milane89
12.01.12,12:47
mame s byvalou manzelkov rozdelene deti.Ja mam v opatere starsieho a ona mladsieho.Chcem poziadat sud o znizenie vyzivneho.Syn zacal chodit na SPS zatial co mladsi navstevuje Z.S. ja platim 67 eur a ona mne 25 eur. Na nic synovi neprispieva.Chcem sa spytat aku mam sancu na uspech
GabiZ
12.01.12,12:03
Ťažko povedať, akú máte šancu na úspech, pretože v súdnom konaní sa posudzujú dôkazy, ktoré by mali slúžiť k rozhodnutiu o znížení, alebo zvýšení výživného.
Pri znížení, ak podáte návrh na súd, by ste mali presne špecifikovať, v čom sa vaše možnosti a schopnosti zmenili do takej miery, že odôvodňujú zníženie výživného. Tiež musíte uviesť, v akej výške ste v súčasnosti schopný platiť výživné. Svoje tvrdenia musíte doložiť dôkazmi (stačia fotokópie, ak sa súd bude chcieť oboznámiť s originálmi dokladov, vyzve rodiča na ich predloženie). Takýmito dôkazmi môžu byť napríklad výpoveď z pracovného pomeru, rozhodnutie o priznaní dávok v hmotnej núdzi či iné potvrdenia úradov. Len samotný fakt, že ona platí menej a vy viac nie je postačujúci argument.

Na druhej strane, starší syn je zverený do opatery vám a ten začal navštevovať strednú školu. T.j. s pribúdajúcim vekom dieťaťa rastú aj náklady na jeho výchovu a výživu. Podľa ustálenej judikatúry súdov sú najčastejšími dôvodmi na zvýšenie výživného: okrem iného i nástup na štúdium na strednej škole. Takže zvážte žiadosť o zvýšenie výživného na syna, ktorého máte zvereného do opatery. Ale opäť sa budú brať do úvahy pomery povinného, teda v tomto prípade matky.
milane89
12.01.12,13:13
dakujem za info.zatial som zamestnany.chcel by som poukazat na zvysenie nakladov na vychovu a vzdelanie dietata,narodenie syna . uvazujem o znizeni vyzivneho koli tomu ze byvala manzelka je na materskej dovolenke aj ked je znovu vydata