Stanislav 1975
14.01.12,09:58
čaute, chcel som sa opýtať, minulý rok som ako veľký magnát odkúpil od mesta pozemok pod barákom:),teda cca. 90 bytov odkúpilo, takže mám tam podiel asi nejakých 60cm:D-mám podať nejaké daňové priznanie alebo ako? je to drobotina...:cool:
sito
14.01.12,09:07
Stanko, a nechýba Ti ešte jeden rozmer? A výsledok pozemku v m2, ktorého si sa stal vlastníkom? :);)

Ty si rylo, čo ešte nezhnilo, ani tak skoro nezhnije.
Stanislav 1975
14.01.12,09:15
sitko 919/10000-je podiel
ale to je pod naším barákom, nie pod bratislavským hradom...:D
veronikasad
14.01.12,09:21
Stano, predpokladám, že sa pýtaš na daňové priznanie na daň z nehnutelnosti ...
Odkedy máš pozemok zapísaný na liste vlastníctva ?
sito
14.01.12,09:23
:eek: A tvoj dom, nie je tvoj hrad? Nemáš ho rád? Ani to na čom stojí, rodnú, úrodnú hrudu ... :);)
Stanislav 1975
14.01.12,09:25
Stano, predpokladám, že sa pýtaš na daňové priznanie na daň z nehnutelnosti ...
Odkedy máš pozemok zapísaný na liste vlastníctva ?
veronika od minulého mája- je to 1 lv a sme tam všetci obyvatelia naraz...
veronikasad
14.01.12,09:27
veronika od minulého mája- je to 1 lv a sme tam všetci obyvatelia naraz...
Nie som odborníkom na daň z nehnutelností, sná´d sa ti niekto ozve, kto s tým robí.
danushka
14.01.12,09:29
Áno Stanko, keďže si nadobudol pozemok minulého roka, do 31.januára najneskôr treba podať DP k dani z nehnuteľnosti.
V DP vyznačíš fakt, že si podielovým spoluvlastníkom.


Osoba, ktorá sa stala v priebehu roka 2011 vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti nachádzajúcej sa na území Slovenskej republiky, ktorá je predmetom dane z pozemkov, dane zo stavieb alebo dane z bytov a nebytových priestorov, bola povinná do 30 dní odo dňa nadobudnutia vlastníctva, správy, nájmu alebo skutočného užívania nehnuteľnosti oznámiť správcovi dane túto skutočnosť. Takejto osobe vzniká daňová povinnosť 1. januára 2012 a týmto dňom sa zároveň stáva daňovníkom dane z nehnuteľností.
Stanislav 1975
14.01.12,09:30
no jo a možno sa vykašlem na to, však to je asi jeden kameň čo v tom pomere možem vlastniť...:D
či sleduje to niekto?
Stanislav 1975
14.01.12,09:31
Áno Stanko, keďže si nadobudol pozemok minulého roka, do 31.januára najneskôr treba podať DP k dani z nehnuteľnosti.
V DP vyznačíš fakt, že si podielovým spoluvlastníkom.


Osoba, ktorá sa stala v priebehu roka 2011 vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti nachádzajúcej sa na území Slovenskej republiky, ktorá je predmetom dane z pozemkov, dane zo stavieb alebo dane z bytov a nebytových priestorov, bola povinná do 30 dní odo dňa nadobudnutia vlastníctva, správy, nájmu alebo skutočného užívania nehnuteľnosti oznámiť správcovi dane túto skutočnosť. Takejto osobe vzniká daňová povinnosť 1. januára 2012 a týmto dňom sa zároveň stáva daňovníkom dane z nehnuteľností.

aha danuš a čo tam mám napísať aké metre či čo?
veronikasad
14.01.12,09:32
no jo a možno sa vykašlem na to, však to je asi jeden kameň čo v tom pomere možem vlastniť...:D
či sleduje to niekto?
Mesto dostáva výpis z katastra, myslím, že sleduje ...
Stanislav 1975
14.01.12,09:32
Mesto dostáva výpis z katastra, myslím, že sleduje ...
však od mesta som to aj odkúpil...:D
danushka
14.01.12,09:40
Stanko, samotné DP Ťa bude navádzať vo výplňaní.
Predpokladám, že ste pozemok nadobudli v BSM spolu s manželkou, ale stačí keď ho podá len jeden z Vás.
Vyznačíš tam svoje údaje, katastrálne územie, číslo parcely aj s číslom za lomítkom /ak je/. Myslím, že sa to vyznačuje v II. časti DP, III. časť je už na stavby.
Inak ľudia v tom majú chaos a úradníčky na miestnych úradoch potrebujú len vyslovene to priaznanie. Ak by si tam aj urobil nejakú chybičku, nemaj ťažkú hlavu, pre nich je dôležité číslo parcely a katas. územie, z LV presne vedia zistiť aký máš podiel, na ktorého základe Ti vyrubia daň.
Toto DP podáš len raz, v budúcich obdobiach Ti už bude len chodiť výmer od obce na zaplatenie dane. /ak teda túto daň neplatíte spoločne ako bytovka, to už neviem ako...veď oni si Vás nájdu, neboj/.
sito
14.01.12,09:40
sitko 919/10000-je podiel
ale to je pod naším barákom, nie pod bratislavským hradom...:D

Nejak sa mi to nezdá? Ja mám 61/2660 pod našim ...

