monci2
12.01.12,10:49
Prosím poradte mi. Som podnikateľ FO. Mám na svojom mene auto, ale nie je prihlásené na DÚ, že využívam na podnikanie. Keď teraz ja, FO, zaplatím cestnú daň, môžem si uplatniť PHM do nákladov? Musím písať cesťáky? Som z toho "jeleň". Ďakujem.
mondes
13.01.12,22:53
Ak chceš auto využívať na podnikateľské účely, si povinný ho nahlásiť na DU do 30 dní od začiatku jeho využívania a do 31.1. nasledujúceho roka podať DP k dani z motorových vozidiel a dovtedy tú daň aj zaplatiť. Keďže si ho neprihlásil na DU a chceš si uplatniť PHM tak je možné, že Ti DU vyrúbi pokutu. Ale myslím si, že aj tak sa ti to oplatí.

.....Musíš si urobiť knihu jázd a vypočítať spotrebu PHM podľa vzorca.

počet najazdených km x priem. spotreba auta x cena benzínu /100 + 0,183 x počet najazdených km

0,183 je paušálna náhrada, cenu benzínu preukážeš bločkom z tankovania. Je potrebné si odkladať všetky bločky.
Ešte pripomínam, že ak si chceš uplatniť paušálnu náhradu, tak musíš byť vlastníkom auta.
nurka
17.01.12,18:48
dá sa aj tento rok uplatniť si 80% výdavkov spotreby PHM?
mizu24
17.01.12,19:47
áno, dá
Baty
23.01.12,16:39
zdravím, chcem dat auto do podnikania, lenze mam problem, resp. hned dva. Počitadlo km mi nefunguje, a v tp nemam uvedenu priemernu spotrebu. Mam jedine moznost opravit počitadlo a spotrebu mi mozu udat policajti podla rovnakeho kodu motora ???
dakujem vopred.........
myroslav
24.01.12,15:38
Ak chceš auto využívať na podnikateľské účely, si povinný ho nahlásiť na DU do 30 dní od začiatku jeho využívania

to znamená, že ak chcem začať využívať svoje súkromné auto na podnikateľské účely, tak si ho napr. môžem nahlásiť na daňovom úrade zajtra a bude prihlásené akože od začiatku roka?
čiŽe si môžem potom dodatočne vykázať km ktoré som spravil od 1.1.2012?

existuje na toto prihlásenie nejaké tlačivo?
ako viem zdokladovať spotrebu? stačí údaj z palubného počítača, alebo treba nejaké oficiálne prehlásenie od výrobcu?

vďaka za Vaše odpovede.


Miro
Ociviste
24.01.12,17:32
počet najazdených km x priem. spotreba auta x cena benzínu /100 + 0,183 x počet najazdených km

0,183 je paušálna náhrada, cenu benzínu preukážeš bločkom z tankovania. Je potrebné si odkladať všetky bločky.
Ešte pripomínam, že ak si chceš uplatniť paušálnu náhradu, tak musíš byť vlastníkom auta.

toto som skopirovala s prispevku, chcem sa totiz opytat, toto plati aj v pripade, ak si SZCO poziciava auto od svojej zeny na podnikatelske ucely? Je potrebne mat nejaku zmluvu?
Dakujem za odpoved
Tweety
24.01.12,18:07
počet najazdených km x priem. spotreba auta x cena benzínu /100 + 0,183 x počet najazdených km

0,183 je paušálna náhrada, cenu benzínu preukážeš bločkom z tankovania. Je potrebné si odkladať všetky bločky.
Ešte pripomínam, že ak si chceš uplatniť paušálnu náhradu, tak musíš byť vlastníkom auta.

toto som skopirovala s prispevku, chcem sa totiz opytat, toto plati aj v pripade, ak si SZCO poziciava auto od svojej zeny na podnikatelske ucely? Je potrebne mat nejaku zmluvu?
Dakujem za odpoved Nie, veď patrí do BSM.
Ociviste
24.01.12,18:14
Nie, veď patrí do BSM.

Dakujem za odpoved,
a mozem este poprosit o preklad BSM?
Dakujem
Tweety
24.01.12,18:15
Dakujem za odpoved,
a mozem este poprosit o preklad BSM?
Dakujem Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
Ociviste
24.01.12,18:28
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.

myslela som ale radsej som sa opytala. Cize ak je auto pisane na jeho manzelku tak si nemoze davat žiadne naklady do firmy aj napriek tomu, ze ho vyuziva?
Dakujem
Tweety
24.01.12,18:30
myslela som ale radsej som sa opytala. Cize ak je auto pisane na jeho manzelku tak si nemoze davat žiadne naklady do firmy aj napriek tomu, ze ho vyuziva?
Dakujem Odkiaľ si zobrala, že nemôže?
Ociviste
24.01.12,18:45
len sa pytam, lebo mam pred sebou taku tabulku odtialto a tam je uveden, ze moze a ze si moze davat do nakladov : nahrada za PHM, cestovne nahrady, cestnu dan - ale ako nedanovy vydavok potrebuje knihu jazd a potrebuje k tomu zmluvu o pozivani vozidla. A ta nahrada za PHM podla spotreby uvedenej v TP a vo vyske skutocnej ceny (musi mat doklad o kupe)
Ociviste
24.01.12,19:05
len sa pytam, lebo mam pred sebou taku tabulku odtialto a tam je uveden, ze moze a ze si moze davat do nakladov : nahrada za PHM, cestovne nahrady, cestnu dan - ale ako nedanovy vydavok potrebuje knihu jazd a potrebuje k tomu zmluvu o pozivani vozidla. A ta nahrada za PHM podla spotreby uvedenej v TP a vo vyske skutocnej ceny (musi mat doklad o kupe)

tu PHM potom neratam tym vzorcom prejazdene km x spotreba podla auta x cena PHM z blocka?
Dakujem za odpoved
Ociviste
24.01.12,20:40
tu PHM potom neratam tym vzorcom prejazdene km x spotreba podla auta x cena PHM z blocka?
Dakujem za odpoved

