FINEX
13.01.12,15:39
Dobrý deň,

chcel by som Vás poprosiť, či by ste mi vedeli povedať ako "fungujete" pri poskytovaní účtovníckych služieb. Jedná sa o to, že som pred nedávnom začal podnikať v tejto oblasti. Doteraz som robil účtovníctvo na dohodu v jednej firme a tam som účtoval len na základe prinesených dokladov. No teraz keďže som samostatný podnikateľský subjekt tak tie veci o ktoré som sa pred tým starať nemusel tak teraz ich musím riešiť. Preto sa chcem obrátiť na Vás na skúsených účtovníkov či by ste mi vedeli poradiť.
Hlavne by som sa chcel spýtať, či máte s klientmi uzatvorenú zmluvu o vedení účtovníctva alebo či im len napríklad mesačne vystavíte faktúru. Tiež by ma zaujímalo, že v kt. deň im vystavíte faktúru resp. kt. je podľa Vás najvhodnejší.
V prílohe mám uverejnený cenník účtovných služieb a bol by som vďačný ak by ste sa k nemu vyjadrili či som to v niektorých prípadoch "neprepískol" s cenami.

Keďže som tu na tejto poradni nový, tak napíšem pár riadkov o sebe. Som absolventom OA, v súčasnosti študujem na Technickej univerzite vo Zvolene na dennom štúdiu v odbore: ekonomika a financovanie lesného hospodárstva. Pochádzam z Prievidze a živnosť na vedenie účtovníctva som si založil na privyrobenie si popri štúdiu.

Dúfam, že tu na tejto poradni vždy nájdem odpoveď na riešenie vzniknutého problému :-)

S pozdravom,

FINEX - Peter Jankov
kompletné spracovanie účtovníctva
civka
13.01.12,20:53
ja to riesim tak ze za Dan. priznania, mzdy, rozne vykazy mam jednotne sumy (podobna struktura ako mas ty) + uctovne polozky.
nemam rozdiel medzi platitelom a neplatitelom DPH. Akurat platitel ma rozdiel v tom, ze mu uctujem priznanie DPH (v tvojom cenniku som taku polozku nenasla)
ewita888
13.01.12,21:03
môžeš sa inšpirovať aj tu:
http://www.porada.sk/t155260-cup-2011-cennik-uctovnych-prac-na-rok-2011-a.html

a RZZP už budú robiť poisťovne, radšej si to odtiaľ vyhoď :-)
calawen
13.01.12,21:03
Ešte otázočka - priznania a výkazy podávaš za klientov ty elektronicky, alebo im pošleš napr. mailom papier, ktorý majú podpísať a sami poslať? Ak je možnosť B, tak ok, ale pri elektronickom podaji, by som určila možno novú službu - napr. el. podateľňa, alebo by som navýšila predmetné položky cenníka...
tictac7
13.01.12,21:33
Dobrý deň,

chcel by som Vás poprosiť, či by ste mi vedeli povedať ako "fungujete" pri poskytovaní účtovníckych služieb. Jedná sa o to, že som pred nedávnom začal podnikať v tejto oblasti. Doteraz som robil účtovníctvo na dohodu v jednej firme a tam som účtoval len na základe prinesených dokladov. No teraz keďže som samostatný podnikateľský subjekt tak tie veci o ktoré som sa pred tým starať nemusel tak teraz ich musím riešiť. Preto sa chcem obrátiť na Vás na skúsených účtovníkov či by ste mi vedeli poradiť.
Hlavne by som sa chcel spýtať, či máte s klientmi uzatvorenú zmluvu o vedení účtovníctva alebo či im len napríklad mesačne vystavíte faktúru. Tiež by ma zaujímalo, že v kt. deň im vystavíte faktúru resp. kt. je podľa Vás najvhodnejší.
V prílohe mám uverejnený cenník účtovných služieb a bol by som vďačný ak by ste sa k nemu vyjadrili či som to v niektorých prípadoch "neprepískol" s cenami.

