brikina
12.01.12,11:51
Ahojte, idem v alfe prvýkrat zauctovat mzdu zamestnanca dohodára. Študovala som ako, ale chcem si to overit aj u vas, ci som to spravne pochopila.

1. do knihy záväzkov musím zaevidovat:

- odvod do SP - v penaznom denniku to dám do Odvodu do fondov./členenie soc. poist/
- preddavková daň dohodára - v pen.denníku to dám do Mzdy
- čistá mzdy zamestnanca - v penaznom denniku to dám tiež ako Mzdy

- pre každú túto uvedenú´položku musím vytvoriť samostatné číslovanie /teda int. číslo/ v knihe záväzkov???

2. Povinný odvod SZČO do SP a ZP /za seba/ zaevidujem tiež do knihy záväzkov pod samostatnou knihoradou /číslovaním/ a v pen. denníku to dám do Odvodov do fondov? / s členením na SP a ZP/

Potom sa v tomto stlpci skumuluju odvody SZČO a aj od odvod za zamestnanca, nie? či sa niekde pletiem?

Ďakujem
Enyma
13.01.12,09:37
Ja som si v alfe vytvorila v záväzkoch samostatný číselný rad
1 -12 na čisté mzdy zamestnancov- v peňažnom denníku - mzdy,
preddavky na daň zamestnancov - v peňažnom denníku mzdy,
SP a ZP - na každú samostatne spolu za zamestnana aj zamestnávateľa a pri úhrade záväzku v peňažnom denníku delím na mzdy - za zamestnancov a na odvody za zamestnávateľa,
SP a ZP szčo taktiež samostatne - v peňažnom denníku - odvody .
brikina
13.01.12,09:53
Ďakujem, takto nejako som si to predstavovala aj ja, len som chcela vedieť, či tak môžem urobiť, resp. či je to správne. Mám ale jednu otázočku:

úhradu do SP zaplatiš jednou položkou /za zam-ca i zam-ľa/ Ako to v peňažnom denníku v alfe potom rozpíšeš? Mne to totižto vychádza tak, že na jednu položku vo výpise z banky pripadnú dve položky v pen. denníku. Vdaka
Enyma
13.01.12,14:54
Ako záväzok suma celá t.j. 200 €
PD - B - Výdavok- čiast. úhrada záväzku - 150 € - odvody za zamestnavateľa - kolonka odvody
B - Výdavok - douhr. záväzku - 50 € - odvody za zamestnancov - kolonka mzdy.


V krose v tipoch na učtovanie dali do záväzkov dávať zvlášť za zamestnávateľa a zvlášť záväzok za zamestnanca, ale pre mňa sa to zdalo neprehľadnejšie oproti tomu ako som si to vymyslela ja.
mondes
26.07.12,21:48
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu. Nie je mi jasné, ako v Alfe zaevidujem do záväzkov mzdy za zamestnanca aj odvody. Ako si správne mám na to vytvoriť číselný rad.
Momentálne účtujem banku a mám tam úhrada soc. poistenia 195,06 Eur. A taktiež mám úhrada VšZP v sume 32,06 Eur. Nakoľko mzdy nerobím, neviem, či tú sumu z bank. výpisu mám rozdeliť na 10% za zamestnávateľa a 4 % za zamestnanca alebo ako. Ďakujem Vám za Vaše ctené rady.
veronikasad
27.07.12,04:47
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu. Nie je mi jasné, ako v Alfe zaevidujem do záväzkov mzdy za zamestnanca aj odvody. Ako si správne mám na to vytvoriť číselný rad.
Momentálne účtujem banku a mám tam úhrada soc. poistenia 195,06 Eur. A taktiež mám úhrada VšZP v sume 32,06 Eur. Nakoľko mzdy nerobím, neviem, či tú sumu z bank. výpisu mám rozdeliť na 10% za zamestnávateľa a 4 % za zamestnanca alebo ako. Ďakujem Vám za Vaše ctené rady.
Do ostatných záväzkov si zaeviduješ
- soc.poistenie zamestnanca (jednou sumou ak nemáš ALFU plus - inak sa to nedá)
- zdr.poistenie zamestnanca (rovnaký postup)

Pri úhrade dvomi položkami :
- poistenie platené zamestnancom (v členení mzdy)
- poistenie platené zamestnávatelom (v členení poistné)

Ak sú mzdy spracovávané v OLYMPe, tlačím si k rozúčtovaniu Prehlad poistného, kde je poistné podľa jednotlivých poisťovní za zamestnanca aj zamestnávatela. Alebo si pýtaj od mzdárky kopie mesačných výkazov, tam na prvej strane vidíš súhrnný odvod z zamestnanca aj zamestnávatela.
mondes
27.07.12,05:34
Do ostatných záväzkov si zaeviduješ
- soc.poistenie zamestnanca (jednou sumou ak nemáš ALFU plus - inak sa to nedá)
- zdr.poistenie zamestnanca (rovnaký postup)

Pri úhrade dvomi položkami :
- poistenie platené zamestnancom (v členení mzdy)
- poistenie platené zamestnávatelom (v členení poistné)

Ak sú mzdy spracovávané v OLYMPe, tlačím si k rozúčtovaniu Prehlad poistného, kde je poistné podľa jednotlivých poisťovní za zamestnanca aj zamestnávatela. Alebo si pýtaj od mzdárky kopie mesačných výkazov, tam na prvej strane vidíš súhrnný odvod z zamestnanca aj zamestnávatela.

Hmm, ďakujem. Tie ostatné záväzky to znamená, že typ dokladu bude "Iný"? A ešte ako si na to vytvorím číselný rad, aby som to mala priehľadne? Napr. aký dávate kód na SP zamestnanca?

Mzdy nie sú spracovávané v OLYMPe, robí ich ešte bývala účtovníčka v MRP. (do konca roka, potom by som mala robiť ja, ale musím si urobiť nejaké školenie:)). Na BV mám len jednou sumou, že úhrada SP cca. 195 Eur a úhrada ZP cca 32 Eur. A práve to neviem, či tie sumy mám alebo nemám rozdeľovať na poistné platené zamestnávateľom a zamestnancom. Ďakujem pekne.
veronikasad
27.07.12,09:14
Hmm, ďakujem. Tie ostatné záväzky to znamená, že typ dokladu bude "Iný"? A ešte ako si na to vytvorím číselný rad, aby som to mala priehľadne? Napr. aký dávate kód na SP zamestnanca?

Mzdy nie sú spracovávané v OLYMPe, robí ich ešte bývala účtovníčka v MRP. (do konca roka, potom by som mala robiť ja, ale musím si urobiť nejaké školenie:)). Na BV mám len jednou sumou, že úhrada SP cca. 195 Eur a úhrada ZP cca 32 Eur. A práve to neviem, či tie sumy mám alebo nemám rozdeľovať na poistné platené zamestnávateľom a zamestnancom. Ďakujem pekne.
Mondes, čítaš čo som ti napísala ? V Alfe ich inak ako v dvoch riadkoch nezaúčtuješ. A na rozúčtovanie použi kopiu mesačného výkazu. Záväzok budeš "párovať" dvomi platbami.