Alex10
12.01.12,11:20
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ako si mám urobiť daňové priznanie k dani z príjmu za rok 2011, keď som zamestnanec a dávam do prenájmu byt. Som zaregistrovaná na daňovom úrade a mám pridelené DIČ. Nájomná zmluva bola od 01.01.2011 do 31.12.2011. Podľa zmluvy je nájomné 50 eur + 20 eur záloha pre bytové družstvo + 30 eur záloha za elektrinu. Koľko mám uviesť ročný príjem do daňového priznania 600eur, alebo 1200eur? Aké výdavky si mám odrátať - paušálne 40%, alebo skutočné vo výške 50%? Nájomca mal na elektrine nedoplatok 120 eur, ktoré mi teraz pošle, aby som to mohla uhradiť. Zarátava sa tam aj to do príjmu? Minulý rok som bola aj 11 dní evidovaná na úrade práce a poberala som podporu v nezamestnanosti. Môžete mi, prosím, poslať úplný návod ako to mám všetko vyrátať?
Ešte by som sa chcela spýtať ako je to so zdravotnou poisťovňou. Minulý rok som sa tam zaregistrovala ako SZČO. Niekde som čítala, že to už nie je potrebné. Mám sa teda zase odhlásiť? Mám podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2011.
keri5
12.01.12,16:52
Ahoj,
ja Ti poradím len so ZP.
Tiež prenajímam byt,zo ZP si sa mala odhlásiť do 31.5.2011,ale nič sa nedeje ak pôjdeš až teraz.Ja som bola niekedy v novembri 2011.Čo sa týka RZZP to si podávať nemusíš,poisťovňe to robia už za nás a to na základe daňového priznania.
Kvaka
12.01.12,17:05
Daňové priznanie typ B podáš sama, príjmy sú 1200€, a výdavky tak, ako ich preukážeš, ak je to pre teba výhodnejšie. Príjem za nedoplatok bude ešte len teraz vyplatený, takže nepôjde do príjmov za rok 2011. Do DP uvedieš ale príjem znížený o oslobodenú sumu 500€. Takže 700€. Výdavky potom primerane upravíš k zdaniteľnému príjmu, pomerom 700/1200.
pivko
12.01.12,17:25
Musím podať DP ak som nehnutelnosť v roku 2011 neprenajímal ,alebo to stačí oznámiť na DÚ listom.
Mila123
12.01.12,17:43
Musím podať DP ak som nehnutelnosť v roku 2011 neprenajímal ,alebo to stačí oznámiť na DÚ listom.

nemusíš, dokonca ani oznámenie nie je povinnosťou.....ale ja to tiež tak robím, zašlem oznámenie....
bertik1
15.01.12,12:54
Prenajímateľ sa s nájomcom dohodol, že všetky náklady (nájomné, energie,nedoplatky) bude hradiť nájomca. Prenajímateľovi platil mesačne sumu 100 eur. Za rok mal prenajímateľ príjem 1200 eur, z ktorého si odpočíta 500 eur a vyjde mu základ 700 eur, z ktorého zaplatí 19% daň. Bude to takto správne? Ďakujem za odpoveď
Machuľka
15.01.12,19:30
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu, či musím podávať daňové priznanie z prenájmu nehnuteľnosti. Som na rodičovskej dovolenke. Príjmy som mala len z prenájmu vo výške 2100. Výdaje som mala viac ako spomínaných 40%. Musím podávať daňové priznanie, keď sa sumou 2100-500 zmestím do sumy 1779, kedy vraj netreba podávať daňové priznanie? Alebo sa mi tam dajako započíta aj rodičovský príspevok? Ďakujem za každú radu.
Kvaka
15.01.12,19:34
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu, či musím podávať daňové priznanie z prenájmu nehnuteľnosti. Som na rodičovskej dovolenke. Príjmy som mala len z prenájmu vo výške 2100. Výdaje som mala viac ako spomínaných 40%. Musím podávať daňové priznanie, keď sa sumou 2100-500 zmestím do sumy 1779, kedy vraj netreba podávať daňové priznanie? Alebo sa mi tam dajako započíta aj rodičovský príspevok? Ďakujem za každú radu.Nemusíš.
Machuľka
15.01.12,19:43
Ďakujem za super rýchlu odpoveď :-)

Ešte jedna otázočka. Môže si manžel na mňa uplatniť celú nezdaniteľnú časť? Alebo treba dajako prenájom odpočítať?

Ešte raz vďaka za pomoc.
Kvaka
15.01.12,19:57
Ďakujem za super rýchlu odpoveď :-)

Ešte jedna otázočka. Môže si manžel na mňa uplatniť celú nezdaniteľnú časť? Alebo treba dajako prenájom odpočítať?

Ešte raz vďaka za pomoc.Prenájom si musí odpočítať vo výške 2100.
akodalej12
15.01.12,20:57
Dobry večer/deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. S manželom prenajímame byt od 1.1.2011 do 31.12.2011 za 285,-€/mesačne, skutočne naklady na byt su cca 160,-€/mesačne. Sme zaregistrovaný na daňovom úrade a obaja máme pridelené aj daňové číslo.Manžel je zamestnancom a daňové priznanie mu robi jeho zamestnávateľ. Ja poberam rodičovský príspevok a budem podávať daňové priznanie za nas oboch (vraj stačí v daňovom priznaní uviesť že sme sa dohodli podať len jedno daňové priznanie). Chcela by som sa opytať,
1.či do prijmu sa niekde v DP uvádza aj rodičovský príspevok prípadne, či je potrebný doklad o poberani rodičovskeho prispevku(pripojiť k DP)?
2.či je možné odpočítať si skutočné náklady (lebo raz mi ktosi povedal, že skutočné náklady je možné si odpočítať len v pripade ak to je obchodný majetok a vediem si učtovníctvo)
3.alebo si môžem odpočitať len 4O%?
4.ak len tych 40% tak z ktorej sumy?
5.akú položku si môžem uviesť ako odpočitateľnú?
6.a z akej sumy potom budem platiť daň 20%?
7.môžeme podávať len jedno DP(alebo musíme podávať každý za seba)?
8.ak od 1.1.2012 byt už nebudeme prenajímať treba sa ísť hneď odhlásiť aj na DU a vrátiť kartičku?
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď
Kvaka
15.01.12,21:22
Dobry večer/deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. S manželom prenajímame byt od 1.1.2011 do 31.12.2011 za 285,-€/mesačne, skutočne naklady na byt su cca 160,-€/mesačne. Sme zaregistrovaný na daňovom úrade a obaja máme pridelené aj daňové číslo.Manžel je zamestnancom a daňové priznanie mu robi jeho zamestnávateľ. Ja poberam rodičovský príspevok a budem podávať daňové priznanie za nas oboch (vraj stačí v daňovom priznaní uviesť že sme sa dohodli podať len jedno daňové priznanie). Chcela by som sa opytať,
1.či do prijmu sa niekde v DP uvádza aj rodičovský príspevok prípadne, či je potrebný doklad o poberani rodičovskeho prispevku(pripojiť k DP)? nie
2.či je možné odpočítať si skutočné náklady (lebo raz mi ktosi povedal, že skutočné náklady je možné si odpočítať len v pripade ak to je obchodný majetok a vediem si učtovníctvo) áno
3.alebo si môžem odpočitať len 4O%?
4.ak len tych 40% tak z ktorej sumy?
5.akú položku si môžem uviesť ako odpočitateľnú? odpočítať môžete len upravené výdavky
6.a z akej sumy potom budem platiť daň 20%?
7.môžeme podávať len jedno DP(alebo musíme podávať každý za seba)?
8.ak od 1.1.2012 byt už nebudeme prenajímať treba sa ísť hneď odhlásiť aj na DU a vrátiť kartičku? áno
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď
Príjem si môžete rozdeliť ako sa dohodnete, v rovnakom pomere potom aj výdavky.
Každý z manželov si môže uplatniť oslobodenú sumu 500€.
Ak bude mať manžel príjem z prenájmu 500€, nemusí podávať DP.
Zvyšný príjem znížený o oslobodených 500€ je zdaniteľný príjem, a tento uvedieš v daňovom priznaní.
Výdavky si uplatníš z tebe prislúchajúcej časti (na základe rozdeleného príjmu), ale zase len v pomere k zdaniteľnému príjmu.
Základ dane = zdaniteľný príjem mínus uplatniteľné výdavky.
Daň je 19%.
akodalej12
15.01.12,21:32
Ďakujem Vám krásne za skoru odpoveď,
len by som sa ešte chcela opýtať, či si môžem uplatniť tie skutočné náklady aj keď ja si nevediem učtovníctvo ani ten byt nieje obchodný majetok (lebo som to tam troška blbo uviedla prvykrat) a ešte ako sa upravujú výdavky, ktoré si môžem uplatniť? Ešte raz srdečná vďaka.
Kvaka
15.01.12,22:05
Ďakujem Vám krásne za skoru odpoveď,
len by som sa ešte chcela opýtať, či si môžem uplatniť tie skutočné náklady aj keď ja si nevediem učtovníctvo ani ten byt nieje obchodný majetok (lebo som to tam troška blbo uviedla prvykrat) a ešte ako sa upravujú výdavky, ktoré si môžem uplatniť? Ešte raz srdečná vďaka.
Skutočné výdavky si môžeš uplatniť, aj keď to nie je obchodný majetok.
Výdavky za rok sú napr. 12x160=1920.
Príjem spolu 12x285=3420
Manžel príjem 500, tvoj príjem 2920.
Výdavky na teba sú 2920/3420 x 1920=1639,3
Zdaniteľný príjem, ktorý dáš do DPP bude 2920-500=2420.
Uplatniteľné výdavky budú 2420/2920 x 1639,3= 1358,6.
Základ dane = 2420-1358,6=1061,4.
Daň bude 1061,4x0,19=201,66.
Snáď som sa nepomýlila.
Machuľka
16.01.12,08:47
Kvaka, napísala som Vám SS. Ozvete sa mi prosím, keď budete mať chvíľku čas? Ďakujem vopred.
Kvaka
16.01.12,10:30
Ja som nijakú ss nedostala, asi si poslala inému nicku. Ale napíš tu v téme, ak niečo potrebuješ.
Janinkaaa
16.01.12,11:12
Príjem si môžete rozdeliť ako sa dohodnete, v rovnakom pomere potom aj výdavky.
Každý z manželov si môže uplatniť oslobodenú sumu 500€.
Ak bude mať manžel príjem z prenájmu 500€, nemusí podávať DP.
Zvyšný príjem znížený o oslobodených 500€ je zdaniteľný príjem, a tento uvedieš v daňovom priznaní.
Výdavky si uplatníš z tebe prislúchajúcej časti (na základe rozdeleného príjmu), ale zase len v pomere k zdaniteľnému príjmu.
Základ dane = zdaniteľný príjem mínus uplatniteľné výdavky.
Daň je 19%.

Ak môžem, tak by som sa spýtala k odpočítaniu 500,00 EUR.
Manželia majú v bezpodielovom spoluv. nehnuteľnosť, ktorú prenajímajú. Na zmluvách o prenájme je uvedená len manželka. A len manželka je registrovaná na DÚ a má pridelené DIČ.
Manželka bude podávať daň. priznanie. Môže z celkového príjmu odpočítať 500,00 EUR na seba a 500,00 EUR na manžela ?
Alebo tým, že len ona je registrovaná na DÚ, len na seba si môže odpočítať 500,00 EUR ?
Ďakujem.
Kvaka
16.01.12,11:53
Ak môžem, tak by som sa spýtala k odpočítaniu 500,00 EUR.
Manželia majú v bezpodielovom spoluv. nehnuteľnosť, ktorú prenajímajú. Na zmluvách o prenájme je uvedená len manželka. A len manželka je registrovaná na DÚ a má pridelené DIČ.
Manželka bude podávať daň. priznanie. Môže z celkového príjmu odpočítať 500,00 EUR na seba a 500,00 EUR na manžela ?
Alebo tým, že len ona je registrovaná na DÚ, len na seba si môže odpočítať 500,00 EUR ?
Ďakujem.Myslím si, že aj tak si môžu rozdeliť príjmy v pomere, ktorí si zvolia. Manžel bude mať príjem napríklad 500€, teda nemusí podávať DP a manželka bude zdaňovať zvyšný príjem, presahujúci 500€. Aj keď má DIČ len manželka, ak je nehnuteľnosť v BSM, tak ich príjem z prenájmu je spoločný.
Janinkaaa
16.01.12,11:55
Myslím si, že aj tak si môžu rozdeliť príjmy v pomere, ktorí si zvolia. Manžel bude mať príjem napríklad 500€, teda nemusí podávať DP a manželka bude zdaňovať zvyšný príjem, presahujúci 500€. Aj keď má DIČ len manželka, ak je nehnuteľnosť v BSM, tak ich príjem z prenájmu je spoločný.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Tak to robím stále, ale zrazu som mala pochybnosti, či to robím správne.
Ešte raz ďakujem.
Machuľka
16.01.12,12:14
Poprosím aj ja o dobrú radu:

Som na rodičovskej dovolenke a v roku 2011 som prenajímala svoj byt (nie je v BSM). Príjmy som mala 2100Eur. Výdaje som mala 2200Eur. Výdaje som mala vyššie ako príjmy, lebo sa mi byt podarilo prenajať len na časť roka. Na DU som sa prihlásila, až keď som byt prenajala (skôr som ani nemohla, lebo tam chceli nájomnú zmluvu). Teda len časť roka som prihlásená na DU a mám príjmy z prenájmu, ale výdaje som mala počas celého roka (zálohové platby som samozrejme musela platiť aj keď tam nikto nebýval).
A teraz môj problém:
Môžem si uplatniť výdaje za celý rok? Lebo potom asi nebudem platiť žiadnu daň.
Alebo môžem mať výdaje len za časť roka, keby som mala platnú nájomnú zmluvu?
A bude si môcť manžel na mňa uplatniť moju nezdaniteľnú časť dane, keď ja podám daňové priznanie a budem tam mať len príjem z prenájmu nehnuteľnosti?

Ďakujem vopred za každú dobrú radu.
Kvaka
16.01.12,12:43
Poprosím aj ja o dobrú radu:

Som na rodičovskej dovolenke a v roku 2011 som prenajímala svoj byt (nie je v BSM). Príjmy som mala 2100Eur. Výdaje som mala 2200Eur. Výdaje som mala vyššie ako príjmy, lebo sa mi byt podarilo prenajať len na časť roka. Na DU som sa prihlásila, až keď som byt prenajala (skôr som ani nemohla, lebo tam chceli nájomnú zmluvu). Teda len časť roka som prihlásená na DU a mám príjmy z prenájmu, ale výdaje som mala počas celého roka (zálohové platby som samozrejme musela platiť aj keď tam nikto nebýval).
A teraz môj problém:
Môžem si uplatniť výdaje za celý rok? Lebo potom asi nebudem platiť žiadnu daň.
Alebo môžem mať výdaje len za časť roka, keby som mala platnú nájomnú zmluvu?
A bude si môcť manžel na mňa uplatniť moju nezdaniteľnú časť dane, keď ja podám daňové priznanie a budem tam mať len príjem z prenájmu nehnuteľnosti?

Ďakujem vopred za každú dobrú radu.Machuľka, a na čo chceš podávať ty daňové priznanie, už vyššie som ti napísala, že nemusíš. Mala si príjem 2100, z toho si odpočítaš 500, ostane ti zdaniteľný príjem 1600€, teda nie si povinná podať DP.
Machuľka
16.01.12,13:56
Ďakujem za ochotu a trpezlivosť -som v daniach absolútny amatér. Ja som len myslela, že takto by si manžel mohol na mňa uplatniť celú nezdaniteľnú časť. A nemusel by ju skrátiť o 2100€. Alebo to vôbec nie je možné?
Kvaka
16.01.12,14:11
Ďakujem za ochotu a trpezlivosť -som v daniach absolútny amatér. Ja som len myslela, že takto by si manžel mohol na mňa uplatniť celú nezdaniteľnú časť. A nemusel by ju skrátiť o 2100€. Alebo to vôbec nie je možné?Ty máš príjem 2100€, a ten pri uplatnení NČZD na teba manžel uvádza celý, odpočítať by si od neho mohol len prípadné zaplatené poistné odvody, ak si také v roku 2011 platila.
tinaro
16.01.12,15:50
ahojte, chcem sa opýtať, či musím podať daňové priznanie z prenájmu nehnuteľností, som zaregistr. na daňovom úrade, pracujem a prenajímam byt, nie som živnostník, ďakujem:confused:
Kvaka
16.01.12,16:03
ahojte, chcem sa opýtať, či musím podať daňové priznanie z prenájmu nehnuteľností, som zaregistr. na daňovom úrade, pracujem a prenajímam byt, nie som živnostník, ďakujem:confused:Ak si mal príjem zo zamestnania za rok 2011 vyšší ako 1/2 NČZD a zároveň príjem z prenájmu viac ako 500€, tak musíš podať DP.
Jana Acsová
16.01.12,16:05
REGISTRÁCIA: prenájom a jeho ukončenie.

Ak dôjde k zmene skutočností týkajúcich sa registrácie na DÚ, potom je prenajímateľ viazaný aj oznamovacou povinnosťou k zmenám týchto skutočností.

