gate7
13.01.12,08:32
Ahojte, mam hned niekolko podnetov na diskusiu ktore som tu vobec nenasiel.
Zacnem po poriadku ako som sa postupne dopracoval ku roznym konfliktnym situaciam. Aj napriek tomu, ze som stal pri prvom zavadzani ERP v 95, ako servisny technik som stal pri vyvoji prvych fiskalov, komunikacii, programovani az po mnozstvo instalacii u zakaznikov, az po druhu stranu kedy uz desatrocie vo vlastnych obchodoch kasy prevadzkujem. Aj napriek tomu, ze vtedy zavedene zakony neboli dokonale, najnovsie sa namiesto vyriesenia dier, zamerali opat klasicky slovensky, hlavne na restrikcie, penalizacie, kontrolu a abnormalne nelogicke zamiesanie vsetkych procesov a postupov.

Takze od zaciatku

1. REGISTRACIA NA DU a KOLAPS
Viac ako 1,5 roka schvaleny zakon o ERP kory dosiel do platnosti po rocnom odklade. Nedostatok fiskalov, pokladni sposobil mohutny napor na nepripravene danove urady. Uradnici a urady asi chapu nestrankove dni ako dni dovolenky, preco by mali nam podnikatelom vyjst v ustrety a pracovat posledne dni v roku ? 31. nestrankovy den. Po takom dlhom case odkladu danovy urad BA I, II, VI, (+ neviem ake v petrzalke sidlia) ukazkovo nezvladol situaciu ! 2.2. fungovalo a prihlasovalo ERP jedno pracovisko a asi po 2 hod cakani zacali riesit ITckari pocitace a stare tlaciarne na dalsie pracovisko, medzitym sa priamo v prevadzke zaskolovali pracovnici ktory mali byt v styku s klientami, teda prihlasovatelmi. Ostatne danove urady posielali ludi odhlasovat ERP na DU petrzalka aj ked sa podla noveho znenia mali kasy odhlasit v mieste ich prihlasenia. Zaver: KOLAPS - CHAOS - TOTALNE NEZVLADNUTIE A ZANEDBANIE - NIEKOLKO HODIN CAKANIA. (Argumenty ako mali ste na to dost casu neprijimam, pretoze kazdy kto musel do 1 pokladne investovat 400 az 700 eur si to odkladal na poslednu chvilu, taketo darceky povinnosti od statu kazdy vita s otvorenou narucou)

2. PRIHLASENIE
Prva otazka pracovnicky: Mate fiskalizovanu pokladnicu ? Odpoved: Ano mam, uz od 1995. Ano je to tak, uz prve pokladnice zavadzane v 1995 mali fiskalny modul, to co prebehlo teraz nebola fiskalizacia registracnej pokladnice. Bola to fiskalizacia tlaciarne, ktore je dolezitejsia ako samotny pocitac, ci "kalkulackova kasa", podtsta je v tom ze co sa vytlaci sa zaznamena, data tecu cez fiskalny modul, ktory vsetko zaznamenava a kde sa daju data dohladat.

3. ODHLASENIE
Pani na DU hned navigovala, odhlasenie tam, prihlasenie sem. Hovorim jej ze my kasy este nedohlasujeme. Hned ma zvozila, ze je to moja povinnost do 1 dna od skoncenia prevadzky.
- Otazka 01: OK, pytam sa teda, co mozem robit z tou pokladnou navyse ked mi za jej pouzivanie po termine zavedenia novych resp, upgradu hrozia sankcie, ci uz priamo pri predaji alebo dodatocne ?
- Otazka 02: Ako mam postupovat, ked predavam vyrobky na ktore poskytujem aj 10 rokov zaruku a zakaznik ich pride reklamovat, medzitym produkt vypadne z vyroby a parametrami sa mu nepodoba ziadna nahrada, zakaznik teda nesuhlasi s vymenou, riesi sa to vratenim penazi, musim teda urobit storno. Ak sa kasa nesmie pouzivat, musite urobit dobropis a peniaze poslat zakaznikovy na ucet, ako samy viete s tymto ma mnozstvo zakaznikov problem aj dnes, nemaju ucty nechapu preco nemozu dostat peniaze spat cache ked ich cache zaplatili.

