavky sa nezapočítavajú do príjmu? chcem sa len uistiť, lebo známu stále posielala úradníčka preč, že na nič nemá nárok a ani jej nechcela dať vyplniť žiadne tlačivo, že má prísť za pol roka.
Xanti
12.01.12,13:09
netreba brať vôbec ohľad na príjem za posledných 6 alebo 12 mesiacov? a rodinné prídavky sa nezapočítavajú do príjmu? chcem sa len uistiť, lebo známu stále posielala úradníčka preč, že na nič nemá nárok a ani jej nechcela dať vyplniť žiadne tlačivo, že má prísť za pol roka.
Kedy bola známa naposledy tam?
Ako určite by som sa nedala odbyť. ... formuáre nájde http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328 vytlač jej to, nech si vypíše a odnesie.
A na protipodpis samozrejme a ak by to pracovníčka odmietla zobrať, tak by som sa pýtala na vedúcu daného pracoviska. Ak by aj ona mala problém tak by som šla za riaditeľom príslušného UP.

Rodinné prídavky nie sú príjmom, viď :

Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
- prídavok na dieťa a príplatok k prídavku na dieťa podľa osobitného predpisu alebo dávka toho istého druhu vyplatená v členskom štáte Európskej únie, v štáte, ktorý je zmluvnou stranou
Dohody o Európskom hospodárskom priestore, alebo vo Švajčiarskej konfederácii najviac vo výške prídavku na dieťa ustanovenej osobitným predpisom,

Príjem sa zisťuje za kalendárny mesiac, v ktorom bola podaná žiadosť o posúdenie hmotnej núdze, zabezpečenie základných životných podmienok a pomoc v hmotnej núdzi; pritom sa prihliada na priemerný mesačný príjem za posledných 12 kalendárnych mesiacov pred podaním žiadosti.

Toto podľa mňa znamená jedno, že ak niekto zarába min. mzdu a žije z ruky do huby tak nenašporí aby mal z čoho vyžiť a tak potrebuje tie dávky v hmotnej núdzi .
iriska
12.01.12,14:27
Bola sa tam pýtať na konci novembra, či v decembri niečo dostane, povedali, že nie a potom tam bola napriek tomu ešte aj v decembri a dostala rovnakú odpoveď... ja si už pripadám ako blbec, keď ju tam stále posielam, že má nárok a keď si aj ona prepočítavala podľa nejakého papierika, čo jej dala úradníčka, tak tiež si vypočítala že asi má nárok a nič...
Ďakujem za pomoc.
Xanti
12.01.12,15:48
Hovorím,
ak nepochodí u pracovníčky, tak nech sa pýta na vedúcu oddelenia. Riadne s nou zametajú. Ešte by som uvažovala napísať sťažnosť na danú pracovníčku.
terry
12.01.12,17:20
Xanti, ďakujem
druzstvo81
16.01.12,07:17
Zdravím, poradíte prosím aj mne? vôbec sa v týchto sociálnych dávkach nevyznám...

nezamestnaná osoba s dieťaťom vo veku 8r (školopovinné) poberá len prídavky na dieťa a výživné v sume 180,-€.

Má nárok na dávku v hmotnej núdzi alebo nejaký iný sociálny príspevok? veď výživné je pre syna, a ona z čoho má žiť? so zamestnaním je to ťažké..
aké je životné minimum pre dve osoby?

a ešte ohľadom príspevku na bývanie, býva u rodičov, takže nárok asi nemá, ale keby si dala prechodný pobyt na inú adresu? vtedy by už nárok na príspevok na bývanie mala? alebo by musela mať nájomnú zmluvu?
Xanti
16.01.12,15:26
Zdravím, poradíte prosím aj mne? vôbec sa v týchto sociálnych dávkach nevyznám...

nezamestnaná osoba s dieťaťom vo veku 8r (školopovinné) poberá len prídavky na dieťa a výživné v sume 180,-€.

Má nárok na dávku v hmotnej núdzi alebo nejaký iný sociálny príspevok? veď výživné je pre syna, a ona z čoho má žiť? so zamestnaním je to ťažké..
aké je životné minimum pre dve osoby?

a ešte ohľadom príspevku na bývanie, býva u rodičov, takže nárok asi nemá, ale keby si dala prechodný pobyt na inú adresu? vtedy by už nárok na príspevok na bývanie mala? alebo by musela mať nájomnú zmluvu?
Dávka v hmotnej núdzi pre :
jednotlivca s 1 až 4 deťmi ................... 115,10 €
príspevok na zdrav. starostlivosť ............... 2x2 €
ak dieťa plní povinnú školskú dochádzku ... 17,20 €
spolu ....... 136,30 €

Táto matka nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi, lebo výživné je vyššie ako táto dávka.
Viď :
Uplatnenie zákonných nárokov
Ak si občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, neuplatnia svoje zákonné nároky, ktorými si môžu zabezpečiť základné životné podmienky a pomôcť si v hmotnej núdzi, nepovažujú sa za občanov v hmotnej núdzi.
Takýmito zákonnými nárokmi sú najmä:
· výživné,

Táto matka je rozvedená? Ak áno a od rozvodu neprešlo viac ako 5 rokov, môže žiadať na seba výživné od bývalého manžela.

Čo sa týka príspevku na bývanie, tak ak má matka vo vlastníctve aspoň časť nehnuteľnosti ... tak má nárok na príspevok na bývanie teda dávka v hmotnej núdzi s príspevkov na bývanie by vyšla 225,50 eur čo je viac ako 180 eur a matka by dostávala dávku v hmotnej núdzi vo výške 45,50 eur.

