viktoriabalazova
13.01.12,11:29
Dobrý deň. Neviem či píšem správne, či mi budete môcť pomôcť,
potrebujem zatial len poradiť ako postupovať, najsť najvhodnejšie
riešenie. Začnem preto od začiatku. S manželom sme byvali v byte
mojej mami, no po narodení syna sme sa rozhodli že vezmeme úver na
dom. Založili sme banke byt, a išli bývať do domu. Dom bol ale
manželovej tety, tá nám predala dom za 450000,-Sk, 100000,-Sk sme jej
hneď dali a na zvyšok peňazí sme spísali u notára dohodu, že jej
peniaze vrátime do piatich rokov. V tej dohode je napísané, o akú
sumu ide a že jej to vrátime do toho času. Nieje tam spomenuté čo
sa stane ak to nestihneme, čo ale neznamená že dlh nechcem vrátiť.
Hypotéku sme vzali 750000,-Sk, a bývame teda v dome, problémom ale je
že v dome býva aj švagriná so synom v prednej časti, my v zadnej.
Švagriná chce aby sme pol domu prepísali na ňu. Po čase sme byt
predali, úver vyplatili, býva somnou teda aj mama. Ide o to že ja sa
chcem vyhnuť tomu,aby som prepísala dom na švagrinú,chcem aby
jediným majiteľom som bola ja, preto sa chcem opýtať čo môžem
urobiť preto aby som tak nemusela urobiť ale bez toho aby som sa
hádala so švagrinou. Dom je zapisaný aj postavaný ako jeden dom, pod
jedným súpisným číslom, spoluvlastníctvo vylučujem úplne,
nakoľko chcem ochraniť syna do budúcna. Dá sa dom rozdeliť na dva
samostatné domy a to tak že má dve súpisné čísla a dvoch
majiteľou? ak áno ako mám tomu zabrániť bez hádok? Ak by som
urobila nejakú zmluvu alebo zriadila vecné bremeno,alebo niečo
podobné? Taktiež sa chcem opýtať, či sa dá zabrániť zrušeniu
darovacej zmluvy. V prípade ak by sa niečo také stalo ako tomu
predísť?Dá sa darovacia zmluva prerobiť tak, aby sa nikdy nedala
napadnúť? V darovacej zmluve som ja jedinou majitelkou, i keď bola
uzavretá už po manželstve. Dá sa urobiť zmluva, kde by sa
spomínalo že z predaja môjho bytu bol vyplatení úver na dom, a tak
nejako ak by náhodou v budúcnosti došlo k niečomu zlému, napríklad
k deleniu majetku, chcieť vratenie týchto penazí mne? Ak môžte
poraďte prosím ako postupovať, alebo na koho sa obrátiť. Vopred
ďakujem
Mária27
13.01.12,10:38
Akú darovaciu zmluvu spomínaš? Kúpila si celý dom kúpnou zmluvou, kúpila si len časť, alebo ti bol darovaný?
Ak si jedinou majiteľkou domu podľa katastra, nemusíš nič na ňu prepisovať. Dar by sa dal žiadať späť len keby si sa k darcovi alebo jeho rodine správala tak, že by si hrubo porušila dobré mravy (neposkytla pomoc v chodrobe ak by na to boli odkázaní, zbila ich a pod.).
katarina.j
13.01.12,10:51
Ak vám manželova teta predala byt-predpokladám že na základe kupnej zmluvy-ak tam nebolo uvedené, že tam niekto býva a kupujete ho bez bremena(na katastri sa to da zistit, aj na zmluve), tak svagrina tam podla mna ani nema čo robit-ak ked ste jeden v predu a druhy vzadu-mate samostatné vchody. ak ste výlučným majitelom vy, tak ste davali svagrinej suhlas,aby tam bývala? či ako to je?
viktoriabalazova
13.01.12,12:17
dom bol darovany od tety mne a ziadna tarcha ani nic podobne tam nieje,ja som jedinou majitelkou na LV. problem je v tom ze sa bojim toho, ze ak nebudem suhlasit s tym aby sa pol domu prepisala na svagrinu tak teta manzelova ktora je tetou aj svagrinej budu chciet napadnut tu darovaciu zmluvu.ako dovod by teda mohli uviest ze nechcem jej rodine vist v ustrety....sice je to krajny pripad ale predsa tu ta moznost je kedze ludia su vseliaky.preto rozmyslam ako tuto vec osetrit bez toho aby som sa s kym kolvek pohadala,a aby dom bol cely synou.momentalne so svagrinou problemy niesu,no nikdy nevieme co nas caka.hlavne ak nahodou budem chciet predat dom, tym padom ona sa bude musiet odstahovat a vtedy by teoreticky mohla zasiahnut teta a darovaciu zmluvu napadnut.je to zlozite a velmi lutujem ze som ten prekliaty dom nekupila riadnou kupnou zmluvou...
