autolaker
11.01.12,20:01
Dobrý deň prajem, dovolila by som si Vás požiadať o radu ohľadom dobrovoľného nemocenského poistenia.

Od r 2004 som nepretržite v pracovnom pomere u jedného zamestnávateľa,
od 10/2009 som na materskej dovolenke,
od 05/2011 som dobrovoľne nemocensky poistená (už viac ako 270 dní),
mesačná čiastka môjho dobrovoľného poistenia činí 14,47 EUR,
pred nástupom na materskú dovolenku bola moja hrubá mzda cca 890 EUR,
momentálne som tehotná, termín pôrodu je 03-04/2012.

Pri zriadení dobrovoľného nemocenského poistenia, po porade v Sociálnej poisťovni mi bolo vypočítané, že súhrnom by som mala dostať na základe predchádzajúceho platu a DNP maximálnu materskú.

Chcem sa preto spýtať, či sa niečo pri novelizácii zákona ku dňu 01.02.2012 niečo v mojom prípade zmení alebo nie, príp., či môžem dovtedy ešte niečo urobiť, aby mi maximálna materská vyplácaná bola.

Ďakujem krásne za odpoveď.
Xanti
11.01.12,19:05
Nemusíš robiť nič, dnom 31.1.2012 ti skončí poistenie a z ochrannej lehoty dostaneš vyplatenú materskú aj z DNP.
Katy a R
11.01.12,19:10
.. niečo predsalen ;) .. treba podať dve žiadosti o materské - jednu ako zamestnanec a jednu ako DPO:)
autolaker
03.05.12,19:53
Vec: DNP - materská - zamietnutie
Dobrý deň,
opäť sa na vás obraciam so žiadosťou o pomoc, radu. Ako som už v májovom príspevku písala:
Od r 2004 som nepretržite v pracovnom pomere u jedného zamestnávateľa,
od 10/2009 som na materskej dovolenke,
od 05/2011 som bola dobrovoľne nemocensky poistená (viac ako 270 dní),
Dňa 05.04.2012 sa mi narodilo dieťatko. U svojho zamestnávateľa, aj v SP som si ešte vo februári podala žiadosť o materskú (nástup na materskú 19.02.2012, predpokladaný termín pôrodu 02.04.2012). Až včera 02.05.2012 mi zo SP prišlo rozhodnutie o zamietnutí materskej z dobrovoľného poistenia, v ktorom sa píše:
- na základe ustanovení zákona mi ochranná lehota trvala do 18.02.2012 (neviem prečo len do 18.02.2012 ?)
- nakoľko nástupom na materskú dovolenku sa obnovilo povinné nemocenské poistenie zamestnanca, ktoré bolo prerušené z dôvodu rodičovskej dovolenky a v dôsledku toho mi zanikla ochranná lehota plynúca z dobrovoľného nemocenského poistenia (v SP zamestnankyňa vedela, že som v pracovnom pomere a na rodičovskom príspevku aj keď som sa bola informovať o možnosti vyplácanej max. materskej, aj keď som odovzdávala žiadosť o výplatu materskej a neupozornila ma)
- ak by som vraj porodila v období od 20.02.2012 do 31.03.2012, ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred skutočným dňom pôrodu by mi trvala ochranná lehota a nárok na materské by mi vznikol z oboch poistení (ani tu ma neupozornila na to, že dieťa má prísť na svet do konca marca, aj keď v žiadosti od lekára je uvedený predpokladaný termín 02.04.2012)
Prosím vás, vie mi to niekto vysvetliť hovorovou rečou? Až do tohto rozhodnutia sa v SP tvárili, že na poistenie nárok mám. Aj na infolinke, aj na pobočke, keď som si overovala, či si mám zaplatiť poistenie aj po zmene zákona a či budem mať nárok na materskú aj z dobrovoľného poistenia, aj keď som predložila žiadosť o materskú s predpokladaným dátumom pôrodu 02.04.2012, aj keď som priniesla rodný list dieťaťa, aj keď som telefonovala na pobočku, prečo ešte nemám rozhodnutie...tak mi ho poslali...:O((( Snažila som sa o maximum informácií, aby som aj maximálnu materskú dostala, ale zdá sa, zbytočne.
Ďakujem všetkým za objasnenie a váš čas.
PS: Nemal niekto podobný prípad, príp. aké rozhodnutie vám SP zaslala?
brčko
03.05.12,21:01
tie dátumy mi tam trochu nesedia (lebo nárok v ochrannej lehote vzniká presne 6týž. pred očak. termínom pôrodu, čo ak by si žiadala z dnp o materské 19.2., tak 6týž. po je 1.4., nie 2.4., aj ked to by bolo podstatné, len ak by si porodila 1.4., ak si porodila 5.4., tak je to v podstate nedôležité.

o nástup na md si žiadala 19.2. V zamestnaní si čerpala rodičovskú dovolenku, počas ktorej je prerušené nem.poistenie zamestnanca, tj. akoby netrvá nem.poistenie. Dnom nástupu na md ale nem.poistenie vznikne, lebo počas md nem.poistenie trvá. Preto v den vzniku tohto poistenia, v den nástupu na MD, už ochranná lehota z dnp neplynie, trvala len do dna pred nástupom na md zo zamestnania.

§ 50 Zákona o soc.poistení však hovorí niečo také ... , že nárok na matesrké vznikne ak trvá ochranná lehota 6týž.pred očak. termínom pôrodu alebo 6týž pred skutočným pôrodom. 6týž. pred očak.termínom pôrodu je 19.2., kedy netrvalo už dnp. Ak by si porodila do 31.3., tak 6týž pred je 18.2. a vtedy ešte ochranná lehota trvala.

Bohužial, už som čítala o viacerých mamičkách, ktoré takto dopadli, ak toto nezistili skôr. To s tým § 50 myslím bolo usmernenie z ministerstva až z konca marca, tj. je možné, že niektoré mamičky, ktorým neuznali nárok na materské aj ked porodili do pravdep.termínu pôrodu, lebo nemali také usmernenie, by už nárok uznali. Neviem, či také prípady sú, resp. či to samotné pracovníčky SP opravujú?
katka278
07.05.12,20:05
uz nemozes robit vobec nic
tictac7
07.05.12,20:20
uz nemozes robit vobec nic

mimotemy prosím Ťa, prestaň to tu "zahltávať" .... si myslíš, že nevidíme, že si aj zuzik278 aj katka278 ?! O čo Ti ide? To čo je za príspevky, čo tu hádžeš? A to množstvo.... Ale hlavne ich užitočnosť je fakt úžasná.....
autolaker
12.05.12,15:05
tak minimálne skúsim odvolanie, aj keď z toho zrejme nič nebude :(