Ak nevlastní nehnuteľnosť, ani časť nehnuteľnosti, tak musí mať nájomnú zmluvu. Ale pozor potom na daňové úrady aby ten nájom bol legálny, tj. aby sa prenajímateľ ja nahlasil na DU .
druzstvo81
17.01.12,06:30
dakujem Xanti
prispevok od byv. manzela nechce ziadat...

takze jedine prispevok na byvanie, ale byva u rodicov, mohlo by byt v najomnej zmluve uvedene 0,- € nájomné? museli by sa aj v tomto pripade rodicia hlasit na dan. urade?
Xanti
17.01.12,06:36
Ak má nájom 0 eur tak potom nepotrebuje príspevok na bývanie. Odporuje si to.
AK jej rodičia darujú 1/10 bytu, tak aj bez nájomnej zmluvy bude mať nárok na ten príspevok. Lebo bude vlastniť nehnuteľnosť kde býva ( časť nehnuteľnosti )
druzstvo81
17.01.12,07:45
hmm, to je fakt ze by si to odporovalo... takze len presvedcit rodicov, aby jej dali do vlastnictva cast bytu

este ma napadlo, keby platila napr. elektrinu (prehlasili by to na jej meno) a nebola by ani ciastocnou vlastnickou bytu, ci by aj tak nemala narok na prispevok na byvanie?
Xanti
17.01.12,08:04
Čo sa týka príspevku na bývanie je ťažké ho získať, takže elektrina by nepomohla. Vlastníctvo čo i len časti nehnuteľnosti áno.
A treba si uvedomiť, že kým nebude mať LV že je vlastník tak jej túto dávku nepriznajú. Vklad do katastra trvá 60 dní. Takže neni to, dnes dám žiadosť a zajtra mám peniaze. Treba tam čas. A príspevok priznajú nie spätne, ale od dátumu žiadosti kedy predloží LV.
dobrava
21.01.12,11:15
Prosím, je možné žiadať ÚPSVaR aj spätne o dávku v hmotnej núdzi /ak sú splnené podmienky pre priznanie dávky/? Tzn., že nárok by bol už od septembra 2011 a žiada o dávku až v januári 2012? Ďakujem.
Xanti
21.01.12,11:18
Nie nedá sa spätne žiadať.
dobrava
24.01.12,12:26
Nie nedá sa spätne žiadať.
Ďakujem za odpoveď, ešte prosím: "potencionálny" poberateľ dávky v HN vlastní staršie auto, ktoré podľa pracovníčky ÚPSVaR musí byť ohodnotené súdnym znalcom. Do akej výšky musí byť hodnota tohto vozidla, aby mu priznali dávku v HN? ďakujem.
Xanti
24.01.12,12:29
Od občana nemožno požadovať predaj alebo prenájom:

osobného motorového vozidla, ktorého je držiteľom alebo vlastníkom a využíva ho na individuálnu prepravu z
dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia alebo jeho hodnota podľa znaleckého posudku nie je vyššia ako 35-násobok sumy životného minima, hnuteľnej veci, ak by bol v rozpore s dobrými mravmi.

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
AVRIL
28.01.12,20:04
Ja by som sa chcela spytat, ci poberatel socialnej davky musi byt registrovany na prislusnom Urade práce a soc. veci, aby mu bola tato davka priznana, cize ci sa musi najprv zaregistrovat na urade prace a az potom ziadat o soc. davky, lebo viem, ze davnejsie to tak bolo, ale kedze sa uz mnohokrat zakony novelizovali tak nie som v obraze ci to este plati.
Som rozvedena matka, starajuca sa o dieta, ktore plni povinnu skolsku dochadzku. V praci som dostala vypoved a kedze, som nebola poistena v nezamestnanosti aspon 740 dni, nevznikol mi narok na podporu v nezamestnanosti. Teraz mojim jedinym prijmom je vyzivne na syna od manzela vo vyske 100 eur mesacne, so synom zijeme v rodinnom dome aj s mojim otcom, vlastnikom domu je moj otec, takze z daneho mi jasne vyplyva, ze prispevok na byvanie, kedze dom nie je v mojom vlastnictve by mi nebol priznany.
Ak som to spravne pochopila tak dávka v HN na jednotlivca s 1 dietatom je 115,10 eur, prispevok na zdravotnu starostlivost v mojom pripade by bol 4 eur, a kedze syn ma 10 rokov a plni si povinnu skolsku dochádzku, tak prispevok by bol 17,20 eur, spolu ak dobre ratam to vychadza 136,30 eur, cize rozdiel cini v mojom pripade 36,30 a tato suma by bola mojou soc. davkou alebo sa mylim?
veronikasad
28.01.12,20:06
Ja by som sa chcela spytat, ci poberatel socialnej davky musi byt registrovany na prislusnom Urade práce a soc. veci, aby mu bola tato davka priznana, cize ci sa musi najprv zaregistrovat na urade prace a az potom ziadat o soc. davky, lebo viem, ze davnejsie to tak bolo, ale kedze sa uz mnohokrat zakony novelizovali tak nie som v obraze ci to este plati.
Som rozvedena matka, starajuca sa o dieta, ktore plni povinnu skolsku dochadzku. V praci som dostala vypoved a kedze, som nebola poistena v nezamestnanosti aspon 740 dni, nevznikol mi narok na podporu v nezamestnanosti. Teraz mojim jedinym prijmom je vyzivne na syna od manzela vo vyske 100 eur mesacne, so synom zijeme v rodinnom dome aj s mojim otcom, vlastnikom domu je moj otec, takze z daneho mi jasne vyplyva, ze prispevok na byvanie, kedze dom nie je v mojom vlastnictve by mi nebol priznany.
Ak som to spravne pochopila tak dávka v HN na jednotlivca s 1 dietatom je 115,10 eur, prispevok na zdravotnu starostlivost v mojom pripade by bol 4 eur, a kedze syn ma 10 rokov a plni si povinnu skolsku dochádzku, tak prispevok by bol 17,20 eur, spolu ak dobre ratam to vychadza 136,30 eur, cize rozdiel cini v mojom pripade 36,30 a tato suma by bola mojou soc. davkou alebo sa mylim?
Musíš preukázať, že ti nevznikol nárok na dávku v nezamestnanosti, a to bez evidencie uchádzačov o zamestnanie nevieš. Teda neskôr sa môžeš odhlásiť, ale budeš si platiť zdr.poistenie ako samoplatitel.
Xanti
28.01.12,20:29
Som rozvedena matka, starajuca sa o dieta, ktore plni povinnu skolsku dochadzku. .....
Ak som to spravne pochopila tak dávka v HN na jednotlivca s 1 dietatom je 115,10 eur, prispevok na zdravotnu starostlivost v mojom pripade by bol 4 eur, a kedze syn ma 10 rokov a plni si povinnu skolsku dochádzku, tak prispevok by bol 17,20 eur, spolu ak dobre ratam to vychadza 136,30 eur, cize rozdiel cini v mojom pripade 36,30 a tato suma by bola mojou soc. davkou alebo sa mylim?Správne si to pochopila, a ešte sa opýtam.
Koľko rokov uplynulo od rozvodu? Lebo ak do 5 rokov, tak UP Ti môže zamietnuť poskytnutie dávky v hmotnej núdzi, pokiaľ nepožiadaš o výživné na rozvedeného manžela od ex.
AVRIL
29.01.12,14:44
Musíš preukázať, že ti nevznikol nárok na dávku v nezamestnanosti, a to bez evidencie uchádzačov o zamestnanie nevieš. Teda neskôr sa môžeš odhlásiť, ale budeš si platiť zdr.poistenie ako samoplatitel.

