jozef.3
13.01.12,17:27
Zdravím,

potreboval by som radu ako zatočíť z neférovou konkurenciou z Poľska. Nemenovaná poľská firma sa rozhodla pootvarať pevádzky všade tam kde ich mam ja.
To by sa dalo prežiť , veď človek novú konkernciu rád uvíta , ale keby to bolo z jej strany férové.
Pan podnikateľ z Poľska totiž veci odoberá priamo cez svoju poľsku firmu od výrobcu a potom ich na Slovensku predáva bez toho aby ľuďom vystvil pokladničný blok.
Môj známy takto u neho kupoval, predtým ako zaplatil si vypýtal občianku (ževraj potrebuje zapísať údaje do objednávky) , no v skutočnosti si takto overuje či sa nejedná o príslušníkov nejakého kontrolného úradu. Skontrolovať zásoby mu nemôžu , lebo daný tovar na sklade nemá , ale vozí ho priamo z Poľská zákaznikom. A kedže do svojích cien nezaratáva DPH tak ich má výrobky omnho lacnejšie ako moja firma. Firma sa mi dostáva do straty na väčšine prevádzkách ,lebo ja mu cenami konkurovať nemožem kedže musím poctivo odvádzať štátu peniaze. A aj keby som chcel spraviť niečo ako on, tak všetký výrobky môžem nakupovať len cez Slovenského dodavateľa ,ktorých ich nakupuje od výrobcu v Poľsku a slovenský dodavateľ mi vystavuje faktúry.
Rozmýšľam som aj o trestnom oznamení ,len nevie ako by mu to dokazali.

Alebo že si otvorím nejakú firmu v Poľsku a budem robiť to isté čo on. Len to je otázne ako?

Nejaké nápady?

Dúfam že som to zaradil do správnej kategórie a prepáčte za gramatické chyby v texte.
Stanislav 1975
13.01.12,16:39
Jožko chápem ťa a je mi to ľúto-ale poznáš poliakov, to sú polo-mafiáni a europskí číňania..-sú strašne draví a prešpekulovaní...
calimero1
14.01.12,10:33
Predpokladám, že keď si Poliak otvorí prevádzku na území SR, je povinný ju zaregistrovať na živnostenskom úrade, zaregistrovať sa na našom DÚ a pri predaji sa riadiť zákonmi SR. Ak si ani jednu z týchto povinností nesplnil, mali by to naše orgány preveriť a sankcionovať. Lenže oni radšej kontrolujú a sankcionujú slovenských podnikateľov a za ďaleko menšie prúsery, je to jednoduchšie.
Držím palce.
blavaciko
14.01.12,22:15
skus podat vsetky mozne oznamenia a uvidis.
SamuelSK
14.01.12,22:21
heh, otvoril by som si pobocky v polsku. asi sa dovtipite podla akeho patentu, ze? :D
marleau
15.01.12,00:11
Poľsko,Poľsko,Poľsko - nič iné pri nakupovaní nepočuť len Poľsko.Nemožem ich už ani cítiť.Sprostý kto od nich kupuje.
pivko
15.01.12,05:27
Sprosty sí ty keď nekupuješ, čo na nich nadávaš , sú skrátka šikovnejší a nepustili si na trh toľko reťazcov ako my.
SamuelSK
15.01.12,10:15
No ak mam pred sebou dva obchody (internetove) a slovak mi preda predmet za 9,99 a poliak za 8,50 tak je jasne od koho to kupim nie?
To iste rakuskov vs. slovensko
zubna pasta tu stoji 5,90 a tam 4,70
akoze co je viac slovenskeho, co je viac lepsie na tej na slovensku?
to ze ju kamion odviezol o 50km dalej, za to treba o 20% prihodit?
cize v tomto suhlasim s pivkom, i ked tato tema je o niecom inom a to prakticky ten poliak robi podvod na uzemi SR, ci nie ?
calimero1
15.01.12,11:10
Slováci porovnávajú len ceny, ale to, od čoho tie ceny závisia, nevidia. Aké je u nás podnikateľské prostredie a aké v Rakúsku alebo v Poľsku? V Rakúsku je ďaleko liberálnejšie, v Poľsku zas prekvitá černota. Bohužiaľ, máme to, čo si zvolíme vo voľbách.
Vo svojej praxi robím aj s Poliakmi a musím priznať, že robí sa s nimi najhoršie. Predpisy EU majú na háku, riešenie záruk dosť problémové, no s Číňanom sa dohodneš ľahšie ako s Poliakom.
Gabhus
15.01.12,11:13
No ja by som sa trochu tých firiem zastala, pre jednu robím, podotýkam robia to, čo naše firmy nie - žiaden predaj ani obchody. Kontrol sme mali neúrekom, 40 zamestnancov, od Inšpekcie bezpečnosti cez poisťovne atď. Dopadli dobre. Na rozdiel od našich živnostníkov, "moji" Poliaci majú niektoré plusy:
- nepočula som od nich za tri roky jediné neslušné slovo alebo nejaké vytváranie stresov a pod. Oni sa najprv prežehnajú a potom jednajú - už kľudní
- platia na chlp presne a v termínoch. Ak poviem že treba zaplatiť 900 eur do SP do 20., tak 19 nakluše s peniazmi a platí sa.
Je pravdou, že neskutočne vedia eurá obracať tak, aby to pre nich bolo najlepšie. Je to skrátka povaha a s tou nenarobíš nič.
Sú iní, dosť mi trvalo kým som si zvykla, ale je tu rešpekt - vzájomný - podľa mňa sa s nimi robí dobre. Ale je pravdou, že ich činnosť nie je obchod. Obchodníkov posúdiť neviem.
pivko
15.01.12,15:55
Mascara Max Factor v Galeria Kazimierz Krakow , lekáreň 6,75 EUR
Poprad MAX Fun Parfumerie 14 EUR !!!!!
Ta kde sme?
kopretinka
15.01.12,16:02
mimotemyMax Factor je značka a tých mascár vyrába veľa druhov....
misoft
15.01.12,16:04
Ta kde sme? Nevieš? :eek: Pozri do mapy!
pivko
15.01.12,16:13
kopretinka , tak manželka sa asi vyzna , bola to tá istá mascara.
;)http://www.superpharm.pl/;)
pivko
15.01.12,17:50
mimotemyUž len taká maličkosť , aby som kľudne spal , Na každom kuse tovaru v obchode RESERVED - Poprad MAX je prelepená cena v PZL , prečo asi? lebo skočíš do Targu / Le Clerk na poschodí/ a kúpiš to isté o 20%- 30% lacnejšie.Pozriem v Košiciach , lebo tu asi prelepuju cenu vo Forintoch:eek:
Teraz som sa vrátil z Miskolca , už neviem kde to mam dať;)
kezeso
17.01.12,09:31
Čo tak robiť s menším rabatom? Ináč, ak máš podozrenie na nekalú konkurenciu, ktorá obchádza naše zákony, neblokuje a pod., obráť sa na ŠOI, živnostenský a daňový úrad.
zubro85
17.01.12,12:28
Obchodujeme s viacerými polskými firmami a vsade je to iné, v jednej firme po sebe kricia, nadavaju (je to taka rodinna firma, a samý muzi) v druhej je vsetko v klude, v tretej je majitel tak ustretovy ze sa snazi hovorit po slovensky alebo takou čecho-slovenčinou,...

