Žanette
13.01.12,13:18
Ahojte, chcem sa opytat co surne teraz potrebujem je tvorba rezervneho fondu. Zo vypisu z OR mi je jasne ze vyska ZI imania je splatna, nie je tu stanovena vyska RF. Kedze majitelom firmy je jedna osoba. Ako treba postupovat, ked viem ze mi vovykaze bude vykazovat zisk..a nemam este vytvoreny RF? Treba oboznamit konatela firmy nech vlozi do pokladne 10% zo ZI? Treba to dat aj na papier niekde? do zmluvy? Alebo len staci vklad do pokladne? Ked vlozi do pokladne vyberom z bezneho uctu tak to je len prevod penaznych prostriedkov ze?
Dakujem. Skuste cim skor poradit:)
KEJKA
13.01.12,12:29
ak ide o novú sro, tak sa nikam neponáhľaj. výška ZI je splatná?-hádam splatená v plnej výške, nie?
výška RF nie je stanovená vo výpise z OR
tvorbu určuje SZ, alebo obch.zákonník. Ak nebolo stanovené, že sa RF tvorí už pri založení sro vkladom spoločníkov, tak nestresuj.
Potom platí, že sa vytvorí z disponibilného zisku a to budeš tvoriť až v r.2012 podľa Rozhodnutia spoločníka.
Jana Acsová
13.01.12,12:32
Ahojte, chcem sa opytat co surne teraz potrebujem je tvorba rezervneho fondu. Zo vypisu z OR mi je jasne ze vyska ZI imania je splatna, nie je tu stanovena vyska RF. Kedze majitelom firmy je jedna osoba. Ako treba postupovat, ked viem ze mi vovykaze bude vykazovat zisk..a nemam este vytvoreny RF? Treba oboznamit konatela firmy nech vlozi do pokladne 10% zo ZI? Treba to dat aj na papier niekde? do zmluvy? Alebo len staci vklad do pokladne? Ked vlozi do pokladne vyberom z bezneho uctu tak to je len prevod penaznych prostriedkov ze?
Dakujem. Skuste cim skor poradit:)Nič nevkladáte do pokladne. Fond sa v PÚ účtuje na účte 421 (zo zisku). Tam bude vedená tvorba tohto vlastného zdroja. Nepotrebujete mať peniaze v pokladni ani v banke. Čo však potrebujete je informácia o tvorbe rezervného fondu obsiahnutá v zakladateľskej listine. Tam by mala byť zmienka o tvorbe fondu. Ak nie je nič bližšie okrem toho, že firma RF tvorí, postupujete podľa obchodného zákonníka. Predpokladám, že ste s.r.o.:

§ 67
Rezervný fond

(1) Ak tento zákon vyžaduje zriadenie rezervného fondu, možno ho použiť v rozsahu, v ktorom sa vytvára podľa tohto zákona povinne, iba na krytie strát spoločnosti, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

(2) Ak zákon neustanovuje povinnosť vytvoriť rezervný fond už pri vzniku spoločnosti, vytvára rezervný fond povinne spoločnosť s ručením obmedzeným a akciová spoločnosť zo zisku bežného účtovného obdobia vykázaného v schválenej riadnej individuálnej účtovnej závierke (ďalej len "čistý zisk"). Rezervný fond možno vytvoriť už pri vzniku spoločnosti alebo pri zvyšovaní základného imania príplatkami spoločníkov nad výšku vkladov alebo nad menovitú hodnotu akcií.

(3) Podiel na zisku spoločnosti možno určiť až po doplnení rezervného fondu v súlade s týmto zákonom, spoločenskou zmluvou alebo stanovami.

§ 110

(1) Spoločenská zmluva musí obsahovať:

a) obchodné meno a sídlo spoločnosti,
b) určenie spoločníkov uvedením názvu a sídla právnickej osoby alebo mena a bydliska fyzickej osoby,
c) predmet podnikania (činnosti),
d) výšku základného imania a výšku vkladu každého spoločníka a výšku splatených vkladov pri založení spoločnosti včítane spôsobu a lehoty splácania vkladu, a pokiaľ ide o nepeňažné vklady, aj ich predmet a určenie peňažnej sumy, v akej sa nepeňažný vklad započítava na vklad spoločníka, ku ktorému sa zaviazal,
e) mená a bydliská a rodné čísla prvých konateľov spoločnosti a spôsob, akým konajú v mene spoločnosti; pri zahraničnej fyzickej osobe sa uvádza dátum narodenia, ak rodné číslo nebolo pridelené,
f) mená a bydliská a rodné čísla členov prvej dozornej rady, pokiaľ sa zriaďuje; pri zahraničnej fyzickej osobe sa uvádza dátum narodenia, ak rodné číslo nebolo pridelené,
g) určenie správcu vkladov podľa § 60 ods. 1,
h) výšku rezervného fondu, ak spoločnosť vytvára rezervný fond pri svojom vzniku, a výšku, do ktorej je spoločnosť povinná rezervný fond dopĺňať, a spôsob dopĺňania,
i) výhody poskytnuté osobám podieľajúcim sa na založení spoločnosti alebo na činnostiach smerujúcich k nadobudnutiu oprávnenia na jej činnosť,
j) predpokladané náklady spoločnosti súvisiace so založením a vznikom spoločnosti,
k) ďalšie údaje, ak tak ustanovuje zákon.

(2) Spoločenská zmluva môže určiť, že spoločnosť vydá stanovy, ktoré upravia vnútornú organizáciu spoločnosti a podrobnejšie niektoré záležitosti obsiahnuté v spoločenskej zmluve.

