jax22
30.01.06,10:55
Prosím o radu, ako je to z DPH v ČR ak dostane český podnikateľ neplátca DPH faktúru od slovenského podnikateľa plácu DPH za služby uskutočnené v ČR ( rozvod kabelov). Musí to český podnikateľ zdaniť v ČR za slovenského? Alebo slovenský vystaví faktúru s DPH?
Prosím ak niekto vie odpovedať je to súrne.

Ďakujem
Roxana
30.01.06,10:25
Miestom dodania je ČR, čiže DPH patrí no českého št. rozpočtu. Odberateľ si neobjednal práce pod IČOm DPH, takže dodávateľ vystaví fa s českou DPH a túto odvedie do českého št. rozpočtu.
Budem rada ak moju odpoveď niekto potvrdí.
alušik
30.01.06,10:38
Ja by som nepovedala, ze by ju ta slovenska firma mala vystavit s ceskou DPH. A preco, ked nie je ta slovenska firma registrovana pre dan v CR? /Ak teda beriem, ze nie je./ Ja by som to vystavila bez DPH - s tym, ze ak je miesto dodania CR - nie je to na Slovensku predmetom DPH a v CR zalezi na tom, ci ta Slovenska firma mala povinnost zaregistrovat sa ako platitel DPH.
domacnost
30.01.06,10:43
Prosím o radu, ako je to z DPH v ČR ak dostane český podnikateľ neplátca DPH faktúru od slovenského podnikateľa plácu DPH za služby uskutočnené v ČR ( rozvod kabelov). Musí to český podnikateľ zdaniť v ČR za slovenského? Alebo slovenský vystaví faktúru s DPH?
Prosím ak niekto vie odpovedať je to súrne.

Ďakujem

Faktúrovať sa bude zo slovenskou dph, pretože český odberateľ nie je platcom dph. Český odberateľ si uplatní celú faktúrovanú sumu do nákladov s dph nebude robiť nič, nebude samozdaňovať. Slovenský dodávateľ odvedie dph v SR.
alušik
30.01.06,10:57
Ale preco by mala slovenska firma vystavit fakturu s dph, ked miesto dodania nie je v SR? Podla mojho nazoru to nie je predmetom slovenskej dph. Dolezite je predsa to miesto dodania.
domacnost
30.01.06,11:14
prepáč ja som zle čítala rozvod káblov , prečítala som to ako rozvoz káblov. V tomto prípade by som sa priklonila k odpovedi od Roxany.
ALBO
30.01.06,11:17
Prosím o radu, ako je to z DPH v ČR ak dostane český podnikateľ neplátca DPH faktúru od slovenského podnikateľa plácu DPH za služby uskutočnené v ČR ( rozvod kabelov). Musí to český podnikateľ zdaniť v ČR za slovenského? Alebo slovenský vystaví faktúru s DPH?
Prosím ak niekto vie odpovedať je to súrne.

Ďakujem

Najprv by bolo dobré pomenovať a zaradiť tú službu podľa § 15. Je to služba podľa § 15 ods. 2=vzťahujúca sa na nehnuteľnosť? Ak ano tak miesto dodania je česko a vy vystavíte Fa bez DPH a odberateľ =podnikateľ aj keď neni platiteľ je povinný odviesť daň (takto to platí u nás a čechách by malo platiť to isté.
alušik
30.01.06,11:25
U nas by som som predsa urobila samozdanenie +- dph, ak je ta ceska firma, ktora mi sluzbu doda platitelom DPH. Ak platitelom nie je, tak ja sa zdanim, ale nemozem si narokovat odpocet! Lenze ak ja nie som platitel DPH, tak preco by som sa zdanoval a robil priznanie na dph? Alebo som to cele chapala doteraz uplne zle?
ALBO
30.01.06,13:39
U nas by som som predsa urobila samozdanenie +- dph, ak je ta ceska firma, ktora mi sluzbu doda platitelom DPH. Ak platitelom nie je, tak ja sa zdanim, ale nemozem si narokovat odpocet! Lenze ak ja nie som platitel DPH, tak preco by som sa zdanoval a robil priznanie na dph? Alebo som to cele chapala doteraz uplne zle?

Podľa § 69 ods. 2 zdaniteľná osoba (= aj neplatiteľ podnikateľ, nie však FO) je povinná platiť daň za službu, ktorú jej dodá zahraničná osoba (=platiteľ aj neplatiteľ)...
Z toho vyplýva (za predpokladu, že česi majú rovnaké znenie zákona)že ak dodáte službu platiteľovi aj neplatiteľovi -podnikateľovi on sa musí dodaniť cez podané priznaniw v čechách a ak dodáte službu FO tak sa tam musíte ísť zaregistrovať.
Pozrite ešte §78 ods 3
ALBO
30.01.06,13:50
Ak platitelom nie je, tak ja sa zdanim, ale nemozem si narokovat odpocet! Lenze ak ja nie som platitel DPH, tak preco by som sa zdanoval a robil priznanie na dph? Alebo som to cele chapala doteraz uplne zle?

ešte k tomuto:
Prečo ak ste platiteľom a kúpite službu od neplatiteľa z česka a vy ju samozdaníte by ste si nemohli uplatniť DPH na vstupe??!!. Zákon vám to jasne umožňuje v § 49 aj 51.

Nemôže si uplatniť len ten podnikateľ neplatiteľ , ktorý sa tu samozdaní a alebo ak sa musí ísť registrovať , pretože nakúpil tovaru za viac ako 420000. Títo daň sice musia odviesť namiesto zahraničného dodávateľa ale nemajú nárok na odpočet.
ALBO
30.01.06,15:25
ešte poznámka, otázka na dph je založená v nesprávnej téme. Tu je daň z príjmov
alušik
31.01.06,06:20
ALBO - vdaka.:) Zacina mi to byt jasnejsie... Vlastne by som mala napisat, ze uplne jasne.:D