martina8881
13.01.12,10:03
Dobry den,

Som studentka denneho studia a chcela by som si zalozit zivnost (eshop s oblecenim) ale zaroven som aj zamestnana popri studiu (dohoda o brigadnickej praci studenta).Rocne moj prijem nepresiahne 4 025,70 eur, teda mam narok na vratenie dane, ktoru mi strhnu mesacne (podpisala som aj vyhlasenie). Vyska mojej odmeny je vsak v takej vyske, ze ak si zalozim zivnost a budem zarabat len minimalne, sucet oboch tychto prijmov presiahne sumu 4 025,70 € a teda by mi zaniklo pravo vratenia dani. Je to tak? Neviem ci tomu spravne chapem a ci to takto naozaj funguje.
Naopak kamaratka s ktorou planujem podnikat, zaraba priemerne mesacne 100 eur a teda vyska jej prijmov rocnych sa nepriblizuje sume 4 025,70 €.

Prosim Vas o radu, pre ktoru z nas bude vyhodnejsie zalozit si zivnost aby sme zaroven neprisli o svoje vyhody, ktore ako studentky a pracujuce popri studiu mame?

Dakujem velmi pekne za kazdy prispevok
tictac7
13.01.12,09:14
Dobry den,

Som studentka denneho studia a chcela by som si zalozit zivnost (eshop s oblecenim) ale zaroven som aj zamestnana popri studiu (dohoda o brigadnickej praci studenta).Rocne moj prijem nepresiahne 4 025,70 eur, teda mam narok na vratenie dane, ktoru mi strhnu mesacne (podpisala som aj vyhlasenie). Vyska mojej odmeny je vsak v takej vyske, ze ak si zalozim zivnost a budem zarabat len minimalne, sucet oboch tychto prijmov presiahne sumu 4 025,70 € a teda by mi zaniklo pravo vratenia dani. Je to tak? Neviem ci tomu spravne chapem a ci to takto naozaj funguje.
Naopak kamaratka s ktorou planujem podnikat, zaraba priemerne mesacne 100 eur a teda vyska jej prijmov rocnych sa nepriblizuje sume 4 025,70 €.

Prosim Vas o radu, pre ktoru z nas bude vyhodnejsie zalozit si zivnost aby sme zaroven neprisli o svoje vyhody, ktore ako studentky a pracujuce popri studiu mame?

Dakujem velmi pekne za kazdy prispevok

takže od začiatku:
- nakoľko píšeš, že máš podpísané vyhlásenie a máš nízky príjem, nemajú Ti čo vracať, lebo žiadnu daň neplatiš? Alebo je ten príjem nepravidelný a niekedy je vysoký a niekedy žiadny a teda Ti vrátia, ale nie na základe vyhlásenia, ale buď na základe žiadosti (zamestnávateľ) alebo na základe podaného DP (daňový úrad).
- z toho, čo uvádzaš, je samozrejme, že logicky je lepšie, aby mala živnosť kamoška....
- živnosť bude mať ona, ona Ťa bude vyplácať, a príde doba, že zo živnosti bude treba odvody a dane platiť, Ty budeš chcieť stále rovnako, ona bude stratová a nebudete kamošky....
martina8881
13.01.12,09:26
Dakujem za odpoved..myslela som to tak, ze mam mesacne priemerne okolo 300 eur, niekedy viac niekedy menej, samozrejme mi ich zdanuju. Dane mi ale vratia, pretoze dokopy nedosahujem 4025, 70 eur rocne. V tomto ohlade je vsetko v poriadku. Zaujima ma ale to, ze ak zacnem podnikat a budem mat z toho take prijmy, ktore dokopy s mojou pracou budu tuto ciatku presahovat, ci uz nemam pravno na vratenie dani od zamestnavatela, alebo to s tym nema ziadny suvis? Viem ze prvy rok podnikania neplatim socialku a ako student ani zdravotnu, meni sa to vsak tym ze mam aj dalsi prijem?
nie som v tychto veciach velim zbehla ako vidite, preto budem vdacna za kazdu radu :)
veronikasad
13.01.12,10:37
Dakujem za odpoved..myslela som to tak, ze mam mesacne priemerne okolo 300 eur, niekedy viac niekedy menej, samozrejme mi ich zdanuju. Dane mi ale vratia, pretoze dokopy nedosahujem 4025, 70 eur rocne. V tomto ohlade je vsetko v poriadku. Zaujima ma ale to, ze ak zacnem podnikat a budem mat z toho take prijmy, ktore dokopy s mojou pracou budu tuto ciatku presahovat, ci uz nemam pravno na vratenie dani od zamestnavatela, alebo to s tym nema ziadny suvis? Viem ze prvy rok podnikania neplatim socialku a ako student ani zdravotnu, meni sa to vsak tym ze mam aj dalsi prijem?
nie som v tychto veciach velim zbehla ako vidite, preto budem vdacna za kazdu radu :)