Nepodanie daňového priznania súvisí s výškou príjmu. Oznamovacia povinnosť k zmene registrovaných údajov sa týka zaznamenaných zmien. Napríklad aj ukončenia poberania príjmov z prenájmu, ak zahájenie ich poberania zakladalo registračnú povinnosť prenajímateľa.
pivko
16.01.12,16:31
Ale ja som nevedel že dojde k zmene nakoľko som stále dúfal že nájdem nájomcu ,ale do 31.12.2011 som nikoho nenašiel.
Tak že ako dať nulové DP? alebo len to oznámiť DÚ že som nemal príjem z prenájmu.
Kvaka
16.01.12,17:01
Ale ja som nevedel že dojde k zmene nakoľko som stále dúfal že nájdem nájomcu ,ale do 31.12.2011 som nikoho nenašiel.
Tak že ako dať nulové DP? alebo len to oznámiť DÚ že som nemal príjem z prenájmu.Nemusíš podať nijaké DP, príjem si nemal, ale oznám správcovi dane, že si v roku 2011 nepoberal príjmy z prenájmu. Ak už nechceš byt ďalej prenajímať, oznámiš ukončenie činnosti, správca dane ti zruší registráciu a ty mu vrátiš osvedčenie o registrácii.
akodalej12
16.01.12,20:25
Ďakujem veľmi pekne aj za príklad výpočtu - manžela asi do toho nebudem ťahať, lebo tým, že on je zamestnancom, tak potom neviem ako by som mala jemu urobiť DP, lebo potom by mu ho už asi neurobil jeho zamestnavateľ.
Ešte by som potrebovala vedieť,že či do skutočných nákladov môžem uviesť zálohove platby čo platíme spravcovi, plus elektrinu - alebo čo iné by tam malo byť? (byt bol zrekonštruovaný keď sme ho dávali do prenájmu takže iné náklady sme nemali).
A ešte keď sa nám zálohové platby počas roka menili treba ich všetky rozpočítať?
Je potrebné k DP priložiť aj nejake papiere o tych skutočných nákladoch napr. inkasný lístok - kópiu (resp. všetky z celého roka) alebo nejaké iné doklady?
Ďakujem
tinaro
17.01.12,07:24
ráta sa do príjmu aj invalidný dôchodok? čo je to NČZD?:confused:
Kvaka
17.01.12,09:00
Ďakujem veľmi pekne aj za príklad výpočtu - manžela asi do toho nebudem ťahať, lebo tým, že on je zamestnancom, tak potom neviem ako by som mala jemu urobiť DP, lebo potom by mu ho už asi neurobil jeho zamestnavateľ.
Ešte by som potrebovala vedieť,že či do skutočných nákladov môžem uviesť zálohove platby čo platíme spravcovi, plus elektrinu - alebo čo iné by tam malo byť? (byt bol zrekonštruovaný keď sme ho dávali do prenájmu takže iné náklady sme nemali).
A ešte keď sa nám zálohové platby počas roka menili treba ich všetky rozpočítať?
Je potrebné k DP priložiť aj nejake papiere o tych skutočných nákladoch napr. inkasný lístok - kópiu (resp. všetky z celého roka) alebo nejaké iné doklady?
ĎakujemManžela do toho ani nebudeš ťahať, stačí, že do tvojho DP uvedieš, že ste si rozdelili príjmy z prenájmu tak, že on má 500€ a ty máš ten zvyšok. On má celú sumu oslobodenú, a nemusí teda podávať žiadne DP, zúčtovanie dane mu urobí zamestnávateľ. Ty si potom uvedieš v DP len svoj zdaniteľný príjem, teda tebe prislúchajúcu časť príjmu, ale len tú, ktorá presahuje 500€, aj ty máš nárok na oslobodených 500€. Je to výhodnejšie. Výdavky sú výdavky na energie, vodu, teplo, ktoré sú spojené výlučne s prenájmom. Nemôžeš tam dať výdavky, ktorými sú poplatok za správu bytov, príspevok do fondu opráv, tie nemajú nič spoločné s prenájmom, tie platíš aj vtedy, keď máš byt neprenajatý. Dobre si to vypočítaj, možno paušálnych 40% bude viac.
otázka
17.01.12,12:51
Na základe príspevkov v tejto sa chcem uistiť:
Manžeĺia prenajímajú spoločný byt a príjem za celý rok bol 900 €. Manžel je registrovaný na DÚ kvôli prenájmu tohto bytu, manželka je SZČO. Takže keď tento príjem rozdelím medzi manželov, čo bude mať každý 450 €, čo je menej ako 500, tak nikomu nevzniká povinnosť uvádzať tento príjem. Je to tak správne? Ďakujem.
Jana Acsová
17.01.12,13:36
Na základe príspevkov v tejto sa chcem uistiť:
Manžeĺia prenajímajú spoločný byt a príjem za celý rok bol 900 €. Manžel je registrovaný na DÚ kvôli prenájmu tohto bytu, manželka je SZČO. Takže keď tento príjem rozdelím medzi manželov, čo bude mať každý 450 €, čo je menej ako 500, tak nikomu nevzniká povinnosť uvádzať tento príjem. Je to tak správne? Ďakujem.Registrácia na DÚ sa týka aj manželky ak začala poberať príjmy z prenájmu. Bola povinná to oznámiť miestne príslušnému správcovi dane.
otázka
17.01.12,13:49
Takže, aj keď je manželka SZČO a má pridelené DIČ, musí skutočnosť o prenájme spoločného bytu tak isto oznámiť DÚ.... Ďakujem.
Vie mi prosím ešte niekto odpovedať ako postupovať v prípade: FO je zamestnancom v Rakúsku po celý rok a zároveň má aj príjem z prenájmu bytu. Ani v tomto prípade nemá nárok na odpočitateľnú položku, keď vyplňa DP FO typ B a príjem zo zahraničia vysporiada v ňom tiež, aj d ide o vyňatie príjmov.
Viera
17.01.12,14:59
Manželia prenajímajú nehnuteľnosť, ktorú majú v bezpodielovom vlastníctve. Zároveň obidvaja podnikajú. Manžel si uplatňuje výdavky z podnikania paušálom, nie je plátca DPH a manželka si uplatňuje skutočné výdavky a vedie JÚ. V roku 2010 celý príjem z prenájmu priznal v daňovom priznaní manžel a uplatnil si výdavky paušálom. V roku 2011 by si chceli manželia príjem z prenájmu rozdeliť.
1. Môže si manželka uplatniť pri príjme z prenájmu podľa § 6 ods. 3 výdavky paušálom, keď pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 si uplatňuje skutočné výdavky a je zároveň plátcom DPH ?
2. Musí byť manželka tiež registrovaná na daňovom úrade, že poskytuje prenájom ?
Katy a R
17.01.12,15:02
K 1. môže (označí to v DP)
a k 2. v príspevku 33 je odpoveď
Stefan2005
17.01.12,15:32
Takže, aj keď je manželka SZČO a má pridelené DIČ, musí skutočnosť o prenájme spoločného bytu tak isto oznámiť DÚ....

... skús nahliadnuť do tohoto materiálu v prílohe...
Kvaka
17.01.12,16:03
... skús nahliadnuť do tohoto materiálu v prílohe... DR SR píše: V prípade prenájmu bytu, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa registrácia vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ bytu. Ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať o registráciu na obidvoch manželov.

Možno tomu zle rozumiem, ale príjem manželov z prenájmu nehnuteľnosti, ktorá je v BSM, je vždy spoločný, aj keď má registráciu len jeden z nich. Vyplýva to z BSM. Ak je to tak, môžu si manželia príjem rozdeliť podľa dohody, napr. manžel, ktorý je neregistrovaný, bude mať podľa dohody len príjem 500€, nemusí podávať DP.
Ale ak výklad DRSR smeruje k tomu, že príjem z prenájmu bytu v BSM môže poberať len ten z manželov, ktorý je registrovaný, tak potom uplatnenie oslobodenej sumy 500€ bude len u registrovaného manžela. To mi ale logicky nesedí, práve preto, že prenajímaná nehnuteľnosť je v BSM.
Stefan2005
17.01.12,16:54
...Možno tomu zle rozumiem, ale príjem manželov z prenájmu nehnuteľnosti, ktorá je v BSM, je vždy spoločný, aj keď má registráciu len jeden z nich. Vyplýva to z BSM. Ak je to tak, môžu si manželia príjem rozdeliť podľa dohody, napr. manžel, ktorý je neregistrovaný, bude mať podľa dohody len príjem 500€, nemusí podávať DP....

uvažuješ logicky... niečo napovie aj citácia:

"Chcel by som sa spytat na takuto situaciu: manzelka aj syn maju zivnost na prenajom a spolocne prenajimaju byt, ktory mame s manzelkou v BSM. V zmluve o najme bytu su obaja uvedeni ako prenajimatelia. Mozu si prijem rozdelit v lubovolnom pomere a kazdy z nich si uplatni vydavky ako 40% zo svojej casti prijmu? Moze si kazdy z nich odpocitat 500 EUR zo svojej casti prijmu?

Príjem z prenájmu bytu zdaní manželka a syn podľa výšky, akú zinkasuje ona a akú váš syn. Každý z nich si môže uplatniť oslobodenú časť. Manželkin podiel na príjme z prenájmu bytu, ktorý vlastníte v BSM, si môžete následne rozdeliť podľa dohody."

viac tu: http://moje.hnonline.sk/node/5478
Kvaka
17.01.12,17:48
Vieš, Štefan, ja mám rešpekt pred Jankou Ácsovou, ak to tvrdí v príspevku 33 inak, asi vie, prečo. :) Hospodárske noviny nie sú zákon. A pozri si, čo ešte ďalej k tej otázke píšu: Platí, že ten, kto je uvedený v zmluve ako prenajímateľ, je povinný uviesť zdaniteľný príjem z prenájmu do daňového priznania. No potom to odporuje tomu, čo je napísané vyššie, teda že manželkin podiel z príjmu si môžu manželia podeliť. Iba ak by platila moja logika. Aj tak nechápem tú odpoveď k otázke, ako si môžu traja deliť príjem z prenájmu, ten syn mi tam v tej otázke nepasuje, on nie je vlastníkom bytu.
Stefan2005
17.01.12,18:10
...Hospodárske noviny nie sú zákon....

.. to je pravda; žiaľ, je veľmi veľa rozporuplných informácií nielen na rôznych, ale i v rámci jedného fóra...

najviac sa stotožňujem s tu publikovaným názorom http://moje.hnonline.sk/node/6547 :

"Podľa § 4 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa príjem z prenájmu nehnuteľnosti, ktorý plynie manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, zahrnie do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak. V tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane aj výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie tohto príjmu. To znamená, že je iba na rozhodnutí manželov, v akom pomere si budú príjem z prenájmu nehnuteľnosti deliť. Registračná a oznamovacia povinnosť neovplyvňuje zdaňovanie príjmov z prenájmu nehnuteľností.
V prípade prenájmu nehnuteľnosti (okrem pozemku), ktorá je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, sa registrácia vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ nehnuteľnosti.. Ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať o registráciu na obidvoch manželov. Táto povinnosť trvá až do ukončenia prenájmu."
Viera
18.01.12,06:29
Na daňovom im povedali, že pokiaľ sú už obidvaja manželia registrovaní z iného titulu ( ako SZČO ), tak ďalšia registrácia kvôli prenájmu BSM majetku nie je potrebná.
sluzby
18.01.12,17:48
mohli by ste mi prosim povedat v akej lehote sa musi oznamit ukonceniu prenajmu bytu na DU. dakujem.
Kvaka
18.01.12,18:17
mohli by ste mi prosim povedat v akej lehote sa musi oznamit ukonceniu prenajmu bytu na DU. dakujem.Do 30 dní.
Majka
18.01.12,21:24
ake su registr.povinnosti, ked manzelia maju na trval. pobyte sidlo firmy /vyclenenu miestnost/ tento byt idu prenajimat FO, co vsetko je potrebne pre prenajimatelov? Musia sa obaja registrovat na DU /maju pracovny pomer v inej spolocnosti a zaroven konatel bez prijmu vo svojej spolocnosti / a v ZP? ake su terminy? vsetko sa tu miesa uz vobec nemam prehlad, do 30 dni od prenjatia nehnutelnosti ist na DU urobit registraciu? na ZP tiez?
kedze je na byte aj sidlo firmy s cim konatelia suhlasili, je treba nejakym sposobom aj tuto vec osetrit, alebo staci do zmluvy o prenajme poznamenat ze na prenajimanom byte je aj sidlo spolocnosti...staci tymto sposobom? dakujem
Lubaba
19.01.12,09:24
mohli by ste mi prosim povedat v akej lehote sa musi oznamit ukonceniu prenajmu bytu na DU. dakujem.
už ho ďalej nemieniš prenajímať?
tinaro
19.01.12,12:42
ak som mal príjem z nájmu za rok 2011 924,82, som zamestnaný, a nájomná zmluva je na mňa aj som zaregistrovaný na daňovom úrade, ale mám bezpodielové spoluvlastníctvo s manželkou, príjem sa rozpočítava na oboch? takže musím podať alebo nemusím podať daňové priznanie? treba niečo nahlásiť zamestnávateľovi? ďakujem pekne:confused:
tinaro
20.01.12,07:38
neviete mi pomôcť????
bad
20.01.12,12:04
Ahojte. Mohol by mi prosim niekto napisat ake je riziko zahrnutia bytu, ktory prenajimam do obchodneho majetku? (ide mi o uplatnenie odpisov v JU). Co vyplyva z toho, ze byt budem mat zaradeny v OM? Dakujem.
alenka57
21.01.12,14:22
Dobry den,
chcela by som poprosit o radu pri prenajme nehnutelnosti. V r. 2011 som kupila byt na hypotekarny uver. Tento byt som zacala prenajimat ako FO bez zivnosti. Registraciu na DU mam. Prijmy z prenajmu budem uplatnovat podla par. 6 odst. 3 ZDP, vydavky budem uplatnovat preukazatelne. Do vydavkov chcem zahrnut aj uroky z hypotekarneho uveru, platby za byt - predpis uhrad, elektricku energiu, poistenie bytu, odpisy z nehnutelnosti. Byt teda zahrniem do obchodneho majetku. Mozem si takto uplatnit tieto vydavky, ked nemam zivnost, ale som iba FO ktora prenajima byt ?
Prosim o skoru odpoved. Dakujem.
Mila123
21.01.12,14:24
jasne, že môžeš, tak ako si písala je to ok......
z hypotéky iba úroky, nie istinu.....
Mila123
21.01.12,14:26
Ahojte. Mohol by mi prosim niekto napisat ake je riziko zahrnutia bytu, ktory prenajimam do obchodneho majetku? (ide mi o uplatnenie odpisov v JU). Co vyplyva z toho, ze byt budem mat zaradeny v OM? Dakujem.
až po piatych rokoch od jeho vyradenia z OM bude daňovo oslobodený......
bad
21.01.12,19:51
...pri predaji?
Mila123
21.01.12,19:57
...pri predaji?
áno pri predaji....
bad
21.01.12,21:44
dakujem :)
SPECTRUM
24.01.12,11:37
Súkromná osoba, platca DPH, prenajímateľ nehnuteľností podľa § 6 ods.3 mala nehnuteľnosť - starý dom od r.2004, evidovaný aj na karte investičného majetku, 3 roky ho dávala do prenájmu. V novembri 2011 ho dala zbúrať, lebo náklady na opravu by boli väčšie ako zbúranie. Boli každoročne uplatnované aj odpisy. Môže si dať do výdavkov zostatkovú cenu zbúranej stavby ? Nebude tam nič stavať. Podáva len priznanie podľa §6 ods.3 , nemá postavenie živnostníka. Ďakujem
akodalej12
30.01.12,21:07
Prijemný dobrý deň/večer! Na nete http://peniaze.pravda.sk/manzelia-mozu-pri-prenajme-usetrit-d6g-/sk-pstat.asp?c=A120125_153154_sk-pstat_p59 som našla, že príjem z prenájmu si manželia môžu rozdeliť rôzne - čo mi bolo aj jasne z toho čo ste mi poradili práve tu, ale v tom článku píšu, že keď povedzme z prenájmu sme mali príjem 3420,-€ tak aj keby sme si príjem rozdelili na polovicu povedzme na 1710,-€ tak nám nevzniká povinnosť podávať DP lebo sme nepresiahli čiastku 1779,65 ,-€ no neviem, či to platí aj pre manžela keďže on je zamestnancom a má príjem zo závislej činnosti (a zúčtovanie dane mu bude robiť jeho zamestnávateľ), či on kvôli svojmu príjmu zo zamestnania práve nepresahuje tých 1779,65,-€ resp. či to ma niečo spoločné s príjmom z práce? a či by to potom nebolo komplikovanejšie ako keď podám DP len ja (lebo ja som na rodičovskom) s tým ako ste mi radili, že na manžela dám 500,-€ a nebude musieť podávať DP a zvyšok dám do svojho DP. Ďakujem veľmi pekne za každú radu.
SPECTRUM
30.01.12,21:16
Prijemný dobrý deň/večer! Na nete http://peniaze.pravda.sk/manzelia-mozu-pri-prenajme-usetrit-d6g-/sk-pstat.asp?c=A120125_153154_sk-pstat_p59 som našla, že príjem z prenájmu si manželia môžu rozdeliť rôzne - čo mi bolo aj jasne z toho čo ste mi poradili práve tu, ale v tom článku píšu, že keď povedzme z prenájmu sme mali príjem 3420,-€ tak aj keby sme si príjem rozdelili na polovicu povedzme na 1710,-€ tak nám nevzniká povinnosť podávať DP lebo sme nepresiahli čiastku 1779,65 ,-€ no neviem, či to platí aj pre manžela keďže on je zamestnancom a má príjem zo závislej činnosti (a zúčtovanie dane mu bude robiť jeho zamestnávateľ), či on kvôli svojmu príjmu zo zamestnania práve nepresahuje tých 1779,65,-€ resp. či to ma niečo spoločné s príjmom z práce? a či by to potom nebolo komplikovanejšie ako keď podám DP len ja (lebo ja som na rodičovskom) s tým ako ste mi radili, že na manžela dám 500,-€ a nebude musieť podávať DP a zvyšok dám do svojho DP. Ďakujem veľmi pekne za každú radu.
Posudzuje sa celý príjem dosiahnutý za rok. Teda aj zo zamestnania. Tak výhodnejšie je ako píšeš ďalej ...
Kvaka
30.01.12,21:16
Prijemný dobrý deň/večer! Na nete http://peniaze.pravda.sk/manzelia-mozu-pri-prenajme-usetrit-d6g-/sk-pstat.asp?c=A120125_153154_sk-pstat_p59 som našla, že príjem z prenájmu si manželia môžu rozdeliť rôzne - čo mi bolo aj jasne z toho čo ste mi poradili práve tu, ale v tom článku píšu, že keď povedzme z prenájmu sme mali príjem 3420,-€ tak aj keby sme si príjem rozdelili na polovicu povedzme na 1710,-€ tak nám nevzniká povinnosť podávať DP lebo sme nepresiahli čiastku 1779,65 ,-€ no neviem, či to platí aj pre manžela keďže on je zamestnancom a má príjem zo závislej činnosti (a zúčtovanie dane mu bude robiť jeho zamestnávateľ), či on kvôli svojmu príjmu zo zamestnania práve nepresahuje tých 1779,65,-€ resp. či to ma niečo spoločné s príjmom z práce? a či by to potom nebolo komplikovanejšie ako keď podám DP len ja (lebo ja som na rodičovskom) s tým ako ste mi radili, že na manžela dám 500,-€ a nebude musieť podávať DP a zvyšok dám do svojho DP. Ďakujem veľmi pekne za každú radu.
Keby ste si príjem rozdelili na polovicu, musel by manžel podávať DP. Keď si ho rozdelíte tak, že on bude mať 500, ty zvyšok, podáš DP iba ty, už tu som ti to napísala. http://www.porada.sk/t184035-dan-z-prijmu-za-prenajom-nehnutelnosti-za-rok-2011-a.html#post1946885
akodalej12
31.01.12,11:51
áno, ja viem len ma zarazil ten článok, v odkaze. A ešte jedná otázka môžem si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na seba, v DP? Ak áno tak potom v podstate príjem z prenájmu nepresahuje tu čiastku z prenájmu. Ďakujem aj za Vašu trpezlivosť
Kvaka
31.01.12,19:29
áno, ja viem len ma zarazil ten článok, v odkaze. A ešte jedná otázka môžem si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na seba, v DP? Ak áno tak potom v podstate príjem z prenájmu nepresahuje tu čiastku z prenájmu. Ďakujem aj za Vašu trpezlivosťNie, nemôžeš, príjem z prenájmu je pasívny príjem. pozri napríklad tu http://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Danove-priznanie-fyzickych-osob-2011&idc=54
driver100
31.01.12,20:58
Keby ste si príjem rozdelili na polovicu, musel by manžel podávať DP. Keď si ho rozdelíte tak, že on bude mať 500, ty zvyšok, podáš DP iba ty, už tu som ti to napísala. http://www.porada.sk/t184035-dan-z-prijmu-za-prenajom-nehnutelnosti-za-rok-2011-a.html#post1946885
Nebolo by lepšie keby ona nepodala DP ,lebo nemusí /1779,65+500/=2279,65 a manžel by podal DP na 3420-2279,65=1140 , oslob.500 = 640-40%=384 daň cca 73€?
Ak dá na manžela len oslob. 500 bude daniť 2920 a daň bude podstatne vyššia.
driver100
31.01.12,21:11
Manžela do toho ani nebudeš ťahať, stačí, že do tvojho DP uvedieš, že ste si rozdelili príjmy z prenájmu tak, že on má 500€ a ty máš ten zvyšok. On má celú sumu oslobodenú, a nemusí teda podávať žiadne DP, zúčtovanie dane mu urobí zamestnávateľ. Ty si potom uvedieš v DP len svoj zdaniteľný príjem, teda tebe prislúchajúcu časť príjmu, ale len tú, ktorá presahuje 500€, aj ty máš nárok na oslobodených 500€. Je to výhodnejšie. Výdavky sú výdavky na energie, vodu, teplo, ktoré sú spojené výlučne s prenájmom. Nemôžeš tam dať výdavky, ktorými sú poplatok za správu bytov, príspevok do fondu opráv, tie nemajú nič spoločné s prenájmom, tie platíš aj vtedy, keď máš byt neprenajatý. Dobre si to vypočítaj, možno paušálnych 40% bude viac.