4. BLOKOVANIE
Kazdy den sa musi otvorit, uzavriet. ked sa urobi denna uzavierka nesmie sa uz blokovat. Zatvorim predajnu o 18.00, 18.10 mi bucha zakaznik na dvere ze potrebuje nutne napr. kosacku za 800 eur. Co teraz aby to bolo legalne :
Otazka 03: Poslem ho konkurencii ? (ktory blazon to urobi). Nablokovat ju nemozem, pretoze si otvorim dalsi den, dalsi den ked nie je uzavierka nemozem blokovat, musim urobit uzavierku. Ked ju urobim nemozem blokovat lebo ten den uz bol uzavrety !!! Co je to za nezmysel ?!?! Jedine legalne riesenie je vystavit fakturu, prehovorit zakaznika aby si prisiel dalsi den vyzdvihnut doklad o zaplateni a tiez aby tovar zaplatil vopred... Cize... asi najskor aj tak pojde niekde kde je otvorene dlhsie !

5. KONTROLA HOTOVOSTI
Alebo inak povedane, "hladajme kde ich mozeme este viacej buzerovat". Aby sme si boli vsetci na cistom. Pohlad majitela: Priestor je moj alebo si ho prenajim a platim za neho. Tovar je moj a su v nom moje peniaze. Kasu (kasy, siete, servery systemy) mi tento stat nedaroval, musel som si ju/ich kupit aj ked som nechcel. Cize vsetko na co siahne cudzia osoba v predajni podniku, siaha na cudzi majetok.

Zakon a jeho vyklad smeruje jasne k tomu ze co je navyse je cierne, kde je presumpcia neviny a ako vas moze hned niekto radit medzi okradacov ci zlodejov ?! a pritom nie je vyriesena evidenia vyberov a ine formy manipulacie s hotovostou, ktora je apriori stale moja ako majitela lebo vyplynula z nejakej prvotnej investicie ci uspor !!!

Takze seria prikaldov a otazok:

Otazka 04: Ziadny zakon vam neprikazuje pouzivat, mat, suflik na peniaze... (to je skor poznamka)

Otazka 05: Co v pripade ak hotovost nesedi a je minusova ? Priklad, mam eshop a predavam po celom slovensku na dobierku, cize spolu s tovarom posielam DL + doklad z ERP, cize pri dennej uzavierke chyba hotovost v pokladni, ide o pomerne velke sumy ktore zase posiela v sumarnych balikoch prepravca bankou. Toto zakon neriesi, chybajuce stovky tisice im nevadia. Ako odlisit skutocne prijatu hotovost, od blokov ktore sa posielaju na dobierku ? Su tri moznosti zaplatenia : 1 - hotovost za tovar sluzby, 2 - platba faktury v hotovosti, 3 - zaplatenie kartou, thats all... co teraz ?

Otazka 06 / priklad: Co robit a aka bude prax v restauracii kde je jedna kasa na pulte, k nej pristupuju 3-5 casnici a kartou si prepinaju seba ako uzivatela, kazdy ma svoju cast svoje stoly ktore obsluhuje, hotovost ma v casnickej penazenke - (bugse/bukse ci ako je to spisovne). restauracia je plna, nabehne tam danova kontrola hotovosti, vytiahnu stav pokladne a 5 casnikov nastupi do radu za pult a budu rata hotovost a odstavia na 20-30 min restauraciu ?

Konkretne pripady sa uz staly, zopar znamych znamych a zakaznikov dostalo 30 eurove pokuty za presah hotovosti.

6. POVINNOSTI ERP NIE JE PRE KAZDEHO
Otazka 07: kde sa beru vynimky ako su napriklad zubari, stomatologicke ambulancie ktore pracuju s hotovostou (a nie malou !!!) predavaju tovar, sluzby na prijmove bloky ?!

7. CO VIETE O NOVEJ NOVELE
Ktora ma smerovat tak ako v Slovinsku k online pripojeniu vsetkych pokladni do centralizovaneho systemu ? To nie je blud, to je realita a ja verim ze ju tu opat schvalia, Slovensko je narod prekopnikov, sme taka bielo modro cervena plastelina do ktore si kazdy nieco vyryje, nejak ju vytvaruje. Medzi prvymi sme zaviedli 24 mes zaruky, nase kasy predbiehaju uz teraz standarty v 9 z 10 statov. Stali sme sa policajnym statom, sme kontrolovani sankcionovani a zdanovani viacej ako obcania v usa. Predpokladam, ze do dvoch rokov si treba opat pripravit balik na novy upgrade. Pripojenie vam stat asi tiez nedaruje.

