adad
30.01.06,10:02
Ahojte poraďáci! Dnes 30.1.2006 mi prišiel dobropis- "zľava na základe dohody o spolupráci pri predaji za obdobie 1.10.2005 - 31.12.2005". Dátum vystavenia a dátum dodania služby je 31.12.2005. Je tam vyčíslená aj DPH. Ale ja už mám dávno dph za 12/2005 zaplatenú. Môže si firma toto dovoliť, poslať doklad takto neskoro? čo s tým mám robiť?
alušik
30.01.06,10:06
Ale pri dobropisoch aj tak plati, ze do DPH ho davas podla obdrzania, tak aky problem?;) Zaúčtuj si to v minulom roku cez nevyfakturovane dodavky a dph odvedies az za 1/2006.

§ 53
Oprava odpočítanej dane


(1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.
adad
30.01.06,10:10
Naozaj to môžem dať do DPH 1/2006, ešte som takýto prípad nemala. Ako si vydokladujem kedy som ho obdržala, mám si k tomu pripnúť obálku?
alušik
30.01.06,10:12
Ak nerobíte knihu došlej pošty, kde by to bolo zaevidované, tak by som pripla aj tú obálku. Bolo by dokázateľné, že ste nemohli doklad obdržať skôr...
adad
30.01.06,10:13
Ďakujem, pomohla si mi....
alušik
30.01.06,10:16
Nemáš, za čo.:)
Tweety
30.01.06,11:16
Ahojte poraďáci! Dnes 30.1.2006 mi prišiel dobropis- "zľava na základe dohody o spolupráci pri predaji za obdobie 1.10.2005 - 31.12.2005". Dátum vystavenia a dátum dodania služby je 31.12.2005. Je tam vyčíslená aj DPH. Ale ja už mám dávno dph za 12/2005 zaplatenú. Môže si firma toto dovoliť, poslať doklad takto neskoro? čo s tým mám robiť? O dobropise účtujeme v období, kedy o ňom vieme, teda u Teba dnes30.1.06.
Zahrnieš ho teda do tohto obdobia.:eek:
Jana Acsová
30.01.06,17:47
Ale pri dobropisoch aj tak plati, ze do DPH ho davas podla obdrzania, tak aky problem?;) Zaúčtuj si to v minulom roku cez nevyfakturovane dodavky a dph odvedies az za 1/2006.

Ešte poznámka k účtovaniu. Môžete dobropis zaradiť aj do číselnej rady faktúr roka 2005 ak vám to softvér umožňuje. Ja tento spôsob účtovania u plnení týkajúcich sa minulého roka uprednostňujem.
alušik
31.01.06,06:00
Mne bolo z auditorskej firmy podotknute, ze je spravnejsie uctovat to cez ID a zaradit to do ciselneho radu noveho roka, kvoli spravnemu zostatku 343. Ale o tomto sme sa tiez uz debatili...:)
Jana Acsová
31.01.06,06:47
Ja sa zas rada držím postupov účtovaniahttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif so správnou aplikáciou na interné potreby a podmienky účtovnej jednotky. A 343? Tiež som sa už k tejto problematike vyjadrovala ... .-)
Jana Acsová
31.01.06,06:51
Súvisiace linky:
http://www.porada.sk/t16646-faktry-na-prelome-rokov.html

K problematike DPH na prelome rokov:
http://www.porada.sk/t4299-p4-faktry-na-prelome-rokov.html
alušik
31.01.06,06:59
Linky som mala nastudovane, preto som napisala, ze sme uz o tom debatili.:)
Ja sa priklanam osobne k Vasmu nazoru, len som vsak chcela podotknut, ze som sa stretla aj s inym nazorom. Takze stale myslim, ze je to len v ludoch.:)
Aj danovakov - jedneho presvedcite, ineho nie.;)
Jana Acsová
31.01.06,07:00
Mne bolo z auditorskej firmy podotknute, ze je spravnejsie uctovat to cez ID a zaradit to do ciselneho radu noveho roka ...Ak sa nájde podpora v postupoch, že je to naozaj správnejšie, tak to tak bude. Ak to tam nenájdeme, tak "najsprávnejší" postup účtovnej jednotky vychádza zo správnej aplikácie Zákona o účtovníctve a postupov účtovania na interné podmienky každej účtovnej jednotky. Postup by mal byť premietnutý do internej smernice a vtedy bude tým správnym pre účtovnú jednotku. .-)

Podľa môjho názoru neexistuje unifikované a teda ani "správnejšie" riešenie, iba správna aplikácia zákonných postupov v podmienkach každej jednej účtovnej jednotky nezávisle od účtovných postupov ktorejkoľvek inej účtovnej jednotky.
Jana Acsová
31.01.06,07:02
Linky som mala nastudovane, preto som napisala, ze sme uz o tom debatili.:)
Ja sa priklanam osobne k Vasmu nazoru, len som vsak chcela podotknut, ze som sa stretla aj s inym nazorom. Takze stale myslim, ze je to len v ludoch.:)
Aj danovakov - jedneho presvedcite, ineho nie.;)V tomto ma nepresvedčí nikto o jedinom možnom a najsprávnejšom spôsobe ... .-) Vždy vychádzam z individuálnych potrieb a požiadaviek každej účtovnej jednotky. A túto skutočnosť by mali zohľadňovať aj overovatelia a kontrolóri ... .-)

Takže to čo je dobré napríklad pre vás, nemusí byť dobré pre druhého. Musíme sa naučiť rozlišovať práve to, čo je v každej firme jedinečné a teda to, čím sa firma od firmy odlišuje .-)

A v tom je aj "krása" .-) a kreativita účtovníctva ...
Najka
02.02.06,06:55
Ahojte, aj mne prišiel dobropis, ale všetky dátumy sú 30.01.2006 a týka sa poskytnutej služby za mesiac november 2005. Ako ho mám zaúčtovať?
Tweety
02.02.06,06:56
Ahojte, aj mne prišiel dobropis, ale všetky dátumy sú 30.01.2006 a týka sa poskytnutej služby za mesiac november 2005. Ako ho mám zaúčtovať?
účtuješ o ňom v januári.:eek:
Jana Acsová
02.02.06,07:21
účtuješ o ňom v januári.:eek:
Alebo aj nie :eek:
Tweety
02.02.06,07:22
Alebo aj nie :eek:
a prečo nie?
ALBO
02.02.06,07:26
a prečo nie?
Pretože to mohla dostať už vo februári §53 ods.1
Jana Acsová
02.02.06,07:30
Pretože to mohla dostať už vo februári §53 ods.1Nejedná sa o súvis s DPH.

Ahojte, aj mne prišiel dobropis, ale všetky dátumy sú 30.01.2006 a týka sa poskytnutej služby za mesiac november 2005. Ako ho mám zaúčtovať?
Otázka znie na účtovanie a to je rozoberané v celej tejto téme a aj pripnutých v linkoch aj so súvisiacimi typmi. T.j. komplexne.
Jana Acsová
02.02.06,07:35
Jeden z mnohých linkov s nespočetnekrát opakovanou otázkou, kde sa mýlia pojmy: evidencia podľa § 70 ZDPH a účtovný prípad, resp. zaúčtovanie. Nie je v ňom síce rozobraný dobropis, ale čiastočne vysvetlenie pojmov. Vysvetlenia sú uvádzané aj v iných príspevkoch. Stačí vyhľadať.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=157226&postcount=17