Mišurko
11.01.12,20:53
Dobrý deň,

zamestnávateľ ma plánuje vyslať na šesťmesačnú pracovnú cestu. Podľa zákona 283/2002 paragrafu 4 odseku 1 mi doteraz platil raz do mesiaca cestu naspäť domov na Slovensko. Teraz však tvrdí, že nemám rodinu (manželku a deti) a tak sa na mňa odsek 1e nevzťahuje, a preto mi nebude uhrádzať raz do mesiaca cesty domov na Slovensko, ako tomu bolo doteraz.

Má na to zamestnávateľ právo? Nie je to protizákonné?

Za odpoveď vopred ďakujem.
ivka70
11.01.12,20:01
Zákon o cestovných náhradách
§ 4
(1) Zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí

a) náhrada preukázaných cestovných výdavkov,
b) náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie,
c) stravné,
d) náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov,
e) náhrada preukázaných cestovných výdavkov za cesty na návštevu jeho rodiny do miesta pobytu 3) alebo medzi zamestnávateľom a zamestnancom vopred dohodnutého miesta pobytu rodiny na území Slovenskej republiky, ak podľa určených podmienok pracovná cesta trvá viac ako sedem po sebe nasledujúcich kalendárnych dní, a to každý týždeň, ak nie je v kolektívnej zmluve, prípadne v pracovnej zmluve alebo v inej písomnej dohode so zamestnancom dohodnutá táto náhrada za dlhší čas, najdlhšie však za jeden mesiac.

§ 2
(4) Rodina zamestnanca podľa tohto zákona je jeho manžel, vlastné deti, osvojené deti, deti zverené zamestnancovi do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia príslušného orgánu, vlastní rodičia, osvojitelia, opatrovníci, pestúni, prípadne ďalšie osoby žijúce v domácnosti 4) so zamestnancom, ak majú pobyt 3) na území Slovenskej republiky.
Mišurko
18.01.12,14:14
Ale paragraf 12 z. 283/2002 hovorí niečo iné:


§ 12Náhrada výdavkov za cesty na návštevu rodiny
Ak sa zamestnanec so zamestnávateľom pri vyslaní na zahraničnú pracovnú cestu písomne dohodne nanávšteve rodiny zamestnanca v mieste jej pobytu3) alebov dohodnutom mieste pobytu rodiny na území Slovenskej republiky, patrí zamestnancovi náhrada písomne dohodnutých výdavkov, najviac v rozsahu, dovýšky a za podmienok ako pri zahraničnej pracovnej ceste. Ustanovenie § 4 ods. 1 písm. e) sa nevzťahuje na cesty na návštevu rodiny zamestnanca vyslaného na zahraničnú pracovnú cestu.

Znamená to teda, že firma ma môže vyslať na zahr.prac.cestu bez náhrady cestovania raz za mesiac (max.), ako je to v prípade klasických prac.ciest? Môj problém je, že firma ma chce vyslať na pol roka a nechce mi platiť cesty späť, pričom doteraz platila vždy raz za mesiac, keď som bol v zahraničí.

Za odpoveď vopred ďakujem.
Tweety
18.01.12,14:20
Ale paragraf 12 z. 283/2002 hovorí niečo iné:


§ 12Náhrada výdavkov za cesty na návštevu rodiny
Ak sa zamestnanec so zamestnávateľom pri vyslaní na zahraničnú pracovnú cestu písomne dohodne nanávšteve rodiny zamestnanca v mieste jej pobytu






3) alebov dohodnutom mieste pobytu rodiny na území Slovenskej republiky, patrí zamestnancovi náhrada písomne dohodnutých výdavkov, najviac v rozsahu, dovýšky a za podmienok ako pri zahraničnej pracovnej ceste. Ustanovenie § 4 ods. 1 písm. e) sa nevzťahuje na cesty na návštevu rodiny zamestnanca vyslaného na zahraničnú pracovnú cestu.

Znamená to teda, že firma ma môže vyslať na zahr.prac.cestu bez náhrady cestovania raz za mesiac (max.), ako je to v prípade klasických prac.ciest? Môj problém je, že firma ma chce vyslať na pol roka a nechce mi platiť cesty späť, pričom doteraz platila vždy raz za mesiac, keď som bol v zahraničí.

Za odpoveď vopred ďakujem.





Už v prvej vete uvedeného § máš podmienku, a to, ak sa zamestnáv. so zamestnancom dohodnú, takže, o preplatení je možné hovoriť len za splnenia tejto podmienky.