val.c
11.01.12,16:02
Dobrý deň,moja otázka sa týka daňového bonusu na deti. Celý minulý rok som bola s jedným dieťaťom na rodičovskej dovolenke a zároveň som prenajímala byt, ktorý je v mojom výlučnom vlastníctve. Nakoľko je prenajímanie bytu pasívnym príjmom, nemôžem si uplatniť daňový bonus na deti. Som vydatá a mám jedno 13 mes. dieťa a jedno 13 ročné. Môže si môj manžel, ktorý je otcom iba jedného môjho dieťaťa(mladšieho), uplatniť daň.bonus aj na druhé (staršie), nakoľko s ním žije v spoločnej domácnosti? Starší syn má však trvalý pobyt tak ako aj ja a mladšie dieťa na adrese bytu, ktorý je v prenájme. Môj manžel má iný trvalý pobyt.
V prípade, že je to možné, aké doklady je nutné doložiť, aby sa mohol daň. bonus uplatniť? Je potrebné aj čestné vyhlásenie, že dieťa celý min. rok žilo s nami, teda s mojim manželom, ktorý si na neho chce uplatniť daň. bonus, v spoločnej domácnosti?
Ďakujem pekne za odpoveď
Marcela
Mila123
11.01.12,15:05
manžel si môže uplatniť DB aj na dieťa manželky......postačuje mu RL, dieťa (13 ročné) ešte nemusí mať potvrdenie o návšteve školy.....trvalé či prechodné pobyty sa neriešia....zo zákona č. 595/2003 ZDP v pl. znení , § 33 má nárok na obe deti....ste manželia.....
val.c
11.01.12,15:07
Ďakujem za odpoveď a prajem príjemný deň.
val.c
11.01.12,16:13
...ešte ma napadla v spojitosti s tou témou jedna otázka...
Manžel si na mladšie dieťa uplatňoval daň bonus priebežne počas celého min. roku. Na staršie dieťa ktoré s ním žije v spoločnej domácnosti si môže teda uplatniť nárok až teraz pri daň. priznaní a bude mu dodatočne vyplatený. Chápem to správne? Tento rok mu zamestnávateľ bude automaticky vyplácať daň. bonus na obe deti priebežne? Alebo si to môže sám určiť, že mu bude vyplácaný bonus na jedno dieťa a zase budúci rok si už podľa situácie, ktorá bude v rodine, nechá vyplatiť bonus naraz pri daň. priznaní na to druhé dieťa?
Mila123
11.01.12,16:15
na deti sa DB vyplácajú spolu...t.j. mal si uplatniť aj na dieťa manželky súčasne......
mabo1
11.01.12,16:20
Daňový bonus si môže uplatniť daňovník, ktorý mal v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy:


zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo
z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane z príjmov)

Daňový bonus za rok 2011 si môže uplatniť až vo výške 243,18 € na každé vyživované dieťa (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1444&pr=0.11&w_id=2536&tstamp=1326298713&pid=892&cd=af62d01abfe577b7c6113c1d0d949758&f=1) žijúce v domácnosti s daňovníkom.
Daňovník si daňový bonus môže uplatniť aj ak má dieťa prechodný pobyt mimo domácnosť. napr. Pokiaľ dieťa študuje na strednej škole mimo trvalé bydlisko a v mieste školy býva na internáte.
val.c
11.01.12,16:21
to znamená, že teraz si to spätne už uplatniť nemôže? Uplatňoval si to iba na jedno, pretože sme nevedeli aká bude počas roka situácia s mojim príjmom, či budem mať aj iný príjem okrem príjmu z prenájmu.Myslela som si, že si ho uplatním ja, ale nie je to možné.
....čo sa týka uplatnenia bonusu pri príjme z prenájmu, bolo mi v téme Rodičovská dovolenka a príjem z prenájmu, odpovedané, že príjem z prenájmu je pasívnym príjmom a nemám teda nárok na daň. bonus...
Sylvinka08
15.03.12,09:03
Môžu si uplatniť daňový bonus na dieťa, keď žijú všetci v spoločnej domácnosti ako druh a družka s dieťaťom, dieťa s matkou majú trvalý pobyt inde ako otec dieťaťa, dieťa má meno po matke ale v rodnom liste je otec zapísaný?
hajni
15.03.12,09:22
Daňový bonus možno uplatniť na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom. Za vyživované dieťa sa považuje dieťa vlastné, osvojené, prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov a dieťa druhého z manželov, pričom musí ísť o nezaopatrené dieťa. Trvalý pobyt sa neposudzuje. Keďže je ako otec zapísaný v rodnom liste, ktorého kópiu doloží k DP, tak je to dieťa vlastné. Myslím, že si môže uplatniť naň DB. Dúfam, že to niekto ešte potvrdí.
Sylvinka08
15.03.12,12:44
ďakujem pekne za odpoveď.