Tvoj byt má 900 m2? To si žiješ ako na hrade. A nie si Ty Matúš ... ?
danushka
14.01.12,09:48
A ešte jedna malá rada Stanko...
Nehľadaj tlačivo DP na daň. úrade, tam ho nenájdeš. Odbehni na magistrát mesta, tam Ti ho dajú a možno sa dá kúpiť aj v ŠEVTe.
sito
14.01.12,09:49
však od mesta som to aj odkúpil...:D

Vidíš, Stanko! Ty si si odkúpil, nie všetci si to môžu povedať. Niektorí si hovoria, že to za peniaze ulúpili, a oni hovoria, že ....... človek sa mýli, či nie? Demokracia ... 10.3.2012 sa dosiahne, či odsúhlasí?
danushka
14.01.12,10:14
No ulúpili, či odkúpili, občiasku povinnosť si treba splniť a že to nie vždy býva ľahké, poviem Vám, že pri hľadaní DP k nehnuteľnosti som v našom meste predvčerom doslova penila.
Minulý rok sme kúpili chalupu mimo KE. Tak som sa vybrala po DP na DÚ na juhu v KE. Keďže sa už nevenujem účtovníctvu, unikol mi fakt, že tento DÚ sa presťahoval inde, kým som ho našla, trvalo to. Tam som prišla pred deviatou ráno, tak som čakala 3/4 hodiny kým ho otvoria, aby som sa dozvedela, že také priznania majú na magistráte.
Tak daváj na magistrát na opačnú stranu KE.
Vystála som rad v miestosti kde dávali tlačivá a nasleduje rozhovor:
Ja: ,,prosím si dve priznania k dani z nehnuteľnosti" /keby som jedno pokazila, treba druhé do zálohy/...
Jedna z úradníčok:,,kde ste kúpili nehnuteľnosť?"
Ja:,,mimo KE..."
úradníčka: ,,my máme len pre košických tlačivá, stiahnite si na inernete..."

To už ale do mňa točky vbehli! Pani úradníčke vysvetľujem, že mi nefunguje tlačiareň...Pani úradníčka mi už nervózne odopovedá, že ju to nezaujíma....Navrhujem, že si tlačivo kúpim... Úradníčka zaťato - ani B.hovi.
Tak dialóg pokračuje:
Ja:,,dobre teda, pýtala som si dve tlačivá na jedno mimo KE, druhé je pre nehnuteľnosť v KE..."
úradníčka: ,,no určite!"
To už ale vo mne sto Bohov bolo!
druhá úradníčka: ,,daj, jej ho Preboha!"
Ja:,,milá pani, aká som Vám ja JEJ?!!!"
Tretia mladučká to nezvládla a podala mi tlačivo...

Úctivo som sa poďakovala a poradila som im, aby si zabezpečili detektor lží a chovali sa slušne ;).
Takže vážení, pri dnešných úradníkoch sa nenechajte odbiť a pri ich práci im treba pripomenúť, že nie my, ale oni sú tu pre nás. A ak treba, KLAMTE :D.

Uf, bola to fuška, ale dnes už poštou odišlo DP k inej pani úradníčke, ktorá bude hádam spokojná. :)
sito
14.01.12,11:20
No ulúpili, či odkúpili, občiasku povinnosť si treba splniť a že to nie vždy býva ľahké, poviem Vám, že pri hľadaní DP k nehnuteľnosti som v našom meste predvčerom doslova penila.
Minulý rok sme kúpili chalupu mimo KE. Tak som sa vybrala po DP na DÚ na juhu v KE. Keďže sa už nevenujem účtovníctvu, unikol mi fakt, že tento DÚ sa presťahoval inde, kým som ho našla, trvalo to. Tam som prišla pred deviatou ráno, tak som čakala 3/4 hodiny kým ho otvoria, aby som sa dozvedela, že také priznania majú na magistráte.
Tak daváj na magistrát na opačnú stranu KE.
Vystála som rad v miestosti kde dávali tlačivá a nasleduje rozhovor:
Ja: ,,prosím si dve priznania k dani z nehnuteľnosti" /keby som jedno pokazila, treba druhé do zálohy/...
Jedna z úradníčok:,,kde ste kúpili nehnuteľnosť?"
Ja:,,mimo KE..."
úradníčka: ,,my máme len pre košických tlačivá, stiahnite si na inernete..."

To už ale do mňa točky vbehli! Pani úradníčke vysvetľujem, že mi nefunguje tlačiareň...Pani úradníčka mi už nervózne odopovedá, že ju to nezaujíma....Navrhujem, že si tlačivo kúpim... Úradníčka zaťato - ani B.hovi.
Tak dialóg pokračuje:
Ja:,,dobre teda, pýtala som si dve tlačivá na jedno mimo KE, druhé je pre nehnuteľnosť v KE..."
úradníčka: ,,no určite!"
To už ale vo mne sto Bohov bolo!
druhá úradníčka: ,,daj, jej ho Preboha!"
Ja:,,milá pani, aká som Vám ja JEJ?!!!"
Tretia mladučká to nezvládla a podala mi tlačivo...

Úctivo som sa poďakovala a poradila som im, aby si zabezpečili detektor lží a chovali sa slušne ;).
Takže vážení, pri dnešných úradníkoch sa nenechajte odbiť a pri ich práci im treba pripomenúť, že nie my, ale oni sú tu pre nás. A ak treba, KLAMTE :D.