Bola by som samoplatitel? Citala som jeden prispevok ohladne tejto veci na porade, kde sa pise ze osoba poberajuca soc. je poistena, cize poistenie jej plati stat, tak uz tomu nerozumiem. Pripajam ten prispevok.

Re: URAD PRACE
Evidencia na ÚPSVaR je dobrovoľná, t. j. odhlásiť sa môžeš, kedy chceš. Keďže poberáš DvHN, tak máš zaplatené ZP, to tiež platí. Ale ak sa dáš vyradiť z evidencie UoZ na UPSVaR, nemôžeš napr. absolvovať cez úrad kurz, alebo získať príspevok na podnikanie. Ak sa zamestnáš, nemôžeš žiadať príspevok na cestovanie do zamestnania, ani zamestnávateľ nemôže žiadať príspevok na Teba ako na UoZ, lebo by Ťa nezamestnal následne po evidencii...
Ešte doplním:
§ 36 ods. 1 zákona o službách zamestnanosti - Úrad vyradí uchádzaa o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom
m) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie

Opätovne môžeš byť zaradený po 3 mesiacov od vyradenia z evid. na zákl. vlastnej žiadosti.



Naposledy upravil mirpo : 26.10.11 at 12:31 Dôvod: §
veronikasad
29.01.12,14:49
AVIRIL, máš pravdu. Štát je platitelom zdravotného poistenia aj za

n) fyzickú osobu, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi, a fyzickú osobu, ktorá sa spoločne posudzuje na účely posudzovania hmotnej núdze, 45)
AVRIL
29.01.12,14:56
Správne si to pochopila, a ešte sa opýtam.
Koľko rokov uplynulo od rozvodu? Lebo ak do 5 rokov, tak UP Ti môže zamietnuť poskytnutie dávky v hmotnej núdzi, pokiaľ nepožiadaš o výživné na rozvedeného manžela od ex.

No od rozvodu neubehol este ani mesiac, ale nejak tomu nerozumiem co myslis pod pojmom "vyzivne na rozvedeneho manzela", to znamena, ze by som poziadala sud o vyzivne jeho na mna?, ze by musel platit nielen na syna, ale aj na mna?
Nerozumiem tomu, mohla by si mi to prosim ta blizsie vysvetlit. Vdaka.
Mila123
29.01.12,15:01
No od rozvodu neubehol este ani mesiac, ale nejak tomu nerozumiem co myslis pod pojmom "vyzivne na rozvedeneho manzela", to znamena, ze by som poziadala sud o vyzivne jeho na mna?, ze by musel platit nielen na syna, ale aj na mna?
Nerozumiem tomu, mohla by si mi to prosim ta blizsie vysvetlit. Vdaka.
zákon o rodine.... 36/2005 z.z. v pl. znení

§ 72


(1) Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

(2) Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.

(3) Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.

§ 73


Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.
AVRIL
29.01.12,15:02
AVIRIL, máš pravdu. Štát je platitelom zdravotného poistenia aj za

n) fyzickú osobu, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi, a fyzickú osobu, ktorá sa spoločne posudzuje na účely posudzovania hmotnej núdze, 45)

Aha, tak uz v tom mam jasne co sa tyka poistenia, vdaka. Ja som sa uz inac bola pytat na socialke, ked nepracujem, ake potvrdenia co sa tyka mojej nezamestnanosti mam z uradu prace priniest, tam mi povedali, ze iba to, ze som v evidencii a ze nemam priznanu podporu v nezamestnanosti a teda nemam ziadny prijem, mi musi dat soc. poistovna, takze sa musim prihlasit na urad prace a potom ak by mi boli priznane soc. davky mozem sa na vlastnu ziadost odhlasit.
Xanti
29.01.12,15:09
No od rozvodu neubehol este ani mesiac, ale nejak tomu nerozumiem co myslis pod pojmom "vyzivne na rozvedeneho manzela", to znamena, ze by som poziadala sud o vyzivne jeho na mna?, ze by musel platit nielen na syna, ale aj na mna?
Nerozumiem tomu, mohla by si mi to prosim ta blizsie vysvetlit. Vdaka. Mila
Ti hodila zákony a ja len dodám. Ak nepožiadaš ex o výživné, súd ho nemusí schváliť ale požiadať musíš. Tak UP Ti ťažko dá dávku v hmotnej núdzi. Nakoľko :