Keďže som tu na tejto poradni nový, tak napíšem pár riadkov o sebe. Som absolventom OA, v súčasnosti študujem na Technickej univerzite vo Zvolene na dennom štúdiu v odbore: ekonomika a financovanie lesného hospodárstva. Pochádzam z Prievidze a živnosť na vedenie účtovníctva som si založil na privyrobenie si popri štúdiu.

Dúfam, že tu na tejto poradni vždy nájdem odpoveď na riešenie vzniknutého problému :-)

S pozdravom,

FINEX - Peter Jankov
kompletné spracovanie účtovníctva

ahoj, Peter,

prepáč, ale musím byť opäť hnusná. U Teba by som si nedala robiť nič. Dôvod - podľa Tvojej prezentácie nevieš nič. Ja viem, teraz sa mi tu milióndeväť ľudí ozve, že to nie je chyba - ale, chyba to je. A veľká. A pri súdnych sporoch straaašne podstatná. Teda...Tvoj podpis tu, aj na priložených dokumentoch:
FINEX - Peter Jankov
pozor
podľa ŽR SR si predsa Peter Jankov - FINEX

- pre Teba sú to maličkosti, pre mňa je to o dôveryhodnosti firmy....záver, môžeš byť akokoľvek dobrý s cenami, vedomosťami, prístupom, neviemčím - neverím Ti, lebo zavádzaš, podávaš neúplné informácie...- viem, maličkosť-prehodený slovosled, ale niečo sa stane a v budúcnosti bude mať, tento dnes pre mňa nepodstatný slovosled, strašné následky a Ty sa mi budeš vyškierať.....
tictac7
13.01.12,22:56
...nechápem, prečo niekto, kto v tejto téme nepovedal ani mäkké f mi dal neužitočné. ... Zadávateľ je nováčik, od neho by som to prijala možno lepšie....
mann
13.01.12,23:44
Máš aj poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone podnikateľskej činnosti? Myslím, že klienti to budú od teba požadovať a keďže podnikáš ako fyzická osoba, určite to nebude na škodu.
KEJKA
14.01.12,07:01
ahoj, Peter,
prepáč, ale musím byť opäť hnusná. U Teba by som si nedala robiť nič. Dôvod - podľa Tvojej prezentácie nevieš nič. Ja viem, teraz sa mi tu milióndeväť ľudí ozve, že to nie je chyba - ale, chyba to je. A veľká. A pri súdnych sporoch straaašne podstatná. Teda...Tvoj podpis tu, aj na priložených dokumentoch:
FINEX - Peter Jankov
pozor
podľa ŽR SR si predsa Peter Jankov - FINEX
- pre Teba sú to maličkosti, pre mňa je to o dôveryhodnosti firmy....záver, môžeš byť akokoľvek dobrý s cenami, vedomosťami, prístupom, neviemčím - neverím Ti, lebo zavádzaš, podávaš neúplné informácie...- viem, maličkosť-prehodený slovosled, ale niečo sa stane a v budúcnosti bude mať, tento dnes pre mňa nepodstatný slovosled, strašné následky a Ty sa mi budeš vyškierať.....
z celého príspevku stačilo uvieť to, čo som zvýraznila. Tiež by som ti dala neužitočné, lebo zvyšok je skutočne zbytočný, ale nedám, lebo si napísala aj tú jedinú užitočnú informáciu.
Zadávateľ sa priznal k svojej začiatočníckej pozícii a mne je sympatické, že takto otvorene si pýta informácie, ale aj poskytuje informácie /cenník/. Neviem či zavádza klientov, ale na tomto fore sa snaží získať informácie potrebné pre svoje podnikanie.
JA Ti, Peter držím palce, ak budeš aj voči klientom úprimný a na začiatku si necháš poradiť a nielen na Porade, možno hrubé chyby nenarobíš. Musíš byť však veľmi opatrný a nesnažiť sa hned na začiatku zarábať vo veľkom.
Cenník je síce pekná vec, ale musia byť záujemci, a tí moji vždy uprednostnili paušál, ktorý zahrňuje všetko, ale pripúšťam, že na začiatku musí byť nejaká kalkulácia, aby si sa vedel k tomu konečnému paušálu nejako prepracovať.
FINEX
14.01.12,08:34
ďakujem za všetky reakcie, aj za tie negatívne aj tie musia byť. A áno napríklad ten názov bola pre mňa maximálna blbosť keď som čítal Váš príspevok, no po väčšom zamyslení sa som pochopil, že máte pravdu. Takže uznávam, že to musím uvádzať tak ako to je v ŽR. Potom čo sa týka poistenia tak poistenie bude potom keď budem mať väčšieho klienta, doteraz čo mám pár drobných živnostníkov do 50 položiek mesačne, ktorým robím jednoduché účtovníctvo tak to poistenie je zatiaľ zbytočné.
bodliak
14.01.12,09:08
robím jednoduché účtovníctvo tak to poistenie je zatiaľ zbytočné.