Da sa tu vobec este slobodne podnikat ? Slobodne teraz nechapem ze ma tu nenechaju kradnut ! Slobodne znamena ze nebudem pracovat 31 dni ale 20-22 ako bezny uradnik. Ze si budem moct dovolit z tychto 22 dni mat pracobnych iba 8 a ostatne budem mat nestrankove takze budem mat dalsich 14 fraj. (sorka, ale vacsina z vas uradnikov co to tu budete citaj, prilozte si ruku na srdce a skor ako sa vyjadrite si napiste sumar na biely papier s cervenou fixkou kolko v skutocnosti travite casu v praci pracou !) Kedy budem moct z 22 prac dni, venovat sa 22 tomu v com podnikam, a nebudem musiet riesit uz viac ako 50% casu, prevadzkovymi povinostami, ktore mi uklada stat pod podmienkou sankcii ?!?!

Dakujem ak ste sa dostali az sem a napisete k tomu aj svoj nazor a postrehy.
evina
13.01.12,07:51
Dostala som sa až do konca Tvojho príspevku:) a plne sa pod To čo si napísal podpisujem. Bohužiaľ tie situácie, ktoré popisuješ sú všetky pravdivé a ja ich nazývam stavy bezmocnosti, ktoré sú pre človeka v živote najhoršie, lebo nevie ako ich riešiť....napriek tomu, že sa snažím riešiť vždy všetko do krajnosti....Ale aj zverejnenie týchto "zúfalostí" má určite zmysel. Mne sa zatiaľ oplatí-neoplatí podnikať, lebo nepredávam tovar, ale služby mimo ERP:) a aby ma uživili musím priberať stále viac práce ....
veronikasad
13.01.12,08:03
K bodu 4)
§ 12 Zákona o ERP nikde neustanovuje, že denná uzávierka musí byť vykonaná na konci pracovnej doby. Nevidím žiadny problém v predaji tovaru po vykonaní dennej uzávierky.

Doporučujem prečítať celý zákon o ERP

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=107115&d=1325743806

K bodu 5)
Prečo vystavuješ doklad z ERP pri zasielaní tovaru na dobierku ? Ak vystavíš fa, a prepravná spoločnosť ti pošle peniaze na účet - nič neriskuješ ...
Danielle369
13.01.12,08:14
Máš pravdu vo všetkom, 100 bodov. Je to tu už na .....pokuty pokuty a pokuty a buzerácia na najvyššej úrovni.
kezeso
13.01.12,08:38
Drobnosť si zabudol, my obchodníci chodíme na nákup tovaru cez víkendy, a to nespomínam, že dovolenku 35 dní som nemal, ani nepamätám...
k-a-t-k-a
13.01.12,09:03
Je to presne tak ako si napísal, plne súhlasím!!!!!!!!!!
gate7
13.01.12,12:15
Denna uzavierka musi byt vykonana kazdy den, tz ze ked zacnem blokovat 00:01 popolnoci musim kasu uzavriet najneskor do 23:59, ak to urobim neskor teda opat o 00:01 uzavriem si dalsi den, v jeden den nemozes mat dve uzavierky, preto je to denna uzavierka. Doteraz v tom bol hokej a riesilo sa to ako prislo a vsetko sa tolerovalo, nakolko boli napriklad dvojsmenne prevadzky ktore si odovzdavali trzby, pumpy, hotelove recepcie, alebo trebars bordely ! Nova uprava definuje dennu uzavierku doslova doslovne, to ze esxistuju finty ako zmena systemoveho casu a nablokovanie a.p. je druha vec. Snazime sa predsa podnikat poctivo aj ked stat nas uz priamo navadza vsetko obchadzat.
Takto pracuju vsetky kasy ktore sa drzali striktneho vykladu zakona.

Ja vidim problem v politikoch, jeden jediny... neziju v realite a preto tieto funkcie treba platit tak ako zarabaju bezny ludia, ak uvidime, ze parlament je prazdy, lebo to nie je ryza u koryta, potom to bude spravne. Mozno sa tam nahrnu patrioti, ktori su za vodou a nepotrebuju zarabat na zivobitie cele generacie, a teda, hladaju zivotne uplatnenie aby po nich zostala nejaka stopa v historii.

