daniel_sk
12.01.12,17:47
Tak podarilo sa mi zalozit s.r.o., som neplatca DPH. Firma sa zaobera programovanim a teda poskytovanim sluzieb. Firma je zaregistrovana na DU a ma pridelene IC DPH pre poskytovanie/prijmanie sluzieb vramci EU. Takze fakturovat napr. Nemeckej firme za pracu nie je problem, uvediem svoje IC DPH a ich, DPH platia oni v svojom state.
Ale co ak potrebujem vyfakturovat beznej fyzickej osobe v EU? Urcite nepripada do uvahy, aby sa niekde registrovala a odvadzala z tej faktury DPH osobitne. Je tam ina moznost?

Dakujem.
Rozalka
12.01.12,17:05
Takej osobe fakturuješ so slovenskou DPH.
Napadá mi, čo také sa dá "programovať" bežnej fyzickej osobe?

§ 15
(2)Miestom dodania služby osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde mádodávateľ služby sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodanáz prevádzkarne dodávateľa služby, miestom dodania služby je miesto, kde mádodávateľ služby prevádzkareň. Ak dodávateľ služby nemá sídlo, miestopodnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jeho bydlisko alebomiesto, kde sa obvykle zdržiava.
(3) Miesto dodania službysa určí podľa odseku 1 alebo 2, ak § 16 neustanovuje inak.

Ak by si vykonával programátorské služby pre "bežné fyzické osoby" mimo únie, potom platí § 16, ods. 16 a 17.
daniel_sk
12.01.12,17:11
Ako vacsinou to je firma, ale predstav si situaciu, ze niekomu proste robis webstranku a je to iba fyzicka osoba (nie je to moj pripad, ale uvadzam ako mozny scenar).
Ako mozem fakturovat so slovenskou DPH, ak nie som platca DPH? V pondelok sa stretnem s uctovnickami, ale chcel som sa vopred informovat aby som bol mudrejsi :-).