Uplatnenie zákonných nárokov
Ak si občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, neuplatnia svoje zákonné nároky, ktorými si môžu zabezpečiť základné životné podmienky a pomôcť si v hmotnej núdzi, nepovažujú sa za občanov v hmotnej núdzi.
Takýmito zákonnými nárokmi sú najmä:
· výživné,

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
Mila123
29.01.12,15:17
Avril, stačí ti podať na príslušný súd návrh na určenie výživného rozvedeného manžela......nemusíš mať súdne rozhodnutie ihneď....
AVRIL
29.01.12,15:21
Mila
Ti hodila zákony a ja len dodám. Ak nepožiadaš ex o výživné, súd ho nemusí schváliť ale požiadať musíš. Tak UP Ti ťažko dá dávku v hmotnej núdzi. Nakoľko :

Uplatnenie zákonných nárokov
Ak si občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, neuplatnia svoje zákonné nároky, ktorými si môžu zabezpečiť základné životné podmienky a pomôcť si v hmotnej núdzi, nepovažujú sa za občanov v hmotnej núdzi.
Takýmito zákonnými nárokmi sú najmä:
· výživné,

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

No tak toto je riadna byrokracia, takze ani tak ani tak soc. davky mi priznane nebudu, lebo ak nepoziadom o vyzivne na rozvedeneho manzela tak nedostanem nic a ak poziadam tak tiez nic. Ja toto od neho ani ziadat nebudem, nakolko jeho prijem nie je taky, aby platil aj na mna a ja pracovat mozem, cize zamestnat sa mozem, lenze po tu dobu kym si budem hladat nove zamestnanie budem bez prijmu a preto som chcela poziadat o davku v hm. nudzi, potom nechapem z coho su priznane soc. davky vsetkym tim ciganom a su to nemale sumy. To sa moze stat fakt iba v tejto republike ...
Xanti
29.01.12,15:25
Heeeeeeej Avril,
požiadať môžeš, ale súd Ti to výživné na rozvedeného manžela schváliť nemusí. Tým pádom dostaneš dávku v hmotnej núdzi od UP.
Mila123
29.01.12,15:25
súd zvyčajne rozhodne, že výživné býva vo výške 0,- €, ak oprávnená osoba nemá zdravotné problémy......
AVRIL
29.01.12,15:34
Heeeeeeej Avril,
požiadať môžeš, ale súd Ti to výživné na rozvedeného manžela schváliť nemusí. Tým pádom dostaneš dávku v hmotnej núdzi od UP.

Ahaaaa. No takze im by malo potom stacit predlozit na soc. tu ziadost, ktoru som podala na sud a nie este rozhodnutie zo sudu ked ho este nemam? Ale oni nemozu rozhodnut potom o priznani alebo nepriznani soc. davky bez rozhodnutia sudu, len na zaklade ziadosti podanej na sud.
Kavero
31.01.12,18:53
Dobrý deň, mám 23 rokov, práve som skončila vysokú školu, bývam s rodičmi, som evidovaná na UPSVR a nepoberám žiadnu dávku. Za akých okolností by som mohla mať nárok na nejakú dávku? Ďakujem za odpoveď
Xanti
31.01.12,19:06
Dobrý deň, mám 23 rokov, práve som skončila vysokú školu, bývam s rodičmi, som evidovaná na UPSVR a nepoberám žiadnu dávku. Za akých okolností by som mohla mať nárok na nejakú dávku? Ďakujem za odpoveďNapríklad ak by si nastúpila na absolvetskú prax tam je odmena vo výške životného minima.
Na dávku v hmotnej núdzi by si mala nárok až keby si požiadala o výživné od rodičov na súde. A potom by ti UP doplácal do výšky 62,50 eur. Tá absolventská mi príde lepšia :D
Kavero
31.01.12,19:20
Napríklad ak by si nastúpila na absolvetskú prax tam je odmena vo výške životného minima.
Na dávku v hmotnej núdzi by si mala nárok až keby si požiadala o výživné od rodičov na súde. A potom by ti UP doplácal do výšky 62,50 eur. Tá absolventská mi príde lepšia :D

no jo absolventská je lepšia, lenže evidovaná som len mesiac a požiadať o ňu môžem až po troch mesiacoch ... neviete mi poradiť ako to je v prípade ak by som si zmenila trvalé bydlisko a požiadala o dávku v hmotnej núdzi?
Xanti
31.01.12,19:22
Zákon o rodine,
rodičia majú voči tebe vyživovaciu povinnosť. Myslím, že len zmena bydliska ti nepomôže k dávke v hmotnej núdzi. Jedine žaloba na súd na určenie výživného a potom doplatok z UP.
Reniq
02.02.12,17:52
Ahojte. Chcem sa opýtať, či by som mala nárok na dávku v hmotnej núdzi ak žijem v spoločnej domácnosti (máme spoločný trvalý pobyt) s priateľom, ktorý poberá podporu v nezamestnanosti vo výške 120 eur? Mám 22 rokov a otec je momentálne tiež nezamestnaný. (neviem či to s tým nejako súvisí).
ivka70
02.02.12,18:02
Ahojte. Chcem sa opýtať, či by som mala nárok na dávku v hmotnej núdzi ak žijem v spoločnej domácnosti (máme spoločný trvalý pobyt) s priateľom, ktorý poberá podporu v nezamestnanosti vo výške 120 eur? Mám 22 rokov a otec je momentálne tiež nezamestnaný. (neviem či to s tým nejako súvisí).