prosim vie mi to nikto potvrdit? Mam pravdu
Dakujem
zuzlik0402
28.01.12,08:28
Chcem sa opýtať na nasledovnú situáciu: živnostník má svoje auto písané na rodné číslo (ako súkromná osoba), ale využíva ho len na účely podnikania - riadne ho prihlásil na daňový úrad, teraz v januári podáva cestnú daň. Musí si náklady viesť formou paušálnej náhrady 0,183 Eur za kilometer? To totiž nechce, chcel by si priamo do nákladov dávať bločky za PHM, nakoľko je platcom DPH, tak si chce samozrejme uplatňovať DPH aj z PHM. Pritom si vedie knihu jázd, takže vie preukázať, že toto auto jazdí len na firemné účely. Môže si tie bločky dávať priamo do nákladov a uplatňovať DPH?
Ďakujem.
Mila123
28.01.12,08:31
Chcem sa opýtať na nasledovnú situáciu: živnostník má svoje auto písané na rodné číslo (ako súkromná osoba), ale využíva ho len na účely podnikania - riadne ho prihlásil na daňový úrad, teraz v januári podáva cestnú daň. Musí si náklady viesť formou paušálnej náhrady 0,183 Eur za kilometer? To totiž nechce, chcel by si priamo do nákladov dávať bločky za PHM, nakoľko je platcom DPH, tak si chce samozrejme uplatňovať DPH aj z PHM. Pritom si vedie knihu jázd, takže vie preukázať, že toto auto jazdí len na firemné účely. Môže si tie bločky dávať priamo do nákladov a uplatňovať DPH?
Ďakujem.
áno, s 2 podmienkami....
1/ zapísať auto do OM spoločnosti
2/ neúčtovať o paušl.náhrade za používanie automobilu.....
zuzlik0402
28.01.12,08:37
Ale čo s minulým štvrťrokom? Už za 4. Q 2011 by si chcel uplatniť to DPH z PHM a zaúčtovať konkrétne bločky? Mohol by to vyriešiť napr. nejakou zmluvou o prenájme auta? Nebolo by divné, keby to auto prenajímal vlastne sám sebe (súkromná osoba živnostníkovi)? A keby tento rok išiel prepísať technický na Ičo (vloží auto do podnikania), na základe čoho by ho mohol ako majetok potom odpisovať?
Ďakujem.
Mila123
28.01.12,08:39
Ale čo s minulým štvrťrokom? Už za 4. Q 2011 by si chcel uplatniť to DPH z PHM a zaúčtovať konkrétne bločky? Mohol by to vyriešiť napr. nejakou zmluvou o prenájme auta? Nebolo by divné, keby to auto prenajímal vlastne sám sebe (súkromná osoba živnostníkovi)? A keby tento rok išiel prepísať technický na Ičo (vloží auto do podnikania), na základe čoho by ho mohol ako majetok potom odpisovať?
Ďakujem.
DPH chceš riešiť cez DDP?
ak si FO podľa môjho názoru nemusí byť OMV zapísané na ičo.....
zuzlik0402
28.01.12,08:46
Áno, na DPH chce dať dodatočné. Je to len FO, práve preto ma mätie to, že je auto na rodné číslo - či si náklady naňho môže účtovať priamo a uplatňovať z nich DPH. Väčšinou totiž účtujem s.r.o.-čky a teraz sa na mňa obrátil živnostník, ktorému sa nepáči, že mu bývalý účtovník DPH z nákladov na auto neuplatňoval. Ak by si chcel uplatňovať ďalšie náklady, ako napr. opravy, zákonnú poistku atď. tak len ak to auto prepíše na Ičo, nie?
Mila123
28.01.12,08:58
Áno, na DPH chce dať dodatočné. Je to len FO, práve preto ma mätie to, že je auto na rodné číslo - či si náklady naňho môže účtovať priamo a uplatňovať z nich DPH. Väčšinou totiž účtujem s.r.o.-čky a teraz sa na mňa obrátil živnostník, ktorému sa nepáči, že mu bývalý účtovník DPH z nákladov na auto neuplatňoval. Ak by si chcel uplatňovať ďalšie náklady, ako napr. opravy, zákonnú poistku atď. tak len ak to auto prepíše na Ičo, nie?
ešte raz ti napíšem môj názor.....

FO je len jedna......či je to občan či podnikateľ.....

preto som toho názoru, aby si auto účtoval bežné náklady, vrátane poistiek, oprava, údržba nie je potrebné aby automobil bol prepísaný na ičo, stačí ak je on ako FO vlastník.......
dogicka
30.01.12,09:19
Áno, na DPH chce dať dodatočné. Je to len FO, práve preto ma mätie to, že je auto na rodné číslo - či si náklady naňho môže účtovať priamo a uplatňovať z nich DPH. Väčšinou totiž účtujem s.r.o.-čky a teraz sa na mňa obrátil živnostník, ktorému sa nepáči, že mu bývalý účtovník DPH z nákladov na auto neuplatňoval. Ak by si chcel uplatňovať ďalšie náklady, ako napr. opravy, zákonnú poistku atď. tak len ak to auto prepíše na Ičo, nie?

Tak ako píše Mila. Auto netreba prepisovať na IČO. Treba ho zaradiť do majetku, a môže si do nákladov uplatňovať všetky náklady s ním spojené, teda aj opravy a pod.
Ešte poznámka. Hneval sa, že predchádzajúci účtovník mu DPH z bločkov PHM neuplatňoval. A vie, že už nebude mať v nákladoch základnú náhradu za km? To je totiž zvyčajne celkom slušná suma. Aby nebol prekvapený, že síce bude platiť o čosi nižšiu DPH, ale preplatí to na dani z príjmu FO.
JanaKop
02.02.12,09:10
Dobrý deň. Môžete mi prosím poradiť ako to funguje?
SZČO si chce od FO kamaráta požičiavať auto na podnikanie. SZČO vykonáva drobné stavebné práce a popri tom je aj zamestnaný čiže auto potrebuje len občas na dovoz materiálu. Môže sa stať, že napríklad aj 2-3 mesiace ho nebude potrebovať. Súčasne ho FO bude používať súkromne. SZČO a FO spíšu zmluvu o nájme dopravného prostriedku, kde sa dohodnú, že SZČO bude ako nájom platiť len za najazdené km určitú sumu.

Otázky:
1. SZČO prihlási auto na DU. Musí zaplatiť daň z MV za celé obdobie odkedy bolo auto prihlásené alebo platí daň len za mesiace v ktorých auto skutočne na podnikanie použil alebo treba auto priebežne odhlasovať a prihlasovať aby nemusel platiť aj za mesiace v ktorých auto nepoužíval?
2. Môže si dať do nákladov spotrebované PHM alebo len náhradu za spotrebované PHM a čo ostatné výdavky ako opravy alebo napr. umytie, olej, voda do ostrekovača ... ?
3. Môžeme príjem FO z prenájmu považovať za náhodný, ktorý je do výšky 5-násobku sumy životného minima oslobodený od dane t.j. suma 949,15€? Čiže nebude musieť podávať daňové priznanie?

Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za vašu pomoc.
JanaKop
02.02.12,12:38
Dobrý deň. Môžete mi prosím poradiť ako to funguje?
SZČO si chce od FO kamaráta požičiavať auto na podnikanie. SZČO vykonáva drobné stavebné práce a popri tom je aj zamestnaný čiže auto potrebuje len občas na dovoz materiálu. Môže sa stať, že napríklad aj 2-3 mesiace ho nebude potrebovať. Súčasne ho FO bude používať súkromne. SZČO a FO spíšu zmluvu o nájme dopravného prostriedku, kde sa dohodnú, že SZČO bude ako nájom platiť len za najazdené km určitú sumu.

Otázky:
1. SZČO prihlási auto na DU. Musí zaplatiť daň z MV za celé obdobie odkedy bolo auto prihlásené alebo platí daň len za mesiace v ktorých auto skutočne na podnikanie použil alebo treba auto priebežne odhlasovať a prihlasovať aby nemusel platiť aj za mesiace v ktorých auto nepoužíval?
2. Môže si dať do nákladov spotrebované PHM alebo len náhradu za spotrebované PHM a čo ostatné výdavky ako opravy alebo napr. umytie, olej, voda do ostrekovača ... ?
3. Môžeme príjem FO z prenájmu považovať za náhodný, ktorý je do výšky 5-násobku sumy životného minima oslobodený od dane t.j. suma 949,15€? Čiže nebude musieť podávať daňové priznanie?

Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za vašu pomoc.

