xtrle
11.01.12,22:24
Zdravím.
Vopred sa ospravedlňujem za možno primitívnu otázku, ale koľko môže asi tak spotrebovať moderný plynový kotol za 24 hodín? Totiž ide o to, že vždy som mal len ústredné kúrenie a teraz som kúpil starý dom, kde bol starý nefunkčný plynový kotol. Ten som vyhodil a kúpil som nový 24kW TURBO kotol. Zatiaľ sa v dome nebýva, tak som nastavil kotol len na temperovanie radiátorov na 10 stupňov celzia. Je to starý nezateplený dom s drevenými oknami. Pozeral som plynomer a za 24 hodín spotreboval kotol okolo 30 m3 plynu. Nikdy som takýto kotol nemal, takže by som sa chcel opýtať či je to normálne, alebo či je to moc. A ďalej by som sa chcel opýtať, koľko ma stálo tých 24 hodín kúrenia, pretože plynomer ukázal, že spotreboval 30 m3 plynu, ale SPP udáva v cenníku len ceny za kWh. Vďaka za odpovede.
alltracboy
12.01.12,03:25
kotol stary ci novy spaluje plyn ktory ma vyhrevnost cca 9,6 kWh.m3 Rozdiel medzi starym a novym kotlom je ten, ze modernejsi kotol, hlavne kondenzacny je schopny previest viac spaleneho tepla na vyuzitelnu telepnu energiu - ucinnost. V starom kotle ide vela tepla bez vyuzitia do komina. Kondenzacny kotol vie vyuzit aj toto odpadove teplo za urcitiych okolnosti tak moze mat ucinnost aj caz 100% co je samozrejme fyzikale nemozne, ale kedze sa rata aj s odpadnym teplom, tak to tak nejak vychadza. Dalsi faktor ktory vplyva na spotrebu je tepelna strata budovy. pokial mate dom so stratou 10kW na m2 tak stale potrebujete dodat zhruba ten vykon aby sa dom udrzal aspon na rovnakej teplote. cize tolko energie musi spalit aj novy aj stary kotol. Keby ste vedel kolko asi spalil stary kotol tak aspon mate nieco na porovnanie. Samozrejme ze kazdy kotol spali tolko plynu ako vyzaduju okolite podmienky- pri mrazoch viac.
pivko
12.01.12,04:44
30m3 to si mal za deň keď si ho zapol pri vychladnutom dome ,alebo to máš stále? Ak si predtým nekúril tak ti kľudne po troch dňoch /keď sa nahreju múry/ spotreba klesne aj o 30%/ ´, ak máš taku spotrebu stále tak to musí byť stavba deravá od základov až po strechu.Včera som zo zvedavosti pozrel na plynomer ja že koľko asi pálim keď je taká mierna zima./ dom 180m2 , porotherm 38 + 120mm FKD v streche 42 cm izolácie + 3 sklo Incon/ spotreba vrátane TUV 6,6 m3/deň;)teplota v miestnostiach 23-24c
Tak že čo najskor zatepluj.
Ferdosondo
12.01.12,04:49
Spotreba nezávisí od kotla, ale od tepelných strát domu. Doteraz si nekúril a v dome bolo odhadom +2C. Z tých 30m3 si nič nerob, lebo dom bol vychladnutý a bolo ho treba vyhriať. Po 3-7dňoch sa dom zohreje a spotreba plynu sa ustáli na nižších hodnotách. To bude reálna potreba plynu na vykurovanie.
alltracboy
12.01.12,04:49
to si sa chcel iba pochváliť nie? :D