NČZD pre rok 2011 nie je 4025,70€ ...
martina8881
13.01.12,10:39
neviem, mam starsie info, zdalo sa mi ze sa to nemenilo...kolko to teda je?
Tweety
13.01.12,10:42
neviem, mam starsie info, zdalo sa mi ze sa to nemenilo...kolko to teda je? 3559,30 €.
martina8881
13.01.12,10:43
Dakujem za opravu :)
veronikasad
13.01.12,10:43
neviem, mam starsie info, zdalo sa mi ze sa to nemenilo...kolko to teda je?
nielen NČZD nájdeš v tomto príspevku. Preklikaj si kal.rok, za ktorý údaj potrebuješ na spodnej lište
http://www.porada.sk/t155511-veliciny-pre-rok-2009-2010-2011-a.html#post1892944
tictac7
13.01.12,10:43
-hmmm naprv si ujasni sumy a pojmy
- keď máš podpísané vyhlásenie, tak pri Ti mesačne uplatňujú nezdaniteľnú čiastku ZD, takže Ti potom nemajú čo vracať
- neviem odkiaľ máš sumu 4025,70....
veronikasad
13.01.12,11:01
Uz neviem ako to mam napisat aby ste chapali co myslim. Neviem presne spravne pojmy, jednoducho mi strhnu kazdy mesiac 20perc dan z toho co by som mala realne zarobit. Teda ked podam danove priznanie mali by mi to, co sa mi zmesti do tej sumy 3559,3 eur aj vratit. Tak som to pochopila z toho co mi pri nastupe povedali. Viem ze v minulosti to tak urcite bolo. Mylim sa?
Martinka, daň z príjmu je 19 % - nie 20, ako píšeš.

Ak si podáš DP typu A, zahrnieš do neho príjmy od všetkých zamestnávatelov (každý z nich ti vystaví Potvrdenie o zdanitelnej mzde). V DP si uplatníš ročnú NČZD a ak tvoj príjem presiahne túto sumu, rozdiel zdaníš 19 %. Od tejto sumy odpočítaš zrazenú daň od zamestnávatelov (zistíš z potvrdení) - ak ti zrazili viac ako je tvoja daňová povinnosť, rozdiel ti DU vráti.
Katy a R
13.01.12,11:01
Uz neviem ako to mam napisat aby ste chapali co myslim. Neviem presne spravne pojmy, jednoducho mi strhnu kazdy mesiac 20perc dan z toho co by som mala realne zarobit. Teda ked podam danove priznanie mali by mi to, co sa mi zmesti do tej sumy 3559,3 eur aj vratit. Tak som to pochopila z toho co mi pri nastupe povedali. Viem ze v minulosti to tak urcite bolo. Mylim sa?

daň z príjmu je 19 %tná!!
.. a tuto pozri - hádam pomôže ;) http://www.porada.sk/t183367-p2-dan-z-prijmu-studenti-s-vyssim-prijmom.html#post1940650
martina8881
13.01.12,11:02
ano 19 , TOTO ale fakt viem :D pomylila som sa
martina8881
13.01.12,11:04
Katy dakujem za tvoj prispevok, konecne ma v tomto jasno :)
martina8881
13.01.12,11:10
zaujima ma ale to, v com je rozdiel ak by som si spravila volnu zivnost a mala teda dalsie aj ked male prijmy?
veronikasad
13.01.12,11:11
zaujima ma ale to, v com je rozdiel ak by som si spravila volnu zivnost a mala teda dalsie aj ked male prijmy?
Základ dane z podnikania a príjmy zo závislej činnosti zdaňuješ v jednom daňovom priznaní - typ B. Z celkovej sumy odpočítavaš ročnú NČZD.