Prosím môžte mi niekto poradiť?
mondes
02.02.12,19:36
Prosím Vás, ako mám postupovať v takomto prípade:
SZČO má vlastnú s.r.o., v ktorej je konateľom a zároveň aj zamestnancom. Ako SZČO má auto v podnikaní. Keďže týmto autom chodí na služobné cesty aj pre účely s.r.o., môže si tie cesty dať do N? Kto je v tomto prípade daňovníkom? Môže to auto využívať ako súkromné auto na podnikateľské účely pre s.r.o.? Vďaka.
tinkas
03.02.12,14:07
ahojte..potrebujem sa uistiť....szčo využíva na podnikanie vlasntné osobné auto - nezahrnuté do podnikania....tz. že ma nárok na základnú náhradu + preplatenie PHL podľa spotreby .... chcem sa ale uistiť....ak napr. ráno ide na služobnú cestu napr. zo ZA do BA a natankuje až večer , tz, že do Ba išiel na benzíne, ktorý natankoval ked auto využíval súkromne, nie je to problém, ze?? stačí ze mám z toho dna, kedy bol služobne v Ba doklad, že tankoval?
janapill
03.02.12,20:26
Dobrý večer,
vie mi niekto prosím poradiť ako to je, ak potrebujem do JÚ dorobiť cesťáky za auto, ktoré sa používalo v súvislosti s podnikaním. ale problém je v tom, že to auto je písané na manžela mám vtedy nárok na tých 0,183/km??? A ešte je problém je v tom, že sme ho neprihlásili na DÚ a ani nepodali DP na DzMV, neviete aké sú sankcie, ak by som to odovzdala napr.teraz???? ďakujem
Kristina27
04.02.12,08:31
Ja to robím takto:
SZČO má vlastné auto /je vlastníkom v TP/, používa ho na podnikanie, je prihlásené na DÚ, platí daň z MV /účtujem do nákladov/, SZČO si robí knihu jázd. Za mesiac spočítam km v knižke. SZČO si odkladá všetky bločky o nákupe PHM. Tie za mesiac sčítam a urobím priemer nákupu ceny za 1 L PHM.
KM spolu x 0,183 je základná náhrada plus náhrada za spotrebované PHM /KM spolu x priemerná spotreba z TP x tá moja zistená cena za 1L deleno 100/
Toto uvádzam na cestovnom príkaze a účtujem do nákladov.
atomas
04.02.12,12:31
zdravím, mám podobný problém.Auto som síce nahlásila na DÚ, aj minulý mesiac zaplatila cestnú dan, ale pán, ktorý mi mal robiť danové priznanie tvrdí, že si nemožem uplatniť kilometrovné, lebo auto nie je písané na mňa, ale na manžela...a to akože neplatí bezpodielové vlastníctvo manželov? Veď auto je náš spoločný majetok...Vie nám prosím niekto súrne poradiť? ??ďakujem
s.simka
04.02.12,14:36
zdravím, mám podobný problém.Auto som síce nahlásila na DÚ, aj minulý mesiac zaplatila cestnú dan, ale pán, ktorý mi mal robiť danové priznanie tvrdí, že si nemožem uplatniť kilometrovné, lebo auto nie je písané na mňa, ale na manžela...a to akože neplatí bezpodielové vlastníctvo manželov? Veď auto je náš spoločný majetok...Vie nám prosím niekto súrne poradiť? ??ďakujem

Odpoveď :
Podmienkou pre uplatnenie náhrad je, že sa jedná o vozidlo vlastné, osobné a nezahrnuté do obchodného majetku. všetky podmienky je potrebné splniť súčasne. Čo sa týka vlastníctva, môže sa jednať o vlastníctvo výlučné ale aj o bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
T.z.
Podmienkou vzniku nároku na náhradu je použitie automobilu:
- vlastného ( platí aj pre prípad bezpodielového spoluvlastníctva manželov)
kstilichova
06.02.12,09:54
super tema, sa mi to riadne vsetko prelína..
Som živnostník, platca DPH...Chodím na pracovné cesty autom mojho švagra. Mozem si uplatniť cestovné náhrady na tieto pracovné cesty?
Je ta potrebná niaka zmluva?
Darina Ptačinová
07.02.12,12:03
Prosím o radu:
SZČO pracoval v r. 2011 v Nemecku. Na cesty za prácou použil vlastné auto nazahrnuté do majetku. Cestnú daň zaplatil. Nemá bloky o nákupe PHM.
Moja otázka:
1., môže si uplatniť do výdavkov aspoň náhradu za používanie cestného motorového vozidla vo výške 0,183 EUR/km jazdy?
tinkas
07.02.12,12:09
a aký dôkaz bude o tom, že naozaj išiel týmto MV, kedze nemá bločky za tankovanie...podľa môjho názoru by to neuspelo...
tictac7
07.02.12,12:09
Prosím o radu:
SZČO pracoval v r. 2011 v Nemecku. Na cesty za prácou použil vlastné auto nazahrnuté do majetku. Cestnú daň zaplatil. Nemá bloky o nákupe PHM.
Moja otázka:
1., môže si uplatniť do výdavkov aspoň náhradu za používanie cestného motorového vozidla vo výške 0,183 EUR/km jazdy?

...počuj moja, tu je taká vec, ktorá sa volá ETIKETA a keby aj nebola....prečo máš rôzne nicky?! :mad::mad::mad:

http://www.porada.sk/t186347-nahrada-za-pouzivania-motoroveho-vozidla-v-nakladoch-szco.html#post1971937
Zužu
07.02.12,12:26
super tema, sa mi to riadne vsetko prelína..
Som živnostník, platca DPH...Chodím na pracovné cesty autom mojho švagra. Mozem si uplatniť cestovné náhrady na tieto pracovné cesty?
Je ta potrebná niaka zmluva?


Zákon o dani z príjmu par 19 odst 2 písm e)



..... ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

nemôže byť auto ani prenajaté ani požičané - musí byť vlastné
evkap.
09.02.12,12:40
prosim vas ak firma preplatila nahradu za pouzivanie vlastneho motoroveho vozidla tento prijem patri medzi zdanitelne prijmy?
dakujem
Tweety
09.02.12,12:51
prosim vas ak firma preplatila nahradu za pouzivanie vlastneho motoroveho vozidla tento prijem patri medzi zdanitelne prijmy?
dakujem
Nie, nepatrí.
evkap.
09.02.12,13:17
dakujem sa som to tiez tak tusila len som sa chcela uistit :-)
pupava81
11.02.12,19:33
Dobrý deň, kupila som auto v septembri r. 2011 za 4000 EUR, v máji 2012 idem zakladať živnosť, chcem auto vložiť do podnikania akou sumou ho mám vložiť do podnikania? :)Ďakujem za odpovede
martiko
15.02.12,09:56
Prosím Vas ,čo praktický znamená zahrnuť auto do učtovníctva, t.j. "vloźiť ho do podnikania" ? Druha moja otazka spočíva v tom, či si môže živnostník uplatňovať prv v priebehu roka paušalnu nahradu za km, pokým ho ho nevložil do podnikania ?
marta bodonova
22.02.12,09:31
Chcela by som vedieť, či to robím správne:
SZCO, platca DPH, auto neni zaradené v majetku:
Počet najazdených km x spotreba x cena benzínu/100+0,183v km - VOZD
Uplatňujem si DPH z blokov.
Do VOZD si dávam sumu z blokov bez DPH.
Ďakujem


Prosim, skontroluje mi to niekto?
Ďakujem
kataria
25.02.12,14:19
Takže teraz sa mi to pekne zamotalo, chcem poprosiť o info:
1. ked je ako vlastník zapísaná v TP leasingová spol. a ja som ako držiteľ nemám nárok na náhradu za PHM ale len na náhradu 0,183 za 1 km???? Odkedy je takýto zákon?
2. cestná daň je výdavkom neovplyvňujúcim ZD??? ja to účtujem ako prevádzkovú réžiu
3. ked mám auto požičané od mamy a poúživam ho na podnikanie, čo je pre mňa potom náhrada? Tiež len tých 0,183?
Pomoc :) dakujem pekne
Zorenka
25.02.12,19:34
http://www.porada.sk/images/buttons/multiquote_40b.png1, Ak si držiteľom, o aute účtuješ /leasing/, odpisy, ... PHM spotreba podľa údajov z TP za odjazdené km
2, opravujem nie je cestná daň, ale daň z motorových vozidiel, účtuje sa ako výdavok OZD
3, požičané auto od mamy - náhrada za km
mondes
25.02.12,19:39
Chcela by som vedieť, či to robím správne:
SZCO, platca DPH, auto neni zaradené v majetku:
Počet najazdených km x spotreba x cena benzínu/100+0,183v km - VOZD
Uplatňujem si DPH z blokov.
Do VOZD si dávam sumu z blokov bez DPH.
Ďakujem


Prosim, skontroluje mi to niekto?
Ďakujem

Tak tento príspevok ma trocha zaskočil. Živnostník, platca DPH má auto v podnikaní. Uplatňoval si DPH z bločkov. Ja som tie bločky účtovala ako VOZD - prevádzková réžia. Cenu som dávala aj s DPH. Tuším, že som to robila zle. Ak si uplatňujem DPH z bločkov, tak potom by som mala nákup PHM účtovať tak, že do VOZD - prevádzková réžia dávam cenu bločka bez DPH a DPH do VNZD. Či? Prosím Vás, usmernite ma, ako to má vlastne správne byť. Ďakujem.
Tweety
25.02.12,19:41
Tak tento príspevok ma trocha zaskočil. Živnostník, platca DPH má auto v podnikaní. Uplatňoval si DPH z bločkov. Ja som tie bločky účtovala ako VOZD - prevádzková réžia. Cenu som dávala aj s DPH. Tuším, že som to robila zle. Ak si uplatňujem DPH z bločkov, tak potom by som mala nákup PHM účtovať tak, že do VOZD - prevádzková réžia dávam cenu bločka bez DPH a DPH do VNZD. Či? Prosím Vás, usmernite ma, ako to má vlastne správne byť. Ďakujem.
Nákup PHM ( cena bez dph)- VOZD-nákup materiálu, nie réžia..
mondes
25.02.12,20:54
Nákup PHM ( cena bez dph)- VOZD-nákup materiálu, nie réžia..

