guru21
14.01.12,11:25
Pred par dnami sme zistili s priatelom, ze jeho 17 rocny syn, ktorý zije v spolocnej domacnosti s matkou a jej priatelom, s ktorým maju dalsie dve male deti, uz rok vedeli o tom, ze 17 rocny syn inhaluje marihuanu. Dokonca ju predaval nevlastnemu otcovi. Sme z toho uplne mimo a potrebujem zistit, ci ide aj o porusenie nejakeho zakona ked sa toto dialo. Jedna vec je rychlo pomoct nevlastnemu synovi a druha nehoraznost zo strany matky a jej partnera. Moze mi niekto na toto odpovedat,dakujem velmi pekne.
danushka
14.01.12,10:31
Sú to len Vaše dohady, alebo sa tvrdenie zakladá na konkrétnych faktoch?

Asi by ste sa mali odosobniť od faktu, že bývalí manželia asi nie celkom dobre vedia vychádzať a je tu problém, ktorý treba spoločne riešiť v záujme 17 r. chlapca v kľude, rozvážne a bez emócií.

Aj v normálne fungujúcich rodinách mladí skúšajú kadečo. Ide o to, ako tieto skúšky zvládnu aj dospelí.
arizona
14.01.12,10:46
Pred par dnami sme zistili s priatelom, ze jeho 17 rocny syn, ktorý zije v spolocnej domacnosti s matkou a jej priatelom, s ktorým maju dalsie dve male deti, uz rok vedeli o tom, ze 17 rocny syn inhaluje marihuanu. Dokonca ju predaval nevlastnemu otcovi. Sme z toho uplne mimo a potrebujem zistit, ci ide aj o porusenie nejakeho zakona ked sa toto dialo. Jedna vec je rychlo pomoct nevlastnemu synovi a druha nehoraznost zo strany matky a jej partnera. Moze mi niekto na toto odpovedat,dakujem velmi pekne.
Ano , ide o porusovanie zakona. Viac citaj TU http://www.infodrogy.sk/index.cfm?module=ActiveWeb&page=WebPage&s=zakon_c._300/2005

Ak sa rozhodnete to riesit cez policiu, uvedomte si, ze vacsi problem ako nezodpovedni rodicia bude mat syn za prechovavanie,ale aj predaj drog.

Urcite to rieste rozhovorom so synom,ale aj jeho matkou. Ale netreba robit z toho tragediu. Decka su zvedave,skusaju to co vidia vsade okolo seba.
Zalezi aj od citliveho pristupu rodicov a kamaratov ako dieta situaciu zvladne.
guru21
14.01.12,11:49
Ide o to, ze matka sa na vychovu cely cas uplne "kaslala" a pretrvava to dodnes. Ich syn je mudry, sikovny, inteligentny ale bohuzial od detstva skazeny ulicou a peniazmi. Moj priatel je kludna povaha, preto to bol hned osobne riesit s byvalou a ich synom. Z rozhovoru bolo jasne, ze matka hra divadlo, aby vyzerala ako starostliva matka, ale opak je pravdou. Ja mam sama dve deti tohoto veku a keby som sa dozvedela, ze moj syn ma nieco s drogami, ihned by som to riesila. Ona to skryvala pod koberec a kaslala sa na to. A keby moj priatel bral marihuanu od mojo syna, okamzite by som ho vyhodila. proste nieco by som urobila.
Takze v tomto prípade, by bol zakonne postihnuty aj syn, a co ten jeho nevlastny otec? To je akoze v poriadku?
danushka
14.01.12,12:04
Guru21, upokoj sa.
Sama som druhý raz vydatá a viem si predstaviť, ako sa ,,Vy dve máte v láske" :).

To nie je výčitka, ani irónia, to je len taká malá ľudská pripomienka, že tieto emócie musia úplne z kola von.
Nech toto riešia biologickí rodičia chlapca spoločne, vecne a ak sú tvrdenia a podozrenia skutočné, chlapec má len 17 rokov. O rok už môže byť niekde úplne inde posunutý a nenaloží s ním tak ľahko nik, pretože bude plnoletý.
Poraďte sa s psychológom, resp. s niekým, kto rieši drogové závislosti mladistvých.
arizona
14.01.12,12:13
Takze v tomto prípade, by bol zakonne postihnuty aj syn, a co ten jeho nevlastny otec? To je akoze v poriadku?