misoft
13.01.12,13:53
dom bol darovany od tety mne slobodné rozhodnutie tety a potvrdené darovacou zmluvou a ziadna tarcha ani nic podobne tam nieje tak nie je čo riešiť - ty ju tam vlastne "trpíš" ,ja som jedinou majitelkou na LV ako majiteľka - jediná - ona nemá čo žiadať. problem je v tom ze sa bojim toho, ze ak nebudem suhlasit s tym aby sa pol domu prepisala na svagrinu tak teta manzelova ktora je tetou aj svagrinej boli nejako príbuzensky prepojení s darkyňou domu? Ak nie - kašľať na nich budu chciet napadnut tu darovaciu zmluvu po určitej dobe si môžu začať pískať Pieseň práce :D.
Kedy to bolo "darované" (rok)?.
viktoriabalazova
13.01.12,14:17
misoft diky, ale ta teta od ktorej je dom darovany je vlastna teta manzela a aj svagrinej, je to setra mojho svokra,takze tak a co myslis tym po urcitej dobe???darovacia zmluva sa da napadnut len do urcitej doby???? rok darovania bol 2008
viktoriabalazova
13.01.12,14:18
a este nieco ak by doslo k tomu ze sa da ta zmluva napadnut, mozem ziadat vsetky peniaze ktore som do domu vrazila spet????
verkaz
13.01.12,14:24
Teta bola Tvoja alebo manželova ? Ale ak by bola aj manželova a tak aj švagrinej, malo to byť dohodnuté v darovacej zmluve. Darovacia zmluva sa dá napadnúť ale aký je dôvod ? Prečo by to malo byť, že im nevychádzaš v ústrety, keď tam švagriná stále s tebou býva.
Dokazovanie darovacej zmluvy - tam by sa muselo dokázať, že sa k tete hrubo správaš. Pokiaľ v darovacej zmluve nebolo dohodnuté nejaké vecné bremeno, nemal by v tom byť žiadny problém.
Prepísať časť domu by mohol chcieť hocikto a prepíšeš mu ju ?
verkaz
13.01.12,14:26
Ak máš doklady o tom v akom stave bol dom pri darovaní a čo si Ty zhodnotila, tak môžeš si tieto náklady uplatniť.
Podla Tvojich otázok mám dojem, že je to vážne a dobré by bolo poradiť sa priamo s právnikom.
misoft
13.01.12,14:46
Darované 2008 - teraz je 2012 = môžu napadnúť koľko chcú - už sú mimo termín. Takže tie ich "vyhrážky" o napadnutí darovacej zmluvy môžeš jednoducho hodiť za hlavu. Premlčacia doba je tri roky. Okrem toho, museli by uviesť dôvody, prečo považujú darovaciu zmluvu za neplatnú.

Darovacia zmluva je upravená v ustanovení § 628 a nasl. zákona č. 40/1964 Z. z. Občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov. Z hľadiska formy darovacej zmluvy treba rozlišovať reálnu zmluvu a konsenzuálnu darovaciu zmluvu, pri ktorej k reálnemu darovaniu dôjde až v budúcnosti. Zákon vyžaduje písomnú formu darovacích zmlúv, ak ide o konsenzuálnu darovaciu zmluvu a ak predmetom darovania je nehnuteľnosť. Obdarovaný nadobúda vlastnícke právo k takej nehnuteľnosti vkladom do katastra nehnuteľností. Darovacia zmluva zaniká okrem všeobecných dôvodov uvedených v ustanovení § 559 a nasl. Občianskeho zákonníka ešte dvoma osobitnými spôsobmi upravenými v Občianskom zákonníku. Ide o jednostranný právny úkon darcu alebo obdarovaného.