Preco vystavujem doklad z ERP ?
Zopar jednoduchych dovodov:
1 - cas vystavenia faktury s vyplnenim udajov zakaznika = 3-8min vs cas vystavenia dokladu z ERP = 30s - 1min
2 - pri doklade z ERP je dodaci list tlaceny z eshopu, je na nom objednavka a zaruky, ceny preprava sumarizacia
3 - ak by sa posielala faktura, nesedi cislovanie fa voci dl, dolezitejsie ale je ze prepravca nam posiela sumarne vybrane dobierky na zaklade VS ktore zadame z DL, tieto doteraz boli zauctovane iba ako trzba. Ak by sa posielali zakaznikom faktury, zakaznik dostane od prepravcu prijmovy doklad, ktory je nesparovatelny s fakturou. To je uz spravne ? Aj my mame taketo pripady ked nam posielaju tovar na dobierku, za mesiac spekulujem a hladam v pamati k comu vlastne bol prijmovy doklad napr z gls, ci ups, lebo sa oddelil od faktury. Takze v pripade firmy je to pekny nezmysel. A povedzme si otvorene, ze predom platit na slovensku zvykne malokto. Takze ked poslem zakaznikovi Dl + doklad z ERP mam to ako trzbu v pokladni v ktorej mi chyba hotovost. Zakaznik ale ma v ruke doklad o kupe, ktory splna vsetky nalezitosti. Takze na, ktoru stranu sa priklonit ?
A - poslat FA + DL - zakaznik ma FA + nesparovatelny doklad od kuriera, sedi iba suma - predajca vystavil FA, mal viacej roboty, sanonov, evidencie prepravca poslal peniaze.
B - poslat DL + doklad z ERP - zakaznik ma doklady akoby to kupil osobne + cudny doklad od kuriera, ktory je iba potvrdenim prevzatia obnosu - predajca neriesi evidenciu, chyba mu hotovost, prepravca mu posle peniaze

Prax bola doteraz taka ze vacsina obchodov posielala DL + doklad z erp, neviem ako sa s tym vysporiadaju teraz, ale ja si zvolim rychlejsie a jednoduchsie riesenie ako skladovat kazdy mesiac dalsie dva sanony navyse. Sposob cesty penazi od klienta k predajcovi sa nezmeni. poznamenam iba, ze faktury posielame a posielali sme iba klientom, ktori platia predom, prevodom ci kartou, kde sa dodrziava so zakona potrebny dat zdanitelneho plnenia. Som v tom ze tak je to spravne a v sulade so zakonom. ale to si tu uz clovek nemoze byt
KatarinaNR
16.01.12,08:15
ešte v súvislosti s ERP by som vás poprosila, aké bloky koľko rokov archivovať, myslím uzávierky, denné vklady, ako často z modulu prenášať údaje do pc a tie následne uchovávať.... ďakujem
Danielle369
16.01.12,08:40
Pásky dennej uzávierky 5 rokov.
Vklad( ak dáš vklad)..1 rok
Neplatný doklad 1 rok
Kopie paragonov...5 rokov
Prenášaš údaje z pokladnice ked sa zaplní a tá ti to na displeji aj ukáže....Fiškálna pamäť musí mať dostatočnú kapacitu na zápis a uchovanie údajov z denných uzávierok
minimálne za obdobie 5 rokov...
V každej knihe fiškálnej pokladnici máš toto vypísané...pozri si to
Marquis de la Cic Mur-Mur
16.01.12,14:29
No zdá sa že hovoríte dobre, ale pozor, väčšina fiškálnych tlačiarní Vám už nedovolí urobiť v tom dni druhú dennú uzávieku, takže tá kosačka pôjde do druhého dňa. Inak by som bol zvedavý, ako by sa k tomu stavali, keby to nebol len taký obyčajný deň, ale bol by to Silvester, a bola by to kosačka za 2 mil. eur? Asi by pani Mastihubová z MF inak krútila hubou! Lebo doklad by bol zo Silvestra ale v uzávierke by bol až 1.1.
jazva
17.01.12,07:51
Denna uzavierka musi byt vykonana kazdy den, tz ze ked zacnem blokovat 00:01 popolnoci musim kasu uzavriet najneskor do 23:59, ak to urobim neskor teda opat o 00:01 uzavriem si dalsi den, v jeden den nemozes mat dve uzavierky, preto je to denna uzavierka. Doteraz v tom bol hokej a riesilo sa to ako prislo a vsetko sa tolerovalo, nakolko boli napriklad dvojsmenne prevadzky ktore si odovzdavali trzby, pumpy, hotelove recepcie, alebo trebars bordely ! Nova uprava definuje dennu uzavierku doslova doslovne, to ze esxistuju finty ako zmena systemoveho casu a nablokovanie a.p. je druha vec. Snazime sa predsa podnikat poctivo aj ked stat nas uz priamo navadza vsetko obchadzat.
Takto pracuju vsetky kasy ktore sa drzali striktneho vykladu zakona.
....


