LENDŽA
13.01.12,21:14
Dobrý večer, po prečítaní niektorých príspevkoch som v pomykove. Chcem sa spýtať: Na začiatku účtovného roka si vložím do pokladne PPD v určitej sume( nie do ERP). Musím tieto peniaze vydokladovať odkiaľ ich FO zobrala? Keďže tieto peniaze si FO nevybrala ani z účtu ani z ERP. Alebo ak sa počas roka stane, že táto pokladňa ide do mínusu čo napíšem na PPD osobný vklad podnikateľa a nikoho nezaujíma odkiaľ podnikateľ peniaze vzal? Ďakujem
tictac7
13.01.12,20:18
Dobrý večer, po prečítaní niektorých príspevkoch som v pomykove. Chcem sa spýtať: Na začiatku účtovného roka si vložím do pokladne PPD v určitej sume( nie do ERP). Musím tieto peniaze vydokladovať odkiaľ ich FO zobrala? Keďže tieto peniaze si FO nevybrala ani z účtu ani z ERP. Alebo ak sa počas roka stane, že táto pokladňa ide do mínusu čo napíšem na PPD osobný vklad podnikateľa a nikoho nezaujíma odkiaľ podnikateľ peniaze vzal? Ďakujem

osobný vklad - nikoho nezaujíma odkiaľ ho vzal, tak ako nikoho nezaujíma ako použije výber-osobná spotreba ;)
Mila123
13.01.12,20:18
do pokladne na začiatku roka sa občas vkladá, ale nemá žiaden prevod z minulého roka????

ak to budú reálne vklady tak nie je čoho sa báť......ani DU.....
LENDŽA
13.01.12,20:20
A to je ako možné, veď to podľa mňa je potom očividné, že tie peniaze , ak je predaj tovaru, museli ísť, len mimo ERP, Či nie?
mondes
13.01.12,20:20
Dobrý večer, po prečítaní niektorých príspevkoch som v pomykove. Chcem sa spýtať: Na začiatku účtovného roka si vložím do pokladne PPD v určitej sume( nie do ERP). Musím tieto peniaze vydokladovať odkiaľ ich FO zobrala? Keďže tieto peniaze si FO nevybrala ani z účtu ani z ERP. Alebo ak sa počas roka stane, že táto pokladňa ide do mínusu čo napíšem na PPD osobný vklad podnikateľa a nikoho nezaujíma odkiaľ podnikateľ peniaze vzal? Ďakujem

Presne, ako píšeš. Osobný vklad vkladáš do pokladne na základe príjmového pokladničného dokladu. A keďže ide o osobný vklad, tak to fakt nemusí nikoho zaujímať, odkiaľ ich máš. :-)
LENDŽA
13.01.12,20:22
No veď to sa mi nezdá, že to nie je reálny vklad, ke
d z minulého roka prenos nevychádza do plusu a za celý rok nie je žiadna osobná spotreba cez účet.
ewita888
13.01.12,20:25
a čo sa ti na tom nezdá.. veď stačí, aby ti zopár odberateľov nezaplatilo načas faktúry a hneď ti peniažky chýbajú... tak čo spravíš, vložíš svoje peniažky a točíš ich.. a keď ti odberateľ zaplatí, vyberieš ..
LENDŽA
13.01.12,20:28
A keď sa ma niekto opýta kde som tie svoje peniažky zobrala, keď podľa Peňažného denníka mi nevychádza žiadny príjem, že všetko točím v tovare?
ewita888
13.01.12,20:29
nemáš žiadny príjem, iba výdaje?
mondes
13.01.12,20:30
No veď to sa mi nezdá, že to nie je reálny vklad, ke
d z minulého roka prenos nevychádza do plusu a za celý rok nie je žiadna osobná spotreba cez účet.

...tak keď ste na konci roka v mínuse, to znamená, že nemáte peniažky, tak si požičiate napr. od známeho, vložíte do pokladne ako osobný vklad a točíte. A keď zarobíte, vrátite známemu cez osobnú potrebu. Aj takýto prípad môže nastať.
LENDŽA
13.01.12,20:37
Príjem v ERP za predaj tovaru. A ktomu požičaniu od známeho netreba nejaký papier o pôžičke?
tictac7
13.01.12,20:38
A keď sa ma niekto opýta kde som tie svoje peniažky zobrala, keď podľa Peňažného denníka mi nevychádza žiadny príjem, že všetko točím v tovare?

