26Janka
11.01.12,18:11
Dobrý deň
Musí štvrťročný súhrnný výkaz o DPH vypracovať a podať na DÚ aj právnická osoba, ktorá je rozpočtovou organizáciou? Sme registrovaný podľa §7 podľa zákona 222/2004 Z.z.

:) Odpovedzte prosím ak niekto vie odpoveď :)

Ďakujem
jeso
11.01.12,19:16
- súhrnný výkaz je platiteľ dane povinný podať

v zmysle novely zákona o DPH

za každý kalendárny mesiac, v ktorom :



-dodal tovar s oslobodením podľa § 43 ods.1 z tuzemska do iného členskéhoštátu osobe identifikovanej pre daň v inom členskom štáte,



-premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods.4 zákona o DPH,



-sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,



-dodal službu s miestom dodania v inom členskom podľa § 15 ods.1 zákona o DPH osobe identifikovanej pre daň, ktorá je povinná túto daň platiť.




Súhrnný výkaz je povinná podať aj zdaniteľná osoba registrovaná predaň podľa § 7 alebo § 7a za každý kalendárny štvrťrok, v ktorom dodala službus miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods.1 zákona o DPHzdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a jeidentifikovaná pre daň a táto osoba je povinná platiť daň .Podobne, ak zdaniteľná osoba v príslušnom kalendárnom štvrťroku nedodáslužbu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods.1 zákona o DPH,
súhrnný výkaz nepodáva.
jeso
11.01.12,19:21
mo6no pomože...
26Janka
12.01.12,20:22
A čo v takom prípade keď rozpočtová org. len tovar ( napr. časopisy) prijala z ČR? Figurovali sme tam len ako odberateľ. My sme nič nedodali.
O tom sa nepíše nikde, že keď príjme RO tovar či službu z EU, že či musí i v takom prípade podať súhrnný výkaz....???
Ešte na toto som zvedavá...
Ale aj tak ďakujem za odpovede :)
Rozalka
12.01.12,20:26
Súhrnný výkaz podáva ten, kto dodal tovar (nie prijal).
26Janka
12.01.12,20:38
Ďakujem Rozalka toto som potrebovala si potvrdiť, pretože tohto názoru som i ja :)
VieraPopluharova
18.04.12,06:59
Pre niektorých samozrejmosť, pre moje zavarené mozg. závity neistota:
prosila by som o pomoc: firma - u nás neplatiteľ DPH, registrovaný podľa § 7a prijíma tovar z Holandska bez DPH, predáva ho u nás bez DPH, uvažujem správne , že nepodáva súhrnný výkaz ani DPH, alebo podáva súhrnný výkaz a DPH bude 0 ? Už mám v tom zmätky.

Logicky asi už viem neplatiteľ DPH u nás kupuje tovar z Holandska bez DPH, predáva bez DPH fyzickým osobám, takže nepodáva súhrnný výkaz v tomto prípade,ani nepodáva DPH priznanie.
VieraPopluharova
18.04.12,13:02
Posúvam....prosíím......
Aljok
18.04.12,15:28
Pre niektorých samozrejmosť, pre moje zavarené mozg. závity neistota:
prosila by som o pomoc: firma - u nás neplatiteľ DPH, registrovaný podľa § 7a prijíma tovar z Holandska bez DPH, predáva ho u nás bez DPH, uvažujem správne , že nepodáva súhrnný výkaz ani DPH, alebo podáva súhrnný výkaz a DPH bude 0 ? Už mám v tom zmätky.

Logicky asi už viem neplatiteľ DPH u nás kupuje tovar z Holandska bez DPH, predáva bez DPH fyzickým osobám, takže nepodáva súhrnný výkaz v tomto prípade,ani nepodáva DPH priznanie.