Všetky pokladne a fiskálne tlačiarne, s ktorými som sa stretol, majú na uzávierke informáciu, za ktorý obchodný (predajný) deň sú údaje. Môžete za "obchodný" deň vykonať len jednu uzávierku, t.j. nie je podstatné kedy je uzávierka vykonaná, ale za ktorý deň. Môže potom dôjsť k situácii, že v jeden deň budú vykonané dve uzávierky, ale každá za iný obchodný deň.
Zariadenia to majú ošetrené a bez vykonania dennej uzávierky za predošlý deň (ak ste to zabudli) nie je možné predávať v novom "obchodnom" dni.
cacka
19.01.12,17:53
Ako spravím na ERP úhradu zahraničnej faktúry v CZK.
cacka
19.01.12,17:54
Ako spravím na ERP úhradu zahraničnej faktúry v CZK?
tictac7
19.01.12,17:57
Ako spravím na ERP úhradu zahraničnej faktúry v CZK?

...otázka na dodávateľa Tvojej ERP.....inak, keď prijímate aj inú menu, na to ste mali myslieť, pri kúpe ERP....
cacka
19.01.12,18:02
Klienti kupovali samozrejme bez toho,aby sa poradili...no uvidíme čo povie dodávateľ...ďakujem
tictac7
19.01.12,18:10
Klienti kupovali samozrejme bez toho,aby sa poradili...no uvidíme čo povie dodávateľ...ďakujem

...keby sa len klienti neradili.....
...mimotemy ešte zatiaľ pracujem....prešli sme z poskytovania obedov od iného dodávateľa na gastráče - som sa predvčerom dozvedela, keď som si obed chcela objednať - dnes mi doniesli 100 gastráčov - je nás 20 zamestnancov :D
klaudia15
20.08.12,09:12
POtrebujem poradiť ohladne faktúry a ERP pokladne. Ak mi za moje služby poukázala nadácie peniaze na učet a ja som vystavila faktúru, treba to po príjme na učet nejakým spôsobom nahodiť aj do ERP? ďakujem
Mila123
20.08.12,09:13
nie !!!!!! už nič......
klaudia15
20.08.12,09:18
Občas som už z toho jeleň, snažím sa neurobiť chybu.Ďakujem
Mila123
20.08.12,09:20
s ERP sa nakladá vtedy ak máš príjem v hotovosti uhradený,.....ty si ho mala na účet.....
je dosť veľa spoločností a firiem, kde sa ERP nemusí používať, no napriek tomu berú peniaze v hotovosti......
jaanna
20.08.12,09:34
Prosím o informáciu, ako je to s úhradou fa v hotovosti, keď musí byť pre zákazníka vystavený doklad z ERP. Pre firmu je potrebné vytlačiť taktiež doklad z ERP? Zákazník stratil doklad z registračky a žiada kópiu, je možnosť vytlačiť ešte raz takýto doklad? Ďakujem.
truch
20.08.12,10:20
Prosím o informáciu, ako je to s úhradou fa v hotovosti, keď musí byť pre zákazníka vystavený doklad z ERP. Pre firmu je potrebné vytlačiť taktiež doklad z ERP? Zákazník stratil doklad z registračky a žiada kópiu, je možnosť vytlačiť ešte raz takýto doklad? Ďakujem.
Pri úhrade Fa vystavím doklad z RP pre zákazníka a vytlačím si kópiu pre seba, ktorú si priložím k pokladničnému dokladu, keď po uzávierke dávam peniaze z RP do pokladne.
Myslím, že sa kópia dá vytlačiť zo žurnálu.
jaanna
20.08.12,17:36
a ešte jeden dotaz, chlapom z dielne sa podarilo stratiť pásky dennej uzávierky, ako sa to dá vyriešiť?
jaanna
21.08.12,08:50
Vie mi niekto poradiť?
gate7
11.10.12,08:28
denna uzavierka musi ist vytlacit duplicitne bez akychkolvek problemov
dana2203
11.10.12,19:27
a ešte jeden dotaz, chlapom z dielne sa podarilo stratiť pásky dennej uzávierky, ako sa to dá vyriešiť?