Uf, bola to fuška, ale dnes už poštou odišlo DP k inej pani úradníčke, ktorá bude hádam spokojná. :)

Danuška, oni sú dnes už ti úradníci tak pretechnizovaní, že rozmýšľať nemôžu, len konajú. Ako vidím s toho, čo si napísala, je pravdou: Posledný prepadne peklu, chudera, tá tretia , kto by si to odskákal? Na úrade. Ale Ty si behala, oni vyskakovali, že majú málo od Teba?



http://www.youtube.com/watch?v=c6VLjoo2lVI
day
14.01.12,11:27
Áno Stanko, keďže si nadobudol pozemok minulého roka, do 31.januára najneskôr treba podať DP k dani z nehnuteľnosti.
V DP vyznačíš fakt, že si podielovým spoluvlastníkom.


Osoba, ktorá sa stala v priebehu roka 2011 vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti nachádzajúcej sa na území Slovenskej republiky, ktorá je predmetom dane z pozemkov, dane zo stavieb alebo dane z bytov a nebytových priestorov, bola povinná do 30 dní odo dňa nadobudnutia vlastníctva, správy, nájmu alebo skutočného užívania nehnuteľnosti oznámiť správcovi dane túto skutočnosť. Takejto osobe vzniká daňová povinnosť 1. januára 2012 a týmto dňom sa zároveň stáva daňovníkom dane z nehnuteľností.


:eek: tak a som v .....
danushka
14.01.12,11:28
No uznaj sitečko, to už pomoc blížnemu nikto a nič negarantuje u nás? :D
danushka
14.01.12,11:29
:eek: tak a som v .....
Prečo?
day
14.01.12,11:34
noo, ja som neaky cas vlastnikom nehnutelnosti a zatial som nic neplatil :o
asi by som sa mal vybrat na mesto, mozno s Tatianou, myslim bonbonieru
danushka
14.01.12,11:45
To nie je zlý nápad, tým nič nepokazíš. Všetky prostiedky k náprave použi.;). Aj s Tatianou :D.
Ale nezabudni vziať DP so sebou.
tadeas 1977
14.01.12,11:58
Ak dovolíte trochu upresním údaje ktoré tu ešte neodzneli v pôvodnej otázke ktorú sem kamarát dával :-)
Jedno už ale viem, DP treba podať, lenže...
Pokiaľ mám informácie LV k pozemku zatiaľ nemá žiadny nájomca. Jedná sa o dva vchody cca 125 bytov. Pozeral som kataster a tam už LV registrujú na ktorom je meno každého vlastníka s podielom ( ja mám napr. 919/100000). Tento pozemok/parcela má dve čísla a každá má iný rozmer ale sú zapísané na jednom a tom istom LV.
sito
14.01.12,12:02
danushka (http://www.porada.sk/member.php?u=49933) Dnes, 13:28
No uznaj sitečko, to už pomoc blížnemu nikto a nič negarantuje u nás? :D

Danuška, ja Ti to uznať môžem. No? Že vraj: Garantujem ten kto sa nesnaží, že polievku, dostane, vraj teplú od ...

Čo je to tá garancia, garancie? Nie je to nejaký kríženec GORILY?
Katy a R
14.01.12,12:08
Len ty podaj DP .. veď ti možno ani nevýjde platiť daň .. ale DP treba - aj oznámenie (naraz urobíš). Mne presahovalo pár metrov za hranice obce - tak som musela podať DP na obidvoch OU. :mee: A možno aj nejaká ochotná pani sa nájde;):confused: - zober so sebou list vlastníctva (prípadne Tatianu;))

neviem, či boli zmeny od vlani v tačivách :confused::confused: http://www.porada.sk/t155334-dan-z-nehnutelnosti.html#post1625781
danushka
14.01.12,12:20
Ak dovolíte trochu upresním údaje ktoré tu ešte neodzneli v pôvodnej otázke ktorú sem kamarát dával :-)
Jedno už ale viem, DP treba podať, lenže...
Pokiaľ mám informácie LV k pozemku zatiaľ nemá žiadny nájomca. Jedná sa o dva vchody cca 125 bytov. Pozeral som kataster a tam už LV registrujú na ktorom je meno každého vlastníka s podielom ( ja mám napr. 919/100000). Tento pozemok/parcela má dve čísla a každá má iný rozmer ale sú zapísané na jednom a tom istom LV.

Rozhodnutie z katastra o povolení vkladu ste dostali už?
Stačí urobiť kópiu rozhodnutia a priložiť ju k DP. Údaje o číslach parcely a katastrálny úrad, pod ktorý spadá parcela sa predsa dajú vyčítať nielen zo zmluvy o prevode vlastníckych práv, ale aj z rozhodnutia a podľa čísla LV sa to všetko dá preveriť na stránke www.katasterportal.sk.

Ak si neviete rady, treba zavolať na úrad a polopate si nechať vysvetliť. Ja som volala hspodárke v obci a dohodla som sa s ňou tak, že pošlem ako pošlem. Dokonca ani neviem rozmery obvodových múrov stavby na chalupe, tak som jej povedala, že na jar ako dôjdeme, že to doplníme, ale že DP už bude u nich. Súhlasila a povedala, že ona má ako vypočítať daň, bude taká istá, ako u pôvodného majiteľa.

Tiež tam na jar pôjdem s Tatianou. Ešteže to tu Day pripomenul, že čo sa sluší a patrí. :):D
tadeas 1977
14.01.12,12:28
Áno, rozhodnutie už máme. Takže ho tam priložíme :rolleyes: Ďakujem
danushka
14.01.12,12:31
...LV z katastra ani nedostanete ako súčasť rozhodnutia. To už pekne za 8 evri treba odcupitať na kataster s kolkom, ale Vy viete dokázať vlastníctvo nehnuteľnosti aj rozhodnutím...
sito
14.01.12,12:37
Rozhodnutie z katastra o povolení vkladu ste dostali už?
Stačí urobiť kópiu rozhodnutia a priložiť ju k DP. Údaje o číslach parcely a katastrálny úrad, pod ktorý spadá parcela sa predsa dajú vyčítať nielen zo zmluvy o prevode vlastníckych práv, ale aj z rozhodnutia a podľa čísla LV sa to všetko dá preveriť na stránke www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk).

