apo
30.01.06,12:16
Živnostník si legálne na svojom pozemku postavil stajňu pre koníky. Úradne bola stavba ukončená 28.12.2005. (Čakám na dokument o úradnom ukončení, kolaudovaní ... uvidím aký to bude dokument).

Mám nepríjemný pocit, že odpisovať sa môže začať až keď kolaudačné rozhodnutie nadobudne právoplatnosť (cca 15 dní po vyhotovení rozhodnutia).

Môžeme odpisovať už v roku 2005 ?

Pod heslom "Kolaudačné" som našiel informácie o postavení zámočníckej dielne, ale nenašiel som odpoveď na mnou teraz postavenú otázku.

Ďakujem.

apo
andrej_rv
30.01.06,11:59
Pod uvedením hmotného majetku do užívania sa podľa § 33 ods.1 Postupov PÚ rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcii tohto majetku potrebných na jeho užívanie, a tiež splnenie všetkých povinností stanovených osobitnými predpismi. Medzi tieto predpisy patria napr. stavebné, ekologické, hygienické, požiarne atď. Keďže minimálne pre ukončenie stavebného konania je potrebné aj právoplatné kolaudačné rozhodnutie, podľa môjho názoru v roku 2005 budovu nie je možné ešte zaradiť do používania a teda ani uplatňovať daňové či účtovné odpisy.
apo
30.01.06,12:24
Pod uvedením hmotného majetku do užívania sa podľa § 33 ods.1 Postupov PÚ rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcii tohto majetku potrebných na jeho užívanie, a tiež splnenie všetkých povinností stanovených osobitnými predpismi. Medzi tieto predpisy patria napr. stavebné, ekologické, hygienické, požiarne atď. Keďže minimálne pre ukončenie stavebného konania je potrebné aj právoplatné kolaudačné rozhodnutie, podľa môjho názoru v roku 2005 budovu nie je možné ešte zaradiť do používania a teda ani uplatňovať daňové či účtovné odpisy.

Upresňujem informácie k pôvodnej otázke:

Mám dokument, je to
ROZHODNUTIE o dodatočnom povolení stavby a zároveň podľa § 82 ods. 1 stavebného zákona dané POVOLENIE NA UŽÍVANIE STAVBY pre účel ustajnenia koní.
V odôvodnení je uvedené: Stavebný úrad začal konanie podľa stabeného zákona s miestnym zisťovaním dňa 14.12.2005. Bol predpísaný aj správny poplatok.

Podľa vyjadrenia podnikateľa už žiadne kolaudačné konanie nebude, ale dostanú ešte zaplatiť pokutu 2000 Sk za na čierno začatú stavbu. Táto stavba je dnes už LEGÁLNA.

Toto rohodnutie bolo vydané 23.12.2005 nadobudlo účinnosť 15 dní po vydaní teda až v roku 2006.

Po týchto informáciách aký bude Tvoj rezultát o odpisovaní už v r. 2005?

Ďakujem.

apo
andrej_rv
30.01.06,17:38
Mám dokument, je to ROZHODNUTIE o dodatočnom povolení stavby a zároveň podľa § 82 ods. 1 stavebného zákona dané POVOLENIE NA UŽÍVANIE STAVBY pre účel ustajnenia koní. Toto rohodnutie bolo vydané 23.12.2005 nadobudlo účinnosť 15 dní po vydaní teda až v roku 2006.
Po týchto informáciách aký bude Tvoj rezultát o odpisovaní už v r. 2005?
apo :) Nie som ja kompetentný na žiadny rezultát, je to skôr parketa pre právnikov. Ale...
Podľa § 88a ods. 7 stavebného zákona: "Na konanie o dodatočnom povolení stavby sa primerane vzťahujú ustanovenia § 58 až 66.", t.j. paragrafy o povoľovacom a kolaudačnom konaní. Záverom kolaudačného konania je kolaudačné rozhodnutie, ktorým sa sa vydáva povolenie na užívanie stavby, alebo na užívanie časti stavby, ktorú možno samostatne užívať a povinnosť ju užívať na povolené účely v súlade s podmienkami určenými v tomto rozhodnutí (§ 76 ods. 1, § 82 ods. 1 StZ). Mne to stále vychádza tak, že "splnenie všetkých povinností stanovených osobitnými predpismi" nastane až dňom nadobudnutia účinnosti povolenia na užívanie stavby, teda v r. 2006. Ale pohľad na otázku z právnickej stránky je možno úplne odlišný.
Na druhej strane, dosť veľa závisí pri prípadnej kontrole na daňovníkovi, či dokáže správcu dane presvedčiť o správnosti a zákonnosti svojho postupu. Závisí to od rôznych okolností - počnúc argumentačnou schopnosťou daňovníka a končiac odbornou úrovňou kontrolóra. Proste treba zvážiť plusy a mínusy začatia odpisovania v r. 2005, mieru rizika i svoje prípadné argumenty. A to sa tu na Porade nedá :) .
apo
30.01.06,19:12
Tak tak, nie sme právnici, nakoniec ani daňoví poradcovia.

Dnes som odporučil jedného klienta s daňou z nehnuteľností k daňovému poradcovi.

Čo sa týka Tvojej poslednej úvahy, urobím tak ako si napísal. Veď odpis cca 5000 neutečie a cez rok si v kľude dáme všetko preveriť.

S daňákmi sa hádať ako dvaja lajci na stavebné právo nie je istota na úspech.

Ďakujem.

apo