Neplatiteľ DPH registrovaný podľa § 7a je povinný pri nadobudnutí tovaru z IČŠ podať DP DPH do 25 dní po skončení mesiaca, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť a v tomto termíne aj daň zaplatiť.
VieraPopluharova
18.04.12,15:44
OK , čiže nadobudne tovar, podá DP DPH v uvedenom termíne a zaplatí i príslušnú daň z uvedenej sumy, podáva i súhrnný výkaz?
Aljok
18.04.12,16:14
OK , čiže nadobudne tovar, podá DP DPH v uvedenom termíne a zaplatí i príslušnú daň z uvedenej sumy, podáva i súhrnný výkaz?
Ak len nadobudol tovar z IČŠ, tak SV nepodáva.
Pozri si § 80 ZDPH. Odpoveď máš aj v príspevku č. 5 od Rozalky.
KEJKA
18.04.12,16:24
odpoved si dostala, len sa pridám so súhlasným stanoviskom.
DPH podávaš, ak si si objednala tovar pod ičDPH a prišiel bez DPH - teda dodaňuješ v SR, podáš DP DPH, DPH zaplatíš, neodpočítavaš. DPH vstupuje do ceny tovaru a ďalej predávaš so svojou maržou bez vyčíslenia DPH - v SR vystupuješ ako neplatiteľ DPH.
SV nepodávaš.
ešte dodám, že sa stotožnujem aj s názorom niekde na Porade publikovaným - ak objednáš tovar bez uvedenia ičDPH, dostaneš ho s hol.DPH, tú si neodpočítavaš, ale potom ani nedodaňuješ v SR. Hodnota tovaru však vchádza do obratu pre povinnu registráciu cca 13 tis.EUR.
dúfam, že som ťa nedomotala.

Pre niektorých samozrejmosť, pre moje zavarené mozg. závity neistota:
prosila by som o pomoc: firma - u nás neplatiteľ DPH, registrovaný podľa § 7a prijíma tovar z Holandska bez DPH, predáva ho u nás bez DPH, uvažujem správne , že nepodáva súhrnný výkaz ani DPH, alebo podáva súhrnný výkaz a DPH bude 0 ? Už mám v tom zmätky.

Logicky asi už viem neplatiteľ DPH u nás kupuje tovar z Holandska bez DPH, predáva bez DPH fyzickým osobám, takže nepodáva súhrnný výkaz v tomto prípade,ani nepodáva DPH priznanie.
už sa nestotožňujem.............:)
VieraPopluharova
18.04.12,16:43
Veľmi pekne ďakuje za perfektné vysvetlenie, toto som potrebovala, vieš niekedy mi dlhšie trvá kým pochopím....ešte raz vďaka....
Aljok
19.04.12,03:58
odpoved si dostala, len sa pridám so súhlasným stanoviskom.
DPH podávaš, ak si si objednala tovar pod ičDPH a prišiel bez DPH - teda dodaňuješ v SR, podáš DP DPH, DPH zaplatíš, neodpočítavaš. DPH vstupuje do ceny tovaru a ďalej predávaš so svojou maržou bez vyčíslenia DPH - v SR vystupuješ ako neplatiteľ DPH.
SV nepodávaš.
ešte dodám, že sa stotožnujem aj s názorom niekde na Porade publikovaným - ak objednáš tovar bez uvedenia ičDPH, dostaneš ho s hol.DPH, tú si neodpočítavaš, ale potom ani nedodaňuješ v SR. Hodnota tovaru však vchádza do obratu pre povinnu registráciu cca 13 tis.EUR.
dúfam, že som ťa nedomotala.

Obrat podľa § 7 sa sleduje kvôli povinnej registrácii. Myslíš, že osobu zaregistrovanú podľa § 7a zaregistrujú ešte raz podľa § 7 pri prekročení obratu?

Kejka, myslíš, že osoba registrovaná podľa § 7a si môže vybrať v ktorom ČŠ zaplatí DPH? Nesúhlasím.
Podľa zákona osoba registrovaná podľa § 7a má povinnosť platiť daň pri nadobudnutí tovaru z IČŠ v SR.

Pozri ZDPH :

§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane

(6) Pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 a § 11a.

§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak

a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba konajúca v postavení zdaniteľnej osoby,právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a


(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak

a) dodanie takého tovaru v tuzemsku by bolo oslobodené od dane podľa § 47 ods. 7 až 10,
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 13 941, 45 eura za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.

(5) Ustanovenie odseku 4 písm. b) sa nevzťahuje na nadobudnutie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane, ak podľa osobitného predpisu 6) povinnosť platiť spotrebnú daň v tuzemsku vzniká nadobúdateľovi, a na nadobudnutie tovaru, ak osoba uvedená v odseku 4 písm. b) má pridelené identifikačné číslo pre daň podľa § 7a
KEJKA
19.04.12,13:11
súhlasím, len som bola lenivá hľadať argumenty, tak som rada za perfektný dodatok.
Čo s tým, ak si objedná a neuvedie ičDPH - dostane doklad s EU_DPH, musí dodaniť?
Bude sa takýto doklad považovať za chybný?
VieraPopluharova
19.04.12,13:18
To by zaujímalo i mňa....pretože, najskôr dostal faktúru s DPH a keď im zahlasil, že je registrovaný, poslali mu novú bez DPH....
Aljok
19.04.12,14:35
súhlasím, len som bola lenivá hľadať argumenty, tak som rada za perfektný dodatok.
Čo s tým, ak si objedná a neuvedie ičDPH - dostane doklad s EU_DPH, musí dodaniť?
Bude sa takýto doklad považovať za chybný?