Ďakujem veľmi pekne. Takže keď mám bloček z nákupu PHM, tak ho zaúčtujem:
1. VOZD - nákup materiálu (cena bez DPH)
2. DPH - VNZD

Jeden bloček mám nahodiť 2x? Napr. mám bloček za nákup PHM, k tomu som vypísala VPD s nejakým číslom a teraz ako to mám opraviť, aby mi sedeli čísla VPD? Alebo len opravím sumy a DPH si pri účtovaní nevšímam? Neviem, ale čo som pozerala do papierov z minulého roka, tak účtovníčka dávala do VOZD 100% cenu bločka. A aj DPH uplatňovala. Prosím Vás, ako to mám teraz opraviť?
lenuska86
16.04.12,19:21
Dobrý večer,

ja by som sa chcela spýtať ohľadom DPH z PHM.

Živnostník platca DPH využíva súkromné auto na podnikanie (auto je prihlásené na DÚ), môže si z nákupu PHM odpočítať DPH alebo nie???
lenuska86
16.04.12,19:25
áno, do VOZD sa dáva len cena bez DPH, keď ide o platiteľa DPH....

Ja mám zase problém s DPH, keď používa živnostník v podnikaní vlastné auto, či si môže v daňovom priznaní odpočítať DPH??
avalik
16.04.12,19:50
áno, do VOZD sa dáva len cena bez DPH, keď ide o platiteľa DPH....

Ja mám zase problém s DPH, keď používa živnostník v podnikaní vlastné auto, či si môže v daňovom priznaní odpočítať DPH??

pozri starsie prispevky : http://www.porada.sk/t184019-fo-sukromne-auto-phm-do-n.html#post1960007
Dudekova
27.04.12,09:02
Prosím Vás a je možné uplatniť paušálnu náhradu v prípade použitia vlastného vozidla ak vozidlo nie je písané na mňa, ale na môjho priateľa, s ktorým žijem v spoločnej domácnosti?
manus
27.04.12,11:26
Prosím Vás a je možné uplatniť paušálnu náhradu v prípade použitia vlastného vozidla ak vozidlo nie je písané na mňa, ale na môjho priateľa, s ktorým žijem v spoločnej domácnosti?
paušálnu náhradu 0,183 eur si môžeš uplatniť len v prípade vlastného vozidla alebo vozidla manžela s ktorým máte bezpodielové spoluvlastníctvo manželov - toto nespĺňa podmienka, že žiješ s priateľom v jednej domácnosti
Dudekova
28.04.12,11:18
Manus, ďakujem veľmi pekne.
jb0863
09.05.12,14:58
Dobrý deň, može mi niekto laicky vysvetliť ako mám postupovať pri danom probléme, ktorý sa týka mot.vozidla . Jedná sa o to , že MV má manžel v podnikaní , platí daň z MV . Syn vyhral ponuku na prepravu pre potreby čistenia mesta , ale syn nemá MV v podnikaní , MV si požičia od otca . Bude potrebná zmluva o zapožičaní MV a akú agendu musí syn evidovať..Ďakujem za každú odpoveď
Tweety
09.05.12,15:03
Vyhral ponuku a nemá MV, ktorým by čistil, celkom zaujímavé hm.
jb0863
09.05.12,15:08
opravujem , ponuku vyhral manžel , ale vykonávať službu bude syn....tak je to správne
Tweety
09.05.12,15:10
opravujem , ponuku vyhral manžel , ale vykonávať službu bude syn....tak je to správne
A syn je u manžela zamestnaný, či ako?
jb0863
09.05.12,15:12
manžel pracuje na živnosť aj syn pracuje na živnosť, akurát manžel je platca DPH a syn nie je platca DPH.
Tweety
09.05.12,15:16
manžel pracuje na živnosť aj syn pracuje na živnosť, akurát manžel je platca DPH a syn nie je platca DPH.
Takže manžel si bude u syna objednávať jeho služby(na tie musí mať živnosť) a potom sám fakturovať mestu?
andrejsk
23.07.12,06:39
Dobry den, rad by som sa uistil ci to robim spravne: mam uverovy produkt (tvrdia ze to je uver a nie leasing) v leasingovke na auto (v tp som zapisany ako drzitel nie vlastnik) a auto vyuziva manzelka na podnikanie (mame bezpodielove manzelstvo) a uplatnuje si pausalnu nahradu za km + phm podla tp. Samozrejme auto je prihlasene aj na dan na urade. je toto spravny postup aj ked niesom v TP zapisany ako majitel?

dalsia otazka: ako by vyzerala tato situacia ak by sa manzelka stala platcom DPH? chapem to tak ze DPH sa da uplatnit iba z nakupu PHM a nie z pausalnej nahrady za kazdy km. alebo je to inak?


dakujem

Andrej
tictac7
23.07.12,06:51
Dobry den, rad by som sa uistil ci to robim spravne: mam uverovy produkt (tvrdia ze to je uver a nie leasing) v leasingovke na auto (v tp som zapisany ako drzitel nie vlastnik) a auto vyuziva manzelka na podnikanie (mame bezpodielove manzelstvo) a uplatnuje si pausalnu nahradu za km + phm podla tp. Samozrejme auto je prihlasene aj na dan na urade. je toto spravny postup aj ked niesom v TP zapisany ako majitel?

dalsia otazka: ako by vyzerala tato situacia ak by sa manzelka stala platcom DPH? chapem to tak ze DPH sa da uplatnit iba z nakupu PHM a nie z pausalnej nahrady za kazdy km. alebo je to inak?


dakujem

Andrej


pokiaľ auto nemáš zaradené do obchodného majetku, nemáš nárok na odpočet DPH pri nákupe PHM.
andrejsk
23.07.12,07:00
pokiaľ auto nemáš zaradené do obchodného majetku, nemáš nárok na odpočet DPH pri nákupe PHM.

z predchadzajucich prispvekov som pochopil ze by sa to malo dat. ak nie co si teda ako platca dph mozem odpocitat ak uctujem nahrady auto takymo spocobom?
Stefan2005
23.07.12,07:17
pokiaľ auto nemáš zaradené do obchodného majetku, nemáš nárok na odpočet DPH pri nákupe PHM.

... používam automobil na svoje podnikanie, nemám ho zaradený do obchodného majetku, a odpočítavam DPH z PHL i ostatných tovarov a služieb s ním súvisiacich.... napr. mám ho prenajaté
tictac7
23.07.12,07:18
z predchadzajucich prispvekov som pochopil ze by sa to malo dat. ak nie co si teda ako platca dph mozem odpocitat ak uctujem nahrady auto takymo spocobom?


neviem, kde si toto vyčítal. Nechce sa mi všetko čítať. Máš dve možnosti:
- auto zaradíš do obchodného majetku - dávaš si dá nákladov všetko okolo auta a máš nárok aj na odpočet DPH
- auto si nezaradíš do obchodného majetku - máš nárok na náhradu za prejazdené km + PHM (musíš dokladovať, ale nemáš nárok na odpočet DPH)
tictac7
23.07.12,07:19
...má ho v BSM....
Stefan2005
23.07.12,07:28
neviem, kde si toto vyčítal. Nechce sa mi všetko čítať. Máš dve možnosti:
- auto zaradíš do obchodného majetku - dávaš si dá nákladov všetko okolo auta a máš nárok aj na odpočet DPH
- auto si nezaradíš do obchodného majetku - máš nárok na náhradu za prejazdené km + PHM (musíš dokladovať, ale nemáš nárok na odpočet DPH)