Ak si neviete rady, treba zavolať na úrad a polopate si nechať vysvetliť. Ja som volala hspodárke v obci a dohodla som sa s ňou tak, že pošlem ako pošlem. Dokonca ani neviem rozmery obvodových múrov stavby na chalupe, tak som jej povedala, že na jar ako dôjdeme, že to doplníme, ale že DP už bude u nich. Súhlasila a povedala, že ona má ako vypočítať daň, bude taká istá, ako u pôvodného majiteľa.

Tiež tam na jar pôjdem s Tatianou. Ešteže to tu Day pripomenul, že čo sa sluší a patrí. :):D

Ja tiež poznám jednu Tatianu, dááávno. Tak že, vždy ju je dobré zobrať so sebou na úrad, hodí sa?!! A čo ak sa im nehodí, nehodí sa, Tatiana ... keď sa sluší a patrí! Patrí, aj na rukách, patričky.
Katy a R
14.01.12,12:39
.. ja som prikladala listy vlastníctva stiahnuté z katasterportálu .... a stačilo;):) (by ma to zruinovalo -niekoľko LV po pár metroch :mee:)
danushka
14.01.12,12:40
odteraz sitečko všade len s Tatianou :)
Juj Stanko, ďakujem za túto témičku, pobavila som sa v nej. Milujem na Porade takéto šantivé témy.
danushka
14.01.12,12:43
.. ja som prikladala listy vlastníctva stiahnuté z katasterportálu .... a stačilo;):) (by ma to zruinovalo -niekoľko LV po pár metroch :mee:)

Katuška moja a prečo Ty tlačíš po pár metroch LVéčka? :D :D :D
Však stačí si vytlačiť len čiastočný s jedným spoluvlastníckym podielníkom. :D
Katy a R
14.01.12,12:45
jáj moja .. to bych musela umět ... som bola rada, že sa mi to podarilo:D
Kvaka
14.01.12,12:53
Tak ja vám neviem, ale my keď sme odkupovali pod bytom pozemok, sme uvažovali tak, že nikde v DPzN sa tento pozemok neeviduje, neuvádza, daň z bytov sa vymerá iba z m2 bytu, tak sme nijaké DPzN nepodávali. Predali sme byt, ešte v 2010, akurát v KZ sme uviedli už aj tento pozemok pod bytom.
danushka
14.01.12,13:00
Anička,
Zákon rozlišuje 3 druhy dane z nehnuteľností:

daň z pozemkov,
daň zo stavieb,
daň z bytov (kam patria pre účely dane i nebytové priestory v bytovom dome).

Veľa ľudí pravdepodobne po odkúpení svojich malinkých podielikov pozemkov pod bytmi si ani neuvedomilo, že má oznamovaciu povinnosť a povinnosť podať DP. Mne z tohto zákona vychádza, že DP podať treba.
Katy a R
14.01.12,13:03
áno, pravdu máš .. ja som si neuvedomila, že píše o pozemku pod bytom. Ale obvykle sa byt kupuje spolu s pozemkom - ale hádam to aj tak platí :confused: ...
danushka
14.01.12,13:07
Je ešte veľa vlastníkov bytov, ktorí pozemky nemajú odkúpené. Tak sa môže stať, že vlastníctvo bytu je zaznamenané na jednom LV a parcely pozemkov sú zaznamené na inom LV, resp. aj po odkupe pozemku sa byt nachádza na jednom a pozemok na druhom LV. Už som sa s tým veľakrát stretla.
tadeas 1977
14.01.12,13:09
Presne ako píšeš, my keď sme kupovali byt, tak nebolo možné tieto pozemky odkúpiť. Až teraz :)
sito
14.01.12,13:09
odteraz sitečko všade len s Tatianou :)
Juj Stanko, ďakujem za túto témičku, pobavila som sa v nej. Milujem na Porade takéto šantivé témy.

No!!! Ty, si, mi za dievča?!!! Stanko potrebuje rady z porady a dočká sa tak prdy, a Ty si ešte šantíš, ako by si hrala oko, šanta vyhráva, nie vždy.

Ááá, čert to zober, nevyhrám, že vraj nič sa nestratí, ani pontóny, ani pol tóny, všetko počujú ... ŠB? Bezpečnosť? Sem - tam vybuchujú o národ sa nestarajú. Že by Tatiana? Ta z Figara?


http://www.youtube.com/watch?v=7OC5GmsN9j0&feature=related
Katy a R
14.01.12,13:14
.. no ja som teraz veru zaskočená... lebo keď sme dávali DP k bytu (už dávnejšie) ... tak nám to urobila ochotná pani (aj bez Tatiany;)) - a veruže je tam len plocha bytu (aj vo výmere) ... a na LV bol aj podiel pozemku:confused:
danushka
14.01.12,13:35
Tak to by teda aj mňa Katka zaujímalo. Pre mňa je pozemok ako pozemok. Nerozlišujem ornú pôdu od pozemku pod bytovkou z hľadiska povinnosti podať DP.
Pozerám sa na fakt, že keď som nadobudla nehnuteľnosť minulý rok, mojou povinnosťou je podať DP do 31.januára 2012 a podiel na pozemku pod bytovkou nehnuteľnosťou je.

Takže ja by som DP podala.

