ilona
13.01.12,14:55
Náš zamestnanec dostal pokutu od polície za to, že nemal certifikát o emisnej triede. Neviem, či sa to správne tak volá, ale nejak podobne. Auto sa kupovalo staršie a pri dokladoch takýto certifikát nebol. Poradí mi niekto na koho sa mám obrátiť aby mi ho vystavil a od kedy je tento zákon v platnosti, alebo ktorý zákon o tom hovorí, že za to vyberajú pokuty?
ilona
14.01.12,10:46
Nikto ste za to ešte pokutu nedostali, alebo to všetci máte?
Takmerstarec
14.01.12,10:55
Asi ano, robi sa to najcastejsie sucasne s STK
Žabinka
14.01.12,10:56
Náš zamestnanec dostal pokutu od polície za to, že nemal certifikát o emisnej triede. Neviem, či sa to správne tak volá, ale nejak podobne. Auto sa kupovalo staršie a pri dokladoch takýto certifikát nebol. Poradí mi niekto na koho sa mám obrátiť aby mi ho vystavil a od kedy je tento zákon v platnosti, alebo ktorý zákon o tom hovorí, že za to vyberajú pokuty?
Nejde o protokol o emisnej kontrole? Každé vozidlo musí mať platnú technickú a emisnú kontrolu. V prípade kontroly políciou sa vodíč preukáže kartičkou STK a EK, kde je uvedený dátum platnosti. Okrem toho sú nalepené na oknách nálepky STK a EK.
bodliak
14.01.12,11:04
O aké vozidlo sa jednalo ?

Emisná trieda

Ako určiť emisnú triedu vozidla?

Emisná trieda vozidla je uvedená v technickom preukaze vozidla:


- priamo, ako emisná trieda Euro vozidla (napr. "Euro 1", "Euro 4") alebo
- nepriamo prostredníctvom uvedenia legislatívy/smernice EÚ, obsahujúcej zásady a limity výfukových plynov pre danú emisnú triedu Euro – vymenované sú v "93/59/EHS"

Emisná trieda Euro môže byť uvedená aj v certifikáte CEMT/ECMT - "CEMT Potvrdenie o splnení technických a bezpečnostných požiadaviek pre motorové vozidlo", (napr. "EURO III bezpečné").


V prípade ľahkých vozidiel s prívesmi s celkovou maximálnou hmotnosťou súpravy presahujúcou 3,5 tony sa odporúča určiť emisnú triedu na stanici technickej kontroly alebo priamo u autorizovaného predajcu.
ilona
14.01.12,13:32
Jedná sa o Renault Mascott.Emisnú kontrolu má. Ide o emisnú triedu, ako píše bodliak. Takže skúsime to na stanici technickej kontroly, ak nepochodím obrátim sa na výrobcu. Neviete ešte niekto poradiť či naozaj majú právo vyberať za to pokuty? Ďakujem.
ilona
17.01.12,06:44
Obvolala som STK, žiadne tieto certifikáty nerobia. Musím sa obrátiť asi len na výrobcu, ak by to vydal. Ak niekto máte vedomosti,v ktorom
zákone sa o tom hovorí dajte vedieť.
ilona
05.03.12,08:15
Konečne som sa dopátrala k tomuto potvrdeniu, hoci fakt neviem k čomu to pre policiu slúži, asi naozaj len aby mohli vyberať pokuty. Ak to niekto bude potrebovať, tak je potrebné napísať na výrobcu, pre Renault má výhradné zastúpenie RENAULT TRUCKS SR Bratislava a na tom doklade je len napísané, že splňa podmienky emisného predpisu -Smernice EU č. 88/77 91/542B /EURO.2. Zaplatila som za to 25,-€.
asterix7
21.06.12,07:24
Odbor dopravnej polície Prezídia Policajného zboru obdržal prostredníctvom kancelárie ministra vnútra Vaše podanie v ktorom sa chcete informovať akými dokladmi sa musí vodič vozidla nad 3,5 t preukazovať pri cestnej kontrole.
V zmysle § 4 ods. 1 písm. b) zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov dokladmi predpísanými pre vedenie a premávku vozidla na území Slovenskej republiky sú okrem iných aj:

vodičský preukaz (§ 94 ods. 2 zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov),
osvedčenie o evidencii vozidla (§ 23 ods. 7 zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon č. 725/2004 Z. z.),
potvrdenie o poistení zodpovednosti (§ 18 ods. 1 zákona č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov ),
doklad o zaplatení úhrady za užívanie vymedzených úsekov diaľníc a ciest pre motorové vozidlá a označenie vozidla platnou nálepkou (§ 6 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení neskorších predpisov ),
doklad o emisnej kontrole, ak takejto kontrole vozidlo podlieha (§ 70 zákona č. 725/2004 Z. z.),
doklad o kontrole technického stavu vozidla, ak takejto kontrole vozidlo podlieha ( § 52 zákona č. 725/2004 Z. z.),
doklad o zdravotnej spôsobilosti, doklad o psychickej spôsobilosti (§ 87 - § 89 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov),
vodiči vozidiel autodopravcov v medzinárodnej a vnútroštátnej doprave sú povinní mať u seba doklady podľa zákona č. 168/1996 Z. z. o cestnej doprave.

Pri bežnej cestnej kontrole sa od vodiča vozidla nevyžaduje predloženie dokladu ktorým sa preukazuje kategóriu vozidla, celkovú hmotnosť vozidla, počet náprav vozidla a emisnú triedu vozidla.

Avšak podľa zákona č. 25/2007 Z. z. o elektronickom výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov(ďalej len „zákon“) je v ustanovení § 3 Povinnosti platiteľa mýta ods. 2 písm. e) uvedené: „Prevádzkovateľ vozidla a vodič sú povinný predložiť na výzvu príslušníka Policajného zboru osvedčenie o evidencii vozidla, technický preukaz alebo iný obdobný doklad preukazujúci kategóriu vozidla, celkovú hmotnosť vozidla, počet náprav vozidla a emisnú triedu vozidla.“
Po preverení uvedeného stanoviska našim právnikom som bol informovaný o tom, že slovo „alebo“ je v tomto prípade vylučovacia spojka. Povinnosť vodiča je predložiť technický preukaz vozidla, povinnosť príslušníka PZ SR je vylustrovať si požadované údaje z interných – služobných databáz PPZ SR.