Prosím môžete napísať,o aký zákon opierate vetu:". Nemôžeš tam dať výdavky, ktorými sú poplatok za správu bytov, príspevok do fondu opráv, tie nemajú nič spoločné s prenájmom, tie platíš aj vtedy, keď máš byt neprenajatý." Veď človek predsa nemusí byt prenajímať len keď ho momentálne nepotrebuje.Môže vlastniť niekoľko bytov za účelom ich prenájmu.A všetko čo musí platiť správcovi sú jeho náklady.Pripájam odkaz: http://financie.etrend.sk/dane-a-odv...ajme-bytu.html (http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/co-patri-do-nakladov-pri-prenajme-bytu.html)
Kvaka
31.01.12,21:27
Nebolo by lepšie keby ona nepodala DP ,lebo nemusí /1779,65+500/=2279,65 a manžel by podal DP na 3420-2279,65=1140 , oslob.500 = 640-40%=384 daň cca 73€?
Ak dá na manžela len oslob. 500 bude daniť 2920 a daň bude podstatne vyššia.No určite by to bolo výhodnejšie, správne si to vypočítal, len ona chcela manžela z podania DP vynechať, takže preto som jej to rozpočítala inak, so skutočnými výdavkami, písala, že skutočné výdavky mala vyššie.
otázka
31.01.12,21:43
No mňa by zaujímalo, ako mám postupovať pri samotnom vypĺňaní DP typU B. FO nie je SZČO, má pridelené DIČ z titulu prenájmu bytu, ktorého je vlastníkom a je zamestnancom v Rakúsku. Takžepríjem z prenájmu podľa § 6 ods.3, príjmy zo zamestnania budú v konečnom dôsledku vyňatými príjmami, čiže daň z príjmu zo zamestnania bude 0. Keďže má príjem podľa § 5 aj tak nemá nárok na odpočitateľnú položku? Ďakujem.
lubko6394
01.02.12,06:09
A vám to ide ? Ja som si stiahol tú aplikáciu E-dane a stále tam nemám rok 2011 ( pre FO typ B ) 2012 je tam tuším akurát DPH a hlásenie.
zihadielko
01.02.12,14:18
Prosim o radu, odpovedali mi uz dvaja poradcovia, ale kazdy inak..
minuly rok som bola po cely cas na rodicovskej dovolenke (256eur/mes) a zaroven som cely rok prenajimala byt /400eur/mesiac/ . zaujimalo by ma ako si vypocitam vysku dane, ked si chcem uplatnit 40% naklady spojene s prenajmom. Neviem totiz, ci si pri prijme z prenajmu mozem odcitat nezdanitelnu ciastku, citala som nieco o tom, ze je to pasivny prijem a z neho sa to nemoze odratat. Mozete mi prosim, pomoct z vypoctom? som fyzicka osoba, ktora prenajima byt, nie som SZCO. velmi pekne dakujem. ja uvazujem takto:
prijem 4800eur,
zdanitelny prijem: 4800 - 500 = 4300
40% vydavky = 4300/4800 x (4800x0,4)= 0,89x1920 = 1708,80
zaklad dane = 4300 - 1708,8 = 2591,2
dan = 492,32 eur

tu v porade som citala, ze by som si to mohla urobit este vyhodnejsie, teda ak by som dala na manzela 500eur z celkoveho prijmu.. /nechcela by som, aby si robil osobitne DP, kedze je zamestnanec/.. ako by to potom vyzeralo? a mozem vlastne tu cast prijmu dat na manzela ak mam DIC iba ja? on by si tych 500 eur musel dat tiez do DP v praci?? prepacte, ale fakt neviem ako to chodi.. cele mi to suri kvoli hypoteke, kedze tam potrebujem dokladovat DP..

dakujem velmi za pomoc
Kvaka
01.02.12,14:25
Bol tu názor, že s manželom si môžeš rozdeliť príjem z prenájmu len v prípade, ak je aj on registrovaný na daňovom úrade. Pri výpočte máš chybu pri výdavkoch, sú 0,4x4300, teda 1720€.
zihadielko
01.02.12,16:32
co potom znamena toto?? "
Výdavky musíte krátiť koeficientom v takom pomere, v akom je suma zahrnovných príjmov k celkovým príjmom." je to uvedene aj priamo na tlacive .. preto som to kratila tym percentom..
Rozalka
01.02.12,16:52
No mňa by zaujímalo, ako mám postupovať pri samotnom vypĺňaní DP typU B. FO nie je SZČO, má pridelené DIČ z titulu prenájmu bytu, ktorého je vlastníkom a je zamestnancom v Rakúsku. Takžepríjem z prenájmu podľa § 6 ods.3, príjmy zo zamestnania budú v konečnom dôsledku vyňatými príjmami, čiže daň z príjmu zo zamestnania bude 0. Keďže má príjem podľa § 5 aj tak nemá nárok na odpočitateľnú položku? Ďakujem.

Ide o daňovníka s obmedzenou povinnosťou? ak áno, ešte treba skúmať pomer jednotlivých príjmov:
(7) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí

Pri výpočet NČZD sa najprv posudzuje, či príjem dosiahol z § 5 a 6 ods. 1 a 2, do ich výšky sa môže uplatniť NČZD
Zahraničné príjmy sa do priznania uvádzajú až za týmto výpočtom.

Možno by pomohli konkrétne čísla ....
Kvaka
01.02.12,17:58
co potom znamena toto?? "
Výdavky musíte krátiť koeficientom v takom pomere, v akom je suma zahrnovných príjmov k celkovým príjmom." je to uvedene aj priamo na tlacive .. preto som to kratila tym percentom..


Veď to je tak, len ty si slabo zaokrúhľovala vo výpočte.
0,4x4300=1720
alebo
(4300/4800)x 4800x0,4=4300x0,4=1720:)
akodalej12
01.02.12,21:35
No to by bolo celkom zaujímave, keď sa to dá aj takto spraviť a hlavne ten rozdiel pri platení dani, len potom neviem, že ako by som vyplnila DP pre manžela:
1.Nerobil by mu už zúčtovanie dane zamestnávateľ?
2.Do DP by bolo potrebné zahrnúť aj príjem zo zamestnania?
3.Daň, ktorú odvádzal zo mzdy by sa odpočítavala?
4.Bolo by potom možné na sumu čo zarobil v zamestnaní uplatniť nezdaniteľnú časť?
5.Musel by mať aj potvrdenie o mzde od zamestnávateľa - priložiť k DP?
6.Mohla by som uplatniť celých 40% paušálne výdavky aj keby sme si rozdelili príjem?
7.Keby som si chcela uplatniť skutočné výdavky musela by som ich tiež prepočítavať tak ako ste mi poradili predtým?
8.Mohla by som si uplatniť aj daňový bonus na deti? (mám dve a uplatňuje si ich manžel)
Ďakujem
zihadielko
02.02.12,07:12
dakujem velmi pekne.. uz som to takto dala do DP a idem to odovzdat.. velmi ste mi pomohli! pekny den prajem :)
Kvaka
02.02.12,07:25
No to by bolo celkom zaujímave, keď sa to dá aj takto spraviť a hlavne ten rozdiel pri platení dani, len potom neviem, že ako by som vyplnila DP pre manžela:
1.Nerobil by mu už zúčtovanie dane zamestnávateľ? nie
2.Do DP by bolo potrebné zahrnúť aj príjem zo zamestnania? áno
3.Daň, ktorú odvádzal zo mzdy by sa odpočítavala? áno
4.Bolo by potom možné na sumu čo zarobil v zamestnaní uplatniť nezdaniteľnú časť? áno
5.Musel by mať aj potvrdenie o mzde od zamestnávateľa - priložiť k DP? áno
6.Mohla by som uplatniť celých 40% paušálne výdavky aj keby sme si rozdelili príjem? 40% z výdavkov zo zdaniteľného príjmu, ktorý si uvedieš v DP
7.Keby som si chcela uplatniť skutočné výdavky musela by som ich tiež prepočítavať tak ako ste mi poradili predtým? áno
8.Mohla by som si uplatniť aj daňový bonus na deti? (mám dve a uplatňuje si ich manžel) uplatňovať môže len manžel
Ďakujem
v texte
akodalej12
02.02.12,08:58
Takže, keď si príjem z prenájmu 3420,- rozdelime ja budem mať 2279,65,- z toho odpočítam 500,- vyjde mi 1779,65,- a tým padom nebudem podávať DP. Zvyšnu sumu 1140,35,- si da manžel do DP od tejto sumy odpočíta 500,- ostane 640,- z tejto sumy si uplatní náklady (či už paušalne alebo skutočne- tie po prepočte) a potom z tej výslednej sumy bude ZD?
Do DP samozrejme uvedie aj príjem zo zamestnania (t.j. príjem zo závislej činnosti), z ktorého odpočíta preddávky na daň, ktoré mu sťahovali a uplatní si nezdaniteľnú časť aj daňový bonus (na dve deti) a potom s tou výslednou sumou čo?
buď sa odpočíta od ZD alebo sa pripočíta k ZD?
a z tej výslednej sumy sa vypočíta daň 19%?
Dobre tomu chápem?
apo
02.02.12,09:01
Dobrá téma.

Prispejem tabuľkou v ktorej sa vypočíta daň.

V tabuľke sú nasledovné výpočty:

1. Zdanenie príjmu z nájmu s preukázanými výdavkami
2. Zdanenie príjmu z nájmu s paušálnymi výdavkami
3. Zdanenie príjmu z nájmu s paušálnymi výdavkami rozdelené na manželov 50 : 50
4. Rozdiel zaplatenej dane manželov a iba jedného.

Otázka:
Pri delení 50 : 50 druhý z manželov tiež musí byť registrovaný na DÚ ako osoba s príjmom z nájmu z nehnuteľností?

Prímam reklamácie na výpočet v tabuľke. Tabuľka je zabezpečená bez hesla.

apo
Kvaka
02.02.12,09:25
Dobrá téma.

Prispejem tabuľkou v ktorej sa vypočíta daň.

V tabuľke sú nasledovné výpočty:

1. Zdanenie príjmu z nájmu s preukázanými výdavkami
2. Zdanenie príjmu z nájmu s paušálnymi výdavkami
3. Zdanenie príjmu z nájmu s paušálnymi výdavkami rozdelené na manželov 50 : 50
4. Rozdiel zaplatenej dane manželov a iba jedného.

Otázka:
Pri delení 50 : 50 druhý z manželov tiež musí byť registrovaný na DÚ ako osoba s príjmom z nájmu z nehnuteľností?

Prímam reklamácie na výpočet v tabuľke. Tabuľka je zabezpečená bez hesla.

apoOk, len by som namiesto zdanený príjem napísala zdaniteľný príjem. Ak môžeš, doplň o príklad, kde jeden manžel má príjem zo zamestnania vyšší ako 1/2 NČZD, druhý nemá nijaký príjem, vtedy sa dá rozdeliť príjem iným pomerom, ako 50:50, príjem druhého bude 2279,65, nemusí podať DP a zvyšok na toho zamestnaného, úspora na dani bude vyššia.
apo
02.02.12,09:51
Ďakujem.

Ďalšie alternatívy a kombinácie pri zdaňovaní manželov prenechám pre ďalších poraďákov.

Tabuľka nie je zaheslovaná.

Zopakujem otázku:
Pri delení príjmu z nájmu postačuje ak je iba jeden z manželov registrovaný na DÚ ako osoba s príjmom za nájom nehnuteľností?

apo
Kvaka
02.02.12,10:08
Ďakujem.

Ďalšie alternatívy a kombinácie pri zdaňovaní manželov prenechám pre ďalších poraďákov.

Tabuľka nie je zaheslovaná.

Zopakujem otázku:
Pri delení príjmu z nájmu postačuje ak je iba jeden z manželov registrovaný na DÚ ako osoba s príjmom za nájom nehnuteľností?

apoTu nájdeš odpoveď http://www.porada.sk/t184035-dan-z-prijmu-za-prenajom-nehnutelnosti-za-rok-2011-a.html#post1947299
psps
02.02.12,10:17
Takže, keď si príjem z prenájmu 3420,- rozdelime ja budem mať 2279,65,- z toho odpočítam 500,- vyjde mi 1779,65,- a tým padom nebudem podávať DP. Zvyšnu sumu 1140,35,- si da manžel do DP od tejto sumy odpočíta 500,- ostane 640,- z tejto sumy si uplatní náklady (či už paušalne alebo skutočne- tie po prepočte) a potom z tej výslednej sumy bude ZD?
Do DP samozrejme uvedie aj príjem zo zamestnania (t.j. príjem zo závislej činnosti), z ktorého odpočíta preddávky na daň, ktoré mu sťahovali a uplatní si nezdaniteľnú časť aj daňový bonus (na dve deti) a potom s tou výslednou sumou čo?
buď sa odpočíta od ZD alebo sa pripočíta k ZD?
a z tej výslednej sumy sa vypočíta daň 19%?
Dobre tomu chápem?

Toto isté zaujíma aj mňa. Presne takto to chcem urobiť. Dá sa to?
Micuke
02.02.12,20:45
Zahrnut zaplatene zdravotne poistne z prenajmu nehnutelnosti za 1-4/2011 do nakladov? Ja uvazujem, ze ano, hoci zdravotna poistovna vykona sama za vas automaticky rocne zuctovanie a vrati zaplatene poistne /vid http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=1052 / Preplatok vsak musi zdanit zrazkovou danou a tym to bude danovo vysporiadane. Uvazujem spravne?
otázka
03.02.12,06:56
Ide o daňovníka s obmedzenou povinnosťou? ak áno, ešte treba skúmať pomer jednotlivých príjmov:
(7) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí

Pri výpočet NČZD sa najprv posudzuje, či príjem dosiahol z § 5 a 6 ods. 1 a 2, do ich výšky sa môže uplatniť NČZD
Zahraničné príjmy sa do priznania uvádzajú až za týmto výpočtom.

Možno by pomohli konkrétne čísla ....
Takže zamestnancom bol po celý rok ( od 01-12/2011 ) v Rakúsku, čiže podľa § 5 boli príjmy 23549,81-poistné 4255,65 = ZD 19294,16. Príjem z prenájmu bytu bol vo výške 900 € - 500 = 400 €, riešila by som to paušálnymi výdajmi, no neviem čo s tou OP.
apo
04.02.12,08:29
Manžela do toho ani nebudeš ťahať, stačí, že do tvojho DP uvedieš, že ste si rozdelili príjmy z prenájmu tak, že on má 500€ a ty máš ten zvyšok. On má celú sumu oslobodenú, a nemusí teda podávať žiadne DP, zúčtovanie dane mu urobí zamestnávateľ. Ty si potom uvedieš v DP len svoj zdaniteľný príjem, teda tebe prislúchajúcu časť príjmu, ale len tú, ktorá presahuje 500€, aj ty máš nárok na oslobodených 500€. Je to výhodnejšie. Výdavky sú výdavky na energie, vodu, teplo, ktoré sú spojené výlučne s prenájmom. Nemôžeš tam dať výdavky, ktorými sú poplatok za správu bytov, príspevok do fondu opráv, tie nemajú nič spoločné s prenájmom, tie platíš aj vtedy, keď máš byt neprenajatý. Dobre si to vypočítaj, možno paušálnych 40% bude viac.