Stale plati to, co je napisane vyssie, otec ma na teba vyzivovaciu povinnost.
Cize na davku v hmotnej nudzi potrebujes rozhodnutie o vyzivnom od neho (o matke nepises, ak zije, tak aj od nej).
Reniq
04.02.12,19:11
ďakujem za odpoveď. V blízkej dobe sa ale plánujeme aj zosobášiť, patrila by mi v tomto prípade táto dávka ak by priateľ (budúci manžel) poberal dávku v nezamestnanosti vo výške 120 eur?
Xanti
04.02.12,19:19
Koľko rokov má budúci manžel?
Podpora v nezamestnanosti sa vypláca počas 6 mesiacov? Stihnete sobáš dovtedy?
Reniq
04.02.12,19:29
Sobáš plánujeme o dva mesiace. Neviem teda, či bude ešte stále nezamestnaný, ale chcela by som vedieť ako by to bolo ak by sa mu nepodarilo zamestnať, či by som dostávala dačo aj ja. Budúci manžel má 32.
Xanti
04.02.12,19:37
Tak by potom prešla vyživovacia povinnosť z tvojich rodičov na tvojho manžela. Takže predpokladám, že po skončení podpory v nezamestnanosti by ste mali spoločne nárok na dávku v hmotnej núdzi
105,20 € pre dvojicu,
+ 2x2 € príspevok na zdravotnú starostlivosť.

Čiže nejakých 109,20 eur by ste dostali, nepíšeš nič o bývaní či priateľ má vlastný byt.
Reniq
04.02.12,19:43
ďakujem za odpoveď. Priateľ má vlastný dom. A kým by poberal dávku v nezamestnanosti vo výške 120 eur, tak by som nemala nárok na nič?
Xanti
04.02.12,19:46
Reniq,
po svadbe by Vás už posudzovali spolu. Už by si nebola ty a on, ale vy. A ak vlastní dom, tak k tej dávke čo som hore vyrátala pridaj ešte príspevok na bývanie 89,20 € mesačne, ak je viac spoločne posudzovaných osôb.

Len ešte otázočka, ako dlho by ste chceli existovať dvaja z cca 200 eur? Neni lepšie hľadať robotu ako naháňať sa za dávkami?
lorelei
13.03.12,07:12
Chcem vas poprosit o radu a nechcem zadavat novu temu, lebo je ich tu dost uz. Predovsetkym aj Xanti by som rada poprosila o radu. Svagor je na polovicnom invalidnom, mal cely - diagnoza rakovina, ale ma lepsie vysledky tak je na polovicnom, pobera 148 Eur. Zije v jednej domacnosti v dome s otcom - ten je aj vlastnik domu a na starobnom dochodku - prijem 420 eur, a momentalne tiez diagnoza rakovina, dalej partnerka -svagrova - ale nie su zobrati, tiez rakovina a ta je zatial este na pnke - cca 260 eur mesacne, maju spolu syna - 15 rocneho, chodi do skoly. Chcela by som poprosit o radu, ci maju narok na nejake davky, lebo choroby im zhltnu prijmy, + voda 40-70 Eur, plyn 158 mesacne.
Svagor ma sudom rozhodnute, ze plati na maleho 30 Eur. Tak to je asi vsetko. Okrem toho maju aj nejau pozciku ale to sa asi nerata. No maju vela vydavkov s cestovanim k doktorom na chemoterapie a nevychadzaju nijako.....aj lieky stoja, .....neviem, ci sa budu posudzovat spolu, alebo mozno len svagor, kazdopadne by im kazde mozne euro pomohlo. Vopred dakujem.
Xanti
13.03.12,10:30
Fúha Lorelei,
komplikované. No mám pocit, že tvoj švagor je posudzovaný samostatne. Nakoľko nie sú s partnerkou zobratý, aj ked majú spolu dieťa tak je zverené do opatery matke, no UPSVaR ho berie ako keby mal príjem 111 eur ( 148 - 25% z ID ) a dávka v hmotnej núdzi je 60,50 + príspevok na zdrav. starostlivosť 2 eura... švagor nevlastní časť bytu ( domu? ) Ak áno tak potom by mu vznikol nárok na príspevok na bývanie 55,80 eur teda do kopy je to suma 118,30 eur. Takže UP by mu doplácal 7,30 eura. :(

Otec s príjmom 420 eur nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi . A partnerka má tiež pomerne vysoký príjem aj ked ona sa ráta spolu zo synom ale k jej príjmu sa pripočítava ešte to výživné ...

Pomôcť môže len :
- zverenie syna do opatery otca ( švagra )
- určenie výživného pre matku v minimálnej výške 30 eur
- darovanie malinkej časti domu ( bytu ) švagrovi - mimochodom nevlastní podiel na dome? nededil po matke? predpokladám, že tá je mrtva.
Vtedy by dávka v hmotnej núdzi bola rátaná takto :
dávka pre jednotlivca s dieťaťom 115,10 + príspevok na zdravostnú starostlivosť 2x 2 eura + príspevok na bývanie 89,20 eur + príspevok 17,20 ak dieťa plní povinnú školskú dochádzku spolu je to 225,50 eur.
Od tejto sumy odrátame výživné, kt. má platiť matka 30 eur a 75% z ID 111 eur a dostaneme dávku v hmotnej núdzi 84,50 eur.

Toto je asi jediná šanca ako dostať dávku v hmotnej núdzi.

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
veronikasad
13.03.12,10:34
Chcem vas poprosit o radu a nechcem zadavat novu temu, lebo je ich tu dost uz. Predovsetkym aj Xanti by som rada poprosila o radu. Svagor je na polovicnom invalidnom, mal cely - diagnoza rakovina, ale ma lepsie vysledky tak je na polovicnom, pobera 148 Eur. Zije v jednej domacnosti v dome s otcom - ten je aj vlastnik domu a na starobnom dochodku - prijem 420 eur, a momentalne tiez diagnoza rakovina, dalej partnerka -svagrova - ale nie su zobrati, tiez rakovina a ta je zatial este na pnke - cca 260 eur mesacne, maju spolu syna - 15 rocneho, chodi do skoly. Chcela by som poprosit o radu, ci maju narok na nejake davky, lebo choroby im zhltnu prijmy, + voda 40-70 Eur, plyn 158 mesacne.
Svagor ma sudom rozhodnute, ze plati na maleho 30 Eur. Tak to je asi vsetko. Okrem toho maju aj nejau pozciku ale to sa asi nerata. No maju vela vydavkov s cestovanim k doktorom na chemoterapie a nevychadzaju nijako.....aj lieky stoja, .....neviem, ci sa budu posudzovat spolu, alebo mozno len svagor, kazdopadne by im kazde mozne euro pomohlo. Vopred dakujem.
Lorelei, k dávkam v hmotnej núdzi ti odpovedala Gabika.