napiš aku pokladnu použivate, možno vam niekto poradi konkretne
blondy
12.10.12,04:26
a ešte jeden dotaz, chlapom z dielne sa podarilo stratiť pásky dennej uzávierky, ako sa to dá vyriešiť?

mala by sa ti dať vytlačiť X-ová intervalová uzávierka, kde si ako interval dáš len ten jedeň deň (napr. od 09.10.2012 do 09.10.2012) a je to....
KatarinaNR
28.11.12,06:37
podnikateľ chce prerušiť živnosť, na ktorú má evidovanú registračnú pokladňu, ktorú chce predať, čo je potrebné, treba ju ísť odhlásiť na dú?
Ď
truch
28.11.12,06:46
podnikateľ chce prerušiť živnosť, na ktorú má evidovanú registračnú pokladňu, ktorú chce predať, čo je potrebné, treba ju ísť odhlásiť na dú?
Ď
Predávajúci musí RP odhlásiť na DÚ a kupujúci si ju musí prihlásiť.
KatarinaNR
28.11.12,07:07
ďakujem, čiže keď ju už súčasný majiteľ nechce používať, stačí odhlásenie na DÚ
Danielle369
28.11.12,10:30
A ešte toto....

Výmena fiskálnej pamäte

Podnikateľ musí vymeniť fiskálnu pamäť v prípade, ak:
• bola vyčerpaná jej kapacita a pokladnica je funkčná,
• kvôli poruche neplní svoju funkciu,
• zmenili sa údaje uložené do fiskálnej pamäte (ochranný znak, daňový kód a pod.) alebo
• ak sa zmenil vlastník pokladnice.



Výmenu fiskálnej pamäte vykonáva servisná organizácia, ktorá zaznamená dôvod a dátum jej výmeny do knihy pokladnice. Prevzatie pôvodnej fiskálnej pamäte podnikateľ potvrdí podpisom do knihy pokladnice. Pôvodnú fiskálnu pamäť je podnikateľ povinný uchovávať do uplynutia lehoty na zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane.
KatarinaNR
28.11.12,10:33
ok, čiže po návšteve DÚ musí ísť ešte do servisu, dať si vybrať fiškálnu pamäť a tú uchovávať spolu s účtom a až potom môže predať.
KatarinaNR
28.11.12,13:40
ešte by som poprosila nutne informáciu, je RP jeden majiteľ si ju zobral lebo druhý majiteľ mu ju neuhradil, ten prvý si z nej vybral fiškálny modul a nechce mu dať papiere k RP, nebude sa týmto pádom považovať RP za poškodenú? keď si z nej vybral zrejme fiškálny modul?? bude môcť teraz ten druhý, ktorý si RP zobral a ktorému patrí RP predať?
ďakujem
seflera
28.11.12,15:41
Fiškálny modul sa pri výmene majiteľa aj tak mení. Dôležitý je certifikát.
Danielle369
28.11.12,16:51
ešte by som poprosila nutne informáciu, je RP jeden majiteľ si ju zobral lebo druhý majiteľ mu ju neuhradil, ten prvý si z nej vybral fiškálny modul a nechce mu dať papiere k RP, nebude sa týmto pádom považovať RP za poškodenú? keď si z nej vybral zrejme fiškálny modul?? bude môcť teraz ten druhý, ktorý si RP zobral a ktorému patrí RP predať?
ďakujem

Fiškálny modul môže meniť len servisný technik a nesmie byť ani poškodená plomba
KatarinaNR
28.11.12,17:58
takže som zistila, nesmie si fiškálny modul len tak vyberať, veď preto je tam tá blomba, no ale to sú taliani, majú všetko na háku, ale porušenie fiškálneho modulu je protizákonné, čiže je to trestný čín