Skôr ako sa zaviedla povinnosť registrovať sa na DÚ ako prenajímateľ nehnuteľností som sa tváril, že z nájmu mám príjem NULA.

Je to takto.
Čast bytu v osobnom vlastníctve som vyňal ako nebytový priestor (bola to tortúra) v ktorom mám kanceláriu ako ohlásenú riadnu prevádzku. Za nájom som bral symbolickú 1 korunu plus 1/2 elektrickej energie spotrebovanej v byte a 1/3 nákladov na kúrenie, vodné a stočné.

Keď sa zaviedla povinnosť registrovať sa bolo mi povedané, že aj prijatie úhrady za služby je tiež príjem ktorý mi dáva povinnosť sa registrovať ako príjmateľ nájmu.

Takže teraz je môj príjem 2000 Euro plus 748 služby to je 748 Euro a uplatním 40% výdavkov z 2748 Euro.

Viď tabuľka v prílohe príspevku č. 76.

Takže ak moje osobné výdavky zahrniem do celkového nájmu stávajú sa mojím osobným príjmom a v podnikaní nákladom.

Môže to tak byť?

apo
tinaro
04.02.12,10:05
prosím poradíte mi ?????
môj čistý príjem z prenájmu bytu za rok 2011 bol 940 EUR, DIčo na daňovom mám len ja aj nájomná zmluva je len na mňa, ale byt máme spoločne s manželkou, musím podať DP? ďakujem pekne
Mila123
04.02.12,10:08
tvoj celkový príjem (hrubý)bol aký,? vrátane zamestnania
tinaro
04.02.12,11:02
ja pracujem aj poberám čiastočný invalidný dôchodok mám rátať aj ten? a príjem za podnájom bol 940eur za rok
Tweety
04.02.12,11:13
ja pracujem aj poberám čiastočný invalidný dôchodok mám rátať aj ten? a príjem za podnájom bol 940eur za rok Myslíš do DP na zdanenie? Nie, nerátaš.
tinaro
04.02.12,11:22
tak potom hrubý príjem mám mesačne okolo 800 eur a plus ten nájom 940 za rok
Mila123
04.02.12,11:38
ak si mal iba taký príjem, nemusíš podávať vôbec DP....
z príjmu zo zamestnania máš zaplatené preddavky na daň?
tinaro
04.02.12,11:56
áno platím preddavok každý mesiac kod.301 to je? tak áno,,,zúčtovanie my robí zamestnávateľ, ja sa tomu nerozumiem, nie som živnostík
Micuke
04.02.12,12:47
Zahrnut zaplatene zdravotne poistne z prenajmu nehnutelnosti za 1-4/2011 do nakladov? Ja uvazujem, ze ano, hoci zdravotna poistovna vykona sama za vas automaticky rocne zuctovanie a vrati zaplatene poistne /vid http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=1052 / Preplatok vsak musi zdanit zrazkovou danou a tym to bude danovo vysporiadane. Uvazujem spravne?
viete niekto pomoct s tymto?
sluzby
04.02.12,16:25
ja by som sa tiez chcela opytat ako postupovat s uhradenymi preddavkami za januar - april 2011 do ZP v DP a to :
- preukazatelne zaplatene preddavky sa uvedu na strane 3/ DP - tuto skutocnost staci preukazat napr. vypisom z
uctu a toto bude dalsia priloha k DP?
- dalej tieto predavky sa mozu odpocitat v DP , alebo ako postupovat.
dakujem.
jamis
05.02.12,10:21
Čo všetko možno zarátať do skutočných výdavkov DP za prenájom bytu ?

Je možné tam zarátať napr. novú kuchynskú linku, maľovanie, prerábka kúpeľne a pod. ?

Vopred ďakujem za radu
tinaro
05.02.12,12:07
ešte toto ak mám príjem z nájmu čistý 940 eur, môžem to rozdeliť na manželku byt je v bezpodiel. spoluvl. aj keď dičo mám len ja a nájomn.zmluva je len na mňa?ďakujem
Mila123
05.02.12,12:18
ešte toto ak mám príjem z nájmu čistý 940 eur, môžem to rozdeliť na manželku byt je v bezpodiel. spoluvl. aj keď dičo mám len ja a nájomn.zmluva je len na mňa?ďakujem
aký je pre teba čistý príjem?
ja som bola presvedčená, že sa dá tak podeliť, ako stu vo svojom príspevku spomínaš, delila som takto prenájom asi pred 3-ma rokmi, dokonca som aj telefonovala na DU a správnosť postupu potvrdili, ale čítala som tu na porade, kde sa spochybnil takýto postup....tak buď včul múdra.....:D
Katy a R
05.02.12,12:28
Konkrétne tu .. http://www.porada.sk/t184035-p2-dan-z-prijmu-za-prenajom-nehnutelnosti-za-rok-2011-a.html#post1947299
a keďže je Janka A od fachu :mee: obávam sa, že je to tak. (je to trošku iné, ako keď sa delil napr príjem z kapitálového majetku - tam DIČ nebolo treba)
Možno sa ešte ktomu vyjadrí;):confused:
ewita888
05.02.12,12:36
Katy a R
05.02.12,12:41
evita - rozdelenie je jasné!;) len tá registrácia !:mee::confused:
ewita888
05.02.12,12:44
to máš pravdu, ale myslíš, že keby to bolo povinné u oboch, že by sa o tom nepísalo a nehovorilo všade? no veď napíšme teda niekto daňovákom..
Ice dive
05.02.12,12:52
nenapíšeme sú dočasne mimo provoz:-))) no ja si myslím, že registrácia je povinná u oboch, keď sa má príjem deliť, na nájomnej zmluve musia byť obaja, tak prečo by mal mať registráciu len jeden??? záväzky a pôžitky z nájomnej zmluvy majú obaja manželia (keď sú obaja v nájomnej zmluve) ale stačí len jedna registrácia? tým pádom by sa predsa príjem mohol rozdeliť aj tak, že ten čo je registrovaný tak zarobí len 500 €, ktoré sú oslobodené a druhý neregistrovaný partner zarobí zvyšok, a keďže DÚ nemá kópiu zmluvy daň sa nemusí odviesť... to by bolo príliš jednoduché... (viem viem trochu preháňam...)
m.hladka
05.02.12,13:05
Čo všetko možno zarátať do skutočných výdavkov DP za prenájom bytu ?
Je možné tam zarátať napr. novú kuchynskú linku, maľovanie, prerábka kúpeľne a pod. ?
Vopred ďakujem za radu

Skutočné výdavky
Pri uplatňovaní skutočných výdavkov má prenajímateľ na výber, či zahrnie prenajímanú nehnuteľnosť do svojho obchodného majetku alebo nie. Od toho závisí, aké výdavky bude môcť odrátať z daňového základu. V prípade, že nehnuteľnosť nezahrnie do obchodného majetku, bude si môcť odrátať len výdavky vynaložené na samotný prenájom – takými sú napríklad platby za energie alebo za zariadenie pre nájomníkov. Kto zahrnie prenajímanú nehnuteľnosť do obchodnému majetku, ten si môže uplatňovať aj výdavky súvisiace s nehnuteľnosťou – ako sú napríklad opravy, ale môže zároveň odpisovať aj samotnú nehnuteľnosť. V prípade, že niekto kúpil byt, ktorý prenajíma, na úver, samotné splátky úveru si nemôže zahrnúť do výdavkov. Môže si do nich zahrnúť len úroky z tohto úveru. Prenajímateľ môže zaradiť nehnuteľnosť do svojho obchodného majetku aj v prípade, že nie je živnostník.
tinaro
05.02.12,13:21
http://peniaze.pravda.sk/manzelia-si-mozu-prijem-z-prenajmu-rozdelit-fz9-/sk-pstat.asp?c=A110826_135452_sk-pstat_p59

tu je, že sa príjem može rozdeliť, len či je to pravda..

aj tu:

http://www.archeus.sk/clanky/z-prenajmu-sa-budu-platit-vyssie-dane/

tak teraz čo podať to DP alebo nie???:mee: ale ak manželka nepracuje, a nepodáva DP tak čo teraz babo raď:mee:
tinaro
05.02.12,13:25
no čistý príjem je po odrátaní výdavkov,elektr., plyn, rozhlas +TV a pod., ten mám za rok 940 platia si 260eur mesačne najomníci
Mila123
05.02.12,13:28
ak už nemôžeš deliť čistý príjem......delia sa celkové príjmy a celkové (skutočné) výdavky.......prihliadajúc na oslobodenú sumu 500 € podľa § 9 ZDP....
tinaro
05.02.12,13:35
aha takže ak mala som príjem z nájmu 260x12=3120 to mám teraz čo odrátať 500 eur na jedného a čo ďalej???
Kvaka
05.02.12,13:36
Ice dive (http://www.porada.sk/member.php?u=94831) Dnes, 14:52
nenapíšeme sú dočasne mimo provoz:-))) no ja si myslím, že registrácia je povinná u oboch, keď sa má príjem deliť, na nájomnej zmluve musia byť obaja, tak prečo by mal mať registráciu len jeden??? záväzky a pôžitky z nájomnej zmluvy majú obaja manželia (keď sú obaja v nájomnej zmluve) ale stačí len jedna registrácia? tým pádom by sa predsa príjem mohol rozdeliť aj tak, že ten čo je registrovaný tak zarobí len 500 €, ktoré sú oslobodené a druhý neregistrovaný partner zarobí zvyšok, a keďže DÚ nemá kópiu zmluvy daň sa nemusí odviesť... to by bolo príliš jednoduché... (viem viem trochu preháňam...)

DR SR píše: V prípade prenájmu bytu, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa registrácia vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ bytu. Ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať o registráciu na obidvoch manželov. Už som sa to tu písala http://www.porada.sk/t184035-dan-z-prijmu-za-prenajom-nehnutelnosti-za-rok-2011-a.html#post1947433.
Nehnuteľnosť môžu mať manželia aj v podielovom vlastníctve, vtedy by sa určite museli registrovať obaja, obaja by museli byť ako podieloví vlastníci aj účastníkmi zmluvného vzťahu.
tinaro
05.02.12,13:40
no tak my sme zaregistr. len jeden aj zmluva je len na jedného aj dičo má len jeden, takže asi ho podať musím,že?
Mila123
05.02.12,13:42
no tak my sme zaregistr. len jeden aj zmluva je len na jedného aj dičo má len jeden, takže asi ho podať musím,že?
nie asi ale určite..... príjem si mal viac ako 1/2 NČZD....
Kvaka
05.02.12,13:44
aha takže ak mala som príjem z nájmu 260x12=3120 to mám teraz čo odrátať 500 eur na jedného a čo ďalej???Najprv musíš zistiť, či si môžeš príjmy deliť s manželkou, keď ona nie je na zmluve a nemá DIČ. Sú na to rôzne názory. Až potom to rieš.
tinaro
05.02.12,13:47
keď ani na daňovom mi nevedia poradiť, to je systém...
tinaro
05.02.12,13:49
môj hrubý mesačný príjem je okolo 800 eur..takže za rok je to asi cca 10000 eur
Katy a R
05.02.12,13:50
keď ani na daňovom mi nevedia poradiť, to je systém...
no už si veľký, musíš si poradiť sám (rozhodnúť sa :D) mimotemy
Mila123
05.02.12,13:52
keď ani na daňovom mi nevedia poradiť, to je systém...
sformuluj si otázku, napíš rozhodujúce skutočnosti a napíš, keď systém bude fungovať....pripájam link....http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgw2dgFJgjiO-pEIsSB9b31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAFDaGyA!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFTM1M!
Kvaka
05.02.12,13:53
keď ani na daňovom mi nevedia poradiť, to je systém...Keby ste boli na zmluve obaja, s istotou vieme, že si môžete príjmy deliť, ako chcete. Napríklad manželka 2 279,65€, ty zvyšok. Po odpočítaní 500€ z jej príjmu by sa dostala na zdaniteľný príjem 1 779,65€, z ktorého nie je povinná podávať daňové priznanie. Zvyšok, ktorý tebe ostane, upravíš rovnako, odpočítaš od neho tých oslobodených 500€. Ak ti ostane nejaká suma, uvedieš v DP, tam odpočítaš 40% paušálne výdavky a zdaníš. Ak ti neostane nijaká suma nad 500€, nemusíš podať DP, požiadaj o ročné zúčtovanie dane zamestnávateľa.
Mila123
05.02.12,13:55
no už si veľký, musíš si poradiť sám (rozhodnúť sa :D) mimotemy

aspoň poďakoval????? som akosi nepostrehla.....:D
tinaro
05.02.12,13:55
no ďakujem
Ice dive
05.02.12,16:21
DR SR píše: V prípade prenájmu bytu, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa registrácia vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ bytu. Ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať o registráciu na obidvoch manželov. Už som sa to tu písala Daň z príjmu za prenájom nehnuteľnosti za rok 2011 (http://www.porada.sk/t184035-dan-z-prijmu-za-prenajom-nehnutelnosti-za-rok-2011-a.html#post1947433).
Nehnuteľnosť môžu mať manželia aj v podielovom vlastníctve, vtedy by sa určite museli registrovať obaja, obaja by museli byť ako podieloví vlastníci aj účastníkmi zmluvného vzťahu.


Najprv musíš zistiť, či si môžeš príjmy deliť s manželkou, keď ona nie je na zmluve a nemá DIČ. Sú na to rôzne názory. Až potom to rieš.

Podľa mňa a ako čítam tvoje príspevky si príjmy s manželkou deliť nemôže, nakoľko ak je byt v BSM a prenajíma len jeden ten s registráciou... tak neregistrovaný manžel/ka nepodniká t.j. nemôže mať ani príjem ani výdaj...
driver100
05.02.12,18:13
DR SR píše: V prípade prenájmu bytu, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa registrácia vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ bytu. Ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať o registráciu na obidvoch manželov. Už som sa to tu písala Daň z príjmu za prenájom nehnuteľnosti za rok 2011 (http://www.porada.sk/t184035-dan-z-prijmu-za-prenajom-nehnutelnosti-za-rok-2011-a.html#post1947433).



Podľa mňa a ako čítam tvoje príspevky si príjmy s manželkou deliť nemôže, nakoľko ak je byt v BSM a prenajíma len jeden ten s registráciou... tak neregistrovaný manžel/ka nepodniká t.j. nemôže mať ani príjem ani výdaj...
Ale vzhľadom na to,že je nehnuteľnosť v BSM,príjem manželovi/ke/ patrí.
Dovoľte príklad z praxe:
Prenajímam obchodný priestor.Ako súkromná osoba.Na zmluve som len ja.Aj zaregistrovaný som len ja.Priestor je v BSM.Nájomné je 12000 € ročne.DP som robil aj nepracujúcej manželke,využil som pri nej aj oslob.príjem aj NČZD /kým sa ešte dalo,teraz už nie/,40% náklady.Mal som daňovú kontrolu.Možno si nevšimli,že nie je zaregistrovaná,ale nevytkli mi vôbec nič a to som mal na ňu väčšinu
príjmu z prenájmu.
Asi sa bude fakt treba opýtať na DRSR.
Kvaka
05.02.12,18:41
Podľa mňa a ako čítam tvoje príspevky si príjmy s manželkou deliť nemôže, nakoľko ak je byt v BSM a prenajíma len jeden ten s registráciou... tak neregistrovaný manžel/ka nepodniká t.j. nemôže mať ani príjem ani výdaj...Keby si čítal moje skoršie príspevky, vedel by si, že som si to inak vysvetľovala. Doteraz som bola presvedčená, že ak majú manželia prenajímanú nehnuteľnosť v BSM, stačí, keď sa zaregistruje jeden a príjmy by si mohli deliť. Iba ak by mali podielové vlastníctvo, musia sa registrovať obaja. Bol tu však aj iný názor, preto tá debata.

Okrem toho, pred novelou bol ustanovený názov § 6:
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Teraz je Príjmy z podnikania z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu. V názve asi chýba čiarka za slovom podnikania. :confused:
Každý druh príjmu z názvu § 6 je definovaný v samostatnom odseku, prenájom je v odseku 3. Podnikaním by bol prenájom vtedy, keby bol na živnosť.
Ice dive
05.02.12,18:44
o tom nemusíme diskutovať, že príjem patrí aj manželke (to je to isté ako aj keď je príjem zo závislej činnosti a príjem každého z manželov spadá do BSM..)

asi nevytýkali nič preto, lebo bola daň zaplatená a pri paušálnych výdajoch nie je veľmi čo vytýkať... ale možno keby veľmi chceli dopadlo by to inak... veď zo samotného dopytu na DRSR, ktorý dala Kvaka je zrejmé, že pokiaľ sú obaja manželia v zmluvnom vzťahu s nájomcom povinnosť registrácie majú obaja...
ale keď si zoberieme nedávnu minulosť cca 2 roky dozadu, kedy DRSR informovalo, že začínajú si posvedcovať na prenajímateľov čo prenajímajú len jednu dve izby, a začnú ich obháňať kvôli registrácií...(nie len na tých čo prenajímajú celý byt) vyzerá to tak, ako keby prenájmi boli ešte stále výnosnou čiernou dierou našej ekonomiky:D:D:D
Ice dive
05.02.12,18:58
Keby si čítal moje skoršie príspevky, vedel by si, že som si to inak vysvetľovala. Doteraz som bola presvedčená, že ak majú manželia prenajímanú nehnuteľnosť v BSM, stačí, keď sa zaregistruje jeden a príjmy by si mohli deliť. Iba ak by mali podielové vlastníctvo, musia sa registrovať obaja. Bol tu však aj iný názor, preto tá debata.