Podľa mňa pri objednávaní tovaru musí uvádzať IČ DPH, pretože tento tovar z IČŠ musí zdaniť našou DPH.
Ak si nechá vyfakturovať tovar s cudzou DPH aj tak ho musí zdaniť v SR.
T.j. mal by požiadať dodávateľa o prerobenie fa (bez DPH). Inak sa vystaví dvojitému zdaneniu.
Pretože povinnosť zdaniť tovar v SR neovplyvňuje skutočnosť, že zaplatil DPH iného ČŠ. Táto by potom mala byť nedaňovým nákladom.
Ak sa mýlim, opravte ma, pretože prakticky sa s takýmito prípadmi nestretávam. Mám len platiteľov a nie osoby registrované podľa § 7a.
KEJKA
19.04.12,15:09
vzhľadom na citovanú výnimku vyššie, to žiaľ je tak. Toto bol aj môj názor. neskôr som sa nechala presvedčiť, že je tam možnosť výberu práve preto, že subjekt je registrovaný "iba" podľa §7a), pripadalo mi to logické.
Nuž a teraz vyššie uvedená citácia ma znovu vrátila na správnu cestu, že vlastne registrácia podľa §7a) je súčasne registráciou podľa §7, čo mi osobne pripadá diskriminujúce.
často sa subjekt povinne registruje len kvôli ojedinelej reklame na Google alebo z iného tiež ojedinelého dôvodu.

Podľa mňa pri objednávaní tovaru musí uvádzať IČ DPH, pretože tento tovar z IČŠ musí zdaniť našou DPH.
Ak si nechá vyfakturovať tovar s cudzou DPH aj tak ho musí zdaniť v SR.
T.j. mal by požiadať dodávateľa o prerobenie fa (bez DPH). Inak sa vystaví dvojitému zdaneniu.
Pretože povinnosť zdaniť tovar v SR neovplyvňuje skutočnosť, že zaplatil DPH iného ČŠ. Táto by potom mala byť nedaňovým nákladom.
Ak sa mýlim, opravte ma, pretože prakticky sa s takýmito prípadmi nestretávam. Mám len platiteľov a nie osoby registrované podľa § 7a.
VieraPopluharova
19.04.12,15:13
Dievčence,

veľmi pekne ďakujem, toto som pochopila vďaka Vám našťastie som klienta hneď ako začal podnikať poslala na registraciu podľa §7, lebo nechcel klasickým platiteľom DPH na Slovensku a teraz ešte ako vyzerá také zučtovanie faktúry , nech si robím predkontáciu akokoľvek tak mi to DP nenatiahne ako povinnosť.....:confused:
Deymos
19.04.12,15:25
V uctovnictve pri fakturacii je potrebne pri tovare a aj pri sluzbe vybrat nejaky kod, aby sa ti to objavilo vo vykaze. A tu sa dostavame k mojej otazke. Ake kody sa zadavaju pri sluzbe a ake pri tovare? Ja ich mam v Alfe vela, takze neviem ktory vybrat. napr. 15, 17, 17NK atd. Vie niekto?
KEJKA
19.04.12,15:25
to musíš mať v SW vyriešené ako osobitný typ dokladu. ja si dám kod pre povinnosť platiť daň v tuzemsku, v rozpise DPH zadám hodnotu na faktúre, SW mi dopočíta DPH, ale suma celkom zostane pôvodná. SW potom zaúčtuje ZD a DPH aj ako výstup aj ako vstup. Účty 343 - osobitná analytika pre samozdanenie. Pre tento typ dokladu sú definované riadky 9,10 výstup a tuším 21 vstup - toto nikdy neviem spamäti, ale proste mi to dáva na správne riadky do výkazu.
takže zadaj otázku do témy pre konkrétny SW, alebo kuk do príručky, alebo oslov hotline.
V prípade registrácie podľa §7 - aj taký prípad som mala, ale to mi SW samostatne nerieši, tak som si poradila nasledovne:
vojdem do dokladu a vymažem riadky pre odpočet DPH - mám riadok so ZD a riadok s DPH na strane MD, riadok s nákladom zvýšim o sumu DPH, nakoľko neodpočitateľná DPH je daňovo uznaným nákladom. Samozrejme ak miesto účtu 501,504 použiješ napr 111, 112, 132, tak zvýšim sumu na tomto účte.
VieraPopluharova
19.04.12,15:28
KEJKA,

hej toto všetko mám, aj som tak urobila, lenže na DP mi to hodí i do povinnosti i do odpočtu, v DP je riadok, že uprava daňovej povinnosti, tak ak to tam v DP opravím, vznikne mi daňová povinnosť, inak mi to vyhadzuje ako samozdanenie nulová daňová povinnosť.A to ma asi motá...
VieraPopluharova
19.04.12,15:36
Viem že na výstup je to 9-10, no potrebujem vedieť čo si mám hodiť , aby mi to nešlo i do vstupu
KEJKA
19.04.12,15:36
ach pardon - zabudla som, že ty potrebuješ len DPH na výstupe, lebo nemáš nárok na odpočítanie. Takže opravujem/doplňujem svoj príspevok.