...bože, dievča, čo tu riešiš....tá FO má nejakú polovičku - oficiálnu, neoficiálnu, má rodičov.....a vôbec - toto sa v tejto republike naozaj nikdy nebude kontrolovať -teda aspoň do doby, kým tu bude súčasne existujúci systém - ale to je o inom

...inak, pár rokov dozadu jeden pán politik pri otázke od novinárov na to, že je akosi nesúlad medzi ním deklarovanými príjmami a nárastom majetku, povedal, že vyhral v športke. ...a sa pýtam, tá Tvoja FO, prečo by nemohla vyhrávať v športke 2-krát do týždňa 7 piatych, 8 štvrtých, nejaké tretie a ujde sa jej sem-tam aj druhá cena - o takých ľuďoch nikto nevie, je v úplnej anonymite...a samozrejme, že podáva 1 plný tiket na každé žrebovanie....
ewita888
13.01.12,20:39
by som to zhrnula asi tak, že ak vedieš účto poctivo a nemáš nelegálne príjmy, nemáš sa pri osobnom vklade čoho obávať.. ono sa totiž veru občas aj nezadarí v tom podnikaní a vytvára sa strata, alebo máš neuhradené pohľadávky...

a okrem toho, pri kúpe domu sa ťa tiež nikto nepýta, odkiaľ si na to zobrala..
mondes
13.01.12,20:40
Príjem v ERP za predaj tovaru. A ktomu požičaniu od známeho netreba nejaký papier o pôžičke?

Netreba žiadny papier. Veď ide o Tvoje osobné peniaze, ktoré Ty dobrovoľne vkladáš do podnikania.

....pokladňou (nie ERP) môže byť aj Tvoje vrecko, peňaženka atď.
LENDŽA
13.01.12,20:40
Super odpoveď no ako argument na DÚ asi neprejde okrem tej jeho polovičky.
LENDŽA
13.01.12,20:41
Veď to je to, že mi to príde ako nelegálny príjem.
tictac7
13.01.12,20:48
Veď to je to, že mi to príde ako nelegálny príjem.

...aký nelegálny príjem? zo športky?! legálny, a nikde ho netreba uvádzať, nikde Ťa neevidujú... čo ešte chceš?
mondes
13.01.12,20:49
A keď začínaš podnikať, tak odkiaľ berieš peniaze? Musíš vložiť nejaký vklad do pokladne, alebo na účet. Aj to sa Ti zdá nelegálne? A tak, ako píše ewita, môže sa stať, že Ti nejaký odberateľ nevyplatí. Budeš čakať? Jasné že nie a vložíš opäť nejakú kôpku do pokladne. A snažíš sa zarábať.
LENDŽA
13.01.12,20:54
Ďakujem za Vaše odpovede. Myslím, že to asi zbytočne preháňam.
zk24
20.01.12,20:37
ahojte,

mám začiatočnícku otázku - môže v JU urobit podnikatel osobný vklad aj priamo na bankovy ucet?
Software mi automaticky totižto prepisuje bankovy ucet na pokladnu ked si zadám predkontáciu - osobný vklad podnikatela. Nakoniec banku zoberie, ale najprv sa mu to "nepáči".

Alebo musim spravit najprv osobny vklad do pokladne a nasledne to vlozit cez priebezne polozky do banky?

dakujem.
Mila123
20.01.12,20:38
aj na bú.....nie je obmedzenie....aspoň to tak ja robím......
zk24
20.01.12,20:40
Dakujem... tak mozno to bude len v nastaveniach sw.
tweedle
13.02.12,15:54
prosím Vás ak podnikateľ vloží na účet peniaze, dá sa povedať, že nenávratnú, môžem to zaúčtovať na 221/347
Jarka 1
13.02.12,15:57
prosím Vás ak podnikateľ vloží na účet peniaze, dá sa povedať, že nenávratnú, môžem to zaúčtovať na 221/347

221/365
tweedle
13.02.12,16:12
365? ale to nie je záväzok, pôžička,,on to vložil a nechce to späť, ja na 365 účtujem keď spoločník vloží a chce to po čase vrátiť,,, alebo môžem aj toto takto?
Jarka 1
13.02.12,17:35
Normálne sa podniká pre zisk a nie preto, aby som vkladala do firmy a nechcela to späť. Keď sa mu bude dariť, tak si ich predsa zoberie späť do svojho vrecka. Či nie?
tweedle
14.02.12,06:03
hmm to je pravda, on síce tvrdí, že nie a nechce to mať evidované ako pôžičku, ja som to chcela hneď dať na 365ku,,a ak by bol s tým stále v rozpore môžem použiť tú 347ku?
tweedle
16.02.12,14:48
posúvam
Sionel
21.02.12,12:10
hmm to je pravda, on síce tvrdí, že nie a nechce to mať evidované ako pôžičku, ja som to chcela hneď dať na 365ku,,a ak by bol s tým stále v rozpore môžem použiť tú 347ku?

A co takto uctovat to ako dar na 221/648? Dary nie su predmetom dane.