Okrem toho, pred novelou bol ustanovený názov § 6:
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Teraz je Príjmy z podnikania z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu. V názve asi chýba čiarka za slovom podnikania. :confused:
Každý druh príjmu z názvu § 6 je definovaný v samostatnom odseku, prenájom je v odseku 3. Podnikaním by bol prenájom vtedy, keby bol na živnosť.

no nehádam sa, ale do 2010 bola nezdaniteľná časť pri prenájmoch 925 € teraz je to 500 € na hlavu, spravidla majú manželia nehnuteľnosti v BSM (pokiaľ nededili alebo nedostali darom od rodičov...) zdá sa mi, že by sa štát veľmi ľahko vzdával dane teraz už z 500 € len tak, len na základe dohody manželov a nehodil by si polienko popod nohy vo forme povinnosti sa registrovať...
driver100
05.02.12,19:45
ale keď si zoberieme nedávnu minulosť cca 2 roky dozadu, kedy DRSR informovalo, že začínajú si posvedcovať na prenajímateľov čo prenajímajú len jednu dve izby, a začnú ich obháňať kvôli registrácií...(nie len na tých čo prenajímajú celý byt) vyzerá to tak, ako keby prenájmi boli ešte stále výnosnou čiernou dierou našej ekonomiky:D:D:D
Možno teraz pre tých,čo to majú načierno.
Po posledných zmenách už to nie je čo predtým.Kolega prenajímal tiež obchod v BSM,keď mali jeho deti 18,na obidve napísal po 1/3.Obe mali pred sebou cca 5 rokov školy.K tomu nepracujúca manželka a razom mal 4x925€ oslobodených a 3x4025€ NČZD.Z 15000 € neplatil žiadnu daň a všetko legálne.
Možno preto nemôže byť prenájom nehnuteľnosti bez iných služieb živnosťou.Auto,náradie,bager môže človek prenajímať na živnosť,nehnuteľnosť bez poskytnutia iných služieb nie.
Kvaka
05.02.12,20:12
no nehádam sa, ale do 2010 bola nezdaniteľná časť pri prenájmoch 925 € teraz je to 500 € na hlavu, spravidla majú manželia nehnuteľnosti v BSM (pokiaľ nededili alebo nedostali darom od rodičov...) zdá sa mi, že by sa štát veľmi ľahko vzdával dane teraz už z 500 € len tak, len na základe dohody manželov a nehodil by si polienko popod nohy vo forme povinnosti sa registrovať...Ja netvrdím, že je to tak, v inom príspevku tu na porade bolo napísané, že ak majú príjem obaja manželia, mali by byť obaja aj registrovaní. Je to problém sa zaregistrovať aj druhým z manželov a napísať sa do zmluvy o prenájme? A bude istota, každý si uplatní oslobodenú sumu 500€ (nie je to už nezdaniteľná časť).
mizu24
05.02.12,20:38
Ja netvrdím, že je to tak, v inom príspevku tu na porade bolo napísané, že ak majú príjem obaja manželia, mali by byť obaja aj registrovaní. Je to problém sa zaregistrovať aj druhým z manželov a napísať sa do zmluvy o prenájme? A bude istota, každý si uplatní oslobodenú sumu 500€ (nie je to už nezdaniteľná časť).

a tiež niekde tu bolo napísané, že nemusia byť obaja registrovaní :(
veronikasad
05.02.12,20:41
Mne povedali, že ak sú obaja uvedení v nájomnej zmluve, musia byť aj registrovaní.
Katy a R
05.02.12,21:20
a tiež niekde tu bolo napísané, že nemusia byť obaja registrovaní :(
Povinne sa registrovať musí ten, čo je na zmluve - to ešte neznamená, že ten čo tam nie je uvedený sa nemôže registrovať :confused::confused: podľa mňa môže ;) - a tak to bude aj najlepšie - ak by si budú deliť príjmy. Pretože na tento druh príjmu treba DIČ.
Samozrejme, môže si dať do svojich príjmov (v pomere, akom sa dohodnú) aj ten, čo registrovaný nie je (ide predsa o BSM), ale postih hrozí za nesplnenie registračnej povinnosti.
Ja som takto pochopila Janku Acsovú
tinaro
06.02.12,06:36
no a čo ak sa aj manželka zaregistruje ale nemá žiaden príjem je nezamestnaná, potom musí aj ona podať DP?:confused:
nana134
06.02.12,08:58
Dobry den.Prosim Vas co zahrnujem do prijmu z prenajmu bytu?Zapocitavaju sa tam aj nedoplatky ktore mi najomnik zaplati,napr.za elektrinu.Najomnik mi plati zalohu 30Eur za elektrinu.Ja platim elektrarnam 35Eur.
Vyuctovanie si potom robim medzi mnou a najomnikom.Ak ma preplatok vratim peniaze,ak nedoplatok doplati za elektrinu podnajomnik.Takze sa dava do prijmu a vydavku vzdy iba suma ktora sa plati medzi mnou a podnajomnikom?Ked tak rozmyslam nejde mi do hlavy,ze ak sa zaratavaju do prijmu aj nedoplatok od podnajomnika ktory mi zaplati tak moj prijem to nie je vsak ja to zaplatim dalej elektrarnam.


Dakujem velmi pekne za radu a zelam pekny den.
bendo
06.02.12,10:28
Manželia, občania SR žijú a pracujú od r.2010 v ČR. V r.2011 mali príjmy zo zamestnania len z ČR, majú tam byt, rodinu.. sú rezidentmi ČR, kde budú zdaňovať celosvetové príjmy. V SR majú iba príjmy z prenájmu bytu vo výške 2100 EUR.
1. Ak si tento príjem rozdelia na polovicu, každý bude mať príjem 1050 EUR, musia aj tak podávať daňové priznanie v SR? Alebo sa prihliada aj na príjmy dosiahnuté zo zamestnania v ČR?
2. Platenie do fondu opráv nie je daňovým výdavkom pri prenájme, že?
Kvaka
06.02.12,11:56
no a čo ak sa aj manželka zaregistruje ale nemá žiaden príjem je nezamestnaná, potom musí aj ona podať DP?:confused:Však čítaj pozorne, tu máš odpoveď podľa údajov, ktoré si ty uviedol o tvojom príjme z prenájmu.
http://www.porada.sk/t184035-p3-dan-z-prijmu-za-prenajom-nehnutelnosti-za-rok-2011-a.html#post1969478
Kvaka
06.02.12,12:09
Dobry den.Prosim Vas co zahrnujem do prijmu z prenajmu bytu?Zapocitavaju sa tam aj nedoplatky ktore mi najomnik zaplati,napr.za elektrinu.Najomnik mi plati zalohu 30Eur za elektrinu.Ja platim elektrarnam 35Eur.
Vyuctovanie si potom robim medzi mnou a najomnikom.Ak ma preplatok vratim peniaze,ak nedoplatok doplati za elektrinu podnajomnik.Takze sa dava do prijmu a vydavku vzdy iba suma ktora sa plati medzi mnou a podnajomnikom?Ked tak rozmyslam nejde mi do hlavy,ze ak sa zaratavaju do prijmu aj nedoplatok od podnajomnika ktory mi zaplati tak moj prijem to nie je vsak ja to zaplatim dalej elektrarnam.


Dakujem velmi pekne za radu a zelam pekny den.Všetko, čo ti dá nájomník, je tvoj príjem, čo ty zaplatíš na energie je tvoj výdavok.
jamis
06.02.12,13:39
Skutočné výdavky
Pri uplatňovaní skutočných výdavkov má prenajímateľ na výber, či zahrnie prenajímanú nehnuteľnosť do svojho obchodného majetku alebo nie. Od toho závisí, aké výdavky bude môcť odrátať z daňového základu. V prípade, že nehnuteľnosť nezahrnie do obchodného majetku, bude si môcť odrátať len výdavky vynaložené na samotný prenájom – takými sú napríklad platby za energie alebo za zariadenie pre nájomníkov. Kto zahrnie prenajímanú nehnuteľnosť do obchodnému majetku, ten si môže uplatňovať aj výdavky súvisiace s nehnuteľnosťou – ako sú napríklad opravy, ale môže zároveň odpisovať aj samotnú nehnuteľnosť. V prípade, že niekto kúpil byt, ktorý prenajíma, na úver, samotné splátky úveru si nemôže zahrnúť do výdavkov. Môže si do nich zahrnúť len úroky z tohto úveru. Prenajímateľ môže zaradiť nehnuteľnosť do svojho obchodného majetku aj v prípade, že nie je živnostník.


Ďakujem za radu
bendo
06.02.12,18:32
Manželia, občania SR žijú a pracujú od r.2010 v ČR. V r.2011 mali príjmy zo zamestnania len z ČR, majú tam byt, rodinu.. sú rezidentmi ČR, kde budú zdaňovať celosvetové príjmy. V SR majú iba príjmy z prenájmu bytu vo výške 2100 EUR.
1. Ak si tento príjem rozdelia na polovicu, každý bude mať príjem 1150 EUR, musia aj tak podávať daňové priznanie v SR? Alebo sa prihliada aj na príjmy dosiahnuté zo zamestnania v ČR?
2. Platenie do fondu opráv nie je daňovým výdavkom pri prenájme, že?

Prosím, poradíte niekto?
nana134
06.02.12,19:35
Neviete mi poradit kde najdem ako sa zaokruhluju cisla pri danovom priznani?Neviem to nikde najst.

Dakujem
Kvaka
06.02.12,20:59
Manželia, občania SR žijú a pracujú od r.2010 v ČR. V r.2011 mali príjmy zo zamestnania len z ČR, majú tam byt, rodinu.. sú rezidentmi ČR, kde budú zdaňovať celosvetové príjmy. V SR majú iba príjmy z prenájmu bytu vo výške 2100 EUR.
1. Ak si tento príjem rozdelia na polovicu, každý bude mať príjem 1150 EUR, musia aj tak podávať daňové priznanie v SR? Alebo sa prihliada aj na príjmy dosiahnuté zo zamestnania v ČR?
2. Platenie do fondu opráv nie je daňovým výdavkom pri prenájme, že? Nemyslím si, že je to výdavok v súvislosti s prenájmom.
Ako rezidenti ČR zdaňujete na Slovensku len tie príjmy, ktoré sú považované za zdroj príjmu podľa § 16 zákona o dani z príjmov.
Podľa § 16 ods. 1 písm f) je príjmom zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou príjem z prevodu, nájomného a z iného využitia nehnuteľnosti umiestnenej na území Slovenskej republiky.
Keďže medzinárodná zmluva má prednosť pred zákonom, musí byť splnená aj podmienka, že zdanenie tohto príjmu v štáte zdroja príjmu pripúšťa aj príslušná medzinárodná zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia.
Medzi SR a ČR platí zmluva 238/2003 Z.z., kde je v článku 6 bod 1 uvedené:

1. Príjmy, ktoré poberá rezident jedného zmluvného štátu z nehnuteľného majetku (vrátane príjmov z poľnohospodárstva alebo lesníctva) umiestneného v druhom zmluvnom štáte, môžu byť zdanené v tomto druhom štáte.

Príjmy z prenájmu si teda môžete zdaniť v SR. Ak ste obaja registrovaní na DÚ z dôvodu prenájmu, môže si uplatniť oslobodenie 500€ každý z manželov. Povinnosť podať DP vám v takom prípade nevznikne. Niekde som čítala, že je vhodné podať DP, aj keď vám daňová povinnosť nevznikne.
Kvaka
06.02.12,21:03
Neviete mi poradit kde najdem ako sa zaokruhluju cisla pri danovom priznani?Neviem to nikde najst.

DakujemOtvor si aktuálne znenie zákona http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135707 stlač ctrl f a daj si vyhľadať "zaokrúh". Nájdeš všetky, čo potrebuješ.:)
Zappx
13.02.12,08:55
Dobrý deň, vedel by mi prosím niekto poradiť? Musím podať DP aj keď som prenajímala byt len 9mesiacov v r.2011, od septembra je prázdny....
Kvaka
13.02.12,10:02
Dobrý deň, vedel by mi prosím niekto poradiť? Musím podať DP aj keď som prenajímala byt len 9mesiacov v r.2011, od septembra je prázdny....Podľa toho, aký si mala v roku 2011 hrubý príjem z prenájmu.
Zappx
13.02.12,11:02
Podľa toho, aký si mala v roku 2011 hrubý príjem z prenájmu.

príjem z prenájmu bol 1800eur za rok...je tam nejaka spodna hranica od ktorej sa podava DP? dakujem
vierkanevierka
13.02.12,11:22
Kvaka, preco je dan 19%?
Kvaka
13.02.12,11:37
príjem z prenájmu bol 1800eur za rok...je tam nejaka spodna hranica od ktorej sa podava DP? dakujemAk je 1800€ príjem z prenájmu, neznížený o výdavky, tak si odpočítaj od neho oslobodenú sumu 500€, dostaneš zdaniteľný príjem, ktorý je menší ako 1/2 NČZD. V takom prípade nemusíš podávať DP, ak si nemala iné zdaniteľné príjmy.
Zappx
13.02.12,11:56
no praveze som mala zdanitelne prijmy zo zamestnania na slovensku aj v anglicku...podavam daň.priznanie B, a neviem ci tam mam aj ten prenajom zahrnut...dakujem
Katy a R
13.02.12,12:04
no praveze som mala zdanitelne prijmy zo zamestnania na slovensku aj v anglicku...podavam daň.priznanie B, a neviem ci tam mam aj ten prenajom zahrnut...dakujem
ja by som povedala - že musíš !! ;)
Katy a R
13.02.12,12:07
Lebo !!! Platí zák o DzP.
Kvaka
13.02.12,12:43
Lebo!!! V zákone je ustanovená sadzba dane 19%
Kvaka
13.02.12,12:50
no praveze som mala zdanitelne prijmy zo zamestnania na slovensku aj v anglicku...podavam daň.priznanie B, a neviem ci tam mam aj ten prenajom zahrnut...dakujemAk si mala aj iné zdaniteľné príjmy a podávaš DP typ B, tak musíš uviesť aj príjem z prenájmu, prevyšujúci 500€.
Meryenes
13.02.12,19:26
Ahojte, tak som si prečítala celú diskusiu a pre môj prípad som dospela k záveru, že keď som nehnuteľnosť získala darovaním pred uzavretím manželstva, na nájomnej zmluve som iba ja a registrovaná som tiež len ja, tak tento príjem zdaňujem len ja. Príjem bol 1560 EUR za rok- takže DP nebudem podávať. Daň mi vyšla 1560-500=1060 EUR - paušál 424 = 636. Z toho daň 120,84 EUR
Moje otázky:
1. Musím to zaplatiť ak ma vyzve daňový úrad, aby som podala DP a vyjde mi takáto daň? Poberala som len materskú a RP, takže je to pasívny príjem, nemôžem si uplatniť nezdaniteľnú časť na seba.
2. Ak plánujeme prenajímať túto nehnuteľnosť aj ďalšie roky mám prepísať na manžela polovicu nehnuteľnosti, aby bola BSM a mohli sme si tak rozdeliť v ďalších rokoch príjmy a výdavky?

ďakujem pekne za radu
Meryenes
13.02.12,20:01
:-) Už som si našla odpoveď na prvú otázku. Daň sa nevyrubí a neplatí, pokiaľ celkové zdaniteľné príjmy nepresiahnu 1779,65 EUR.... Ale mi odľahlo...
A čo myslíte? Asi je lepšie, keď nehnuteľnosť prenajímajú manželia spolu, však?
vierkanevierka
13.02.12,22:51
Som úplne vedľa, prečo sa zdaňuje príjem z prenájmu 19 percent????:confused:
ewita888
13.02.12,22:56
Som úplne vedľa, prečo sa zdaňuje príjem z prenájmu 19 percent????:confused:
a kolko % by to malo byť?? daň z príjmu je predsa 19 %..
SSAndrea
14.02.12,05:32
viete niekto pomoct s tymto?

Ahoj Micuke, možno dodatočne pomôžem ohľadom zahrnutia odvodov zaplatených do ZP za 1 až 4 2011. Na školení k DzP FO v Žiline nám pani Ing. Brnová z MFSR dala radu ohľadom odvodov. Daňovník sa môže rozhodnúť dvomi spôsobmi:
1. ak si o zaplatené odvody daňovník poníži príjmy z prenájmu, je povinný túto skutočnosť uviesť v DP typ B v VI. oddiely na riadku pod tabuľkou č. 1 /preukázateľne zaplatené preddavky na ZP z príjmov §6 ods 3/. Vtedy zdravotná poisťovňa vráti preddavky ponížené o zrážkovú daň podľa § 43 ods, 3 písm.j)
2. ak si daňovník o odvody príjmy neponíži (nezahrnie ich do výdavkov), tak zaplatenú sumu neuvádza na vyššie spomínanom riadku, potom zdravotná poisťovňa daň z preplatku poistného nezrazí.