Si zaciatocnik, prave preto by si nad poistenim mal uvazovat. Pokuty su za chyby a tych je na zaciatku najviac.
Economic
14.01.12,12:44
Je mi sympatické, že neuvažuješ nad poistkou. Je to podľa mňa biznis len pre poisťovňu. Ja robím účtovníctvo na voľnej nohe od roku 2005. Veľmi som chcela mať poistenie zodpovednosti za škodu, oslovila som viaceré poisťovne. A výsledok ? Žiadna zmluva, pretože vo výlukách bolo práve to, čo by som potrebovala mať poistené. Cena za poistku je privysoká, a keďže nemám klientov s obrovskými miliónovými obratmi, pri občasnej malej sankcii u mojich drobných klientov, radšej uhradím túto a som aspoň spokojná, že sa na mne nepriživuje nik. Možno má niekto opačný názor. Nevyvraciam mu ho. Ale keď som si to zhodnotila spätne za celú dobu, moje rozhodnutie bolo fakt dobré. Pretože na poistkách by som preplatila aj gate. Snažím sa robiť tak, aby neboli žiadne pokuty ani penále z mojej viny. Ak si klient niečo zanedbá na čo ja nemám vplyv, to je už je jeho smola. Sú predsa aj veci, za ktoré účtovník nemôže. Toľko môj názor.
FINEX
14.01.12,18:41
ahoj, Peter,

prepáč, ale musím byť opäť hnusná. U Teba by som si nedala robiť nič. Dôvod - podľa Tvojej prezentácie nevieš nič. Ja viem, teraz sa mi tu milióndeväť ľudí ozve, že to nie je chyba - ale, chyba to je. A veľká. A pri súdnych sporoch straaašne podstatná. Teda...Tvoj podpis tu, aj na priložených dokumentoch:
FINEX - Peter Jankov
pozor
podľa ŽR SR si predsa Peter Jankov - FINEX

- pre Teba sú to maličkosti, pre mňa je to o dôveryhodnosti firmy....záver, môžeš byť akokoľvek dobrý s cenami, vedomosťami, prístupom, neviemčím - neverím Ti, lebo zavádzaš, podávaš neúplné informácie...- viem, maličkosť-prehodený slovosled, ale niečo sa stane a v budúcnosti bude mať, tento dnes pre mňa nepodstatný slovosled, strašné následky a Ty sa mi budeš vyškierať......