A keďže mi to nedalo, lebo sa krútime okolo toho, či podať, či nepodať, volala som svojej bývalej kolegyni, pretože tiež minulý rok odkupovala pozemok pod bytom a navyše pracuje v realitách. Jednoznačne mi potvrdila, že treba. Konzultovala to tento týždeň s mestským magistrátom v KE, pozemok bol odkúpený od mesta.
Kvaka
14.01.12,13:37
My sme si splnili oznamovaciu povinnosť pri kúpe aj pri predaji tohoto bytu. Nikde sa do DPzN nepísal pozemok, akurát v poznámke tlačiva DP sú uvedené čísla parciel. Ale máš pravdu, byt bol na inom LV ako pozemok. A základom dane pri bytoch je naozaj len výmera plochy bytu.
Stanislav 1975
14.01.12,13:51
No lebo to je takto-ja som tiež kašlal na to a nezaoberal sa s tým, ale ma cez fejs s touto otázkou oslovil kamoš- inak, už sa vidí že som sem dotiahol ďalšieho člena , tadeaša 1977:)-no a preto som sa o to začal zaujímať,hm,ale ďalšia vec je že ten podiel na pozemku je dosť malý-takže neviem čo a jak...:cool:-inak on to bere tak poctivo,ôebo čo som sa pýtal teraz susedov, ako oni postupujú tak sa vyjadrili v tom zmysle,že to majú na saláme...:D
luja5
14.01.12,14:22
Podľa môjho laického názoru pozemok priamo pod bytovým domom nepodlieha dani z nehnuteľnosti, keďže dani podliehajú byty. Vychádzam pritom zo zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady:
- ust. § 6 ods. 2 písm. a) = predmetom dane z pozemkov nie sú časti zastavaných plôch a nádvorí, ktoré sú zastavané stavbami, ktoré sú predmetom dane zo stavieb alebo dane z bytov,
- ust. § 6 ods. 3 = na zaradenie pozemku do príslušnej skupiny podľa odseku 1 (pozn.: v ktorom sú pozemky rozčlenené pre účely dane z pozemkov) je určujúce zaradenie pozemku podľa katastra (daň z pozemku, resp. z podielu na pozemku priamo pod bytovým domom neplatím a na LV mám uvedené: druh pozemku = zastavané plochy a nádvoria; spôsob využívania pozemku = 15 – pozemok, na ktorom je postavená bytová budova označená súpisným číslom),
- ust. § 14 = platím daň z bytov,
- ust. § 18 = daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane .....
- ust. § 19 ods. 3 = daňovník je povinný v priznaní uviesť všetky skutočnosti rozhodujúce na výpočet dane a daň si sám vypočítať; hm, ako podať daňové priznanie a vypočítať daň z niečoho, čo nie je predmetom dane... tiež by som nevedela ...;)
pmajap
14.01.12,14:24
Podaj si priznanie k dani z nehnuteľnosti, každý zo zákona je povinný to urobiť aj keď sa jedná o 1cm2. Nesplnenie povinnosti je penalizované. V konečnom dôsledku aj malá suma narastie dennou penalizáciou do obrovských rozmerov. ;)
Luja súhlasím, ale neuviedol m2 zastavanej plochy a výmeru parcely pod bytovým domom, ten rozdiel podlieha dani z nehnuteľnosti.
sito
14.01.12,14:37
Vreu, tak! Pre hlavičku špendlíka sa nenecháš ? zruijnovať. Povinnosť, pihlásiť sa je treba, príhlásiš sa? Nikto si ťa nevšimne, ak nedáš všimné. keď už je po ...

S peniazmi je to horšie, tie len z rúčky do rúčky, cez notára, listvlastníctva za predajnú cenu. Predajnu?
Stefan2005
14.01.12,14:43
... aj keď nie som nebol oslovený zadávateľom témy :), dovolím si reagovať - luja5 má pravdu...

"Časti zastavaných plôch a nádvorí, ktoré sú zastavané stavbami, ktoré sú predmetom dane zo stavieb alebo dane z bytov, nie sú predmetom dane z pozemkov. Preto za pozemok pod bytovým domom nevzniká ani oznamovacia povinnosť ani povinnosť podať daňové priznanie.

Odpovedala: Mgr. Denisa Stašková, odborný referent, Finančný odbor, Prešov"

zdroj: http://moje.hnonline.sk/node/5079
ale i:
http://spravy.pravda.sk/sk_ekonomika.asp?c=A080131_080904_sk_pludia_p01
Kvaka
14.01.12,14:48
Podľa môjho laického názoru pozemok priamo pod bytovým domom nepodlieha dani z nehnuteľnosti, keďže dani podliehajú byty. Vychádzam pritom zo zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady:
- ust. § 6 ods. 2 písm. a) = predmetom dane z pozemkov nie sú časti zastavaných plôch a nádvorí, ktoré sú zastavané stavbami, ktoré sú predmetom dane zo stavieb alebo dane z bytov,
- ust. § 6 ods. 3 = na zaradenie pozemku do príslušnej skupiny podľa odseku 1 (pozn.: v ktorom sú pozemky rozčlenené pre účely dane z pozemkov) je určujúce zaradenie pozemku podľa katastra (daň z pozemku, resp. z podielu na pozemku priamo pod bytovým domom neplatím a na LV mám uvedené: druh pozemku = zastavané plochy a nádvoria; spôsob využívania pozemku = 15 – pozemok, na ktorom je postavená bytová budova označená súpisným číslom),
- ust. § 14 = platím daň z bytov,
- ust. § 18 = daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane .....
- ust. § 19 ods. 3 = daňovník je povinný v priznaní uviesť všetky skutočnosti rozhodujúce na výpočet dane a daň si sám vypočítať; hm, ako podať daňové priznanie a vypočítať daň z niečoho, čo nie je predmetom dane... tiež by som nevedela ...;)