Skúste obrátiť sa o pomoc v nadácii Dobrý anjel. Sama tam pravidelne prispievam, aj 2% daní väčšiny klientov smerujem práve tejto nadácii.
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cts=1331638467353&sqi=2&ved=0CCoQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.dobryanjel.sk%2F&ei=uzBfT4_mN-HT4QTq5s37Bw&usg=AFQjCNEkS4w8ZDYBHgyL0HWrGLNkR1KxGg&sig2=37E3Mt2V1BUW7gPMyVfskQ
zena
23.03.12,06:18
Ak by niekto vedel, poprosila by som o radu. Kamarat ma priznanu dávku v HN (26rokov, ziaden prijem, slobodny, bezdetny, zije sam v prenajatom byte), skumam narok na prispvok na byvanie. Bude mat najomnu zmluvu platnu napr. od 1.4.2012 kde suma najomneho vratane energii bude 20e. Bude mat narok na cely prispevok na byvanie ak suma najmu bude iba 20e? Alebo sa nejako znizi tento prispevok? A ked bude najomna zmluva od 1.4.2012 spolu s ostatnymi tlacivami podana na UPSVAR má nárok od 1.4..2012 na prispevok?
Xanti
23.03.12,06:32
Ak by niekto vedel, poprosila by som o radu. Kamarat ma priznanu dávku v HN (26rokov, ziaden prijem, slobodny, bezdetny, zije sam v prenajatom byte), skumam narok na prispvok na byvanie. Bude mat najomnu zmluvu platnu napr. od 1.4.2012 kde suma najomneho vratane energii bude 20e. Bude mat narok na cely prispevok na byvanie ak suma najmu bude iba 20e? Alebo sa nejako znizi tento prispevok? A ked bude najomna zmluva od 1.4.2012 spolu s ostatnymi tlacivami podana na UPSVAR má nárok od 1.4..2012 na prispevok?Príspevok na bývanie sa nekráti nemá dôvod, fúha aj ja chcem mať bývanie za 20 eur. :) Ano ak UP posúdi, že je nárok oprávnený tak príspevok na bývanie bude vyplatený prvý krát vmáji. Ak si dá žiadosť v marci napr. dnes, tak môže získať príspevok už na marec teda v apríly.
zena
26.03.12,04:48
Veľmni pekne dakujem za radu, len teraz som citala clanok kde riesia podobnu situaciu a vraj musi byt najomna zmluva uzatvorena 6 kal.mesiacov a az potom vznika narok na prispevok? Je to tak? Najomna zmluva by bola uzatvorena napr.26.3.2012 a potvrdenie o zaplateni najomneho podpise vlastnik bytu, nakolko najomca tam byva asi uz 2 roky bez zmluvy. Bude priznany aj tak narok na prispevok?
Xanti
26.03.12,04:51
Zena,
ťažko predpokladať ako sa daný UP k tomu postaví. A dalšia vec, prenajímateľ je prihlásený na DU ako prenajímateľ? Má DIČ? .. aby potom aj on za prenajímanie na čierno nefasol pokutu.
zena
26.03.12,04:56
Áno s tým počitame, ked budem mat overene ze davku naozaj ziska, potom sa spise najomna zmluva, da sa overit podpis, nasledne sa prenajimatel registruje na DU. Nerada by som ich hnala do niecoho co nakoniec nebude mat vyznam. Iba papierovacky okolo registracie. Ale aj tak dakujem za radu.
Xanti
26.03.12,05:03
Zena,
asi najlepšie info dajú na miestne príslušnom UP, naozaj je pomerne veľká voľnosť na posúdenie. Ak by neuspel dá sa odvolať.

Podmienky vzniku nároku:
· vlastníctvo bytu alebo rodinného domu,
· nájom bytu alebo rodinného domu,
· nájom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie,
. právo doživotného úžívania v byte alebo rodinnom dome,
· uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach,
· podmienky nároku sa prehodnocujú raz za šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,
· nárok zaniká, ak úrad zistí, že občan v hmotnej núdzi nespláca uznaný dlh, ktorý predstavuje nedoplatky spojené s bývaním.

Tebe ide asi o toto vyznačené, aj tam by sa dalo oponovať na UP, že predsa ide o nový nájom ako má pri novom nájme dokázať, že má platené služby. A o 6 m . mu prenajímateľ vydá potvrdenie, že nájomné platí včas a v riadnej výške .
zena
26.03.12,05:10
Ano presne tato veta ma zneistila. Aj podla mna to nie je velmi logicke ziadat potvrdenie popredu. Ale teda skusime a pripadne sa odvolame. Velmi pekne dakujem
JM1968
11.07.12,05:57
Zdravím, nechcem zakladať novú tému, takže situácia : 18ročná sirota(obaja rodičia behom minulého polroka umreli), od septembra bude študentkou 4.ročníka strednej školy, so starším bratom (žije a študuje v zahraničí) spolu vlastnia rodinný dom na dedine. Býva teda sama a dokopy jej štát dáva cca 270€, štipendium napriek výbornému prospechu škola nepriznala. Naozaj je to všetko na čo má nárok?Ak by niekto vedel poradiť a uľahčiť jej situáciu....Ďakujem.
Xanti
11.07.12,06:17
Zdravím, nechcem zakladať novú tému, takže situácia : 18ročná sirota(obaja rodičia behom minulého polroka umreli), od septembra bude študentkou 4.ročníka strednej školy, so starším bratom (žije a študuje v zahraničí) spolu vlastnia rodinný dom na dedine. Býva teda sama a dokopy jej štát dáva cca 270€, štipendium napriek výbornému prospechu škola nepriznala. Naozaj je to všetko na čo má nárok?Ak by niekto vedel poradiť a uľahčiť jej situáciu....Ďakujem.
Jej príjem je pre účely poskytovania dávky v hmotnej núdzi dostatočný.
Bohužial nemá nárok na nič.
JM1968
11.07.12,11:00
Jej príjem je pre účely poskytovania dávky v hmotnej núdzi dostatočný.
Bohužial nemá nárok na nič.
Ďakujem
AVRIL
24.09.12,16:50
Dobry den,