Ešte mi napadlo, že ako si Vy môžete dovoliť hodnotiť mňa a moju prácu keď ma vôbec nepoznáte ! Ja som tu chcel len získať serióznu radu a poradiť. Priznajte sa koľko vecí ste vedeli Vy keď ste začínali ? Keď takto hodnotíte niekoho kto si pýta radu tak tipujem, že ste nejaká trojmesačná účtovníčka z kurzu, ktorá keď začínala vedela oveľa menej ako ja. Lenže vtedy ste dostali poukaz a štát už Vás niekde zamestnal kde ste tie skúsenosti získali. Možno som pre Vás nedôveryhodný to Vám neberiem je to každého subjektívny názor ale zamyslite sa nad tým ako ste začínali Vy.
Len tolko som chcel, ale aj tak ďakujem za pripomienku to s tým obchodným menom budem uvádzať tak ako je to v ŽR. Jediná užitočná informácia.
Negoti
14.01.12,18:44
aké dávaš záruky?
veronikasad
14.01.12,19:35
.

Ešte mi napadlo, že ako si Vy môžete dovoliť hodnotiť mňa a moju prácu keď ma vôbec nepoznáte ! Ja som tu chcel len získať serióznu radu a poradiť. Priznajte sa koľko vecí ste vedeli Vy keď ste začínali ? Keď takto hodnotíte niekoho kto si pýta radu tak tipujem, že ste nejaká trojmesačná účtovníčka z kurzu, ktorá keď začínala vedela oveľa menej ako ja. Lenže vtedy ste dostali poukaz a štát už Vás niekde zamestnal kde ste tie skúsenosti získali. Možno som pre Vás nedôveryhodný to Vám neberiem je to každého subjektívny názor ale zamyslite sa nad tým ako ste začínali Vy.
Len tolko som chcel, ale aj tak ďakujem za pripomienku to s tým obchodným menom budem uvádzať tak ako je to v ŽR. Jediná užitočná informácia.
Peter, čítala som tvoje príspevky aj na inom fóre. "Trojmesačnú účtovníčku" ti veľmi pekne vysvetlila iná kolegyňa účtovníčka z PD. Trošku viac skromnosti a pokory nezaškodí.
Než som sa odhodlala isť účtovať na živnosť, strávila som v účtárni štátneho,a neskôr aj súkromného podniku pekných pár rôčkov a stretla veľa mladých ľudí na absolventskej praxi i ako kolegov. Zakladať si len na vzdelaní zo školy je trošku málo.

Moja rada na úvod - dobrá zmluva s klientom a poistenie zodpovednosti za škodu (aj pri tých "malých" živnostníkoch). Lebo "hrdinom" budeš len do prvej daňovej či inej kontroly. Účtovníctvo nie je len o daňovom priznaní, či peňažnom denníku podnikatela.

Vzor zmluvy nájdeš aj v sekcii dokumenty na hornej lište Porady
tictac7
14.01.12,19:50
.

Ešte mi napadlo, že ako si Vy môžete dovoliť hodnotiť mňa a moju prácu keď ma vôbec nepoznáte ! Ja som tu chcel len získať serióznu radu a poradiť. Priznajte sa koľko vecí ste vedeli Vy keď ste začínali ? Keď takto hodnotíte niekoho kto si pýta radu tak tipujem, že ste nejaká trojmesačná účtovníčka z kurzu, ktorá keď začínala vedela oveľa menej ako ja. Lenže vtedy ste dostali poukaz a štát už Vás niekde zamestnal kde ste tie skúsenosti získali. Možno som pre Vás nedôveryhodný to Vám neberiem je to každého subjektívny názor ale zamyslite sa nad tým ako ste začínali Vy.
Len tolko som chcel, ale aj tak ďakujem za pripomienku to s tým obchodným menom budem uvádzať tak ako je to v ŽR. Jediná užitočná informácia.

...nehodnotím Teba a Tvoju prácu, ani slovkom....
....hodnotila som len ako na mňa pôsobí Tvoja prezentácia....