Luja, dobre píšeš, :)no kočeny, normálne ste ma vystrašili:), uf, len sa mi nechcelo hľadať v zákone. My sme mali tieto pozemky zapísané na LV ako zastavané plochy, takže neboli predmetom dane z nehnuteľnosti.
Stefan2005
14.01.12,14:58
... dúfam, že Stanovi nezanikne v záplave rád a odpovedí tá správna ;)
danushka
14.01.12,15:02
V takom prípade potom ani samé úradničky na magistráte v KE nevedia, ako poradiť novým nadobúdateľom pozemkov pod bytmi. V skorejšom príspevku som písala o tom, ako moja kolegyňa kontaktovala magistrát tento týždeň ohľadom povinnosti podať DP, kde jej tvrdili, že povinnosť je.

Ide teraz však o to, či pozemok bol odkúpený len pod bytmi, ale sa jedná aj o pozemok mimo stavby. Toto je asi podstatná informácia.
Stanislav 1975
14.01.12,15:04
V takom prípade potom ani samé úradničky na magistráte v KE nevedia, ako poradiť novým nadobúdateľom pozemkov pod bytmi. V skorejšom príspevku som písala o tom, ako moja kolegyňa kontaktovala magistrát tento týždeň ohľadom povinnosti podať DP, kde jej tvrdili, že povinnosť je.

Ide teraz však o to, či pozemok bol odkúpený len pod bytmi, ale sa jedná aj o pozemok mimo stavby. Toto je asi podstatná informácia.
len pod bytmi-lebo to bolo mestské doteraz - terasa je zasa petržalská-tá sa neodkupovala...-to poslanci neschválili...
luja5
14.01.12,15:06
... Luja súhlasím, ale neuviedol m2 zastavanej plochy a výmeru parcely pod bytovým domom, ten rozdiel podlieha dani z nehnuteľnosti.
Súhlasím, preto som zvýraznila priamo pod domom a uviedla zaradenie pozemku podľa katastra. Treba sa pozrieť, ako je to zapísané na LV, t.j. či je to len pozemok priamo pod domom, alebo aj časť pozemku, ktorá už nie je pod domom a tá by potom (podľa môjho názoru) mala byť zaradená-zapísaná na LV inak, vrátane veľkosti spoluvlastníckeho podielu a mala by podliehať dani z nehnuteľnosti.
danushka
14.01.12,15:06
V takom prípade to máš vyriešené Stando, riaď sa Štefanom.

Nebudeš sa potiť tak ako ja, kým sa mi do rúk dostalo to žlté lajstro vôbec :D.
tadeas 1977
14.01.12,15:07
Upresním to... Jedná sa aj o Stana kedže sme susedia, on býva vo vedľajšom v chode a pozemky o ktoré sa jedná máme rovnaké a aj rovnaké číslo LV. Jeden pozemok má 400 m2 a druhý pozemok má 464 m2. Každý máme na ňom určitý podiel, v mojom prípade 919/10000 Stano možno trochu iný...

V LV je to ako Zastavané plochy a nádvoria
Stanislav 1975
14.01.12,15:09
V takom prípade to máš vyriešené Stando, riaď sa Štefanom.

Nebudeš sa potiť tak ako ja, kým sa mi do rúk dostalo to žlté lajstro vôbec :D.
dakujem všetkým za rady...-aj štefanovi aj všetkým...-aspoň ste sa aj vy niečo nové naučili do života...:D
Kvaka
14.01.12,15:11
len pod bytmi-lebo to bolo mestské doteraz - terasa je zasa petržalská-tá sa neodkupovala...-to poslanci neschválili...No vidíš, Stanko, dobre som ti napísala hneď na začiatku, babku treba občas počúvať, aj keď niekedy už zabúda.:)
Stanislav 1975
14.01.12,15:14
No vidíš, Stanko, dobre som ti napísala hneď na začiatku, babku treba občas počúvať, aj keď niekedy už zabúda.:)
samozrejme, aj babke Kvake ďakujem...
luja5
14.01.12,15:15
Luja, dobre píšeš, :)no kočeny, normálne ste ma vystrašili:), uf, len sa mi nechcelo hľadať v zákone. My sme mali tieto pozemky zapísané na LV ako zastavané plochy, takže neboli predmetom dane z nehnuteľnosti.
Ďakujem. Mala som pred časom podobnú dilemu, vtedy som sa s tým musela "potrápiť", aj som si to pre istotu vytlačila, odložila, teraz vybrala, šiklo sa ... ;):)
danushka
14.01.12,15:17
No vidíš, Stanko, dobre som ti napísala hneď na začiatku, babku treba občas počúvať, aj keď niekedy už zabúda.:)

Anička, dobre si napísala, ale mne celkom jasno urobil Štefan.
Lebo ak odkúpený pozemok nezahŕňa len časť pod bytovkou, ale aj nezastavanú časť, vtedy mi iné nevyplýva, ako podať DP.

Jednoznačne som po tejto debate múdrejšia, všetci ste zlatí :).

PS : Akáže si Ty Anka stará babka!:eek:
Stanislav 1975
14.01.12,15:19
Anička, dobre si napísala, ale mne celkom jasno urobil Štefan.
Lebo ak odkúpený pozemok nezahŕňa len časť pod bytovkou, ale aj nezastavanú časť, vtedy mi iné nevyplýva, ako podať DP.