Takže už si len musíš prepočítať, čo sa ti viac oplatí.
SSAndrea
14.02.12,05:44
Dobrý deň, ak prenajímam nehnuteľnosť ako FO občan s prideleným DIČ a nemám ani ju nechcem zahrnúť do majetku. Môžem si uplatniť ako daňový výdavok zaplatenú daň z nehnuteľnosti a poistenie nehnuteľnosti. Daň z nehnuteľnosti platiť či chcem, či nechcem musím a byt používam len na prenájom. Prečítala som príspevky ale neviem sa rozhodnúť, čo je správne. ďakujem
Anik
14.02.12,05:50
Meryenes
neviem koľko máš rokov, ale myslím, že veľa nie. Môj osobný názor, že kôli optimalizácii daní by som nikdy neprepísala 1/2 majetku na druhú osobu, hoci aj vlastné dieťa len výlučne kôli daňovej optimalizácii. Okrem iného, že dnes platí takýto zákon a zajtra môže byť niečo celkom iné veď sme na Slovensku.
Ja byť na tvojom mieste určite by som to nespravila a pozerala by som viac dopredu.
Micifuzik
14.02.12,07:14
Dobrý deň, ja som si vypočítala daň z príjmu (zamestnaná + prenájom ) takto a prosím, či by mi to niekto odobril alebo vyvrátil.
Príjem z práce = 4420,31
Poistné = 584,91
Rozdiel = 3838,39

Príjem z prenájmu 2940 : 2 ( prenájom spoločný s manželom, kt. je SZČO) = 1470.-
1470 - 500 (oslobodenie) = 970.-
970 x 40% (paušálne výd.) = 388.-
970 - 388 = 582.-

3838,39 (z práce) + 582 ( z prenájmu ) = 4420,39.-
4420,39 - 4025,70 (nezdan. časť.ZD) = 394,69
394,69 x 19% = 74,99 (daň)
úhrn preddavkov na daň z práce som mala 174,98.-
čiže 74,99-174,98 = -99,99(preplatok)

dobre tomu rozumiem?
ďakujem veľmi pekne za ochotu
SSAndrea
14.02.12,07:54
3838,39 (z práce) + 582 ( z prenájmu ) = 4420,39.-
4420,39 - 4025,70 (nezdan. časť.ZD) = 394,69 toto máte zle. Nezdaniteľnú časť si môžete uplatniť len pri aktívnych príjmov t.j. zo zamestnania. Pri prenájme si môžete uplatniť len oslobodenie 500 € A nezdaniteľná časť pre rok 2011 je 3559,30 €
394,69 x 19% = 74,99 (daň)
úhrn preddavkov na daň z práce som mala 174,98.-
čiže 74,99-174,98 = -99,99(preplatok)

dobre tomu rozumiem?
ďakujem veľmi pekne za ochotu[/QUOTE]
SSAndrea
14.02.12,07:55
Dobrý deň, ak prenajímam nehnuteľnosť ako FO občan s prideleným DIČ a nemám ani ju nechcem zahrnúť do majetku. Môžem si uplatniť ako daňový výdavok zaplatenú daň z nehnuteľnosti a poistenie nehnuteľnosti. Daň z nehnuteľnosti platiť či chcem, či nechcem musím a byt používam len na prenájom. Prečítala som príspevky ale neviem sa rozhodnúť, čo je správne. ďakujem

posúvam
driver100
14.02.12,09:35
Meryenes
neviem koľko máš rokov, ale myslím, že veľa nie. Môj osobný názor, že kôli optimalizácii daní by som nikdy neprepísala 1/2 majetku na druhú osobu, hoci aj vlastné dieťa len výlučne kôli daňovej optimalizácii. Okrem iného, že dnes platí takýto zákon a zajtra môže byť niečo celkom iné veď sme na Slovensku.
Ja byť na tvojom mieste určite by som to nespravila a pozerala by som viac dopredu.
Záleží na tom,ako to máte v rodine zariadené.Ja práve z dôvodu daňovej optimalizácie som všetky nakupované nehnuteľnosti písal na deti,potom sa dalo využiť pri prenájme 925 a 4025,lebo deti nemajú iný príjem,teraz to je aspoň 500.A zásadne všetky prachy v rodine išli na termiňáky na vnukov a celé roky sa pýtala daň vrátiť.A nešlo o málo.Príjem z úrokov bol takmer ako NČZD a daň z toho bola slušná suma a všetko DÚ vrátil.Treba zabudnúť na predsudky a rôzne príbehy.Ak je rodina,ako má byť,treba využiť všetko.
Mám 56 a ako sa menia zákony,tak sa rozumní ľudia prispôsobujú.Vklad do katastra stojí 66€ a možeš meniť 10x za rok ak sa ti to oplatí.
Micifuzik
14.02.12,09:39
Ďakujem SSAndrea za odpoveď, ale obávam sa, že tomu nerozumiem dobre, nemôžem si uplatniť už vôbec? alebo mám uvedenú len nesprávnu výšku? ak vôbec,tak musím platiť daň z celého príjmu 4420,39??? prečo?
Ďakujem pekne
kstilichova
14.02.12,09:48
zdravím,
ja by som potrebovala vedieť, treba ohlásiť DÚ keď nemám povinnosť podať DP, kedže príjem bol nižší ako 500 €?
mizu24
14.02.12,11:48
Ďakujem SSAndrea za odpoveď, ale obávam sa, že tomu nerozumiem dobre, nemôžem si uplatniť už vôbec? alebo mám uvedenú len nesprávnu výšku? ak vôbec,tak musím platiť daň z celého príjmu 4420,39??? prečo?
Ďakujem pekne

http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/25508-z-prenajmu-sa-budu-platit-vyssie-dane/ (http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/25508-z-prenajmu-sa-budu-platit-vyssie-dane/)
Micifuzik
14.02.12,13:41
Prevzaté z článku:

Manželia si môžu zároveň príjem z prenájmu rozdeliť. Ak napríklad prenajímajú byt za 300 eur mesačne, vlani zarobili celkovo 3 600 eur. V prípade, že si príjem rozdelia na polovicu, na každého vyjde 1 800 eur. Po odpočítaní nezdaniteľnej 500–eurovej sumy zostane každému 1 300 eur. A keďže nezarobili viac ako polovicu nezdaniteľnej časti základu dane, nemusia vôbec podávať daňové priznanie ani platiť daň.

Môj spoločný príjem z prenájmu s manželom je 2940,. po rozdelení je to 1470.- na jedného. z tohto článku mi vychádza, že sa s tým vôbec nemusím zaoberať a tak neplatiť ani daň. ja som zamestnaná, zamestnávateľ urobí Roč. zúčt. a manžel si podá DP len ako Szčo, prenájom tam nezahrnie.
či nie?
ďakujem pekne
Kvaka
14.02.12,14:02
To prevzaté z článku platí len vtedy, ak manželia nemajú iné zdaniteľné príjmy, zväčša dôchodcovia. Ak majú aj iné zdaniteľné príjmy, musia príjem z prenájmu prevyšujúci 500€ (oslobodená suma), zahrnúť do DP. Pri prenájme sa nedá uplatiť nezdaniteľná časť základu dane, iba suma oslobodená, teda tých 500€.
Anik
14.02.12,14:02
ten článok si vytrhla z kontextu - nemusela by si podávať DP, ale iba v prípade, keby to bol Váš jediný
príjem , ale ak máš aj iný zdaniteľný príjem ako píšeš máš povinnosť zahrnúť aj príjmy z prenájmu máš tu toho veľa popísaného akým spôsobom sa dopracuješ k výsledku
Micifuzik
14.02.12,14:42
Ďakujem pekne za všetky odpovede
Micuke
14.02.12,16:18
Ahoj Micuke, možno dodatočne pomôžem ohľadom zahrnutia odvodov zaplatených do ZP za 1 až 4 2011. Na školení k DzP FO v Žiline nám pani Ing. Brnová z MFSR dala radu ohľadom odvodov. Daňovník sa môže rozhodnúť dvomi spôsobmi:
1. ak si o zaplatené odvody daňovník poníži príjmy z prenájmu, je povinný túto skutočnosť uviesť v DP typ B v VI. oddiely na riadku pod tabuľkou č. 1 /preukázateľne zaplatené preddavky na ZP z príjmov §6 ods 3/. Vtedy zdravotná poisťovňa vráti preddavky ponížené o zrážkovú daň podľa § 43 ods, 3 písm.j)
2. ak si daňovník o odvody príjmy neponíži (nezahrnie ich do výdavkov), tak zaplatenú sumu neuvádza na vyššie spomínanom riadku, potom zdravotná poisťovňa daň z preplatku poistného nezrazí.

Takže už si len musíš prepočítať, čo sa ti viac oplatí.
SSAndrea, dik za odpoved. Dava to zmysel, stale vsak rozmyslam, ako taka zdravotna poistovna bude vediet, ci to dal danovnik do vydavkov v DP - odkial? Nechce sa mi verit, zeby bola uz tak prepojena na financny urad...
Meryenes
14.02.12,17:56
Pre Anik: Ja sa práveže pozerám viac dopredu a keď sa po skončení materskej zamestnám, budem zdaňovať aj príjem zo závislej činnosti. Určite by mi pri ostatných nezmenených podmienkach vyšla daň z prenájmu 120 EUR a túto sumu by som určite radšej investovala napr. na sporenie pre deti (v prípade, že by sme si príjem z prenájmu s manželom rozdelili a tým by bol oslobodený) pochopila som to správne?
ďakujem driver100 za odpoveď vlastne tvoj príspevok v tejto téme ma k tomu inšpiroval.
akodalej12
14.02.12,20:33
Dobrý deň, príjem z prenájmu sme mali 3420,-.Príjem sme si s manželom rozdelili tak ako ste nám poradili. Moj prijem z prenájmu bol 2275,- minus 500,- rovná sa 1775,- okrem toho beriem rodičovský príspevok takže DP podávať nebudem. Manžel je zamestnancom okrem príjmu zo zamestnania bude jeho príjem z prenájmu 1145,-.
Môže si uplatniť manžel na mňa daňový bonus? (v sume 1284,- (3559,- minus 2275,-))
Keď si manžel uplatňuje daňový bonus na dve deti v zamestnani, no DP si bude robiť sám aby tam zahrnul aj príjem z prenájmu uvedie daňový bonus v sume 486,- do X.odielu r. 100 a uvádza ho aj do r. 102 ? pretože potom to v r. 103 vychádza 0,- ako aj v r. 104, čo v podstate znamená nijaky daňový bonus na deti.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
SSAndrea
15.02.12,04:52
ahoj Micuke,

na školení nám to vysvetľovali tak, že keď si tie odvody započítaš do výdavkov, tak si povinný ich uviesť na riadku "preukázateľné zaplatené preddavky na ZP". Ak si ich nezapočítaš do výdavkov, tak ich na tom riadku neuvádzaš. A vraj DÚ bude podklady poskytovať ZP a oni to na základe týchto údajov budú zdaňovať alebo nie.
SSAndrea
15.02.12,05:18
tak ako Vám písali hore, vy daňové priznanie podať musíte lebo vaše príjmy zo zamestnania plus prenájmu sú vyššie ako polovica NČ t.j. 1779,65 €. Zamestnávateľ Vám nemôže urobiť ročné zúčtovanie dane.

[QUOTE=Micifuzik;1979627]Dobrý deň, ja som si vypočítala daň z príjmu (zamestnaná + prenájom ) takto a prosím, či by mi to niekto odobril alebo vyvrátil.
Príjem z práce = 4420,31 doplníte do riadku 34 DP typ B
Poistné = 584,91 riadok 35 (je potrebné ak to máte v potvrdení ale rozpísať najprv samostatne odvody do SP a ZP riadky 35a,b
Rozdiel = 3838,39 no mne to tu vychádza 3835,40 €

Príjem z prenájmu 2940 : 2 ( prenájom spoločný s manželom, kt. je SZČO) = 1470.-
1470 - 500 (oslobodenie) = 970.- riadok 10 tabuľka 1 VI. oddiel stĺpec príjmy (sumu vypĺňate tiež na riadku 45)
970 x 40% (paušálne výd.) = 388.- riadok 10 tabuľka 1 VI. oddiel stĺpec výdavky + dáte krížik dole "pri príjmoch podľa g6 ods 3 uplatňujem výdavky %.." (sumu vypĺňate tiež na riadku 46)

970 - 388 = 582.- základ dane ktorý si doplníte do riadku 47 (odporúčam stiahnuť demoverziu programu Alfa, kde je možné vyplniť DP a program pomáha pri dopočítavaní riadkov) (sumu vypĺňaš tiež na riadku 51

3838,39 (z práce) mne to vyšlo 3835,40 € a prenášate do riadku 68
4420,39 - 4025,70 (nezdan. časť.ZD) = 394,69 zle nejde do daňového priznania
sumu 582 prenášate do riadkov 70, 73,75, 77, 78
Na riadku 79 3835,40+582 = 4417,40 € prenášate do riadku 80

no a vriadku 81 vyberáte aktívne príjmy (§5 a §6 ods1,2) z ktorých si môžeš uplatniť NČ 3559,30 €
takže riadok 81 3835,40 €
riadok 82 3559,30 €
riadok 84 3559,30
riadok 85 858,10 €
(to oslobodenie pri prenájme 500 € už nikde neuvádzate, len ich na začiatku odpočítate od celkových príjmov z prenájmu a o túto poníženú sumu uvádzate príjmy z prenájmu v DP- tak ako ste správne urobili hore vo výpočtoch)
r 86 daň 163,03 € prenášate do riadkov 95,99,101

úhrn preddavkov na daň z práce som mala 174,98.- uvádzate na riadku 109

a zostane Vám preplatok na dani 11,95 €
sway
15.02.12,19:29
Ľudkovia ja som už asi celkom mimo, ak máte niekto čas tak kuknite na toto:
príjem zo závislej činnosti za rok 2011 mal 90 000 €

chcem vypočítať výdavky v DPFO k príjmu z prenájmu nehnuteľností, takže

celkový príjem z prenájmu za rok 2011 činil 8325 €
odpočítam sumu 500 €
takže príjem zahrňovaný do základu dane činí sumu 7825

podľa: g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrňovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrňovaných do základu dane k celkovým príjmom

Ak zisťujem výdavky do riadku 10 stĺpca 2 výdavky tak si zistím pomer príjmov zahrňovaných do ZD (7825) k celkovým príjmom (8325) vypočítala som, že ten pomer je 93,99 (7825:8325x100)
Takže výdavky budú vo výške zo sumy príjmov zahrňovaných do ZD t.j. 7825 x 93,99 / 100 = 7354,71 = 7355 ??? - to mi pripadá veľa, čo mám zle ????
asi som to celé absolútne nepochopila.....

dík za každú radu.
Mila123
15.02.12,19:35
koľko sú skutočné výdavky?
Katy a R
15.02.12,19:37
sway .. však aké boli výdavky ? alebo uplatňuješ paušálne ?
Kvaka
15.02.12,19:38
Tie výdavky uplatňuješ skutočné alebo paušalne? To vypočítané % uplatníš z výdavkov, či už skutočných alebo paušálnych.
sway
15.02.12,19:40
koľko sú skutočné výdavky?

moc dík,

veď to ma práve zaráža, že ani neriešim skutočné výdavky, lebo podľa tohto vzorca to vychádza perfektne... zarobil 8235 a zdaní iba 7825 - 7355 = teda 470 € ???? nejde mi to do hlavy....
Mila123
15.02.12,19:42
8325-500= 7825 vypočítala si pomer
a potom z príjmov 7825 x percento si vypočítala výdavky....
sway
15.02.12,19:45
Tie výdavky uplatňuješ skutočné alebo paušalne? To vypočítané % uplatníš z výdavkov, či už skutočných alebo paušálnych.

dík takže:

takže ja by som mala spraviť to, že dám napríklad 40 percentné výdavky čo je 3130 x 93,99:100 a výdavky budú teda 2941,88 = 2942 ???
Kvaka
15.02.12,19:45
Nie, nepočítaj výdavky zo zdaniteľného príjmu. Ak ideš na pušálne, tak to bude 40% z celkového príjmu, a následne z toho vypočítaš 99,39%.
sway
15.02.12,19:46
8325-500= 7825 vypočítala si pomer
a potom z príjmov 7825 x percento si vypočítala výdavky....

ano ja som to pochopila tak. a vyšlo to až moc dobre....
Anik
15.02.12,19:47
predpokladám že ti ide o paušál
ten pomer je 0,9399
8325x0,4 = 3330
3330x0,9399 = 3129,86
čzd 4695,13
daň 892,07
Mila123
15.02.12,19:47
ale zabudla si na 40% sadzbu.....
Kvaka
15.02.12,19:48
Alebo priamo 40% zo zdaniteľného príjmu, teda 40% z 7825.
sway
15.02.12,19:49
predpokladám že ti ide o paušál
ten pomer je 0,9399
8325x0,4 = 3330
3330x0,9399 = 3129,86
čzd 4695,13
daň 892,07

dík...

len prečo 8325 ?
tých 500 nemôžem odpočítať???
Katy a R
15.02.12,19:53
a doplním, že ak by išlo o skutočné výdavky - tak si takisto odpočítaš 93,9939% z tých skutočných
Konkrétne napíšem;) Napr by boli výdavky 4200 tak do DP idú výdavky 3947,75

a k tým paušálnym ... ak vypočítaš 40% zo 7825 - je to to isté;)
Kvaka
15.02.12,19:55
dík...

len prečo 8325 ?
tých 500 nemôžem odpočítať???

Môžeš, ale či počítaš určeným pomerom z výdavkov určených ako 40% zo skutočných príjmov, ako ti vypočítala Anik, alebo 40% z príjmu zníženého o 500€, vyjde ti rovnaká suma.
sway
15.02.12,19:59
Môžeš, ale či počítaš určeným pomerom z výdavkov určených ako 40% zo skutočných príjmov, ako ti vypočítala Anik, alebo 40% z príjmu zníženého o 500€, vyjde ti rovnaká suma.

OKI tak dávam 8325 - 500 = 7825 riadok 10 stl.1
a výdavky paušál 40% 3130 riadok 10 stl.2

áno ????
Kvaka
15.02.12,20:00
Paušálne výdavky sú ustanovené ako 40% zo skutočných príjmov. Uplatniteľné výdavky môžu byť len v pomere príjmu zníženého o 500€ ku skutočnému príjmu.
Kvaka
15.02.12,20:05
(0,4x8325)x(7825/8325)=3130
sway
15.02.12,20:07
Paušálne výdavky sú ustanovené ako 40% zo skutočných príjmov. Uplatniteľné výdavky môžu byť len v pomere príjmu zníženého o 500€ ku skutočnému príjmu.

:):):):):)

Vrelá vďaka ľudkovia, asi si fakt sedím na kábliku, som to pochopiláááá ďakujem moc všetkým čo prispeli !!!

:):):):):)
nana134
15.02.12,20:55
Prosim Vas,ak si chcem uplatniť skutočné výdavky,možem si z príjmu tiež odpočitať 500Eur,alebo iba ak si uplatňujem výdavky paušalne tých 40percent?Možem si započítať do výdavkov aj poistku za byt?Myslím že nie,ale nie som si istá.Ak som v roku2011 neprenajimla byt 2 mesiace,ale chcela by som si uplatnit skutočné výdavky započítavam aj moje výdavky za byt za tieto dva mesiace keď nebol byt prenajatý,ale za byt som platila poplatky elektr,plyn,spravca....

