LuciaSi
11.01.12,12:28
Dobry den,
potrebovala by som takuto radu: tri roky som mala zamestnanca v trvalom pracovnom pomere, ktory odisiel do predcasneho starobneho dochodku, potom pracoval u mna na dohodu, z dohody dal sam vypoved a teraz ziada odchodne. Chcem si overit, ci ma na odchodne narok a ci sa musia z odchodneho platit odvody.
Dakujem
tictac7
11.01.12,11:35
Dobry den,
potrebovala by som takuto radu: tri roky som mala zamestnanca v trvalom pracovnom pomere, ktory odisiel do predcasneho starobneho dochodku, potom pracoval u mna na dohodu, z dohody dal sam vypoved a teraz ziada odchodne. Chcem si overit, ci ma na odchodne narok a ci sa musia z odchodneho platit odvody.
Dakujem

na odchodné mal nárok vtedy, keď išiel do predčasného SD. DoVP ani DoPČ nezakladajú nárok na odchodné. Z DoVP, ani z DoPČ sa nedáva výpoveď....
Mila123
11.01.12,11:38
§ 76a
Odchodné
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
starobný dôchodok.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(3) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť odchodné podľa odseku 1, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.


podľa môjho názoru má nárok na odchodnéa keďže to bolo v roku 2011 musíte mu z odchodného zraziť fondy, do SP ho prihlasovať nebudete, podáte Výkaz...... a do ZP ho oznámite s kódom Y.......a samozrejme zdaníte....podáte opravný ELDP.........
LuciaSi
11.01.12,11:41
Dakujem,
odisiel do predcasneho sd pred dvoma rokmi, zostal u mna na dohodu, dal vypoved, takze ak spravne rozumiem, mal poziadat o odchodne pred dvoma rokmi a teraz uz nema narok. :)
Mila123
11.01.12,11:43
presný dátum odchodu do dôchodku je? nárok na odchodné mu nezaniká, má možnosť zákonný nárok si uplatniť aj cestou občiansko-právneho konania (3 roky).....
tictac7
11.01.12,11:44
Dakujem,
odisiel do predcasneho sd pred dvoma rokmi, zostal u mna na dohodu, dal vypoved, takze ak spravne rozumiem, mal poziadat o odchodne pred dvoma rokmi a teraz uz nema narok. :)

tak, tak, mal požiadať pred dvomi rokmi...
LuciaSi
11.01.12,11:45
no pred dvomi rokmi uz
Mila123
11.01.12,11:47
môj názor ignorujete, ale dobre, ja to prežijem....:D
drobeceva
11.01.12,11:51
tak, tak, mal požiadať pred dvomi rokmi...
zamestnanec nie je povinný žiadať o odchodné...vyplýva to zo ZP...malo mu byť vyplatené
LuciaSi
11.01.12,11:51
pardon,
neignorujem, len som tu nova, tak sa tu neviem orientovat, len v zakone pisu, ze musi poziadat v case, kedy vznikol narok na predcasny starobny dochodok. To bolo pred dvoma rokmi, ale neviem presne kedy, lebo to riesim za niekoho ineho...
Mila123
11.01.12,11:52
pardon,
neignorujem, len som tu nova, tak sa tu neviem orientovat, len v zakone pisu, ze musi poziadat v case, kedy vznikol narok na predcasny starobny dochodok. To bolo pred dvoma rokmi, ale neviem presne kedy, lebo to riesim za niekoho ineho...
kde to píšu, že on musí požiadať?????
LuciaSi
11.01.12,11:54
Aha, no nikde, takze zamestnavatel ma povinnost automaticky vyplatit odchodne pri odchode do dochodku, t.j. v mojom pripade pred dvoma rokmi?
Mila123
11.01.12,11:57
Aha, no nikde, takze zamestnavatel ma povinnost automaticky vyplatit odchodne pri odchode do dochodku, t.j. v mojom pripade pred dvoma rokmi?


áno, má povinnosť, ale keďže to bolo pred dvoma rokmi, fondy do SP by nemali byť, je to síce doplatok mzdy, ale týka sa roku 2010, keď sa z odchodného SP neplatila......tuším sa vtedy neplatila ani ZP (ale radšej si to over) a ELDP potom nemáš prečo opravovať....iba daň- môj názor....
tictac7
11.01.12,12:00
zamestnanec nie je povinný žiadať o odchodné...vyplýva to zo ZP...malo mu byť vyplatené

no prepáč, ale súčasný stav je:
§ 76a
Odchodné
(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na
a) invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %,
b) predčasný starobný dôchodok alebo
c) starobný dôchodok.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(3) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť odchodné podľa odseku 1, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.

a predtým bol:

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

...ale odkiaľ má zamestnávateľ vedieť, že požiada alebo požiadal...keď nemá niečo písomne...
avalik
11.01.12,12:00
asi by bolo dobre pozriet platny ZP v case jeho odchodu do dochodku
drobeceva
11.01.12,12:05
[QUOTE=tictac7;1940283]no prepáč

tictac7-neurážaj sa...
2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

-jedná sa o z-ca, ktorý vystúpi a potom žiada o PSD - áno, v takom prípade musí požiadať.
V otázke od zadaváteľky som pochopila, že mal priznaný PSD a tak končil PP-preto som tak odpovedala
LuciaSi
11.01.12,12:12
Takze mu to doplati teraz,
dakujem pekne vsetkym :)
H.B.
05.03.12,19:33
Zamestnankyňa je momentálne na PN a chce požiadať o starobný dôchodok-nárok by mala mať v polovici marca a ukončiť s nami PP dohodou § 60. Žiadať o odchodné nemusí, vyplatíme jej pri ukončení PP v marcovej výplate. Stačí keď donesie doklad, že požiadala o dôchodok teraz, alebo musíme čakať kým bude mať rozhodnutie zo soc. poist.?
drobeceva
06.03.12,05:07
Zamestnankyňa je momentálne na PN a chce požiadať o starobný dôchodok-nárok by mala mať v polovici marca a ukončiť s nami PP dohodou § 60. Žiadať o odchodné nemusí, vyplatíme jej pri ukončení PP v marcovej výplate. Stačí keď donesie doklad, že požiadala o dôchodok teraz, alebo musíme čakať kým bude mať rozhodnutie zo soc. poist.?
odchodné vyplatíte, ak Vám predloží rozhodnutie zo SP o priznaní SD
H.B.
06.03.12,05:40
No nárok do dôchodku bude mať teraz v marci. Najradšej by sme jej všetko vyplatili v poslednej výplate, aby mala peniažky čím skôr.
inges
06.03.12,06:10
áno, má povinnosť, ale keďže to bolo pred dvoma rokmi, fondy do SP by nemali byť, je to síce doplatok mzdy, ale týka sa roku 2010, keď sa z odchodného SP neplatila......tuším sa vtedy neplatila ani ZP (ale radšej si to over) a ELDP potom nemáš prečo opravovať....iba daň- môj názor....

Aj ja som to už raz riešila.Odchodné z roku 2010 sme vyplatili v roku 2011. Nakoľko to bol príjem z roku 2010, do SP sa odvody neplatili, iba daň a vstupovalo to aj do ZP. Prihlásiť do ZP iba ten mesiac v ktorom sa odchodné vypláca.
H.B.
06.03.12,06:21
A nemohla by som to spraviť takto? Donesie mi potvrdenie zo soc. poisť., že požiadala o starobný dôchodok, vyplatím jej v marci odchodné a keď bude mať rozhodnutie o priznaní dôchodku, tak mi ho dodatočne donesie?
Tweety
06.03.12,06:25
A nemohla by som to spraviť takto? Donesie mi potvrdenie zo soc. poisť., že požiadala o starobný dôchodok, vyplatím jej v marci odchodné a keď bude mať rozhodnutie o priznaní dôchodku, tak mi ho dodatočne donesie? NIe, porušila by si tým ZP.
§ 76a
Odchodné
(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
starobný dôchodok.
inges
06.03.12,06:49
U nás končil zamestnanec PP k 31.7.2011. K 1.8.2011 išiel žiadať o predčasný dôchodok a k 1.8.2011 mu bol priznaný.Tým pádom mu bolo vyplatené odchodné vo výplate za júl vyplatenej v auguste. Dúfam, že to je v poriadku.
Tweety
06.03.12,06:51
U nás končil zamestnanec PP k 31.7.2011. K 1.8.2011 išiel žiadať o predčasný dôchodok a k 1.8.2011 mu bol priznaný.Tým pádom mu bolo vyplatené odchodné vo výplate za júl vyplatenej v auguste. Dúfam, že to je v poriadku.
Je to v súlade s §76 ZP.
inges
06.03.12,06:52
ďakujem:)
H.B.
06.03.12,07:33
No ale veď u nás to bude to isté. Zamestnankyňa ukončí s nami PP 13.3.2012. K 14.3.2012 pôjde požiadať o starobný dôchodok, ktorý jej priznajú. Akurát to rozhodnutie jej nedajú hneď, ale jej príde domov neskoršie. Môže mi akurát doniesť potvrdenie, že si podala žiadosť.
mzdarka renca
06.03.12,07:47
no, ale žiadosť o priznanie dôchodku nie je nadobudnutie nároku, ten je až vtedy, ak dostane rozhodnutie o priznaní zo SP.
inges
06.03.12,09:04
no, ale žiadosť o priznanie dôchodku nie je nadobudnutie nároku, ten je až vtedy, ak dostane rozhodnutie o priznaní zo SP.
Takže som to dokafrala ja. Išlo o šéfa. A bolo mi poradené, že treba odchodné vyplatiť v poslednej výplate.