Jednoznačne som po tejto debate múdrejšia, všetci ste zlatí :).

PS : Akáže si Ty Anka stará babka!:eek:
tak ja poznám aj 36 ročnú babku...:D
danushka
14.01.12,15:21
Povoľuješ Stanko po tejto pripomienke mrník v téme? :D
tadeas 1977
14.01.12,15:23
Keď sa nestratil Stano, stratil som sa ja :-)
Tak ako keď sú to zastavané plochy a nádvoria, podať či nie ? :-)
danushka
14.01.12,15:26
Keď sa nestratil Stano, stratil som sa ja :-)
Tak ako keď sú to zastavané plochy a nádvoria, podať či nie ? :-)
Stano, Tvôj sused tvrdí, že ste odkúpili pozemok LEN pod bytovkou, takže netreba žiadne DP.

Stano sa stratil z témy, lebo rozmýšľa nad 36 r. babkami :D ;)
tadeas 1977
14.01.12,15:28
Ale na tom LV sú tie pozemky zapísane ako Zastavané plochy a nádvoria. A to LV máme rovnaké !!! Ved som si to pozeral cez kataster...
danushka
14.01.12,15:31
Áno, môže to tam byť takto napísané.
Na mojom LV chalupy je tiež parcela XX ako Zastavané plochy a nádvoria o výmere 590m2, pričom obvodové múry chalupy sú len cca 17 x 6 m. Preto správca dane vyrúbi daň inú na stavbu a rozdiel plochy medzi celkovou výmerou parcely a plochou domu zdaní inou sadzbou dane.
Ostatné na LV je ako parcela YY - Záhrady o inej výmere. - tu sa zas prepočíta výška dane.
Kvaka
14.01.12,15:33
Ale na tom LV sú tie pozemky zapísane ako Zastavané plochy a nádvoria. A to LV máme rovnaké !!! Ved som si to pozeral cez kataster...No však si pozri, čo Luja napísala, citujem:
predmetom dane z pozemkov nie sú časti zastavaných plôch a nádvorí, ktoré sú zastavané stavbami, ktoré sú predmetom dane zo stavieb alebo dane z bytov.
tadeas 1977
14.01.12,15:37
Veď vravím že som sa stratil :-) Ďakujem za rady a trpezlivosť :-)
verkaz
14.01.12,15:41
Ak dovolíte trochu upresním údaje ktoré tu ešte neodzneli v pôvodnej otázke ktorú sem kamarát dával :-)
Jedno už ale viem, DP treba podať, lenže...
Pokiaľ mám informácie LV k pozemku zatiaľ nemá žiadny nájomca. Jedná sa o dva vchody cca 125 bytov. Pozeral som kataster a tam už LV registrujú na ktorom je meno každého vlastníka s podielom ( ja mám napr. 919/100000). Tento pozemok/parcela má dve čísla a každá má iný rozmer ale sú zapísané na jednom a tom istom LV.
Mal by si si LV ísť vyzdvihnúť na príslušný katastrálny úrad. Oni ho nikomu posielať nebudú.
danushka
14.01.12,15:43
Veď vravím že som sa stratil :-) Ďakujem za rady a trpezlivosť :-)

A nik Ťa ani poriadne neprivítal ako nového člena Porady.
Nuž vitaj medzi nami a cíť sa s nami dobre :).

Stanko keď založí tému, to nemôže inak, ako niekoľkými stranami skončiť...
Kvaka
14.01.12,15:47
Mal by si si LV ísť vyzdvihnúť na príslušný katastrálny úrad. Oni ho nikomu posielať nebudú.
Verkaz, no nám ho poslali, ale ako píšem, bolo to v 2006.
verkaz
14.01.12,15:50
Vtedy to ešte posielali, teraz dostane LV len ten, kto si ho príde vyzdvihnúť.
danushka
14.01.12,15:50
Mne minulého roka poslali už len rozhodnutie, ale ak si dobre spomínam Kvakuš, veruže máš pravdu. V roku 2007 sme dostali aj my ešte LV.
Lenže takto teraz za každé LV treba dať 8,-€ kolok, no tak ľahká matematika, koľko LVčiek príde denne ľudí vyzdvihnúť na kataster.

Verkaz, dávajú v takom prípade zadarmo LV, keď sa jedná o nové rozhodnutie po povolení vkladu?
sito
14.01.12,16:03
samozrejme, aj babke Kvake ďakujem...

Stanko, nebuď skúpy, aj nech ...
sito
14.01.12,16:17
Pohľadal som, našiel som zmluvu, kúpnu a zároveň aj zmluvu o zrušení vecného bremena. Pozemok výmera 522 m2. Môj podiel, 61/2660. V m2 je to 11,90 m2, krát 3 je 36 Sk. Ako si to trafil s tou babkou 36 r.? Ty si ...