Velmi Velmi pekne ďakujem za radu

Nana
SSAndrea
16.02.12,12:07
Prosim Vas,ak si chcem uplatniť skutočné výdavky,možem si z príjmu tiež odpočitať 500Eur,alebo iba ak si uplatňujem výdavky paušalne tých 40percent?Možem si započítať do výdavkov aj poistku za byt?Myslím že nie,ale nie som si istá.Ak som v roku2011 neprenajimla byt 2 mesiace,ale chcela by som si uplatnit skutočné výdavky započítavam aj moje výdavky za byt za tieto dva mesiace keď nebol byt prenajatý,ale za byt som platila poplatky elektr,plyn,spravca....

Velmi Velmi pekne ďakujem za radu

Nana

áno oslobodenie 500 € si môže odpočítať každý, bez ohľadu na to, či uplatňuje paušálne alebo skutočné výdavky. Potom musíš ale pomerom k príjmom ponížiť aj výdavky (viď príspevky vyššie). S tou poistkou neporadím - prečítaj poradu, uplatnenie výdavkov v súvislosti s prenájmami sa rôznia. Ak si byt neprenajímala 2 mesiace a počas tých dvoch mesiacov si ho ani inak nevyužíval, môžeš si uplatniť výdavky vzniknuté v týchto mesiacoch.
jess
16.02.12,13:25
Ak prenajímateľ mal nájomcu len napr. 2 mesiace v roku, ráta si výdavky len za tie 2 mesiace alebo za celý rok ? Podľa mňa príjmy sú len za 2 mesiace a výdavky sú za 12 mesiacov, pravda že ?
driver100
16.02.12,14:30
Ak prenajímateľ mal nájomcu len napr. 2 mesiace v roku, ráta si výdavky len za tie 2 mesiace alebo za celý rok ? Podľa mňa príjmy sú len za 2 mesiace a výdavky sú za 12 mesiacov, pravda že ?

Toto je zložitá otázka na ktorú by mal odpovedať daňový poradca,alebo DRSR.Ja prenajímam niekoľko bytov a stane sa mi,pri striedaní nájomníkov,maľovaní atd.,že niektorý byt je neobsadený mesiac,alebo dva.Zatiaľ prevažujú názory,že je to ok.Čo by povedali,ak by bol byt 10 mesiacov prázdny a len 2 mesiace prenajatý a náklady za celý rok,to netuším.
jess
16.02.12,14:44
No pokiaľ môžu byť daň.výdavkami aj náklady na inzerciu a provízia realitky, s cieľom prenajať byt, tak potom mi z toho vyplýva, že náklady z 12 mesiacov a príjmy len z 2 mesiacov. Výsledkom je samozrejme STRATA z prenájmu. No, čo už . Či iný názor ???
nana134
16.02.12,21:04
Ďakujem Vám všetkým za odpoveď.Zajtra zavolám na daňový úrad.Len som sa chcela najprv tu na porade spýtať.Ozvem sa potom čo som zistila.Želám pekný večer.
KlaudiaKK
19.02.12,15:43
Prosím o radu : Občan SR trvalý pobyt v SR ale celý rok pracuje v ČR, tam požiadam zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane ale v SR prenajíma svoj byt. Príjmy z prenájmu by chcel zdaniť v SR . Má tam uviesť aj príjem zo zamestnania v ČR aj keď mu ho už zúčtovali ? Môže si tu v SR uplaniť na seba odpočítateľnú položku 3559,30? Ďakujem
SSAndrea
20.02.12,05:44
Prosím o radu : Občan SR trvalý pobyt v SR ale celý rok pracuje v ČR, tam požiadam zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane ale v SR prenajíma svoj byt. Príjmy z prenájmu by chcel zdaniť v SR . Má tam uviesť aj príjem zo zamestnania v ČR aj keď mu ho už zúčtovali ? Môže si tu v SR uplaniť na seba odpočítateľnú položku 3559,30? Ďakujem
Na Slovensku je povinný podať DP typ B kde musí uviesť aj príjmy zo zahraničia. Na seba si môže uplatniť nezdaniteľnú časť 32559,3 ku príjmom plynúcim zo zahraničia. Ku príjmom z prenájmu si môže uplatniť oslobodenie 500 € viď články vyššie.
KlaudiaKK
20.02.12,07:14
Ďakujem :)
Daniela
20.02.12,13:02
Potvdrďte:som SZČO, podávam DP "B", zároveň prenajímam byt, ktorý nie je predmetom podnikania. Príjem mám 2101 € - 500 €
t.j. 1601 € - nepodávam DP, lebo príjem nepresiahol 1779,65 € ????????????, alebo to treba prirátať k ostatným príjmom??????

čitam, čítam a neviem si vybrať.
Asi mi ťuknete po čele, ale chcem jasnú odpoveď: áno - alebo nie
Katy a R
20.02.12,13:09
tak takáto NČZD by veru mnohým bodla ....!?
Mila123
20.02.12,13:10
Potvdrďte:som SZČO, podávam DP "B", zároveň prenajímam byt, ktorý nie je predmetom podnikania. Príjem mám 2101 € - 500 €
t.j. 1601 € - nepodávam DP, lebo príjem nepresiahol 1779,65 € ????????????, alebo to treba prirátať k ostatným príjmom??????

čitam, čítam a neviem si vybrať.
Asi mi ťuknete po čele, ale chcem jasnú odpoveď: áno - alebo nie

celkový ročný príjem bol vo výške 2101,- €?
Jana Acsová
20.02.12,13:40
Prirátať ... zdaniteľné príjmy spolu s § 5, § 6 atď. Počítajú sa všetky príjmy, nielen z niektorej činnosti. T.j. ak máte zdaniteľný príjem z podnikania 1601 a zároveň iné príjmy, ktorými presiahnete sumu príjmu 1779,65, povinnosť podať daňové priznanie sa Vás týka.
akodalej12
20.02.12,13:41
Príjemný dobrý deň,
chcela by som sa opýtať,
1. či si môže na mňa manžel uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane ? (Som na rodičovskom príjem z prenájmu sme si rozdelili tak, že môj príjem bol vo výške 2275,-€ po odpočítaní 500,-€ mám sumu keď ja nemusím podávať DP. Žiadny iný príjem som nemala. )
2. Ta uplatniteľná časť základu dane by bola 3559,3,-€ minus 2275,-€ = 1284,3,-€ ?
jess
20.02.12,16:56
Poprosím ...

nájom + preddavky na EE 2011 ..........................................2100 Eur
vrátené preplatky z EE + kurenia (z roku 2010 v roku 2011) .... -100 Eur
.................................................. .................................................. .....
výdavky budú .................................................. ........... 2000 Eur ?

Príjmy za nájom a EE .................................................. ..... 2400 Eur ... ďalej už viem, len neviem, ako s tými preplatkami ... nejaká som zacyklená :eek:
bekulka
20.02.12,20:03
dobrý deň.
Čim viac čítam tým mám vtom väčší guláš. Prosím poradte: S manželom prenajímame byt od 1.8.2011. skutočný rozdiell medzi príjmom a výdajom je 490eur. Prííjmy su 1475, výdaje su (plyn,elektrina,byt.družstvo)977eur
1.,Je potrebné upravovať výdaje pomerom (príjem-500/príjem)*výdaje
2,,Máme si obaja podať daňové priznanie? Manžel je zamestnaný.Obaja máme DIČ
3., ak som na rodičovskej dovolenke a počas rodičovskej som poberala aj nemocenské, lebo som bola na rizikovom, mám do príjmu za byt zahrnúť aj príjem z nemocenského, alebo je ten už zdanený (nemá s tým nič spoločné)???
4,, Ak si manžel chce odpočítať na mna odpočítatelnu položku v práci - dobre som to pochopila??- spočíta príjem za byt +za nemocenské+decembrovú materskú???? a čo sa zvýši, to si uplatní??
Katy a R
20.02.12,20:15
Daniela
21.02.12,07:22
Prirátať ... zdaniteľné príjmy spolu s § 5, § 6 atď. Počítajú sa všetky príjmy, nielen z niektorej činnosti. T.j. ak máte zdaniteľný príjem z podnikania 1601 a zároveň iné príjmy, ktorými presiahnete sumu príjmu 1779,65, povinnosť podať daňové priznanie sa Vás týka.

Srdečná vďaka:)
Agata002
22.02.12,18:27
Dobrýdeň.
Chcelaby som Vás poprosiť, aby ste mi poradili s nasledujúcim prípadom(niečo som už aj zistila z diskusie, ale radšej to zhrniem celé):S priateľom sme si kúpili byt (vlastníctvo má každý 1/2).

Ja som si zároveň zobrala hypotekárny úver (67% z ceny) – dočítala som sa, že si môžem do výdavkov zarátať úroky. Je to pravda?

Začali sme ho prenajímať vo februári 2011, obaja sme na zmluve, obaja sme sa registrovali na DÚ, obaja sme zamestnanci a budeme si robiť DP. V januári sme byt potrebovali dať trošku do poriadku kvôli prenájmu – výmena okien, maľovanie,... Môžeme si tieto výdavky zarátať do celkových výdavkov? Ak áno, nevadí, že výdavky boli v januári a prenajímať sme začali až vo februári? Zároveň už sme v januári platili aj zálohy na elektriku, plyn, družstvo. Môžeme si ich zarátať do výdavkov?

Príjem, ktorý dostávame za prenájom je v hotovosti a delíme si ho presne na polovicu. Výdavky (elektrika, plyn, družstvo, RTVS) platím ja z môjho účtu. Môžem ich tiež presne rozdeliť na polovicu, aj keď odchádzajú iba z môjho účtu? Vyššie v diskusii som som sa dočítala, že sa do výdavkov nesmú zahrnúť niektoré platby, ktoré sa platia správcovskej spoločnosti (napr: fond opráv). Je to pravda, že by sa nemali zahrnúť?

V lete sme v byte nemali žiadnych podnájomníkov, ale zálohy (elektrika, plyn, družstvo, RTVS) sme museli platiť aj v tomto období. Môžeme si to zarátať do výdavkov?

Pravidlo, že uplatniteľné výdavky môžu byť len v pomere príjmu zníženého o 500€ ku skutočnému príjmu platí úplne pre všetkých?
Vopred Vám ďakujem za odpoveď.
kometa2
27.02.12,18:19
napriek tomu ze som preluskala celu temu, stale si nie som ista ci spravne chapem :confused:
takze ak by sa nasiel niekto ochotny kto by polopatisticky objasnil ako to vlastne je, velmi pekne vopred dakujem!
v nasom pripade je prijem z prenajmu nas jediny prijem na SVK (zijeme v zahranici, a danove priznanie podavame tu). byt je v bezpodielovom vlastnictve, ale kedze manzel uzatvaral najomnu zmluvu registroval sa na DU len on. teraz k cislam: mesacny najom je 200 eur, cize rocny prijem 2400e. z tejto ciastky treba odpocitat 500e; a nasledne 40% vydavkov vyratat z 1900e? cize dan sa plati z 1140e?
ako sa vlastne dokladuju vydavky - ide o to ze najomne mame 150e plus energie - co dava v sucte viac ako 40%.
este raz dakujem za akekolvek informacie!
mizu24
27.02.12,19:31
napriek tomu ze som preluskala celu temu, stale si nie som ista ci spravne chapem :confused:
takze ak by sa nasiel niekto ochotny kto by polopatisticky objasnil ako to vlastne je, velmi pekne vopred dakujem!
v nasom pripade je prijem z prenajmu nas jediny prijem na SVK (zijeme v zahranici, a danove priznanie podavame tu). byt je v bezpodielovom vlastnictve, ale kedze manzel uzatvaral najomnu zmluvu registroval sa na DU len on. teraz k cislam: mesacny najom je 200 eur, cize rocny prijem 2400e. z tejto ciastky treba odpocitat 500e; a nasledne 40% vydavkov vyratat z 1900e? cize dan sa plati z 1140e?
ako sa vlastne dokladuju vydavky - ide o to ze najomne mame 150e plus energie - co dava v sucte viac ako 40%.
este raz dakujem za akekolvek informacie!

Ročný príjem z prenájmu je potom (200x12) = 2400 €. Potom od sumy ročného príjmu 2400 odpočítate 500 = 1900 €. (uvediete do tab. 1, r. 10, stĺ. 1)
Paušálne 40 % výdavky = 40 % z 2400 = 960 €
Výdavky v DP treba pomerne krátiť:
1900/2400 x 960 € = 760 (uvediete do tab. 1, r. 10, stĺ. 2)

Daň je 1140 €.

Pokiaľ je byt v bezpod.vlastníctve môžete si príjem rozdeliť s manželom.
Môžete ísť aj na skutočné výdavky, ak by to bolo pre vás výhodnejšie.
kometa2
27.02.12,19:47
dakujem za rychlu odpoved!
byt sme kupili pred svadbou, ale mame 1/2 spoluvlastnictvo - aj vtedy je mozne rozdelit prijem? v tom pripade by nebolo nutne vobec podavat priznanie kedze to nedosahuje pozadovanu sumu?
a este jedna otazka - ako sa dokladuju skutocne vydavky? najomne nam odchadza pravidelnymi platbami priamo z uctu, takisto aj platby za energie. treba dokladat k danovemu priznaniu nejake dalsie doklady?
Katy a R
27.02.12,20:02
dakujem za rychlu odpoved!
byt sme kupili pred svadbou, ale mame 1/2 spoluvlastnictvo - aj vtedy je mozne rozdelit prijem? v tom pripade by nebolo nutne vobec podavat priznanie kedze to nedosahuje pozadovanu sumu?
a este jedna otazka - ako sa dokladuju skutocne vydavky? najomne nam odchadza pravidelnymi platbami priamo z uctu, takisto aj platby za energie. treba dokladat k danovemu priznaniu nejake dalsie doklady?
njskôr si napísala, že je v bezpodielovom vlstníctve - tak ako to vlastne je:confused:
Ak máte podielové vlastníctvo (každý polovicu) - tak ste sa mali aj obidvaja registrovať - a príjem by sa musel rozdeliť ;)
kometa2
27.02.12,20:06
aha, pardon...to bol preklep. mame podielove vlastnictvo. registroval sa len manzel kvoli tomu, lebo uzatvaral najomnu zmluvu, a tak nam poradili na danovom
bredikova
28.02.12,17:37
Prvý krát mi vyšla stara pri nájme. Príjmy 4788 a výdaje 7850. Ako teraz budem pokračovať? Od príjmov odpočítam 500 a v pomere sktátim výdaje. V daňovom zapíšem príslušné hodnoty. A čo stou stratou? Môžem ju použiť na poníženie zisku z podnikania? V zákone sa píše , že ak sú výdaje vyššie ako príjem na ich rozdiel sa neprihliada. Čo to vlastne znamená? A ako to zapíšem v DP. Keď je zisk, nemám z tým problém, ale pri strate som aj ja stratená. Prosím poraďte.
mmmm1
28.02.12,18:41
Dobrý večer, prečítala som sa celou témou až som z toho jeleň. :mee: Prosím o odsúhlasenie alebo opravu . Dôchodca, slobodný prenajíma byt. nájomca platí 166 € mesačne, z ktorých dôchodca uhrádza 110 € nájomné, plyn, ele, TV. Čiže príjem 166*12 =1992 € -500 € =1492 €. Teda nemusí podávať DP? Iný príjem okrem dôchodku nemá. ďakujem.
mizu24
28.02.12,19:28
nemusí...
Katarina
28.02.12,20:26
Prvý krát mi vyšla stara pri nájme. Príjmy 4788 a výdaje 7850. Ako teraz budem pokračovať? Od príjmov odpočítam 500 a v pomere sktátim výdaje.Ano V daňovom zapíšem príslušné hodnoty. A čo stou stratov vykáže sa na r.52 tlačiva B Môžem ju použiť na poníženie zisku z podnikania? ano V zákone sa píše , že ak sú výdaje vyššie ako príjem na ich rozdiel sa neprihliada toto ustanovenie zákona sa netýka § 6 ods. 3 Čo to vlastne znamená? A ako to zapíšem v daňové priznanie ťa pekne vedie riadok za riadkom, len treba pozorne čítať Keď je zisk, nemám z tým problém, ale pri strate som aj ja stratená. Prosím poraďte.

Ale pozor, ak aj v roku 2012 vykážete stratu z prenájmu túto si už nebudete môcť uplatňovať.Od 1.1.2012 sa dá uplatňovať strata len z aktívnych príjmov a prenájom nie je aktívny príjem.
bredikova
29.02.12,05:29
Takže ak ju teraz umorím, alebo jej časť, ta je to v poriadku. Chápem to tak , že túto stratu ( t.j. z roku 2011) môžem ešte umorovať aj prípadne v roku 2012. Ale ak v roku 2012 vykážeme stratu z nájmu tú už nebudem môcť umorovať vôbec. Je to tak?
Jana Motyčková
29.02.12,06:04
Musím si z prenájmu uplatniť odpočet 500 €?
Mám stratu a neoplatí sa mi to - môžem si ju započítať s iným príjmom z §6.
Príjem 2000, výdavky 3000, strata -1000.
Ak si uplatním 500 €, potom výdavky musím ponížiť o 25%, čiže výdavky by boli 2250, potom je strata iba 1500-2250 = -750.
Alebo to mám počítať inak?
mmmm1
29.02.12,06:17
Ďakujem
Katarina
29.02.12,08:03
Takže ak ju teraz umorím, alebo jej časť, ta je to v poriadku. Chápem to tak , že túto stratu ( t.j. z roku 2011) môžem ešte umorovať aj prípadne v roku 2012. Ale ak v roku 2012 vykážeme stratu z nájmu tú už nebudem môcť umorovať vôbec. Je to tak?

