Benko
13.01.12,18:29
Ahojte, účtujem faktúra z Metra hradené v hotovosti 501/211. Je to faktúra + doklad o úhrade z ERP. Prosím vás, stále platí, že okamžitou úhradou ani záväzok nevzniká a nie je nutné účtovať cez 321?
Ďakujem
Stefan2005
13.01.12,18:02
... účtujem faktúra z Metra hradené v hotovosti 501/211. Je to faktúra + doklad o úhrade z ERP. Prosím vás, stále platí, že okamžitou úhradou ani záväzok nevzniká a nie je nutné účtovať cez 321?...

... aj ja to tak účtujem
tictac7
13.01.12,18:24
....no neviem, ja som vždy aj doteraz účtovala aj predpis a potom úhradu.....veď na PPD, resp. teraz na doklade z ERP (napr. aj na tom z Metra) je vyslovene napísané, že sa jedná o úhradu faktúry č. xxxx. Mimochodom, pri úhrade faktúry predsa na doklade z ERP nie je ani rozpis DPH....ten je na faktúre. A niečo čo má názov faktúra, sa účtuje ako faktúra.
...podľa mňa je to to isté ako pri rôznych poplatkoch hradených bankou (samozrejme, okrem bankových poplatkoch), napr. RTVS, musím mať predpis a potom úhradu....
....to je môj názor a takto to robím ja....
Stefan2005
13.01.12,18:46
....no neviem, ja som vždy aj doteraz účtovala aj predpis a potom úhradu.....veď na PPD, resp. teraz na doklade z ERP (napr. aj na tom z Metra) je vyslovene napísané, že sa jedná o úhradu faktúry č. xxxx. ....

Ja sa riadim týmto: pohľadávka alebo záväzok vzniká vtedy, keď dochádza k časovému posunu medzi dodávkou tovaru, poskytnutím služby, ... a úhradou za ne. Rozsah časového posunu pritom nie je rozhodujúci. Pri časovom posune tak u veriteľa vzniká pohľadávka a u dlžníka záväzok. Pri bezprostrednej úhrade pohľadávka / záväzok nevzniká. Bezprostrednou úhradou sa rozumie taký spôsob úhrady, keď k úhrade dochádza pri prevzatí veci, služby bez akéhokoľvek časového odkladu.

U Metra nevznikla pohľadávka, u mňa nemohol vzniknúť záväzok.


viac tu: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&MID=227&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=22765
tictac7
13.01.12,18:53
O.K.
...prosím a tá citácia je odkiaľ, aby som sa mohla dovzdelať?
Bez urážky, toto mi ozaj ušlo....a keď je to tak, budem len rada...
JankaV
13.01.12,19:02
O.K.
...prosím a tá citácia je odkiaľ, aby som sa mohla dovzdelať?
Bez urážky, toto mi ozaj ušlo....a keď je to tak, budem len rada...

PP č.5/2008 - fakt je to tam.
AnnaK
13.01.12,19:16
Ja sa riadim týmto: pohľadávka alebo záväzok vzniká vtedy, keď dochádza k časovému posunu medzi dodávkou tovaru, poskytnutím služby, ... a úhradou za ne. Rozsah časového posunu pritom nie je rozhodujúci. Pri časovom posune tak u veriteľa vzniká pohľadávka a u dlžníka záväzok. Pri bezprostrednej úhrade pohľadávka / záväzok nevzniká. Bezprostrednou úhradou sa rozumie taký spôsob úhrady, keď k úhrade dochádza pri prevzatí veci, služby bez akéhokoľvek časového odkladu.

U Metra nevznikla pohľadávka, u mňa nemohol vzniknúť záväzok.


viac tu: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&MID=227&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=22765 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&MID=227&phContent=%7E/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=22765)

Už som sa stretla s prípadom, že daňový úrad vytýkal účtovnej jednotke pri kontrole, že nezaúčtovala faktúru ako pohľadávku. Ale išlo o podvojné účtovníctvo, nie jednoduché, ako je uvedené na www.epi.sk.

