eunika22
14.01.12,12:08
Dobrý deň, chcem si sama začať robiť jednoduché účtovníctvo, ale zopár mesiacov sa chcem skontrolovať s terajšou účtovníčkou, či to robím správne. Čo si od nej vyžiadať? Peňažný denník určite, ale čo ešte? Sklady robí len tak,že 1 faktúra = 1 zápis do skladu. Ak mi príde daňová kontrola, čo mi môže skontrolovať? Peňažný denník, doklady k nemu, teda faktúry, príjmové a výdavkové PD, bankové výpisy, ďalej majetok, knihu jázd, sklady. Nie som platca DPH. Všetok nákup hradíme v hotovosti, ale aj tak asi treba viesť knihu záväzkov - kvôli odvodom,že? Knihu pohľadávok asi netreba :confused:...... Poradí mi niekto presne, aby som sa nemýlila a bola si viac istá? Prosím skúsených účtovníkov. ďakujem
danushka
14.01.12,11:26
Eunika, ani neviem, čo Ti na to povedať...
Veď Ty chceš pár vetami definovať niečo, čo je tak obsiahle, náročné a zodpovedné.

Pozri tu a študuj:
http://www.porada.sk/t72338-zaciatocnik-v-jednoduchom-uctovnictve.html?highlight=za%C4%8Diato%C4%8Dn%C3% ADk+jednoduchom+%C3%BA%C4%8Dtovn%C3%ADctve
eunika22
14.01.12,12:51
Danushka, toto som už študovala, rovnako aj knihu Jednoduché účtovníctvo pre podnikateľov, aj zákon o účtovníctve + daň z príjmu... To, čo by som potrebovala je ako keby osnova toho, čo všetko mám mať... Nič teoretické, lebo čo z toho, že teóriu mám naštudovanú, keď prax je o niečom inom...
danushka
14.01.12,13:08
Tak keď Ti môžem poradiť, skús sa dohodnúť so svojou doterajšou pani účtovníčkou, že Ti bude asistovať pri vedení vlastného účtovníctva za úplatu. Tvoje účtovníctvo pozná ona najlepšie a bude Ťa viesť. Nemôžeš očakávať, že prax sa naleje do Teba sama. Radšej zaplať pani a vyhneš sa rôznym sankciám za chyby a načas nepodané výkazy a prizania.
veronikasad
14.01.12,13:11
Dani - úprimne, ty by si sa na niečo také podujala ? Ja nie ... (asistovať bývalému klientovi pri účtovníctve, ktorý si ho chce robiť sám a nemá o tom ani páru)
danushka
14.01.12,13:25
Nuž neviem Veronička ..., riadne by som precenila jeho schopnosti pochopiť veci a potom by som ešte dlho uvažovala... :)
srska
14.01.12,13:29
tiež by som to nerobil - keď si tak spomeniem koľko času som tomu venoval aj venujem a pri tom aj tak všetky zmeny nestíham vtrepať do hlavy
danushka
14.01.12,13:35
na také by som sa podujala vo veľmi ojedinelom prípade, napríklad veľmi dobrá kamarátka, švagriná a súhlasím aj s Veronikou a srskom, máte úplnú pravdu
KEJKA
14.01.12,15:56
dievčatá - všetko je otázka ceny. Kľudne by som mu asistovala, pokiaľ ma rok bude platiť tak, ako keby som mu to robila sama. To platí za podmienky, že s cenou za spracovanie som bola spokojná.
Časť práce by vykonal, dohľadanie chýb a vysvetľovanie bude možno ešte časovo náročnejšie, ale dá sa. A bez zodpovednosti za výsledok.
veronikasad
14.01.12,16:13
rodine a dobrým známym robím väčšinou účto za "vatikánsku menu" a tí ostatní si to chcú robiť sami, aby ušetrili. Ale školenia žiadne, a ak niečo po....ú, tak potom sa vyhovoria - však mi pomáhala XY.
eunika22
24.01.12,15:08
Viete čo, ja to ani neskúšam, aby som sa pýtala terajšej účtovníčky, lebo viem, že by to nechcela... Nemala by som problém platiť jej celý rok, len aby to bolo správne, ale... Na druhej strane to aj chápem, ja by som z toho asi tiež nebola nadšená...