Presne tak, strata ktorá vznikla pred rokom 2012 sa bude naďalej umorovať.
bredikova
29.02.12,08:07
Ďakujem veľmi pekne. Pomohlo mi to.
ekofin
29.02.12,10:27
Dobrý deň, prosím o radu v takomto prípade. Celý rok 2011 nezamestnaná. Prenajímala som byt, z ktorého som mala príjem 1400 eur. Okrem toho potrebujem už posledný krát dodaniť zrušenie životnej poistky vo výške 220 eur. Musím podávať DP, keď príjem nepresahuje výšku, pri ktorej sa musí DP podať. Alebo ak musím podať DP kvôli tomu dodaneniu, musím v DP uvádzať aj ten prenájom? Ďakujem veľmi pekne.
Melnick
29.02.12,12:47
Dobre počítaš .
Martina51423
01.03.12,12:23
Dobrý deň, ja by som a chcela spýtať ak vypĺňam daňové priznanie zo závislej činnosti a z prenájmu, tak uvádzam DIČ ak ho mám pridelené, nie r.č.? Mýli ma tam tá závislá činnosť. Ďakujem
Martina51423
01.03.12,12:45
nie je suma 1140€ základ pre výpočet dane a potom z toho ešte 19% t.j.216,60€ a to je daň, ktorú je povinný daňovník uhradiť?
bredikova
01.03.12,15:12
Dobrý deň, ja by som a chcela spýtať ak vypĺňam daňové priznanie zo závislej činnosti a z prenájmu, tak uvádzam DIČ ak ho mám pridelené, nie r.č.? Mýli ma tam tá závislá činnosť. Ďakujem

Áno.
Martina51423
01.03.12,15:58
Vďaka. A uvádza aj číslo účtu ak sú tam zasielané príjmy z prenájmu pri fyzickej osobe?
nana134
01.03.12,18:50
Dobry den,ja som chcela vediet na daňovom úrade,že čo si možem uplatnť do skutočných výdavkov pri prenáme bytu.Ale pani vravela,že to vedia ich kontrolori,keď som sa chcela informovať tam,vravela,že sa mám spýtať daňoveého poradcu.Pýtala som sa jednej učtovníčky,že či si možem do nákladov započítať aj zariadenie bytu?Kupovala som postele pre podnjomníkov.Ona vravela,že nie.Vravela že aj poistenie domacnosti sa nemože započítať do výdavkov.

Uplatńoval si z Vás niekto skutočné výdavky?Čo ste tam prosim započitavali. Viem že sa dávaju platby za byt,ale zaujíma ma či si tam možem započítať napr.poistku bytu,opravy v byte,zariadenie.

Ďakujem za radu
Anika23
01.03.12,20:02
Aj mňa by zaujímali skutočné výdavky pri prenájme bytu.
Jedna účtovníčka mi tvrdí, že od tohto roku sa môžu upatniť len paušálne výdavky. Ďalšia, že si môžem uplatniť skutočné výdavky, ale keďže nie som živnostník, ale len registrovaná na daňovom úrade, do výdavkou si môžem dať vodu, teplo, elektrika, plyn, RTVS a odvoz odpadu, príp. nedoplatky za tieto energie.
Keďže mesačne platím "zálohovú úhradu za užívanie priestoru", všetko v tejto úhrade súvisí s užívaním priestoru. Ako by som z nej mala vyčleniť sumu za fond opráv domu, ktorý by vraj do výdavkou nemal ísť. Z účtu mi odchádza celková suma. Treba na to viesť jednoduché účtovníctvo???
Ďalšia tvrdí, že aj keď nie som živnostník, môžem si byt dať do obchodného majetku a vtedy do výdavkov je možné dať úroky z hypotéky, odpisy a poistenie.
V tomto prípade netuším o čom hovorí. Ako môžem dať byt do obchodného majetku? Len tak si poviem že bude a hotovo???
Môže niekto poradiť?
A ako je to s opravami bytu, ktoré si vyžiadali nájomníci. Napr. výmena WC, nakoľko bolo poškodené, bola to podmienka pri podpisovaní zmluvy.
Taktiež boli vymenené okná, nakoľko boli dve okná v takom stave, že pri otvorení vypadávali z pantov, mohli spôsobiť ujmu na zdraví nájomníkom. Aby boli v rovnakej farbe, bolo vymenených všetkých 5. Nemalo by sa takéto niečo zohľadňovať vo výdavkoch? Aspoň teda tie dve, ktoré bránili riadnemu užívaniu bytu.
Ďakujem
Katy a R
01.03.12,20:10
Anika - ak si tému prečítaš, určite nájdeš odpoveď. je tu aj niekoľko užitočných linkov priložených;):)
alebo ešte http://www.porada.sk/t175620-prenajom-bytu-a-nezdanitelna-ciastka-2011-a.html?highlight=prenájom+nehnuteľnosti
http://www.porada.sk/t188334-danove-priznanie-za-rok-2011-z-prenajmu-nehnutelnosti-za-osobu-fo-zijucu-vo-vb.html?highlight=prenájom+nehnuteľnosti
- a skutočne si môžeš len tak povedať, že bude :).. a zaradíš si byt do obchodného majetku (dokument o tom)
Jago189
01.03.12,20:23
Dobrý večer. Potreboval by som poradiť - som zamestnanec a v roku 2011 sme spolu s manželkou prenajímali byt v bezpodielovom vlastníctve. Sme zaregistrovaní na daňovom úrade a máme pridelené DIČ. Podľa zmluvy je nájomné 320 eur, ktoré zahŕňa aj inkasné platby (cca 170 eur). Manželka je nezamestnaná. Kedže ja som zamestnaný, mne daňové priznanie mal spraviť zamestnávateľ, ale kedže som mal aj iné prijmy, bolo mi povedané, že si musím urobiť priznanie sám.
- Musíme podávať daňové priznania obaja keďže sme zaregistrovaní na daňovom úrade?
- Ak si budeme musieť urobiť obaja, ako to správne urobiť?

Ďakujem.
Anika23
01.03.12,21:48
Ďakujem Katy,
už začínam byť v obraze ...aspoň troška.
Ak som to pochopila stačí viesť daňovú evidenciu...Treba však všetky tri???...evidencia o príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede, evidencia o hmotnom a nehmotnom majetku
(http://intext.billboard.sk/core/ad_transaction?bdid=4a4314f81c1ecef8b390a9e53a00c3 bad8a4f2e1&att=4&atd=8;4114607122015856026;5556988308955063483;109; 50246;14514;149;4180452536298934546;40;2;6;1341516 157&curl=http%3A%2F%2Fsk.search.etargetnet.com%2Fgener ic%2Fbublina.go.php%3Fkwl%3DMAJETOK%26bdid%3D4a431 4f81c1ecef8b390a9e53a00c3bad8a4f2e1%26ref%3D15606), o zásobách, pohľadávkach a záväzkoch. Neviem v akej sume evidovať nehmotný majetok a či vôbec ho tam dávať, odpisy som nechcela dávať do nákladov, a neviem ako by som ho vyradila, ak ho budem prenajímať už len rok a potom tam budem bývať...nebudem potom platiť za vyradenie? Ak by som si viedla evidenciu o príjmoch a výdavkoch v časovom slede, môžem do výdavkov dať opravy a rekonštrukciu bytu? ...prípadne nákup elektrospotrebičov?
Ďakujem
Jana Motyčková
02.03.12,07:24
Výdavky na rekonštrukciu si môžeš dať, len ak máš byt v obchodnom majetku. Pritom ak tie výdavky sú vyśšie ako 1700 €, zvyšujú ti vstupnú a zostatkovú cenu bytu - odpisuješ ich. Ak boli nižšie ako 1700 za rok, môžeš si ich celé dať do výdavkov (samozrejme ak máš byt v obchodnom majetku).
Vyradiť byt z obchodného majetku môžeš kedykoľvek sa rozhodneš - administratívne. Ak ale byt budeš predávať do 5 rokov po roku kedy bol naposledy evidovaný v obchodnom majetku, tak príjem z predaja sa zdaňuje (mínus myslím neodpísaná cena bytu).
Ak neplánuješ v blízkej budúcnosti byt predať (chceš tam potom bývať), a cheš uplatniť skutočné náklady, je zvyčajne vhodné dať byt do obchodného majetku - jednak pri noromálnej cene bytu sú odpisy dosť vysoké a jednak nemusíš rozdeľovať a rozmýšlať, ktoré platby za byt môžeš dať do nákladov a ktoré nie. Tiež tie náklady do 1700 ročne na rekonštrukciu, ktoré si môžeš dať do nákladov, sú zaujímavé.
Pri odpisovaní sa ale postupuje tak, že počítaš odpisy tak, že prvým rokom počítania odpisov je rok, kedy si byt nadobudla, vypočítaš za všetky roky odpisy, ale uplatníš až odpis za rok, kedy si byt vložila do majetku. Ak náklady na rekonštrukciu boli vyššie ako 1700, to v príslušnom roku zvyšuje cenu a zostatkovú cenu pri odpisovaní - ale to by som nechala na nejakú účtovníčku, aby ti to spočítala.

Ak nedáš byt do majetku, podľa mňa výmenu okien do nákladov dať nemôžeš, ale napr. elektrospotrebiče a nábytok by som do nákladov dala.
Možno ma niekto opraví - tiež som to len teraz zisťovala.
Anika23
02.03.12,19:29
Ako viesť evidenciu o príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede, aj evidenciu o hmotnom a nehmotnom majetku? Stáči si to vpísať do tabuľky? ...napr. v exceli?
Dnes som sa bola pýtať v obchode na dané doklady. Pozerali na mňa, ako keby som chcela mesačný prach. Dá sa to zohnať v špecializovanom obchode na úradné tlačivá? Alebo si to stačí niekde viesť v tabuľke.

Ďakujem za všetky informácie.

(http://intext.billboard.sk/core/ad_transaction?bdid=4a4314f81c1ecef8b390a9e53a00c3 bad8a4f2e1&att=4&atd=8;4114607122015856026;5556988308955063483;109; 50246;14514;149;4180452536298934546;40;2;6;1341516 157&curl=http%3A%2F%2Fsk.search.etargetnet.com%2Fgener ic%2Fbublina.go.php%3Fkwl%3DMAJETOK%26bdid%3D4a431 4f81c1ecef8b390a9e53a00c3bad8a4f2e1%26ref%3D15606)
Rado23
03.03.12,17:50
Stačí si viesť výdaje a príjmy v časovom slede v tabuľke, napr. v EXCEL-i. V samotnom zákone je uvedené, že presná forma nie je určená. Takže ako si spravíš, tak budeš mať. Dôležité je mať všetky doklady o výdajoch, t. j. bločky z obchodu, faktúry, výpisy z banky - napr. pri platbe zálohových platieb za byt prevodom z účtu. No a hlavne toto opatrovať 10 rokov, lebo pri kontrole to musíš všetko predložiť. Pri odpise výdajov vo výške 40 % paušálne nemusíš mať nič. Treba zvážiť čo je výhodnejšie.
cloe
03.03.12,18:36
Výdavky na rekonštrukciu si môžeš dať, len ak máš byt v obchodnom majetku. Pritom ak tie výdavky sú vyśšie ako 1700 €, zvyšujú ti vstupnú a zostatkovú cenu bytu - odpisuješ ich. Ak boli nižšie ako 1700 za rok, môžeš si ich celé dať do výdavkov (samozrejme ak máš byt v obchodnom majetku).
Vyradiť byt z obchodného majetku môžeš kedykoľvek sa rozhodneš - administratívne. Ak ale byt budeš predávať do 5 rokov po roku kedy bol naposledy evidovaný v obchodnom majetku, tak príjem z predaja sa zdaňuje (mínus myslím neodpísaná cena bytu).
Ak neplánuješ v blízkej budúcnosti byt predať (chceš tam potom bývať), a cheš uplatniť skutočné náklady, je zvyčajne vhodné dať byt do obchodného majetku - jednak pri noromálnej cene bytu sú odpisy dosť vysoké a jednak nemusíš rozdeľovať a rozmýšlať, ktoré platby za byt môžeš dať do nákladov a ktoré nie. Tiež tie náklady do 1700 ročne na rekonštrukciu, ktoré si môžeš dať do nákladov, sú zaujímavé.
Pri odpisovaní sa ale postupuje tak, že počítaš odpisy tak, že prvým rokom počítania odpisov je rok, kedy si byt nadobudla, vypočítaš za všetky roky odpisy, ale uplatníš až odpis za rok, kedy si byt vložila do majetku. Ak náklady na rekonštrukciu boli vyššie ako 1700, to v príslušnom roku zvyšuje cenu a zostatkovú cenu pri odpisovaní - ale to by som nechala na nejakú účtovníčku, aby ti to spočítala.

Ak nedáš byt do majetku, podľa mňa výmenu okien do nákladov dať nemôžeš, ale napr. elektrospotrebiče a nábytok by som do nákladov dala.
Možno ma niekto opraví - tiež som to len teraz zisťovala.

V tomto príspevku, je to v kocke zhrnuté, ako to funguje pri prenájme nehnuteľnosti.
Ak sa byt alebo dom, ktorý sa využíva na prenájom zahrnie do obchodného majetku, tak aj fyzická osoba - nepodnikateľ, sa správa ako účtovná jednotka a teda môže uplatňovať aj odpisy.
Do 31. 12. 2011 sa mohla pri príjmoch z prenájmu nehnuteľnosti uplatňovať aj strata, ktorá vznikla v predchádzajúcich obdobiach.
Od 1. 1. 2012 platí / podľa nového ustanovenia § 4 ods. 2 zákona o dani z príjmov/, že vykázať daňovú stratu možno len z príjmov z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti.
Takže, pri prenájme nehnuteľnosti sa už strata vykázať nemôže.
Anik
03.03.12,18:40
pri vypísaní B DP dávam pri príjme z prenájmu SK NACE 68 20 0 ?
driver100
03.03.12,18:55
Sám som zvedavý na odpovede,ak ten prenájom nie je živnosťou a prenajímateľ je súkromná osoba.Ja to mám zatiaľ prázdne a čakám.
Katy a R
03.03.12,18:58
pri vypísaní B DP dávam pri príjme z prenájmu SK NACE 68 20 0 ?



Nie !! ... viď poučenie k DP (treba aj čítať :mee:). Riadok 3 sa vypĺňa v prípade príjmov § 6 odst 1 a 2
driver - detto
Anika23
03.03.12,19:33
Citujem " uplatníš až odpis za rok, kedy si byt vložila do majetku". Znamená to, že musím niekde nahlásiť, kedy som byt vložila do obchodného majetku? Alebo musím si to taktiež v exceli len vypočítať, aké sú každý rok odpisy?
Vďaka.
Katarina
03.03.12,19:43
Príklad, byt vlastníš od roku 2001 do majetku ho vkladáš v roku 2011. Z obstarávacej ceny bytu si vypočítaš odpisy počnúc rokom 2001=prvý rok odpisovania. Byt sa odpisuje v 4 odpis. skupine 20 rokov. Prišla si o prvých 10 rokov odpisovania v roku 2011 bude jedenásty rok a postupne doodpisuješ.
driver100
04.03.12,08:47
ďakujem
certik
04.03.12,11:03
Prosím vás pekne o radu:
Úhrn príjmov: 12519,73
Poistné: 46,09
Základ dane: 12473,64

Príjem z prenájmu: 1527,30
40% výdavky: 610,92
Základ dane: 916,38

Vyňaté príjmy: 12175,73 €

Keď vypĺňam DP v programe, tak mi vychádza daňová povinnosť 0. Ale ak som sa správne dočítala, že príjem z prenájmu sa považuje za pasívny príjem,tak naň by sa nemala vzťahovať odpočítateľná položka a potom by mala vyjsť v DP daňová povinnosť 174,11 €. Alebo sa mýlim? Vopred ďakujem za kontrolu.
Mila123
04.03.12,11:06
Prosím vás pekne o radu:
Úhrn príjmov: 12519,73
Poistné: 46,09
Základ dane: 12473,64

Príjem z prenájmu: 1527,30
40% výdavky: 610,92
Základ dane: 916,38

Vyňaté príjmy: 12175,73 €

Keď vypĺňam DP v programe, tak mi vychádza daňová povinnosť 0. Ale ak som sa správne dočítala, že príjem z prenájmu sa považuje za pasívny príjem,tak naň by sa nemala vzťahovať odpočítateľná položka a potom by mala vyjsť v DP daňová povinnosť 174,11 €. Alebo sa mýlim? Vopred ďakujem za kontrolu.
ten prvý príjem, je podľa kt. § ZDP?
a z prenájmu si si odpočítala 500€ oslobodenú sumu?
certik
04.03.12,11:20
Prvý príjem je zo zamestnania: 344.- na Slovensku a 12175,73 v Rakúsku.
A z prenájmu som odpočítala 500.- €
Jakubína
05.03.12,12:21
Dobrý deň,
chcem sa touto cestou spýtať....ohľadom prenájmu bytu...
pani na starobnom dôchodku mala za rok 2011 príjem z prenájmu bytu 2800 Eur.
Poradím jej správne, ak
2800-500 ( odpočítateľná položka ) = 2300 Eur.
Z toho 40% paušálne náklady: 2300x 40% = 2300-920=1380 Eur a z toho vyrátam 19 % daň ?
Ďakujem za info....
Dula
05.03.12,16:17
stl.1 8325-500= 7825, stl.2 (7825/8325)x3330=3130Eur (tých 3330 je 40% z 8325)
Katarina
05.03.12,16:36
Dobrý deň,
chcem sa touto cestou spýtať....ohľadom prenájmu bytu...
pani na starobnom dôchodku mala za rok 2011 príjem z prenájmu bytu 2800 Eur.
Poradím jej správne, ak
2800-500 ( odpočítateľná položka ) = 2300 Eur.
Z toho 40% paušálne náklady: 2300x 40% = 2300-920=1380 Eur a z toho vyrátam 19 % daň ?
Ďakujem za info....


Je to správny výpočet .
Jakubína
05.03.12,18:16
Dakujem ti Katarína....
brutovska
06.03.12,06:25
Mám otázku. Môj príjem za rok 2011 bol príjem z prenájmu nuhnetľností vo výške 1500 eur , výdavky súv. s prenájmom 1000 eur. Nemusím dať podľa toho daň.priznanie, ale moja otázka je či manžel môže odpočítať na mňa
odpočítateľnú položku vo výške 3559,30 - 500 alebo 3559,30- 1500 eur.
Za odpovede ďakujem.