Prvý spôsob zániku právneho vzťahu darovania predpokladá, že obdarovaný sa správa k darcovi alebo členom jeho rodiny tak, že hrubo porušuje dobré mravy. To je zákonom ustanovený dôvod, aby sa darca domáhal vrátenia daru. Domáhanie je jednostranným právnym úkonom darcu k obdarovanému a právnym následkom je zrušenie darovacej zmluvy. Darca sa môže domáhať vrátenia daru v akomkoľvek časovom odstupe od uzavretia zmluvy. Ak neuspeje s nárokom na vrátenie daru u obdarovaného, môže sa obrátiť na príslušný súd, zvyčajne ide o žalobu na vydanie veci. Nárok na zrušenie zmluvy vzniká až hrubým porušením dobrých mravov a odvtedy začína plynúť aj premlčacia doba (trojročná) na uplatnenie nároku na súde. Právo na zrušenie darovacej zmluvy smrťou darcu zaniká a dedičia sa už nemôžu domáhať vrátenia daru. Obdarovaný musí vrátiť všetko, čo od darcu prijal. Ak bola predmetom daru individuálna vec, musí ju vrátiť. Ak ju už nemá, musí vrátiť peniaze v hodnote, akú mala v okamihu zrušenia zmluvy. Ak darom bola vec určená druhovo, obdarovaný musí vrátiť vec (veci) toho istého druhu, kvality a množstva. Vrátenie sa týka aj nehnuteľnosti. Ak sú v tomto prípade splnené všetky podmienky na vrátenie daru, darca sa môže domáhať vypratania nehnuteľnosti. S vecou sa musia vydať aj úžitky, ktoré obdarovaný nadobudol v čase, keď už nebol dobromyseľný. Naopak, úžitky veci získané predtým, vydať nemusí. Za deliaci okamih medzi časom, keď bol obdarovaný dobromyseľný, a časom, keď už taký nebol, je okamih, keď sa dopustil správania porušujúceho dobré mravy.
Kvaka
13.01.12,14:58
....že vezmeme úver na dom. Založili sme banke byt, a išli bývať do domu. Dom bol ale manželovej tety, tá nám predala dom za 450000,-Sk, 100000,-Sk sme jej hneď dali a na zvyšok peňazí sme spísali u notára dohodu, že jej peniaze vrátime do piatich rokov.
Tak nerozumiem, píšeš, že dom ti bol darovaný tetou manžela, ty si jedinou vlastníčkou, ale v úvodnom príspevku píšeš úpne inak, teda že ste ho s manželom kúpili za istých podmienok zaplatenia kúpnej ceny.
Mária27
13.01.12,15:17
Premlčacia doba tri roky plynie odo dňa hrubého porušenia mravov, nie odo dňa darovania. V tomto je prevod darovacou smluvou najneistejším prevodom. Avšak, ak by išlo skutočne o dar, nevznikla by škoda.

Najskôr, nie je hrubým porušením dobrých mravov "že im nevychádzaš v ústrety", dokonca ani rozvod a podobné skutky, ani keby si ten dom predala - všetko je to bežné.

Čo je dôležitejšie, vy ste darovanie len simulovali, v skutočnosti si to kúpila, teda zastierali s kúpu, lebo píšeš "Dom bol ale
manželovej tety, tá nám predala dom za 450000,-Sk, 100000,-Sk sme jej
hneď dali a na zvyšok peňazí sme spísali u notára dohodu, že jej
peniaze vrátime do piatich rokov. V tej dohode je napísané, o akú
sumu ide a že jej to vrátime do toho času."
Ty máš jasný dôkaz, že išlo o kúpu. Neviem síce, prečo ste napísali darovaciu zmluvu keď išlo o zmluvu odplatnú, ale keď sa dokáže simulovanie, nie je to ani trestné, ale platí ten skutočný právny úkon, teda kúpa.

občiansky zákonník

§ 41a (Konverzia a zastretý právny úkon)
(1) Ak neplatný právny úkon má náležitosti iného právneho úkonu, ktorý je platný, možno sa naň odvolať, ak je z okolností zrejmé, že vyjadruje vôľu konajúcej osoby.