čítal som aj takéto niečo:

"Dobrý deň, na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Z pohľadu zákona o DPH si platiteľ dane môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok práva na odpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a služby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. To znamená, že platiteľ dane si môže odpočítať daň z nakúpených tovarov (napr. z PHM kúpených do vozidla, ktoré nie je zaradené v obchodnom majetku platiteľa, avšak platiteľ ho využíva na svoje podnikanie) v takom rozsahu, v akom použije prijaté tovary (PHM) na účely svojho podnikania ako platiteľ."
Tweety
23.07.12,07:36
čítal som aj takéto niečo:

"Dobrý deň, na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Z pohľadu zákona o DPH si platiteľ dane môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok práva na odpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a služby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. To znamená, že platiteľ dane si môže odpočítať daň z nakúpených tovarov (napr. z PHM kúpených do vozidla, ktoré nie je zaradené v obchodnom majetku platiteľa, avšak platiteľ ho využíva na svoje podnikanie) v takom rozsahu, v akom použije prijaté tovary (PHM) na účely svojho podnikania ako platiteľ."
Súhlasím, ak by sa toto nemohlo uplatniť, potom by sme nemohli odpočítať napr. dph z nákup PHM do prenajatého vozidla.
andrejsk
23.07.12,07:38
A vadi ak manzelka vyuziva automobil v ktorom som ja iba drzitel a leasingovka vlastnik? alebo je aj toto problem
Stefan2005
23.07.12,07:48
A vadi ak manzelka vyuziva automobil v ktorom som ja iba drzitel a leasingovka vlastnik? alebo je aj toto problem

... a máš súhlas od lízingovej spoločnosti na používanie automobilu treťou osobou ?
andrejsk
23.07.12,07:53
pisomny nemam. je to prekazka?
andrejsk
23.07.12,08:10
prave som volal s leasingovkou a podla nich suhlas nepotrebujem lebo sa jedna o manzelku s ktorou mam bezpodielove vlastnictvo a nepozera sa na nu ako na tretiu osobu. meni to nieco na veci alebo z pohladu uctovnictva tento suhlas aj napriek tomu potrebujem?
kubkokubko
26.07.12,00:06
Tak ako píše Mila. Auto netreba prepisovať na IČO. Treba ho zaradiť do majetku, a môže si do nákladov uplatňovať všetky náklady s ním spojené, teda aj opravy a pod.
Ešte poznámka. Hneval sa, že predchádzajúci účtovník mu DPH z bločkov PHM neuplatňoval. A vie, že už nebude mať v nákladoch základnú náhradu za km? To je totiž zvyčajne celkom slušná suma. Aby nebol prekvapený, že síce bude platiť o čosi nižšiu DPH, ale preplatí to na dani z príjmu FO.
chcem sa opytat k tejto odpovedi, ci sa naozaj preplati na dani z prijmu, ved namiesto základnej náhrady za km sa dostanu do danovych vydavkov nakup PHM bez DPH, alebo sa mylim? Dakujem za uistenie
dogicka
27.07.12,05:40
chcem sa opytat k tejto odpovedi, ci sa naozaj preplati na dani z prijmu, ved namiesto základnej náhrady za km sa dostanu do danovych vydavkov nakup PHM bez DPH, alebo sa mylim? Dakujem za uistenie

Určite preplatí. Do nákladov dostanú nákup PHM aj pri používaní súkromného auta. Plus je nákladom aj sadzba základnej náhrady 0,183 Eur na km jazdy.
marta bodonova
09.08.12,10:01
Odpoveď z DU: ...... ak daňovník na cestovanie využije vlastné motorové vozidlo nezaradené do OM , uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osob.predpisu. Z pohľadu DPH: platiteľ dane si môže odpočítať daň z PHM kúpených do vozidla , ktoré nie je zaradené.....
Je to v skratke, celé môžem zajtra pripnuť.
zivnostnik12
30.10.12,21:36
Ja som k tomuto pocul dve verzie:

ked pouzivam svoje sukromne auto na zivnostenske ucely (t.j. moje auto nieje napisane na zivnost), davam si do nakladov benzin za prejazdene kilometre+ amortizaciu.
Otazka je, musim robit knihu jazd a zdokladovat ten benzin blockami?alebo staci priemernu cenu benzinu, bud z netu alebo z blocku a tym padom blocky prikladat nemusim?
Lebo pocul som uz dve verzie:

1,robit knihu jazd kde som bol sluzobne a napisat tam kilometre a dat do nakladov (benzin za km podla spotreby + amortizacia 0,183/km)v tomto pripade vraj blocky dokladovat nemusim.

2,robit cestovne prikazy kde zdokladujem blocky a dam do nakladov takisto benzin za prejazdene km +amortizaciu.

Ktora alternativa je vlastne na zivnosti pravdiva?:-)
z vela stran tu pocujem ze blocky ako SZCO nepotrebujem zdokladovat staci vraj priemerna cena benzinu v tom dni.

Dakujem
marjankaj
30.10.12,21:44
Ja som k tomuto pocul dve verzie:

ked pouzivam svoje sukromne auto na zivnostenske ucely (t.j. moje auto nieje napisane na zivnost), davam si do nakladov benzin za prejazdene kilometre+ amortizaciu.
Otazka je, musim robit knihu jazd a zdokladovat ten benzin blockami?alebo staci priemernu cenu benzinu, bud z netu alebo z blocku a tym padom blocky prikladat nemusim?
Lebo pocul som uz dve verzie:

1,robit knihu jazd kde som bol sluzobne a napisat tam kilometre a dat do nakladov (benzin za km podla spotreby + amortizacia 0,183/km)v tomto pripade vraj blocky dokladovat nemusim.

2,robit cestovne prikazy kde zdokladujem blocky a dam do nakladov takisto benzin za prejazdene km +amortizaciu.

Ktora alternativa je vlastne na zivnosti pravdiva?:-)
z vela stran tu pocujem ze blocky ako SZCO nepotrebujem zdokladovat staci vraj priemerna cena benzinu v tom dni.

Dakujem
A to si kde počul? Na pive?
Zákon o dani z príjmov §19 ods.1e)
Zákon o cestovných náhradách §7 ods.5
zivnostnik12
30.10.12,22:32
dakujem ti marjankaj,


lenze toto cele je o zamestnancovi nie o zivnostnikovi..
(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom
o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou
cestou (ďalej len „doklad o kúpe“). Ak zamestnanec preukazuje
cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena
pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných
cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky
dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky,
ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým
úradom Slovenskej republiky (ďalej len „štatistický úrad“).


musim teda preukazat tie blocky ci nie?
mam robit knihu jazd ci cestaky?treba auto prihlasit na danovom?
lebo viem ze zamestnanec spravi cestak, napise km, priemernu cenu benzinu zistia z blocka ktory mu vratia + amortizacia a vybavene.
Ale tu ide o SZCO.
Dakujem
marjankaj
30.10.12,22:36
dakujem ti marjankaj,


lenze toto cele je o zamestnancovi nie o zivnostnikovi..
(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom
o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou
cestou (ďalej len „doklad o kúpe“). Ak zamestnanec preukazuje
cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena
pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných
cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky
dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky,
ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým
úradom Slovenskej republiky (ďalej len „štatistický úrad“).