to musíš mať v SW vyriešené ako osobitný typ dokladu. ja si dám kod pre povinnosť platiť daň v tuzemsku, v rozpise DPH zadám hodnotu na faktúre, SW mi dopočíta DPH, ale suma celkom zostane pôvodná. SW potom zaúčtuje ZD a DPH aj ako výstup aj ako vstup. Účty 343 - osobitná analytika pre samozdanenie. Pre tento typ dokladu sú definované riadky 9,10 výstup a tuším 21 vstup - toto nikdy neviem spamäti, ale proste mi to dáva na správne riadky do výkazu.
V prípade registrácie podľa §7 - aj taký prípad som mala, ale to mi SW samostatne nerieši, tak som si poradila nasledovne:
vojdem do dokladu a vymažem riadky pre odpočet DPH - mám riadok so ZD a riadok s DPH na strane MD, riadok s nákladom zvýšim o sumu DPH, nakoľko neodpočitateľná DPH je daňovo uznaným nákladom. Samozrejme ak miesto účtu 501,504 použiješ napr 111, 112, 132, tak zvýšim sumu na tomto účte.
.


KEJKA,

hej toto všetko mám, aj som tak urobila, lenže na DP mi to hodí i do povinnosti i do odpočtu, v DP je riadok, že uprava daňovej povinnosti, tak ak to tam v DP opravím, vznikne mi daňová povinnosť, inak mi to vyhadzuje ako samozdanenie nulová daňová povinnosť.A to ma asi motá...
VieraPopluharova
19.04.12,15:39
Super, už som si myslela, že mi načisto preskočilo, takto mi to ide a i v suvahe to mam potom v poriadku, si poklad ďakujem.....
Aljok
19.04.12,15:39
vzhľadom na citovanú výnimku vyššie, to žiaľ je tak. Toto bol aj môj názor. neskôr som sa nechala presvedčiť, že je tam možnosť výberu práve preto, že subjekt je registrovaný "iba" podľa §7a), pripadalo mi to logické.
Nuž a teraz vyššie uvedená citácia ma znovu vrátila na správnu cestu, že vlastne registrácia podľa §7a) je súčasne registráciou podľa §7, čo mi osobne pripadá diskriminujúce.
často sa subjekt povinne registruje len kvôli ojedinelej reklame na Google alebo z iného tiež ojedinelého dôvodu.
Mne to pripadá logické, že ak je už raz registrovaný podľa § 7a, tak tovar tiež zdaňuje v SR ( v mieste spotreby).
Keď má IČ DPH prečo by mal platiť daň inému ČŠ? Takto nakúpi bez DPH a daň odvedie do nášho rozpočtu.
KEJKA
19.04.12,16:19
iste s tým sa môžem stotožniť. Žiaľ ľudia a firmy sú rôzne a niekedy je dodávateľ neschopný vystaviť faktúru bez svojej národnej DPH.
Pokiaľ slov.firma neprekročí objem nákupu 13 tis.EUR, tak je jej pozícia zložitá - u nás MUSÍ zdaňovať a dodávateľovi MUSÍ zaplatiť plnú cenu včítane DPH. I ked je to diskutabilne - isto poradíte, nech si vyberie iného dodávateľa. Ale opakujem, nie vždy sa to dá.
Po prekročení obratu je to už iné, kedže tá registrácia je povinná aj podľa §7. len v tom "medziobdobí" by som sa prihovárala za "voľnejší" výklad zákona, žiaľ súčasné znenie benevolentnejší prístup vylučuje.
Iveta1
20.04.12,06:56
Prosím o radu:posielam elektronicky SV DPH, dnes posledný den a ked kliknem "oznacit pred odoslanim" v lavom dolnom rohu obratovky mi naskoci text "na stranke su chyby".
Co s tym? kto má chybu ja ci DU? mali ste niekto takyto problem ? za radu dakujem
knight
20.04.12,08:40
súhlasím, len som bola lenivá hľadať argumenty, tak som rada za perfektný dodatok.
Čo s tým, ak si objedná a neuvedie ičDPH - dostane doklad s EU_DPH, musí dodaniť?
Bude sa takýto doklad považovať za chybný?

