brikina
12.01.12,11:38
SZČO mal preplatok na telefóne - mobilný operátor mu vystavil dobropis a oznámil na ňom, že preplatok si zúčtuje s najbližšou platbou, čo aj urobil. Ako to mám spárovať ja? Mám urobiť interný doklad a na základe neho uhradiť pohľadávku? /teda jeden dobropis a jednu čiastočnú platbu na faktúre?/
Tweety
12.01.12,10:39
SZČO mal preplatok na telefóne - mobilný operátor mu vystavil dobropis a oznámil na ňom, že preplatok si zúčtuje s najbližšou platbou, čo aj urobil. Ako to mám spárovať ja? Mám urobiť interný doklad a na základe neho uhradiť pohľadávku? /teda jeden dobropis a jednu čiastočnú platbu na faktúre?/ Tak, dobropis a ním uhradiť faktúru.
mondes
14.01.12,20:42
Zdravím Vás. Niekedy v júni sme vystavili inej firme faktúru v sume 62,24 Eur. Cca. o 2 týždne sme na tú faktúru z určitých dôvodov vystavili dobropis v sume -62,24 Eur. Faktúru som zaúčtovala ako príjem za tovar a dobropis tiež ako príjem za tovar, ale mínusom. Myslela som si, že to bude takto vysporiadané. Ale cca. o mesiac nám tá dotyčná firma poslala vzájomný zápočet faktúr. A ja neviem, čo s ním. Mám ho nejako zaevidovať a zaúčtovať? Prosím Vás, ako to mám urobiť? Účtujem v alfe. Veľká vďaka.
veronikasad
14.01.12,20:44
Zdravím Vás. Niekedy v júni sme vystavili inej firme faktúru v sume 62,24 Eur. Cca. o 2 týždne sme na tú faktúru z určitých dôvodov vystavili dobropis v sume -62,24 Eur. Faktúru som zaúčtovala ako príjem za tovar a dobropis tiež ako príjem za tovar, ale mínusom. Myslela som si, že to bude takto vysporiadané. Ale cca. o mesiac nám tá dotyčná firma poslala vzájomný zápočet faktúr. A ja neviem, čo s ním. Mám ho nejako zaevidovať a zaúčtovať? Prosím Vás, ako to mám urobiť? Účtujem v alfe. Veľká vďaka.
V pohladávkach ti "svieti" neuhradená faktúra a neuhradený dobropis. Na základe toho vzájomného zápočtu urobíš cez interný doklad úhradu faktúry aj dobropisu (dopad na základ dane nula).

Alebo už máš cez pokladňu zaúčtovanú aj úhradu faktúry a dobropisu ?
Mila123
14.01.12,20:45
cez čo si tie dva pohyby 62.24 + - zaúčtovala? cez P, či ID?

podľa mňa budeš mať zápočet ako podklad na zaúčtovanie fa a dps.....
mondes
14.01.12,21:08
V pohladávkach ti "svieti" neuhradená faktúra a neuhradený dobropis. Na základe toho vzájomného zápočtu urobíš cez interný doklad úhradu faktúry aj dobropisu (dopad na základ dane nula).

Alebo už máš cez pokladňu zaúčtovanú aj úhradu faktúry a dobropisu ?

Ďakujem, nie nemám ešte zaúčtovanú úhradu cez pokladňu. A s akým dátumom urobím ten interný doklad? Urobím ho zvlášť na faktúru a zvlášť na dobropis? Prvýkrát uzatváram rok, tak cez ID som ešte nič neuzatvárala. Vďaka.
mondes
14.01.12,21:09
cez čo si tie dva pohyby 62.24 + - zaúčtovala? cez P, či ID?

podľa mňa budeš mať zápočet ako podklad na zaúčtovanie fa a dps.....

Veľmi nerozumiem Tvojej otázke a pravdupovediac ani odpovedi. Faktúru som akurát zaevidovala do pohľadávok a vystavenie dobropisu taktiež, ale mínusom. Nič som neuhrádzala.
Mila123
14.01.12,21:11
Veľmi nerozumiem Tvojej otázke a pravdupovediac ani odpovedi. Faktúru som akurát zaevidovala do pohľadávok a vystavenie dobropisu taktiež, ale mínusom. Nič som neuhrádzala.
tu si to uviedla.....Zdravím Vás. Niekedy v júni sme vystavili inej firme faktúru v sume 62,24 Eur. Cca. o 2 týždne sme na tú faktúru z určitých dôvodov vystavili dobropis v sume -62,24 Eur. Faktúru som zaúčtovala ako príjem za tovar a dobropis tiež ako príjem za tovar, ale mínus-- táto operácia ma zaujímala....cez pokladňu ? cez ID?
mondes
14.01.12,21:17
tu si to uviedla.....Zdravím Vás. Niekedy v júni sme vystavili inej firme faktúru v sume 62,24 Eur. Cca. o 2 týždne sme na tú faktúru z určitých dôvodov vystavili dobropis v sume -62,24 Eur. Faktúru som zaúčtovala ako príjem za tovar a dobropis tiež ako príjem za tovar, ale mínus-- táto operácia ma zaujímala....cez pokladňu ? cez ID?

No veď sme dodali tovar jednej firme a vystavili sme faktúru. Firma nám ten tovar vrátila, (nepozdával sa jej), a po dohode sme na tú faktúru vystavili dobropis. Preto som tú faktúru zaúčtovala ako príjem za tovar a dobropis taktiež, len mínusom. (dúfam, že je to správne). Ale nič sme neuhrádzali. Takže s akým dátumom zaúčtujem ten zápočet?
Mila123
14.01.12,21:20
v zápočte máš dátum vystavenia, popr. napísané , že tento zápočet bude zaúčtovaný dňa 30 12 2011 (napr.) týmto dátumom zaúčtuješ aj fa aj dbp.....(zmeň si dátumy úhrad , ale cez nepeňažné operácie- ID)
mondes
14.01.12,21:25
v zápočte máš dátum vystavenia, popr. napísané , že tento zápočet bude zaúčtovaný dňa 30 12 2011 (napr.) týmto dátumom zaúčtuješ aj fa aj dbp.....(zmeň si dátumy úhrad , ale cez nepeňažné operácie- ID)

No napr. dátum vystavenia zápočtu je 16.7.2011, ale je tam ešte taká veta, že:

Zhodnotenie vzájomného zápočtu ku dńu 30.06.2011:

Tak ktorý dátum použijem na zaúčtovanie zápočtu?
Mila123
14.01.12,21:27
30 06 2011
mondes
14.01.12,21:33
...ale si rýchla :).
Ale pre uistenie, či to dobre chápem si to zhrniem.

Kliknem na ID - príjem a dám uhradiť vystavenú faktúru v sume 62,24 Eur. A opäť ID- príjem a dám uhradiť dbp v sume -62,24. OK? To všetko s dátumom 30.6.32011.
Mila123
14.01.12,21:36
...ale si rýchla :).
Ale pre uistenie, či to dobre chápem si to zhrniem.

Kliknem na ID - príjem a dám uhradiť vystavenú faktúru v sume 62,24 Eur. A opäť ID- príjem a dám uhradiť dbp v sume -62,24. OK? To všetko s dátumom 30.6.32011.
áno