musim teda preukazat tie blocky ci nie?
mam robit knihu jazd ci cestaky?treba auto prihlasit na danovom?
lebo viem ze zamestnanec spravi cestak, napise km, priemernu cenu benzinu zistia z blocka ktory mu vratia + amortizacia a vybavene.
Ale tu ide o SZCO.
DakujemNo čítať vieš. :eek:
Teda zamestnanec môže použiť cenu zistenú štatistickým úradom. Ty zrejme nie si zamestnanec, teda to musíš preukázať iným spôsobom. Poznáš nejaký iný spôsob okrem bločkov?
Toto si chcel vedieť?
zivnostnik12
30.10.12,22:44
dakujem ti marjankaj,
znamena to ze ukazem blocek od benzinu len kvoli urceniu ceny?Ale ako potom oddelim sukromne km od firemnych?ved ja neviem natankovat presne ked idem napriklad na sluzobnu cestu do Kosic, je to moje sukromne auto, to mam tankovat zvlast na fiirmu a zvlast sukromne s tym ze blociky na firmu musim mat odlozene do posledneho km co som na firmu prejazdil?
Zivnostnik musi zdokladovat benzin do posledneho firemneho kilometra blocikmi alebo tu ide len o ukazanie ceny benzinu?
Dakujem
marjankaj
30.10.12,22:50
dakujem ti marjankaj,
znamena to ze ukazem blocek od benzinu len kvoli urceniu ceny?Ale ako potom oddelim sukromne km od firemnych?ved ja neviem natankovat presne ked idem napriklad na sluzobnu cestu do Kosic, je to moje sukromne auto, to mam tankovat zvlast na fiirmu a zvlast sukromne s tym ze blociky na firmu musim mat odlozene do posledneho km co som na firmu prejazdil?
Zivnostnik musi zdokladovat benzin do posledneho firemneho kilometra blocikmi alebo tu ide len o ukazanie ceny benzinu?
Dakujem
Veď skús natankovať 20 litrov firemných, zaplať a hneď potom zase trebárs 15 litrov súkromných a znovu zaplať. Možno sa medzi tými tankovaniami zmení cena benzínu.

To naozaj nemáš iné starosti?:eek:
marjankaj
30.10.12,23:17
musim teda preukazat tie blocky ci nie?
mam robit knihu jazd ci cestaky?treba auto prihlasit na danovom? Áno do 30 dní od prvého použitia vozidla na podnikanie.
lebo viem ze zamestnanec spravi cestak, napise km, priemernu cenu benzinu zistia z blocka ktory mu vratia + amortizacia a vybavene.
Ale tu ide o SZCO.
Dakujem
A prečo to teda aj ty neurobíš ako ten zamestnanec?:eek:
zivnostnik12
30.10.12,23:24
Ja len viem ako to robia zamestnanci a chcel som sa poradit ako to dat do nakladov ako zivnostnik kedze je to premna nove. Zaujimave je len to ze kazdy tvrdi nieco ine
marjankaj
30.10.12,23:50
Ja len viem ako to robia zamestnanci a chcel som sa poradit ako to dat do nakladov ako zivnostnik kedze je to premna nove. Zaujimave je len to ze kazdy tvrdi nieco ine
Myslíš zákon?:eek:
Paula
31.10.12,08:16
Včerajší link zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) dnes neotvorrilo na konkrétnej otázke, tak dávam ešte raz:

otázka:

Aké výdavky si môžem ako podnikateľ zahrnúť do daňových výdavkov pri pracovných cestách, na ktorých používam vlastné osobné auto?

odpoveď:

Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Dôležité je, že sa musí jednať skutočne len o vlastné osobné motorové vozidlo, nie o vozidlo prenajaté, vypožičané alebo nákladné.
Daň z motorových vozidiel je daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov.
zivnostnik12
31.10.12,08:23
Dakujem ti Paula,
konecne normalna odpoved k otazke:-) znamena to ze si musim odkladat vsetko blociky od benzinu? Nakolko auto je moje sukromne,musim ho hlasit aj na danovy urad a platit cestnu dan?
Dakujem
marjankaj
31.10.12,08:27
Dakujem ti Paula,
konecne normalna odpoved k otazke:-) znamena to ze si musim odkladat vsetko blociky od benzinu? Nakolko auto je moje sukromne,musim ho hlasit aj na danovy urad a platit cestnu dan?
Dakujem
A príspevok č.78 si čítal?
Tvrdil som niečo iné?
zivnostnik12
31.10.12,16:59
cital som cital, ale my sa tu bavime o zivnostnikovi a nie o zamestnancovi
avalik
31.10.12,17:13
cital som cital, ale my sa tu bavime o zivnostnikovi a nie o zamestnancovi

v prispevku 73 si dostal odkaz na § 19 ods. 2 písm. e) ZoDP - cital si ho? ... podľa cien platných v čase ich nákupu ... cize podla blockov

ak auto pouzivas na podnikanie a si zapisany ako drzitel musis oznamit danovu povinnost do 30 dni od vzniku danovej povinnosti
zivnostnik12
31.10.12,17:17
dakujem ti dara, ale aktualne ceny benzinu na kazdy den su aj na internetovej stranke kde su stanovene ceny benzinu na kazdy den v mesiaci...preto mi nedava logiku ze preco nestaci udaj z tejs tranky,teda aspon mi to bolo tak poradene, pretoze aj ako zamestnancovi mi udavali cenu podla tohto.
veronikasad
31.10.12,17:20
dakujem ti dara, ale aktualne ceny benzinu na kazdy den su aj na internetovej stranke kde su stanovene ceny benzinu na kazdy den v mesiaci...preto mi nedava logiku ze preco nestaci udaj z tejs tranky,teda aspon mi to bolo tak poradene, pretoze aj ako zamestnancovi mi udavali cenu podla tohto.
Ako chceš cenou z internetovej stránky preukázať výšku náhrady za spotrebované PHL ?

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Paula
31.10.12,17:26
dakujem ti dara, ale aktualne ceny benzinu na kazdy den su aj na internetovej stranke kde su stanovene ceny benzinu na kazdy den v mesiaci...preto mi nedava logiku ze preco nestaci udaj z tejs tranky,teda aspon mi to bolo tak poradene, pretoze aj ako zamestnancovi mi udavali cenu podla tohto.


Nákup nerovná sa nákuk (na int. stránku) :cool:
avalik
31.10.12,17:32
dakujem ti dara, ale aktualne ceny benzinu na kazdy den su aj na internetovej stranke kde su stanovene ceny benzinu na kazdy den v mesiaci...preto mi nedava logiku ze preco nestaci udaj z tejs tranky,teda aspon mi to bolo tak poradene, pretoze aj ako zamestnancovi mi udavali cenu podla tohto.

ale ved si to rob podla logiky a tak ako ti bolo niekde inde poradene ... a potom, prosim ta, daj nam vediet zaver z kontroly aj s financnym vycislenim
zivnostnik12
31.10.12,18:04
nie to urcite nie,nechcem robit nelegalne veci a prave preto som sa pytal ze ako to vlastne je a kde je pravda.dakujem vsetkym za informacie,pomohli ste mi
marjankaj
31.10.12,18:17
dakujem ti dara, ale aktualne ceny benzinu na kazdy den su aj na internetovej stranke kde su stanovene ceny benzinu na kazdy den v mesiaci...preto mi nedava logiku ze preco nestaci udaj z tejs tranky,teda aspon mi to bolo tak poradene, pretoze aj ako zamestnancovi mi udavali cenu podla tohto.
Veď ten zákon o cestovných náhradách som tu nedal iba zo srandy. Ale preto, aby si videl, že údaj zo štatistiky môže použiť iba zamestnanec, ale podnikateľ to musí preukázať dokladom, že benzín naozaj kúpil. A nie že si tie jazdy iba vymyslel a auto má doma na špalkoch. Nakoniec budeš tvrdiť, že ti poradili pri pive, že môžeš použiť cenu uverejnenú v novom čase alebo v inom "významnom" plátku.
zivnostnik12
31.10.12,18:28
mas pravdu preto som si to chcel cele overit...keby cena stacila z netu tak by asi nikto neplatil dane a kazdy by tvrdil ze jazdi :-)
hriblan
04.12.12,20:25
Dobrý deň,

dnes som počul zaujímavú vec. Vraj si ako SZČO nemôžem dávať do nákladov služobné cesty v rámci jedného mesta. Bývam v KE, kde mám každý deň jazdy, pri ktorých neopustím mesto. Je na tom niečo pravdy?

Ďakujem
tictac7
04.12.12,20:28
Dobrý deň,

dnes som počul zaujímavú vec. Vraj si ako SZČO nemôžem dávať do nákladov služobné cesty v rámci jedného mesta. Bývam v KE, kde mám každý deň jazdy, pri ktorých neopustím mesto. Je na tom niečo pravdy?