moja znama ma podobny problem ako tu pisala uzivatelka Zena. Je majitelkou nehnutelnosti, starsieho rodinneho domu, ktory prenajima svojmu synovcovi bez najomnej zmluvy, cize zadarmo. Synovec je slobodny, bezdetny, nezamestnany, bez prijmu. Od 1.10.2012 chce poziadat o priznanie davky v hmotnej nudzi, samozrejme, ze chce, aby mu bol priznany aj prispevok na byvanie. Lenze, aby mu bol priznany musi mat uzatvorenu s prenajimatelom najomnu zmluvu a tu nastava problem, ak by najomnu zmluvu uzatvorili dajme tomu, ze od 26.9.2112 a on by poziadal o priznanie prispevku na byvanie k 1.10.2012, bol by mu priznany prispevok na byvanie uz za september 2012 alebo nie? Dalsi problem je, ze prenajimatelka sice zmluvu s nim uzatvorit chce, ale nechce od neho poberat najomne, t. j. ze by to bolo "iba na papieri", ale ake povinnosti z toho pre nu plynu? Musi sa zaregistrovat na prislusnom DU, aj ked jej jedinym prijmom je starobny dochodok? Jej synovec musi na UPSVaR, kazdych 6 mesiacov zdokladovat "blockami", ze jej ten najom platil, alebo staci nejake cestne vyhlasenie od nej, ze jej najomne zaplatil nacas, aj ked by jej ho vlastne neplatil. Mala by z toho prenajimatelka co sa tyka dani nejake problemy? Dakujem.
draik
24.09.12,17:29
Veľmi nešpekulujte, lebo si na Vás daňováci nakoniec posvietia a prípadne pokuty a dane môžu byť vyššie, ako sociálna dávka. Nedá sa na jednej strane preukázať, že platí "nájom" a na druhej strane tento príjem nepriznať. Vlastne dá, ale len do momentu, kým na to neprídu....a skrz príspevku na bývanie takéto čachre nestoja.
AVRIL
24.09.12,17:38
Veľmi nešpekulujte, lebo si na Vás daňováci nakoniec posvietia a prípadne pokuty a dane môžu byť vyššie, ako sociálna dávka. Nedá sa na jednej strane preukázať, že platí "nájom" a na druhej strane tento príjem nepriznať. Vlastne dá, ale len do momentu, kým na to neprídu....a skrz príspevku na bývanie takéto čachre nestoja.

Ok. Vdaka. A neviete mi poradit, co v pripade, ze by tu najomnu zmluvu predsa uzatvorili a synovec by jej vyplacal mesacne najomne ona by sa musela zaregistrovat na prislusnom DU, ako je to s danou za prijem z nehnutelnosti, kolko % z prijmu sa plati? Nie som v obraze co sa tyka dani. Vdaka.
Xanti
24.09.12,17:40
Ok. Vdaka. A neviete mi poradit, co v pripade, ze by tu najomnu zmluvu predsa uzatvorili a synovec by jej vyplacal mesacne najomne ona by sa musela zaregistrovat na prislusnom DU, ako je to s danou za prijem z nehnutelnosti, kolko % z prijmu sa plati? Nie som v obraze co sa tyka dani. Vdaka.No neviem ale keby skôr mali zmluvu, o tom, že si platí sám energie a veci súvisiace s bývaním a žiaden nájom tj. nič navyše by tam nebolo tak potom podla mna by problém nemal byť .
Mila123
24.09.12,17:42
sadzba dane za rok 2012 je stále 19%, po znížení základu dane o 40% paušl. výdavkov, popr. skutočné výdavky......
AVRIL
24.09.12,17:47
No neviem ale keby skôr mali zmluvu, o tom, že si platí sám energie a veci súvisiace s bývaním a žiaden nájom tj. nič navyše by tam nebolo tak potom podla mna by problém nemal byť .

Lenze ak tomu dobre rozumiem v tomto pripade by musel mat nejaky prijem, aby si to mohol platit sam a musel by ho nejakym sposobom preukazat a tym padom by stratil narok na davku v hmotnej nudzi pre jednotlivca, alebo sa mylim?
Xanti
24.09.12,17:50
Lenze ak tomu dobre rozumiem v tomto pripade by musel mat nejaky prijem, aby si to mohol platit sam a musel by ho nejakym sposobom preukazat a tym padom by stratil narok na davku v hmotnej nudzi pre jednotlivca, alebo sa mylim?
Hm... dám ti logickú otázku.
Ak prídeš o robotu a vlastníš byt, a si sama myslíš že 55,80 eur Ti stačí na vykrytie elektriky, vody, plynu a fondu opráv?
Alebo ak ste rodina myslíš že 89 eur či koľko to je na to stačí? Ja veľmi pochybujem.
Dávka nie je o úhradzaní celých nákladov ... môj názor.
majuss
14.01.13,21:45
Dobrý deň chcela by som sa opýtať na akú podporu mám nárok vzhľadom na to že som nezaopatrené dieťa ( úplná sirota). Doteraz som poberala sirotský dôchodok avšak predčasným ukončením vysokoškolského štúdia prichádzam o nárok na sirotský dôchodok. Taktiež vlastním nehnuteľnosť. Mám nárok na príspevok v hmotnej núdzi?
Xanti
14.01.13,21:49
Dobrý deň chcela by som sa opýtať na akú podporu mám nárok vzhľadom na to že som nezaopatrené dieťa ( úplná sirota). Doteraz som poberala sirotský dôchodok avšak predčasným ukončením vysokoškolského štúdia prichádzam o nárok na sirotský dôchodok. Taktiež vlastním nehnuteľnosť. Mám nárok na príspevok v hmotnej núdzi?
No mala by si byť posudzovaná sama.
Dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca je 60,50 € + príspevok na zdrav. starostlivosť 2 € + príspevok na bývanie 55,80 eur .. tj. spolu 118,30 eur .
zena
15.01.13,05:34
118,30 €
WAPGATE
26.03.13,10:46
Ahojte,