To bolo pre priznanie dane z nehnuteľnosti. Už je to bezpredmetné, len peniaze im posielam

A vraj, nestačí ... :):eek:
Katy a R
14.01.12,18:13
Luja, dobre píšeš, :)no kočeny, normálne ste ma vystrašili:), uf, len sa mi nechcelo hľadať v zákone. My sme mali tieto pozemky zapísané na LV ako zastavané plochy, takže neboli predmetom dane z nehnuteľnosti.
Anička, a ešte tuším sme to vlani aj preberali (v podobnej téme) - že ako sa to presne počíta.... :) A aj som tak urobila!:D
Do prílohy "pozemky" sa napíše celková plocha pozemku znížená o plochu stavby. A dom resp byt zase do "vlastnej" prílohy.
Nuž a pri byte väčšinou pozemok "neprečnieva" .... tak ostáva len tá plocha bytu. ;)
.. aspoň sme si štipku "zamrníkovali":D
Kvaka
14.01.12,18:35
a ešte tuším sme to vlani aj preberali (v podobnej téme) - že ako sa to presne počíta.... :) A aj som tak urobila!:D
Do prílohy "pozemky" sa napíše celková plocha pozemku znížená o plochu stavby. A dom resp byt zase do "vlastnej" prílohy.
Nuž a pri byte väčšinou pozemok "neprečnieva" .... tak ostáva len tá plocha bytu. ;)
.. aspoň sme si štipku "zamrníkovali":D
No, aspoň vidíš, Katy, ako mi pamäť odchádza, ja vravím, že Alzheimer mi občas klope na dvere. :confused::confused::confused: Zabudla som všetko, iba mi ostalo v pamäti, že pri byte sa do DPzN iba plocha bytu píše, ak je pozemok len pod bytovým domom, ten v DPzN nie je. Ja som to riešila začiatkom roku 2007, ten odkúpený pozemok k bytu, aj to som zabudla. No viem, ako taký byt predať bez dane.:D Teda keď byt je vo vlastníctve viac ako 5 rokov a pozemok nie je, na to som nezabudla.:)
lapejko
20.01.12,22:19
Zveziem sa aj ja s otázkou, keď už tu lietajú také fundované odpovede. Ako je možné v 60 ročnej bytovke /správca BD/ kde vlastníci bytov vlastnia prakticky celú bytovku s pozemkom aj pivnicami, že lukratívny nebytový priestor na prízemí OSTAL vo vlastníctve Bytového Družstva? To ho samozrejme prenajíma...
sito
20.01.12,22:56
Zveziem sa aj ja s otázkou, keď už tu lietajú také fundované odpovede. Ako je možné v 60 ročnej bytovke /správca BD/ kde vlastníci bytov vlastnia prakticky celú bytovku s pozemkom aj pivnicami, že lukratívny nebytový priestor na prízemí OSTAL vo vlastníctve Bytového Družstva? To ho samozrejme prenajíma...

A prečo nie? Ak sa nejednalo o spoločný priestor, ale o nebytový priestor, ktorého bolo vlastníkom družstvo, bytové, komu ho malo previesť do osobného vlastníctva? Družstevníkom, ak sú vlastníci prevedených bytov do osobného vlastníctva zároveň aj družstevníci, ich delegát na zhromaždení delegátov družstva môže hlasovať, navrhovať aj to, aby bol nebytový priestor prevedený vlastníkom bytov, prípadne im predaný. Je to hodne zamotané, ak si vlastníci bývalého vlastníka bytov, družstvo vyberú za správcu domu a nezaložia si SVB. Niekedy si už ani nemôžu povedať, že sú vlastníci.
Mária27
21.01.12,16:18
Zveziem sa aj ja s otázkou, keď už tu lietajú také fundované odpovede. Ako je možné v 60 ročnej bytovke /správca BD/ kde vlastníci bytov vlastnia prakticky celú bytovku s pozemkom aj pivnicami, že lukratívny nebytový priestor na prízemí OSTAL vo vlastníctve Bytového Družstva? To ho samozrejme prenajíma...

Zákon 42/1992 o vyporiadaní majetku v družstvách v § 27 dával možnosť previesť nebytový priestor do spoluvlastníctva vlastníkov bytov. Je to určite tak, jeden súd o nebytových priestoroch sme s družstvom vyhrali.
Zákon 182/1993 v novele 42/1992 § 27 vynechal slová "a nebytových". Kto však získal nárok na prevod, nemohol mu byť novelou odobratý. Mohol sa len premlčať.


Ak bola na dom dotácia zo ŠR, teraz by sa dal využiť § 27 ods. 4 zákona 182/1993, žiadať družstvo pri predaji nebytového priestoru, aby zvyšok peňazí previedlo do fonduý domu. Mnohé družstvá to vedia a tie NP nepredávajú.

§ 27 zákona 42/1992 pôvodné znenie

§ 27Vlastníci družstevných bytov v domoch vo vlastníctve družstva sa stávajú v pomere k veľkosti ich bytov spoluvlastníkmi spoločných a nebytových priestorov domu, v ktorom sa predmetné byty nachádzajú, okrem garáží.





§ 27 zákona 182/1993

(4) Ak bytové družstvo prevedie vlastníctvo nebytového priestoru v dome, na ktorého výstavbu bola poskytnutá účelová dotácia 30) zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, na právnickú osobu alebo fyzickú osobu s výnimkou prevodu podľa osobitného predpisu, 7) je družstvo povinné vrátiť poskytnutú účelovú dotáciu do štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, vzájomne vyrovnať vzťahy so združeným investorom a zvyšok zaplatenej ceny previesť do fondu prevádzky, údržby a opráv.
Stanislav 1975
21.01.12,17:58
Zveziem sa aj ja s otázkou, keď už tu lietajú také fundované odpovede. Ako je možné v 60 ročnej bytovke /správca BD/ kde vlastníci bytov vlastnia prakticky celú bytovku s pozemkom aj pivnicami, že lukratívny nebytový priestor na prízemí OSTAL vo vlastníctve Bytového Družstva? To ho samozrejme prenajíma...
lapejko- ja ti poviem ako sa v bratislave teraz predávajú novostavby- kúpiš si byt, spoluvlastnícky podiel na pozemku a priestoroch, ALE- strecha má iného majiteľa, najčastejšie nejakú s.r.o....:eek: