hlucia
11.01.12,13:11
SZČO, platca dph predáva záhradnú techniku na splátky,ako má postupovať pri vystavení faktúry, z ktorej sa časť platí v hotovosti a časť cez účet????

vystaví faktúru na sumu 500euro, zákazník platí v hotovosti akontáciu 100euro, doteraz vystavil jednu faktúru tú zaslal splátkovej spoločnosti, na ktorej bola rozpísaná dph a akontácia, ktorá sa odpočítala - tú zaplatil zákazník v hotovosti na predajni a dostal ppd.

teraz nám z DÚ doporučili robiť dve faktúry, fa. č 1/ na tovar v celej sume 500euro/popis faktúry - záhradná technika/ a druhú fa č.2/ na akontáciu 100euro/popis faktúry - akontácia k faktúre č1 / ku ktorej dostal zákazník doklad z kasy. Mám v tom totálny guláš ako zaevidovať faktúry - každá má iné číslo, má byť na tej druhej faktúre rozpísaná dph? Poraďte mi, ďakujem
tictac7
11.01.12,12:15
...ja by som to robila tak, ako doteraz len s jednou zmenou - namiesto PPD dám zákazníkovi doklad z ERP

...nie vždy čo povedia na DÚ je správne - myslím tým správne pre prax a čo najjednoduchšiu realizáciu - teda dúfam, že sa na mňa nikto nenaštve...
hlucia
11.01.12,12:24
a zákazníkovy by zostal iba doklad z kasy? na ktorom je napísané iba číslo faktúry, ktorú on vlastne ani nedostane?pretože mi tú faktúru zasielame splátkovej spoločnosti bude mu to stačiť ?
tictac7
11.01.12,12:29
a zákazníkovy by zostal iba doklad z kasy? na ktorom je napísané iba číslo faktúry, ktorú on vlastne ani nedostane?pretože mi tú faktúru zasielame splátkovej spoločnosti bude mu to stačiť ?

...a prečo zákazníkovi nedávate faktúru? Kto je odberateľ? Zákazník alebo splátková spoločnosť....Robila som vo firme, kde sme tiež dávali aj tovar na splátky, ale jednu kópiu faktúry dostal aj zákazník....a aj som sem-tam niečo na splátky kúpila a tiež mám doma z toho doklady, pekne priložené k dokladom od splátkovej spoločnosti aj so všetkými dokladmi o úhradách....
hlucia
11.01.12,12:33
Faktúra je vystavená na meno zákazníka, ale posielame ju splátkovej spoločnosti, zákazník dostal iba úverovú zmluvu, tak neviem....
tictac7
11.01.12,12:39
Faktúra je vystavená na meno zákazníka, ale posielame ju splátkovej spoločnosti, zákazník dostal iba úverovú zmluvu, tak neviem....

no ale k tej úverovej zmluve má mať aj faktúru....sa čudujem, že ešte nikto si ju nepýtal...

dovetok: treba teda aj zákazníkovi dať kópiu fa....a všetko bude O.K.
hlucia
11.01.12,12:44
ďakujem za radu, a dúfam že ten doklad z kasy bude stačiť
tictac7
11.01.12,12:48
ďakujem za radu, a dúfam že ten doklad z kasy bude stačiť

bude stačiť, prečo by nemal. Na predajni, nech zákazníkovi ten doklad pripnú k faktúre a bude vybavené :)