Žanette
12.01.12,20:08
Ahojte porádaci, chcem vás pekne poprosit o radu,
mala som za ulohu spravit cestaky od januara do oktobra ktore som spravila. Treba k nim prilozit aj blocky PHM? Nerobim to cez knihu jázd ale jednoducho cez excel.Mozte mi poradit na co si mam davat pozor, a hlavne ako sa to prepocitava, poctom km alebo ako? Este som to nerobila robim to prvy krat. Poradte :)
turbojustin
12.01.12,19:53
Ahoj, ide o to, ci je to auto firemne, alebo sukromne v uzivani firmy. Ak je vo firme to neviem presne, vtedy mam taky pocit ze sa odpocitava len PHM podla spotreby v TP + diety. AK sukromne, tak PHM podla spotreby v TP + amortizacia auta - 0,183€/km + diety. Co sa tyka blockov - ak je sukromne na ucely podnikania, tak pri robeni cestaku a vypoctu nahrady za PHL sa berie cena PHM v obdobi, ked sa robi cestak. JA si preto blocky odkladam, a ak bude nahodou kontrola, tak im dolozim aka bola aktualna cena v dobe, ked som robil cestak. Ostatne je jasne - amoritzacia auta + diety. Tak to robim ja.
Žanette
13.01.12,06:17
našla som nainternete odkaz: Od januára 2011 sa za zdaniteľný príjem považujú aj diéty, ktoré dostanete, keď pôjdete na služobnú cestu.
Vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste
Novela zákona o cestovných náhradách vypúšťa minimálnu hranicu nároku na vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste (5 %), nie je povinnosťou zamestnávateľa poskytovať vreckové. Ak sa však rozhodne zamestnancovi vreckové poskytnúť, zamestnanec je povinný vreckové zdaniť a zo sumy vreckového platiť aj sociálne a zdravotné odvody.
Od januára 2011 sa budú platiť Odvody do poisťovní aj:
z náhrady za pohotovosť u lekárov a u všetkých tých, ktorí vykonávajú pracovnú pohotovosť
z odstupného alebo odchodného u tých, ktorí sú prepustený alebo idú do dôchodku
z príspevkov do sociálneho fondu zamestnancov, ktoré podliehajú dani z príjmov, ktoré vám vypláca zamestnávateľ v podobe napríklad relaxačných pobytov ...
za firemné auto, ktoré používate aj na súkromné účely (doteraz sa vám len každý mesiac zvýšil základ dane o percento zo vstupnej ceny auta)
z presahujúcej sumy z 0,183 Eura za kilometer, ktorú vám zamestnávateľ zaplatí ako paušálnu náhradu na pohonné hmoty, ak svoje súkromné auto používate v práci
Co je na tom pravdy? Tieto cestaky mi idu cisto len do vydavkov. a ako to je z DPH?alebo zo danovym zakladom? Ako sa mi to tam preukaze? O tu sumu sa mi znizi vlastne zaklad dane?
Mila123
13.01.12,06:23
žaneta, málo informácií si napísala.....cesťáky si ideš písať ako kto ? ZC? SZČO? konateľ? dohodár ?
auto je aké?
firma je zrejme platcom DPH, z dokladov si neuplatňovala DPH?
a pod...
Tweety
13.01.12,06:44
našla som nainternete odkaz: Od januára 2011 sa za zdaniteľný príjem považujú aj diéty, ktoré dostanete, keď pôjdete na služobnú cestu.
Vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste
Novela zákona o cestovných náhradách vypúšťa minimálnu hranicu nároku na vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste (5 %), nie je povinnosťou zamestnávateľa poskytovať vreckové. Ak sa však rozhodne zamestnancovi vreckové poskytnúť, zamestnanec je povinný vreckové zdaniť a zo sumy vreckového platiť aj sociálne a zdravotné odvody.
Od januára 2011 sa budú platiť Odvody do poisťovní aj:
z náhrady za pohotovosť u lekárov a u všetkých tých, ktorí vykonávajú pracovnú pohotovosť
z odstupného alebo odchodného u tých, ktorí sú prepustený alebo idú do dôchodku
z príspevkov do sociálneho fondu zamestnancov, ktoré podliehajú dani z príjmov, ktoré vám vypláca zamestnávateľ v podobe napríklad relaxačných pobytov ...
za firemné auto, ktoré používate aj na súkromné účely (doteraz sa vám len každý mesiac zvýšil základ dane o percento zo vstupnej ceny auta)
z presahujúcej sumy z 0,183 Eura za kilometer, ktorú vám zamestnávateľ zaplatí ako paušálnu náhradu na pohonné hmoty, ak svoje súkromné auto používate v práci
Co je na tom pravdy? Tieto cestaky mi idu cisto len do vydavkov. a ako to je z DPH?alebo zo danovym zakladom? Ako sa mi to tam preukaze? O tu sumu sa mi znizi vlastne zaklad dane? Pravda je taká, že cestovné nie je zdaniteľným príjmom, len vreckové k cestovnému. To podlieha dani, aj odvodom.
Žanette
13.01.12,08:06
idem robit cestaky na zamestnanca.Auto je sukromne vyuzivane zamestnancom na obchodne zalezitosti a pod.
Firma je platca DPH. Az postacia tieto informacie
Tweety
13.01.12,08:27
idem robit cestaky na zamestnanca.Auto je sukromne vyuzivane zamestnancom na obchodne zalezitosti a pod.
Firma je platca DPH. Az postacia tieto informacie Neviem, čo chceš s tou dph, veď ak preplácaš cestovné náhrady za použív. súkromného MV zamestnanca, s dph nerobíš nič.
COSSO
13.01.12,10:08
Dobrý deň.
Ja mám prípad, že zamestnanec s.r.o. používa na služobné cesty (dovoz tovaru) súkromné auto (dodávku) konateľa, ktorý nie je zamestnancom s.r.o. Ako je to potom s DzMV a DP za auto? Cestovné náhrady mu vypláca s.r.o.
Ďakujem
MiladaM
14.01.12,13:25
Ja by som sa chcela spytat, resp. ani nie spytat skor dostat malu ukazku, ako sa v JU uctuju diety zivnostnika, ktory pracuje v zahranici (konkretne v Belgicku). Este som taketo nieco neuctovala.... A ako sa pocitaju....Ci ide vzdy o sumu, ktora je urcena pre danu krajinu na den, alebo sa to este nejako upravuje?? Dakujem za rady....