Ďakujem

....v zákone nie je žiadne takéto obmedzenie.... to akože pešo máš chodiť nebodaj aj s rebríkom na pleci a s kufrom náradia v ruke?
hriblan
04.12.12,20:31
Takto podobne som na to reagoval aj ja.

Ďakujem za odpoveď.
hriblan
08.12.12,15:47
Mňa by zaujímalo, či je niekde v zákone uvedené, že na bločku od benzínu musí byť pečiatka. Na niektorých pumpách s tým totiž majú neuveriteľný problém a mne sa už fakt nechce pri každom tankovaní pýtať pečiatku na bloček. Je tá pečiatka potrebná alebo nie?

Ďakujem
Stefan2005
08.12.12,15:51
Mňa by zaujímalo, či je niekde v zákone uvedené, že na bločku od benzínu musí byť pečiatka. Na niektorých pumpách s tým totiž majú neuveriteľný problém a mne sa už fakt nechce pri každom tankovaní pýtať pečiatku na bloček. Je tá pečiatka potrebná alebo nie?

Ďakujem

... pokiaľ bloček má všetky potrebné identifikačné údaje vyžadované zákonom, pečiatka nie je potrebná (niekedy však pre nedostatok miesta na bločku pečiatka obsahuje chýbajúce údaje).
hriblan
08.12.12,15:54
... pokiaľ bloček má všetky potrebné identifikačné údaje vyžadované zákonom, pečiatka nie je potrebná (niekedy však pre nedostatok miesta na bločku pečiatka obsahuje chýbajúce údaje).

A tie požadované údaje sú aké? Mohol by si dať citáciu zákona?

Ďakujem
KEJKA
08.12.12,16:19
dnešné bločky z ERP musia mať všetky potrebné údaje vytlačené + ochranný znak MF. Bez toho to nie je uznateľný doklad.
Pečiatka nie je potrebná, ale zatiaľ všade pečiatkujú. Pečiatku vítam kvôli nekvalitnej termopáske, ked sa časom stráca písmo, nech je teda aspoň pečiatka.
Môj názor: pečiatka nie je povinná a to nielen v tomto roku.
hriblan
08.12.12,16:25
dnešné bločky z ERP musia mať všetky potrebné údaje vytlačené + ochranný znak MF. Bez toho to nie je uznateľný doklad.
Pečiatka nie je potrebná, ale zatiaľ všade pečiatkujú. Pečiatku vítam kvôli nekvalitnej termopáske, ked sa časom stráca písmo, nech je teda aspoň pečiatka.
Môj názor: pečiatka nie je povinná a to nielen v tomto roku.

Práveže všade nepečiatkujú. A niekde sa na pumpách pracovníci čudujú, načo mi je pečiatka, že vraj nie je potrebná. Preto by som potreboval znenie zákona, aby som vedel argumentovať, či tú pečiatku potrebujem alebo nie.

A k tomu miznutiu údajov z pásky: Ja si všetky bločky fotím a je po probléme.
Tweety
08.12.12,16:28
Práveže všade nepečiatkujú. A niekde sa na pumpách pracovníci čudujú, načo mi je pečiatka, že vraj nie je potrebná. Preto by som potreboval znenie zákona, aby som vedel argumentovať, či tú pečiatku potrebujem alebo nie.

A k tomu miznutiu údajov z pásky: Ja si všetky bločky fotím a je po probléme.
Žiaden zákon neprikazuje používať pečiatku.
Radka1982
18.12.12,10:01
Chcem sa opýtať, mám auto, ktoré používam v podnikaní, je to klasické osobné auto, ale v TP má napísané nákladné vozidlo, v účtovnom programe mi píše, nulovú náhradu v EUR za jazdu, iba náhradu za PHM. To znamená, že si nemôžem účtovať 0,183 náhradu za km?
Tweety
18.12.12,10:02
Chcem sa opýtať, mám auto, ktoré používam v podnikaní, je to klasické osobné auto, ale v TP má napísané nákladné vozidlo, v účtovnom programe mi píše, nulovú náhradu v EUR za jazdu, iba náhradu za PHM. To znamená, že si nemôžem účtovať 0,183 náhradu za km?
Táto náhrada je len na OMV.
Radka1982
18.12.12,10:18
A tú náhradu za PHM si možem vyúčtovať? Bločky asi nie, však....
aninka 1
05.01.13,12:47
....v zákone nie je žiadne takéto obmedzenie.... to akože pešo máš chodiť nebodaj aj s rebríkom na pleci a s kufrom náradia v ruke?


Ako si potom vysvetliť túto časť §19:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s
činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, ...

Živnostník má uzatvorenú Zmluvu o dielo s firmou, ktorá má sídlo v inom meste ako má sídlo živnostník a pravidelne - takmer denne tam dochádza svojím automobilom. Môže si uplatňovať do nákladov spotrebované phm a základnú náhradu? Ostatné podmienky - vlastné MV, nahlásené na DÚ a zaplatená daň z MV- sú splnené.

Ďakujem za odpoveď.
marjankaj
05.01.13,13:07
Ako si potom vysvetliť túto časť §19:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s
činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, ...

Živnostník má uzatvorenú Zmluvu o dielo s firmou, ktorá má sídlo v inom meste ako má sídlo živnostník a pravidelne - takmer denne tam dochádza svojím automobilom. Môže si uplatňovať do nákladov spotrebované phm a základnú náhradu? Ostatné podmienky - vlastné MV, nahlásené na DÚ a zaplatená daň z MV- sú splnené.

Ďakujem za odpoveď.
Miesto nie je mesto a ani dedina. Kľudne to môže byť aj na tej istej ulici oproti.
nikula
23.01.13,11:43
Môžem okrem uplatňovania cestovných náhrad zahrňúť aj parkovanie, diaľničnú známku do nákladov?
beatam
23.01.13,12:48
Môžem okrem uplatňovania cestovných náhrad zahrňúť aj parkovanie, diaľničnú známku do nákladov?
áno
hriblan
24.01.13,16:56
Toto som doteraz nevedel. Ozaj môžem aj diaľničnú známku? Ako to preukážem? Bločkom?
beatam
24.01.13,18:06
Toto som doteraz nevedel. Ozaj môžem aj diaľničnú známku? Ako to preukážem? Bločkom?

Ide o vedľajší výdavok súvisiaci s pracovnou cestou.
Bloček a podkladová časť nálepky.
beatam
24.01.13,18:36
beika
27.01.13,20:14
Dobrý večer, prosím Vás o radu:
SZČO sa rozhodol, že bude svoje súkromné auto používať na podnikanie. Prihlásil ho na DÚ. V apríli, ale toto auto prepísal na syna a na DÚ ho neodhlásil.
1. Do 31.01. donesie na DÚ za toto auto daňové priznanie a zaplatí daň.
2. Do konca marca si za toto auto bude uplatňovať náhrady za PHM a aj paušálnu náhradu za km 0,183 eur.
3. Od apríla si za toto auto už bude uplatňovať len náhrady za PHM.

Uvažujem správne? Ak nie prosím opravte ma.