moja priatelka pracuje na zmluvu na 3 hod. denne tj 15 hod. tyzdenne. Zarobi na nu 125€ mesacne, ku tomu dostava este na 8 rocne dieta 100€ vyzivne. Ma narok na vyzivne, alebo to ma iba clovek, co je na urade prace. Mala by narok ak by mala najomnu zmluvu? Kedze plati inkaso v byte 130€ dalo by sa vybavit aby mala najomnu zmluvu.
Ak som dobre ratal...
Bez najmu:
(125+100)*75% = 168,75€
Davky 115,1+4+17,2=136,3€
Davka = nema narok

S najomnou zmluvou:
(125+100)*75% = 168,75€
Davky 115,1+89,2+4+17,2=225,5€
Davka = 56,75€

Ratam dobre?
Xanti
26.03.13,10:48
Ahojte,

moja priatelka pracuje na zmluvu na 3 hod. denne tj 15 hod. tyzdenne. Zarobi na nu 125€ mesacne, ku tomu dostava este na 8 rocne dieta 100€ vyzivne. Ma narok na vyzivne, alebo to ma iba clovek, co je na urade prace. Mala by narok ak by mala najomnu zmluvu? Kedze plati inkaso v byte 130€ dalo by sa vybavit aby mala najomnu zmluvu.
Ak som dobre ratal...
Bez najmu:
(125+100)*75% = 168,75€
Davky 115,1+4+17,2=136,3€
Davka = nema narok

S najomnou zmluvou:
(125+100)*75% = 168,75€
Davky 115,1+89,2+4+17,2=225,5€
Davka = 56,75€

Ratam dobre?Rátaš zle, lebo výživné sa nepočíta 75% ale celé ... no v prípade že by mala nájomnú zmluvu tak dákych 30e by mohla dostať dávku v hmotnej núdzi.
zena
26.03.13,11:13
Kamarát poberá dávky v HN v sume 118,30 (dávka+príspevok na bývanie+zdravotná starostlivosť). Je slobodný, v prenajatom byte žije sám. Jeho priateľka je tehotná, po pôrode sa chce starať o dieťa. Má nárok na nejaký ďaľší príspevok pre dieťa ak by spolu žil aj s matkou dieťaťa ktorá bude pracovať ale nakoľko nie sú manželia nie sú jej príjmy posudzované? Viete mi niekto poradiť?
Xanti
26.03.13,11:15
Kamarát poberá dávky v HN v sume 118,30 (dávka+príspevok na bývanie+zdravotná starostlivosť). Je slobodný, v prenajatom byte žije sám. Jeho priateľka je tehotná, po pôrode sa chce starať o dieťa. Má nárok na nejaký ďaľší príspevok pre dieťa ak by spolu žil aj s matkou dieťaťa ktorá bude pracovať ale nakoľko nie sú manželia nie sú jej príjmy posudzované? Viete mi niekto poradiť?
Ak budú posudzovaný spolu, tak o dávku v hmotnej núdzi príde, lebo RP je vyšší ako dávka ... možno by im doplácali k RP pár eur.
zena
26.03.13,11:25
Materskú aj RD by poberala matka. Myslela som či otec nebude mať nárok na nejaký príspevok keď sa mu narodí dieťa. Či poberním RD sa to vylučuje? Manželia nebudú, ani adresu nebudú mať rovnakú, nemajú ich prečo posudzovať spolu.
Xanti
26.03.13,11:33
Materskú aj RD by poberala matka. Myslela som či otec nebude mať nárok na nejaký príspevok keď sa mu narodí dieťa. Či poberním RD sa to vylučuje? Manželia nebudú, ani adresu nebudú mať rovnakú, nemajú ich prečo posudzovať spolu.Tak on nemá už čo dostať .. o dieťa sa stará matka, ak nemajú byť spolu posudzovaný tak nemôže si dieťa dať na seba... to by mu dali RP ale nie dávku v hmotnej núdzi a matka by zase nedostala nič ...
zena
26.03.13,11:40
Ďakujem Veľmi pekne
mzr
30.01.14,19:04
Pracujem na dohodu-vyplata sa líši podla toho kolko hodin odpracujem co nebyva vela,mam syna navstevuje skolku,vlastnim rodinny dom,som rozvedena vyzivne na syna je 100 eur....mam nárok na nejaku davku v hmotnej nudzi?pripadne prispevok na byvanie??alebo je nieco o co si mozem poziadat?dakujem
Mila123
30.01.14,19:14
Pracujem na dohodu-vyplata sa líši podla toho kolko hodin odpracujem co nebyva vela,mam syna navstevuje skolku,vlastnim rodinny dom,som rozvedena vyzivne na syna je 100 eur....mam nárok na nejaku davku v hmotnej nudzi?pripadne prispevok na byvanie??alebo je nieco o co si mozem poziadat?dakujem
z čoho žiješ/žijete?
výživné od bývalého manžela ste mali súdom určené? resp. ako dlho si rozvedená?