§ 124

(1) Spoločnosť vytvára rezervný fond (§ 67) v čase a vo výške, ktorú určuje spoločenská zmluva; ak sa rezervný fond nevytvorí už pri vzniku spoločnosti, je spoločnosť povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v riadnej účtovnej závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5 % z čistého zisku, nie však viac ako 10 % základného imania. Tento fond je povinná každoročne dopĺňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však vo výške 5 % z čistého zisku vyčísleného v ročnej účtovnej závierke, až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však do výšky 10 % základného imania.

(2) O použití rezervného fondu rozhodujú konatelia v súlade s ustanovením § 67 ods. 1.
Žanette
13.01.12,12:48
Dakujem to mi odlahlo, a co sa chcem este opytat, je aj socialny fond, co som si precitala, tak SF sa tvori do vysky 0,6 %zo základu, ktorým je súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok. ako zauctujem tvorbu SF a v akej vyske, ked firma posobi od 1.11.2011 ako aj zamestnanci od 1.11.2011???Robim vyplaty tak by mi to pomohlo cim skor dakujem.
Tweety
13.01.12,12:50
Dakujem to mi odlahlo, a co sa chcem este opytat, je aj socialny fond, co som si precitala, tak SF sa tvori do vysky 0,6 %zo základu, ktorým je súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok. ako zauctujem tvorbu SF a v akej vyske, ked firma posobi od 1.11.2011 ako aj zamestnanci od 1.11.2011???Robim vyplaty tak by mi to pomohlo cim skor dakujem. Zoberieš mzdy bez náhrad a z tých jednoducho % zaúčtuješ 527/ 472.
Žanette
13.01.12,12:59
nie nahodou 0,6 % ? Takze cca co mi vychadza HM za 2 mesiace vsetykch len na PP 3,708,89 * 0,6% ?
ewita888
13.01.12,13:12
nie z HM, ale HM mínus náhrady
Tweety
13.01.12,13:14
nie nahodou 0,6 % ? Takze cca co mi vychadza HM za 2 mesiace vsetykch len na PP 3,708,89 * 0,6% ? Zoberieš HM bez náhrad, bez dohôd, tak ako som uviedla a z nich vypočítaš 0,6% prídel a zaúčtuješ.
Žanette
13.01.12,13:28
no nahrady su 0, takze HM* 0,6%..to by bolo..ale neviete mi poradit v programe ked robim mzdy a talcim si rekapitulacie a mne tam stale ukazuje ze CF je 0, co by zrejme nemal. len uz som to asi 6 krat prebehla ci som nieco nezaskrtla a nic. Neviete mi poradit ako si to mam v programe nahodit aby mi tlacilo aj SF?
KEJKA
13.01.12,14:23
no nahrady su 0, takze HM* 0,6%..to by bolo..ale neviete mi poradit v programe ked robim mzdy a talcim si rekapitulacie a mne tam stale ukazuje ze CF je 0, co by zrejme nemal. len uz som to asi 6 krat prebehla ci som nieco nezaskrtla a nic. Neviete mi poradit ako si to mam v programe nahodit aby mi tlacilo aj SF?
pomohla by informácia, o aký program sa jedná.
ja mám v úvodných základných informáciach o firme zadané percento tvorby SF vo výške 0,6%, takže mi to počíta. Ale zostavu pre tvorbu si tlačím zvlášť, nie je v rekapitulácii.
Žanette
17.01.12,07:29
no ja mam program oberon a uz som to asi sto razy prezerala, no mozno ze som si ozaj nevsimla..ale aj v peronalistike zamestnancov nevidim ze by trebalo nieco zaskrnut...zacala som to robit teraz tak ze si vytlacim rekapitulaciu a rucne dopisem vedla ten SF A UCTUJEM..
kampari
16.02.12,13:00
Ahojte,
a keď sa stalo, že sa prideľovalo zo 431 aj viacej, ako je najviac 10% ZI spoločnosti dľa OZ, môže sa urobiť opravný zápis 421/428 ...?
Ďakujem.
kampari
16.02.12,17:32
Ahojte,
a keď sa stalo, že sa prideľovalo zo 431 aj viacej, ako je najviac 10% ZI spoločnosti dľa OZ, môže sa urobiť opravný zápis 421/428 ...?
Ďakujem
Žanette
17.02.12,07:52
Ahojte poradaci, mam dotaz. ked zamestnavatel ako malý zivnostnik zamestna na pracovný pomer zamestnankynu s invalidnym dochodkom plus k nej asistenta je povinnost tvorit SF?Je to chranena dielna. Dakujem
KEJKA
17.02.12,08:12
Ahojte,
a keď sa stalo, že sa prideľovalo zo 431 aj viacej, ako je najviac 10% ZI spoločnosti dľa OZ, môže sa urobiť opravný zápis 421/428 ...?
Ďakujem RF sa účtuje na základe rozhodnutia VZ, takže bez ďalšieho rozhodnutia žiaden "opravný" zápis neprichádza do úvahy.
Okrem toho - o použití RF sa píše v OZ, takže nie som si istá, či môže VZ rozhoodnúť o jeho znížení len z dôvodu, že bol tvorený vo vyššej výške.
kampari
17.02.12,08:34
Dík Kejka,
mám to nechať radšej tak, ako to je?
Sme malá firma, VZ sú konateľ a spoločnik v jednej osobe a druhý konateľ.
tictac7
17.02.12,08:46
Ahojte poradaci, mam dotaz. ked zamestnavatel ako malý zivnostnik zamestna na pracovný pomer zamestnankynu s invalidnym dochodkom plus k nej asistenta je povinnost tvorit SF?Je to chranena dielna. Dakujem

...si v úplne inej téme - takže bez odpovede....
Žanette
17.02.12,10:17
Tictac7: nie som v uplne inej teme...pretoze tu uz zneli otazky aj odpovede na temu ako aj RF aj SF....