Ďakujem
astherixova
28.01.13,10:00
Ešte na zhrnutie SZČO využíva auto, ktorého je majiteľ jej manžel, na DÚ sme auto riadne prihlásili. Bločky z PHM máme riadne všetky, len mi nie je celkom jasné ako je to s daňovými nákladmi. PHM si nemozem dat do nákladov, lebo auto nie je obchodným majetkom ale môžem si na každý bloček urobiť cestovný príkaz kde si uplatním počet najazdených km x priem. spotreba auta x cena benzínu /100 + 0,183 x počet najazdených km. A mam urobit aj najomnu zmluvu na auto alebo si mozem pocitat 0,183 € na km bez nájomnej zmluvy, ked vlastnikom je manzel. Prosím poradte. Ďakujem.
timcatko
02.02.13,13:32
Prosím o radu už som z toho jeleň :confused:. Živnostník, ktorý sa stal PLATCOM DPH od 1,1,2013 používa súkromné auto v podnikaní, má zaplatenú cestnú daň, vedie jednoduché účtovníctvo. Nakupuje PHM kartou z firemného účtu. Ako má zaúčtovať nákup PHM s DPH do účtovníctva? Môže si dať nákup PHM ako svoj náklad do réžie a uplatniť odpočet DPH? Ako to správne urobiť? (najazdí asi 3000 km a viac na firemné účely mesačne) Ako je to s náhradami? Prosím o vysvetlenie "po lopate", krok po kroku. Dakujem za odpovede
Kapustovna
02.02.13,14:37
Ja by som sa rada opytala, som FO, mam v podnikani vozidlo kategorie N. Vozidlo mam prenajate, ale neplatim za prenajom.
Ake vydavky si mozem zuctovat do dani z prijmu a do DPH? Dakujem
patre
03.02.13,10:38
Zacina ma to zaujimat. Podla mna pokial pouziva vlastne motorove vozidlo pre podnikatelske ucely ( ale nema ho v majetku firmy) , tak je treba na kazdu prac. cestu cestak a tam si uctuje cestovne nahrady ( vratane PHM a pausalu 0,183 ).
Predpokladam, ze len samotne PHM by si uctoval (plus opravy, udrzba, odpisy ) ak by mal auto v majetku. Zaroven mam dojem, ze dennik jazd je nutne viest tiez len v pripade ak je automobil v majetku firmy a ak je sukromne a vyuziva sa na podn. ucely tak treba len cestak. Alebo sa mylim ?
beatam
03.02.13,10:51
§19 ZDP
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
wirgi
03.02.13,12:11
Zacina ma to zaujimat. Podla mna pokial pouziva vlastne motorove vozidlo pre podnikatelske ucely ( ale nema ho v majetku firmy) , tak je treba na kazdu prac. cestu cestak a tam si uctuje cestovne nahrady ( vratane PHM a pausalu 0,183 ).
Predpokladam, ze len samotne PHM by si uctoval (plus opravy, udrzba, odpisy ) ak by mal auto v majetku. Zaroven mam dojem, ze dennik jazd je nutne viest tiez len v pripade ak je automobil v majetku firmy a ak je sukromne a vyuziva sa na podn. ucely tak treba len cestak. Alebo sa mylim ?
Keď sme mali daňovú kontrolu žiadali od nás aj knihu jázd
kuravesele
20.03.13,10:46
Dobrý deň, zamestnanec bol za ZPC na firemnom aute...kúpil vodu do ostrekovača na Slovensku. Môžem mu to dať do cestáka? A uplatniť na to DPH? Ďakujem
Valika
14.09.13,14:46
Pekný den prajem ako prosím v JU účtovať výdavky na cestovanie vlastným osobným mot. vozidlom nezahrnutým do obch.majetku
SZCO v 2013 ? ako služby ? Dakujem.
avalik
14.09.13,15:01
Pekný den prajem ako prosím v JU účtovať výdavky na cestovanie vlastným osobným mot. vozidlom nezahrnutým do obch.majetku
SZCO v 2013 ? ako služby ? Dakujem.

postupy uctovania

(9) Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.

kedze v tomto pripade nejde o nakupovanu sluzbu, uctujes ako ostatne vydavky

PS: prestuduj etiketu porady - najprv vyhladavaj a ak nenajdes zaloz samostatnu otazku
Valika
14.09.13,15:04
Dakujem veľmi pekne za rýchlu pomoc.
Valika
14.09.13,15:07
Výdavky na cestovné je čo prosím ?
avalik
14.09.13,15:11
Výdavky na cestovné je čo prosím ?

ZoDP § 19 ods. 2) písm. e
aninka 1
10.06.14,09:17
Dobrý deň,

dnes som počul zaujímavú vec. Vraj si ako SZČO nemôžem dávať do nákladov služobné cesty v rámci jedného mesta. Bývam v KE, kde mám každý deň jazdy, pri ktorých neopustím mesto. Je na tom niečo pravdy?

Ďakujem

....v zákone nie je žiadne takéto obmedzenie.... to akože pešo máš chodiť nebodaj aj s rebríkom na pleci a s kufrom náradia v ruke?

Ty máš šťastie, chodíš robiť zakaždým na "iné miesto", ale ak jazdíš na to isté miesto (aj keď do iného mesta) - do jednej firmy, s ktorou máš uzatvorenú zmluvu o dielo, pretože Ťa nechceli zamestnať, aby nemuseli za Teba platiť odvody, stravné lístky, odstupné ...a Ty tam dochádzaš denne niekoľko km, máš vlastný automobil nezaradený v OM, nemôžeš si dávať phm do nákladov a uplatňovať základnú náhradu, lebo platí § 19 ods. 2 pís. e) : "výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) ..."
aninka 1
10.06.14,09:28
Dobrý deň,

dnes som počul zaujímavú vec. Vraj si ako SZČO nemôžem dávať do nákladov služobné cesty v rámci jedného mesta. Bývam v KE, kde mám každý deň jazdy, pri ktorých neopustím mesto. Je na tom niečo pravdy?

Ďakujem

....v zákone nie je žiadne takéto obmedzenie.... to akože pešo máš chodiť nebodaj aj s rebríkom na pleci a s kufrom náradia v ruke?

Ty máš šťastie, chodíš robiť zakaždým na "iné miesto", ale ak jazdíš na to isté miesto (aj keď do iného mesta) - do jednej firmy, s ktorou máš uzatvorenú zmluvu o dielo, pretože Ťa nechceli zamestnať, aby nemuseli za Teba platiť odvody, stravné lístky, odstupné ...a Ty tam dochádzaš denne niekoľko km, máš vlastný automobil nezaradený v OM, nemôžeš si dávať phm do nákladov a uplatňovať základnú náhradu, lebo platí § 19 ods. 2 pís. e) : "výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) ..."
aninka 1
10.06.14,09:37
Dobrý deň,

dnes som počul zaujímavú vec. Vraj si ako SZČO nemôžem dávať do nákladov služobné cesty v rámci jedného mesta. Bývam v KE, kde mám každý deň jazdy, pri ktorých neopustím mesto. Je na tom niečo pravdy?

Ďakujem

....v zákone nie je žiadne takéto obmedzenie.... to akože pešo máš chodiť nebodaj aj s rebríkom na pleci a s kufrom náradia v ruke?

Ty máš šťastie, chodíš robiť zakaždým na "iné miesto", ale ak jazdíš na to isté miesto (aj keď do iného mesta) - do jednej firmy, s ktorou máš uzatvorenú zmluvu o dielo, pretože Ťa nechceli zamestnať, aby nemuseli za Teba platiť odvody, stravné lístky, odstupné ...a Ty tam dochádzaš denne niekoľko km, máš vlastný automobil nezaradený v OM, nemôžeš si dávať phm do nákladov a uplatňovať základnú náhradu, lebo platí § 19 ods. 2 pís. e) : "výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) ..."

Dúfam, že pri vozidle zaradenom v obchodnom majetku podnikateľa vyššie uvedené neplatí a že si živnostník môže dávať spotrebu phm, do miesta v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, do nákladov? Prosím, poraďte. :confused:
Bettie
19.01.16,17:11
počet najazdených km x priem. spotreba auta x cena benzínu /100 + 0,183 x počet najazdených km

0,183 je paušálna náhrada, cenu benzínu preukážeš bločkom z tankovania. Je potrebné si odkladať všetky bločky.
Ešte pripomínam, že ak si chceš uplatniť paušálnu náhradu, tak musíš byť vlastníkom auta.

toto som skopirovala s prispevku, chcem sa totiz opytat, toto plati aj v pripade, ak si SZCO poziciava auto od svojej zeny na podnikatelske ucely? Je potrebne mat nejaku zmluvu?
Dakujem za odpoved Nie, veď patrí do BSM.

Prosím o radu, čo v prípade, ak manžel používa na podnikanie auto písané na manželku a majú vysporiadané BSM. Vtedy to platí ako pri aute požičanom, však?