Povedať že z polska by som nebral je hlupost, lebo ked kupim rovnaky tovar u nás o 50% drahsie v slovenskom velkoobchode oproti polskemu tak by som bol asi sprostý keby som to kupoval na slovensku.

A este nieco k teme, so situaciou treba nieco urobit a nie napisat clanok na poradu o zlom poliakovi, upozorni na jeho nelegalne podnikanie urady, skusaj ine formy predaja, predavaj cez net, cez rôzne inzertné stránky, napríklad na bazosi sa toho predá neskutocne vela..
hornak.ebsr
17.01.12,12:44
Ak máš možnosť urobiť to isté čo on, prečo to tak nespraviť. Vieš ako jeho systém funguje nájdi v poľsku účtovníčku založ firmu a rob si dodávateľa sám bez marže a možno sa mu cenami vyrovnáš.

Ja by som na tvojom mieste vôbec neváhal. Prečo by mali byť šikovný len poliaci, Slováci podľa mňa vedia to isté ale sú veľmi opatrný !
blavaciko
17.01.12,16:00
hornak.ebsr preco niekoho navadzas na porusovanie zakonov?
hornak.ebsr
17.01.12,19:44
hornak.ebsr preco niekoho navadzas na porusovanie zakonov?

Nikoho na nič nenavádzam ! Myslel som to tak, že pokiaľ je nejaká možnosť ako znížiť cenu predávaného tovaru tak to treba využiť, napr. na Slovensku ma výrobca výhradné zastúpenie, tak si pán založí spoločnosť v Poľsku, ktorá bude nakupovať za výrobné ceny priamo od výrobcu - predávať Slovenskej bez marže a tá následne predávať zákazníkom (samozrejme v medziach zákona) s oveľa väčším ziskom ako pri nákupe od Slovenského distribútora.

Síce sa možno nevyrovná Poliakom úplne ale každopádne ceny spadnú o niečo nižšie a zvýši sa potencionálna konkurencie schopnosť.