(2) Ak právnym úkonom má byť zastretý iný právny úkon, platí tento iný úkon, ak to zodpovedá vôli účastníkov a ak sú splnené všetky jeho náležitosti. Neplatnosti takého právneho úkonu sa nemožno dovolávať voči účastníkovi, ktorý ho považoval za nezastretý.
viktoriabalazova
13.01.12,15:19
dakujem velmi ste mi pomohli, zzatial to vazne nie je ale neviem ake to bude neskor,je to cele spletite,nemame ziadnu dohodu s muzovou tetou o tom ze by som mala nieco prepisovat na jej neter teda moju svagrinu,super sprava je teda to ze sa darovacia da napadnut len do troch rokov,to ma tesi. takto budem uprimna a vecna,zatial som problemy so svagrinou nemala ale takto,ona tu byva 10 rokov a nic neurobila preto aby majetok patril jej,a teraz zrazu ked je dom napisany na moje a len moje meno teda cely dom,zrazu mysli nato ze chce aby jej syn dedil pol domu:-DD to ma nastvalo najviac, chapete doteraz nic, len tu byvala a dom bol napisany na jej tetu a nevadilo,teraz si spomenula ze aj ona ma syna tak to chce urobit tak ze si vezme uvver, vsetko si da vymerat akoze na pol domu a napise si svoju kvazi svoju cast naseba.preto mi to vrta v hlave, ze stale viac dotoho rodinneho ich stastia vidim a otvara mi to oci. s manzelom sa otom neda bavit,lebo on je taky dobracisko ze dopraje sestre pol domu,neda si to vysvetlit ze je to zly krok pre nase dieta.zatial sa nehadame kvoli tomu,ale jasne som mu povedala ze ja nedovolim ziadne prepisovanie.preto potrebujem poradit,ci sa neda nieco urobit proti tomu,bez toho aby ja som vyzerala ako najvecia zmyja,ze nechcem prepis.takto sice som mazana,priznavam,ale chcem to pre moje dieta,jendoducho sa bojim.....bojim toho co bude a ako dopadnem ak si budu trvat na svojom,este aby som sa kvoli tomu nepohadala az priiiilis s muzom.velmi ste mi pomohli a cenim si to
viktoriabalazova
13.01.12,15:22
dom mi darovala,lebo sme sa chceli vyhnut plateniu dane. u notara bol podpisany papier ktory som ja sformulovala doma,nieje tam spomenute ze jej dlzime peniaze za dom,len ze jej dlzime...
Mária27
13.01.12,15:49
Myslíš daň z príjmu? Tú by teta nebola platila ani v roku 2008. Takto znel zákon:
§ 9
Príjmy oslobodené od dane(1) Od dane je oslobodený príjem
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia ....
viktoriabalazova
19.01.12,16:18
ahojte, neviete mi teda prosim poradit ako mam postupovat?ide to nejako napravit?nejaku zmluvu o tom kolko penazi som vrazila do domu sa da urobit?boze este sa ani nic nedeje a uz sa bojim...dneska napriklad volala teta muzova jemu ze tam u nej bola svagrina informovat sa kolko penazi jej ma dat za SVOJU POLKU DOMU, a som s toho riadne vytocena, lebo za nami ani nebola,isla tam poza nas chrbat, asi nieco vycitila ze to nechcem prepisovat alebo co...bojim sa ze ked jej poviem ze to prepisovat nechcem,pojde za tetuskou a ta bude chciet napadnut tu darovaciu zmluvu.co mam urobit???som uuuplne s toho mimo
Mária27
22.01.12,14:17
Potvrdenie o peniazoch si môžeš zohnať, ale ak by to mal byť problém, máš to čas riešiť, keď bude problém aktuálny. Dá sa aj dom ohodnotiť znalcom pred a po prerábke, lebo vložené peniaze sa nemusia rovnať nárastu hodnoty domu.

Podľa môjho názoru švaginá nič nevybaví, darovacia zmluva sa tiež nedá ľahko zrušiť. Preto tu nemusíme vypisovať scifi.
viktoriabalazova
12.03.12,09:33
ahojte, sory ze zase otravujem, ale k tej mojej teme, svagrina dnes isla vybavovat uver na teda vyplatenie tety za dom,chysta sa teda to prepisovat, tak sa pytam, teraz co robit?nechcem sa s nou rozhadat kvoli majetkom, tak sa neviem rozhodnut co dalej. ona totiz nevie ako prebieha take delenie domu, spoluvlastnictvo nechcem v ziadnom pripade a vraj ked sa dom s jednym supisnym cislom deli na dva samostatne domy s dvoma supisnymi tak to nieje jednoduche a niekedy to kataster a obec nepovoli. to by sňbolo idealne teda premna.to mam byt taka ludovo povedane svina ze jej poviem na rovinu ze nic ti neprepisem a hotovo?cisto teoreticky keby povolim to co chce, v buducnosti poviem priklad ak by sa nieco udialo medzi mnou a muzom, tak ja nemam narok vlastne na nic?vyplatenie z domu by uz bolo z celeho alebo len z nasej polky teda ak by som povolila prepis?nechcem otravovat, ale premna je to dost zlozita situacia,preto ze niesom tip cloveka ktory ublizuje inym.diky vopred
7lienka
12.03.12,09:54
preto nič nerieš a nechovaj sa ako sviňa.
