Natka
30.01.06,13:00
Do akej sumy si dôchodca nemusí podať daňové priznanie, keby chcel prijať platbu za nájom jednej miestnosti vo svojom byte? Je to suma 21 000,- Sk za rok? Aký je to §?
Natka
30.01.06,13:16
Do akej sumy si dôchodca nemusí podať daňové priznanie, keby chcel prijať platbu za nájom jednej miestnosti vo svojom byte? Je to suma 21 000,- Sk za rok? Aký je to §?Nikto o tom nepočul?
ajobs
30.01.06,13:26
Nikto o tom nepočul?

Je to suma 22.900 Sk, ale § ti teraz rýchlo nepoviem, skús pozrieť zákon o dani z príjmov.
Palino
30.01.06,13:26
Ide o § 9 ods.1) písm. h) a je to suma 5-násobok životného minima k 1.jan. zdaň. obdobia - v r. 2005 to bolo 22 900,-- Sk.
Natka
31.01.06,06:01
Ďakujem, ste zlatí. A neviete náhodou, či dôchodcovi plynú z nájmu nejaké povinnosti, napr. nahlásenie na nejaký úrad, že prenajal miestnosť vo svojom byte?
Peterka
31.01.06,06:09
Na Daňovom úrade je potrebné sa zaregistrovať, nakoľko sa jedná je podnikanie.
Palino
01.02.06,07:47
Na Daňovom úrade je potrebné sa zaregistrovať, nakoľko sa jedná je podnikanie.
Nemyslím si, že sa má zaregistrovať na DÚ. Nie je to jeho živnosť.
alušik
01.02.06,08:01
Registrácia na daňovom úrade sa nedáva len v prípade živnosti. Musel by začiatok poberanie určitého príjmu ohlásiť daňovému úradu, aj ak by sa jednalo napr.o prenájom, z ktorého mu plynú pravidelné príjmy ako fyzickej osobe-nepodnikateľovi. Zisťovala som to kvôli dlhodobejšiemu prenájmu bytu. Ak by išlo len o príležitosný príjem z prenájmu, tak by povinnosť registrácie nie je. Teraz však naozaj neviem, v ktorej z publikácií som to našla. Bolo to ale najskôr v niektorom čísle Dane a účtovníctvo.:)
Natka
07.02.06,08:35
Registrácia na daňovom úrade sa nedáva len v prípade živnosti. Musel by začiatok poberanie určitého príjmu ohlásiť daňovému úradu, aj ak by sa jednalo napr.o prenájom, z ktorého mu plynú pravidelné príjmy ako fyzickej osobe-nepodnikateľovi. Zisťovala som to kvôli dlhodobejšiemu prenájmu bytu. Ak by išlo len o príležitosný príjem z prenájmu, tak by povinnosť registrácie nie je. Teraz však naozaj neviem, v ktorej z publikácií som to našla. Bolo to ale najskôr v niektorom čísle Dane a účtovníctvo.:)Pravdepodobne je to len príležitostný príjem, keďže je to len za pár mesiacov v roku 2005. Ďalej nájom nepokračuje.
Marína
07.02.06,09:55
Registrácia na daňovom úrade sa nedáva len v prípade živnosti. Musel by začiatok poberanie určitého príjmu ohlásiť daňovému úradu, aj ak by sa jednalo napr.o prenájom, z ktorého mu plynú pravidelné príjmy ako fyzickej osobe-nepodnikateľovi. Zisťovala som to kvôli dlhodobejšiemu prenájmu bytu. Ak by išlo len o príležitosný príjem z prenájmu, tak by povinnosť registrácie nie je. Teraz však naozaj neviem, v ktorej z publikácií som to našla. Bolo to ale najskôr v niektorom čísle Dane a účtovníctvo.:)
Teraz som konzultovala danú tému s DÚ KE I. Ak už mal príjem aj za predchádzajúce zdaň. obdobie(a) a podával daň. priznanie, tak je zaregistrovaný automaticky. Software mu automaticky vygeneruje DIČ. Ak ho nevie, môže podať daň. priznanie aj s rodným číslom. Software údaje z daň. priznania spáruje.