Iné je to, že Metro normálne tlačilo doklady z registračných pokladní pri nákupe v hotovosti a priamo na tomto doklade bol uvedený základ dane aj daň a suma celkom. Nešlo o faktúru.
Teraz vytlačia faktúru a následne úhradu v hotovosti, kde už nie je uvedený rozpis DPH. Aspoň také doklady mi nosia v poslednej dobe.
tictac7
13.01.12,19:35
O.K.
vďaka za link, ale aj tak si myslím, že to nie je správne a to z dvoch pohľadov:
1. zákon o DPH - doklad z ERP pri úhrade faktúry z ERP neobsahuje potrebné náležitosti, teda VZ, sadzbu DPH, výšku DPH, cena spolu
2. napr. u nás vo firme, kde sa vystaví denne xx faktúr. Faktúry si každé odd. robí samé. V systéme je zabezpečené automatické účtovanie vystavených faktúr. Aj keď sa jedná o platbu v hotovosti, medzi vystavením faktúry a jej úhradou prejde určitý časový úsek - 5 minút, hodina, pol dňa, podľa príspevku je jedno o aký časový úsek sa jedná (podľa mňa to je sekunda). No a u nás je to tak, že človek má vystavenú faktúru, ide si naložiť tovar a posledné medzipristátie má v pokladni. Samozrejme, že faktúra je už v systéme medzitým zaúčtovaná ako pohľadávka, takže u odberateľa automaticky vzniká záväzok, či? Myslíte si, že v Metre tie naše nákupy nie sú účtované ako pohľadávky? A Vašim klientom, keď účtujete, ním vystavenú faktúru, pokiaľ mu je uhradená v hotovosti v ten istý deň, účtujete inak? Neúčtujete ju ako pohľadávku? Ak nie, tak máte asi medzery v číselnom rade....a vôbec, potom, Keď nahadzujete kasu, tak pozeráte pri úhrade vystavenej fa, či to je v ten istý deň a účtujete to inak?
Neviem, aj keď je tu veľa súhlasov na nick Stefan2005 od nickov, ktoré, samozrejme vrátane Stefan2005, beriem ako nicky, ktoré vedia o čom sa tu "točí" nesúhlasím. To čo nie je vyslovene v zákone, nie je pre mňa smerodatné. A celé e.. a s... a v.... d.... a iné tlačené a tak - to sú len názory a pohľady ľudí, kebyže publikujem, možno sem niekto prilepí môj názor pekne napísaný v takomto zmysle...
..takže tak...
tictac7
13.01.12,19:37
Už som sa stretla s prípadom, že daňový úrad vytýkal účtovnej jednotke pri kontrole, že nezaúčtovala faktúru ako pohľadávku. Ale išlo o podvojné účtovníctvo, nie jednoduché, ako je uvedené na www.epi.sk (http://www.epi.sk).

Iné je to, že Metro normálne tlačilo doklady z registračných pokladní pri nákupe v hotovosti a priamo na tomto doklade bol uvedený základ dane aj daň a suma celkom. Nešlo o faktúru.
Teraz vytlačia faktúru a následne úhradu v hotovosti, kde už nie je uvedený rozpis DPH. Aspoň také doklady mi nosia v poslednej dobe.

...vďaka, konečne mi niekto otvoril oči. Ja som v téme PÚ a oni dávajú príklady na JÚ - to som si vôbec nevšimla, už som myslela, že som fakt blbá....
Stefan2005
13.01.12,20:00
...vďaka, konečne mi niekto otvoril oči. Ja som v téme PÚ a oni dávajú príklady na JÚ - to som si vôbec nevšimla, už som myslela, že som fakt blbá....

... no ja ti tie oči nechcem zastierať :) ale definícia záväzku (pohľadávku nedefinuje) vychádza z obchodného zákonníka a nezávisí od používanej účtovnej sústavy...
Ešte pri priložím jeden link - tu pojednáva o JU i PU a s rovnakým záverom: http://www.epi.sk/456/Pohladavky-v-uctovnictve-a-daniach_20147.aspx

P.S. rozhodne nemám v úmysle niekomu vnucovať názor, ako má postupovať - ja som prezentoval svoj (a snažil sa ho doložiť argumentami a odkazmi) a tým končím
tictac7
13.01.12,20:15
...ja viem, že nevnucuješ a ešte raz opakujem, patríš medzi nicky, ktoré vedia o čom sa tu "točí" a Tvoje názory beriem, nakoľko sa však tiež potrebujem učiť, ako asi každý z nás, a "beriem" len "rukolapné" dôkazy, tak sa pýtam. A keď s pýtam na vec, o ktorej nie som veľmi presvedčená, tak som asi dosť nepríjemná. Asi tak, ako keď odpovedám na niektoré otázky. Ešte raz sa ospravedlňujem.

....mimotemy že mi povie niekedy moja polovička, že som to prehnala - to neberiem, občas sa aj ja zaseknem, že reakcia bola neprimeraná, ale občas ma aj niekto známy stopne....
....som proste komplikovaná - aj tu najskôr niekoho pod čiernu zem zvozím a potom mu radím....
.... a aj Mila123 Ti môže potvrdiť, aj sa posekáme, aj súhlasy si dávame...(žeby sme boli rovnaké?)

...takže tak...
Stefan2005
13.01.12,20:25
nemusíš sa ospravedlňovať; ja mám už svoje roky, a miesto toho, aby som sa "posekával", radšej potichu vycúvam.
Za tých pár desiatok rokov (okolo účtovníctva) som sa naučil, že si neprivyrábam prácu navyše tam, kde nemusím a neprodukujem doklady navyše tam, kde nie sú bezprostredne nevyhnutné... (ovšem podotýkam, že veľakrát som sa musel prispôsobiť osobitostiam softvéru i zvyklostiam klientov)
Benko
14.01.12,07:26
Štefan ďakujem.
Mini+Max
26.05.12,16:57
Najlepšie je všetky predpisy platieb akéhokoľvek druhu účtovať ako záväzky a následne zvlášť zaúčtovať ich úhradu.
Kabaka123
10.04.15,06:29