Na rovinu si povedz svoj názor, že sa nič prepisovať nebude, najlepšie predvšetkými zučastenými - muž, švagriná, tetuška..... Pre istotu sa nerozširuj o dôvodoch aby si sa nezamotala. Nemusíš sa s nikým hádať ani nič pokiaľ budeš mať Ty jasno čo chceš. A ak sa oni chcú hádať tak sa tomu aj tak nevyhneš
misoft
12.03.12,14:48
.
ahojte, sory ze zase otravujem, ale k tej mojej teme, svagrina dnes isla vybavovat uver na teda vyplatenie tety za dom ktorý? - ten, na ktorý máš LV? ,chysta sa teda to prepisovat a čo? Tvoj dom? Nech zabudne - nemôže ti naň ani siahnuť - ak to máš na LV, tak sa pytam, teraz co robit nech to len skúsi - kataster by sa mal na to pozrieť, komu patrí dom a bez tvojho autogramu by nemali vykonať prepis?nechcem sa s nou rozhadat kvoli majetkom, tak sa neviem rozhodnut co dalej. ona totiz nevie ako prebieha take delenie domu - pokiaľ je na katastrálke dom uvedený ako jeden - čo z toho urobia poldom?, spoluvlastnictvo nechcem v ziadnom pripade a vraj ked sa dom s jednym supisnym cislom deli na dva samostatne domy s dvoma supisnymi tak to nieje jednoduche a niekedy to kataster a obec nepovoli tak to je fakt - veľa papierovačiek, veľa skúmania, veľa dokazovanie, nové plány, nové mapy, nové LV. to by sňbolo idealne teda premna.to mam byt taka ludovo povedane svina ze jej poviem na rovinu ze nic ti neprepisem a hotovo Tak jej povedz - nech si vyserie oko a hovno bude mať! (Sorry)?cisto teoreticky keby povolim to co chce, v buducnosti poviem priklad ak by sa nieco udialo medzi mnou a muzom, tak ja nemam narok vlastne na nic?vyplatenie z domu by uz bolo z celeho alebo len z nasej polky teda ak by som povolila prepis Nepovolíš, zaplatíš celý, povolíš, zaplatíš polovicu - a čo ona? Prd zaplatí!?nechcem otravovat, ale premna je to dost zlozita situacia,preto ze niesom tip cloveka ktory ublizuje inym a tak si nechávaš srať na hlavu! (opäť sorry).diky vopred
Pošli ju do ****!
A keď sa jej nepáči, len povedz, že je to TVOJ dom, môžeš jej zrušiť trvalý pobyt (šak aj tak ti asi nič neplatí) a môže ísť pod most chrápať. Na sviňu len jatočnou pištoľou.
viktoriabalazova
12.03.12,15:34
ano plne suhlasim najhorsie je ze si za to mozem sama, lebo ona tam byvala skor ako my. v prednej casti zatial co v zadnej nemala nic len bordel, my ked sme tam dosli to ani neboli obytne casti domu ale mastale.to ma najviac stve ze ona tam zila 10 rokov a vtedy si preco neprepisovala dom na seba?vtedy nemyslela nato ze chce dom pre syna?napadlo ju to vtedy ked uz dom bol cely moj.mala som to riesit hned na zaciatku a bol by pokoj. ja len dufam ze jej bud nedaju uver,alebo to ani uradi takyto prepis z jedneho na dva domy nepovolia.a ak bude trvat na tom ze aspon nech je spolumajitel tak to nie.diky moc nemam sa na koho obratit, bojim sa ze sa rozhadam s rodinou a aj s muzom,ale robim to pre moje dieta, mne je to sum a fuk ale moj syn bude dospely,aj jej syn a nezhodnu sa a potom co urobia?budu stavat metrove mury?