....myslím, že Ty si tu dovoľuješ hodnotiť a netuším na základe čoho. SŠ - účtovníctvo 4 roky, na VŠ asi 2 semestre z rýchlika, neviem, čo je poukaz od štátu...prácu som si vždy hľadala sama. Neviem koľko toho vieš, ja keď som išla robiť účto, zistila som, že neviem nič. Kúpila som si takú knižku od Jindřicha Jindráka a to bola moja biblia. Pri prvom DP som zaplatila mastné prachy za konzultáciu v jednej firme...
FINEX
14.01.12,20:24
...nehodnotím Teba a Tvoju prácu, ani slovkom....
....hodnotila som len ako na mňa pôsobí Tvoja prezentácia....

....myslím, že Ty si tu dovoľuješ hodnotiť a netuším na základe čoho. SŠ - účtovníctvo 4 roky, na VŠ asi 2 semestre z rýchlika, neviem, čo je poukaz od štátu...prácu som si vždy hľadala sama. Neviem koľko toho vieš, ja keď som išla robiť účto, zistila som, že neviem nič. Kúpila som si takú knižku od Jindřicha Jindráka a to bola moja biblia. Pri prvom DP som zaplatila mastné prachy za konzultáciu v jednej firme...


Mňa ste nehodnostili ani slovkom ? a čo veta že: "podľa mňa nevieš nič" ? Ta veta ma proste len urazila tak som na ňu reagoval ! Ja sa totiž to nenechám urážať ! A nie som si vedomý toho, že by som si tu ja na niekoho dovoľovaľ prípadne si dovoľovaľ niekoho hodnotiť ! To o tej trojmesačnej kurzovej účtovníčke používam preto lebo mám takú skúsenosť keď sa ma ešte v čase keď som chodil na strednú a zároveň brigádoval v jednej firme ako pomocný účtovník pýtala na základné veci práve takáto účtovníčka z kurzu. Ale ak som sa tým niekoho dotkol tak sa verejne ospravedlňujem. Ja viem že som nezedol múdrosť sveta, preto som tu na poradni chcel získať radu a Vy ste ma proste jednoducho odfajčili čo ma nahnevalo. Ja si od Vás rád nechám poradiť vo všetkom (pokiaľ mi budete ochotná poradiť), ale očakávam slušnosť. Ja jednám s ľudmi tak, ako oni jednajú so mnou. Na základe aj Vášho príspevku a preštudovaní si pár vecí z oblasti daní a zákona o účtovníctve, viem že mám čo doháňať ale to neznamená, že neviem nič. Možno by bolo lepšie aby som sa venoval veciam v ktorých som doma ako napríklad tvorba podnikateľských plánov, výpočet cash - flow, čistej súčasnej hodnosty, testovnia štatistických hypotéz a iného podnikateľského poradenstva ale chcel som skúsiť aj vedenie účtovníctva čoho sa samozrejme kvoli Vášmu príspevku nevzdám ale budem si viac uvedomovať to riziko kt. z vedenia účtovníctva vyplýva. Ale ďakujem za reakciu, dúfam, že som sa v nej Vás ani nikoho iného nedotkol.
KEJKA
14.01.12,20:37
Ja by som ťa poprosila, už nereaguj. Posledný príspevok si napísal slušne, zopakujem, ešte na začiatku som sa ťa zastala, resp. vyslovila svoj dojem, že si sympatický a vystupuješ sympaticky a skutočne úprimne sa snažíš prehlbiť svoje vedomosti, lebo zo školy je to skutočne skôr len teória. Ak ťa opamtá hnev, či iné emócie, mohol by si fakt napísať niečo, čím by si sa iba zhodil, alebo by som zmenila mienku o Tebe.
Takže venuj sa práci, štúdiu, účtovníctvu, máš moje sympatie, určite sa aj tu dozcvieš veľa užitočného, tém na štúdium je tu habadej. Diskusie smerom, ako sa to tu zvrtlo, považujem za zbytočné, od veci, neužitočné.