Toto sa týka aj mňa, takže som si tiež zisťval informácie a natrafil som na toto:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_vyk_nar_282_2011.pdf



Článok 4 - nezdanenie nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu Pridelenie identifikačného čísla pre DPH (IČ DPH) zdaniteľnej osobe, ktorá poskytuje služby do iného členského štátu alebo ich z neho prijíma, pričom má DPH platiť výlučne odberateľ, nemá ovplyvniť právo tejto osoby na nezdanenie tovaru, ktorý nadobudne v rámci Spoločenstva. Zdaniteľná osoba, ktorá má právo na nezdanenie nadobudnutia tovaru z iného členského štátu, má toto právo naďalej bez ohľadu na to, že jej bolo pridelené IČ DPH z dôvodu prijatia alebo poskytnutia služieb. Ak však v súvislosti s nadobudnutím tovaru v rámci Spoločenstva zdaniteľná osoba oznámi svoje IČ DPH dodávateľovi, má sa za to, že sa rozhodla zdaňovať nadobudnutie tovaru.
Podľa zákona o DPH ide o prípady, kedy je zdaniteľná osoba registrovaná pre daň podľa § 7a zákona o DPH a má pridelené slovenské IČ DPH. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, ktorého celková hodnota za stanovené obdobie nedosiahla 13 941,45 eur, má podľa nariadenia právo na nezdanenie tovaru nadobudnutého z iného členského štátu. Toto právo nevyplýva z ustanovenia § 11 ods. 5 zákona o DPH, a preto pokiaľ nedôjde k úprave zákona oDPH, na základe zásady prednosti práva EÚ pred národným právom má od 1. júla 2011 prednosť článok 4 nariadenia pred § 11 ods. 5 zákona o DPH.


Príklad č. 1
Zdaniteľná osoba je od 20. júna 2011 registrovaná pre daň podľa § 7a zákona o DPH z dôvodu poskytovania služieb s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, pri ktorých je osobou povinnou platiť daň zákazník v inom členskom štáte. V septembri 2011 si táto zdaniteľná osoba prvýkrát objedná tovar v hodnote 800 eur z iného členského štátu – z Maďarska, pričom pri objednaní tovaru nepoužije IČ DPH pridelené podľa § 7a zákona o DPH. Maďarský dodávateľ jej na základe tejto skutočnosti uplatní k cene tovaru sadzbu dane platnú v Maďarsku. Zdaniteľná osoba nie je podľa článku 4 nariadenia povinná priznať a zaplatiť slovenskú daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku. Poznámka:
Ak by zdaniteľná osoba pri objednaní tovaru oznámila maďarskému podnikateľovi svoje IČ DPH, považuje sa v zmysle článku 4 nariadenia za osobu, ktorá sa rozhodla zdaňovať nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu. V takomto prípade maďarský podnikateľ vyhotoví faktúru v cene bez DPH a dodanie tovaru uvedie v súhrnnom výkaze. Zdaniteľná osoba je osobou povinnou platiť daň v zmysle § 69 ods. 6 zákona o DPH.


Ja osobne vždy uvediem IČ DPH a tovar mi faktúrujú bez DPH, je to pre mňa výhodnejšie, pretože platím nižšiu sumu a DPH zaplatím neskôr, ale doteraz som bol v domienke, že so môžem naozaj vybrať, ako je to v tomto dokumente na drsr.sk
knight
20.04.12,08:53
Pre tento typ dokladu sú definované riadky 9,10 výstup a tuším 21 vstup - toto nikdy neviem spamäti, ale proste mi to dáva na správne riadky do výkazu.
Kejka môžem poprosiť ktoré presne riadky sú to?
Som SZČO neplatca DPH registrovaný podľa paragrafu 7a. Potrebujem zdaniť tovar z EU. Ja som to dal do riadkov 7,8 tak mi to dala automaticky ALFA aj mi to tu niekto potvrdil na porade. Je to teda správne?
knight
20.04.12,09:28
Skôr ty chyby v SV, klikni najskôr na skontrolovať a malo by ťa to presunúť na riadok s chybami
KEJKA
20.04.12,14:41
ešte že som sa namontovala do tejto témy. logika mi presne napovedá ten status diskriminácie v prípade registrácie §7a), lenže Z_DPH nepustí. Reagujem na príspevok 29, lebo je to zasa argument v prospech mojej logiky. Veľmi užitočná informácia. Ďakujem.