Pozri si este raz ten link, ktory som pridala v predoslom prispevku.Preklikaj strankou, dozvies sa tam vsetko, co sa tykaa tejto problematiky.

Oi sa tam pise:
...podľa slovenskej legislatívy spravidla nie je trestné samotné užitie omamnej látky, psychotropnnej látky prípadne prekurzora, ale len jej prechovávanie, a to po akúkoľvek dobu.

§ 172

1 Kto neoprávnene
a/ vyrobí ,
b/ dovezie ,vyvezie ,prevezie alebo dá prepraviť,
c/ kúpi ,predá, vymení , zadováži ,alebo
d/ prechová po akúkoľvek dobu ,omamnú látku ,psychotropnú látku ,jed alebo prekuzor alebo kto takú činnosť sprostredkuje ,potrestá sa odňatím slobody na štyri roky až desať rokov.


Z toho jasne vyplyva, ze ten kto drogy kupi a predava dalej moze "vyfasovat" ovela vacsi trest,ako ten, kto si kupi pre vlastnu potrebu .

Je pochopitelne, ze ste nahnevani na nezodpovednych rodicov. Ak ste presvedceni, ze chlapec vyrasta v nezdravom prostredi,mozno stoji za uvahu aj to, ze by ste ho vzali do vychovy vy...
day
14.01.12,12:19
Ja mam sama dve deti tohoto veku a keby som sa dozvedela, ze moj syn ma nieco s drogami, ihned by som to riesila.

guru neboj, skor ci neskor sa dozvies
guru21
14.01.12,17:31
Danushka, mozem ta ubezpecit, ze o negatívne zensko-vrazedne a ziarlivostne pocity nemame ani jedna zaujem. Obe vieme preco sme sa rozviedli a bavime sa uplne normalne, akurat ze sme kazda ina. U mna je priorita deti a u nej peniaze a praca. To je cele a neskutocne ma hneva, ze tymto svojmu synovi ublizila. Moj partner nevie co ma robit, preto zistujem veci okolo toho ja, pretoze ma to tiez zaujíma a chcem mu pomoct. Jeho konecne rozhodnutie nechavam cisto na neho a jeho byvalu. Je iba ich problem, ale chcem pomoct.
guru21
14.01.12,17:38
Arizona dakujem ti velmi pekne za link a snahu pomoct - dakujem.
Vziat si ho do vychovy? To je viacmenej v mojom prípade nerealizovatelne, pretoze mam co robit sama s mojimi detmi a navyse ked jeho syn bol cez víkendy u nas, tak moje deti boli uplne vymenene a ja uz dalej nevladzem suplovat neschopnych rodicov. Pokusala som sa o to 7 rokov a bolo to bezvysledne. Priatel nebyva doma, takze by som mala na starosti 3 deti a po 16 rokoch moja podlomena psychika by to isto uz nezvladla. Ako som spomínala, chcem len pomoct tak povediac z boku, pretoze vsetky rozhodnutia su na rodicoch.
arizona
14.01.12,18:18
Arizona dakujem ti velmi pekne za link a snahu pomoct - dakujem.
Vziat si ho do vychovy? To je viacmenej v mojom prípade nerealizovatelne, pretoze mam co robit sama s mojimi detmi a navyse ked jeho syn bol cez víkendy u nas, tak moje deti boli uplne vymenene a ja uz dalej nevladzem suplovat neschopnych rodicov. Pokusala som sa o to 7 rokov a bolo to bezvysledne. Priatel nebyva doma, takze by som mala na starosti 3 deti a po 16 rokoch moja podlomena psychika by to isto uz nezvladla. Ako som spomínala, chcem len pomoct tak povediac z boku, pretoze vsetky rozhodnutia su na rodicoch.
Ak sa vam neda ho mat v opatere, snazte sa byt s nim co najviac v styku,rozpravajte sa s nim,aby vedel, ze vo vas ma kamaratov a oporu,pozorujte ho, ci sa s nim nedeje nieco neobvykle,napr. zmeny spravania,vynechavanie skoly,zmena kamaratov a pod.
Ale to je iba "pre istotu" ,aby ste mohli zasiahnut,keby nieco...
Vo vacsine pripadov decka marihuanu vyskusaju a nechaju tak.
/ V case mojho detstva chytali rodicia "hysaky",ked decka potajomky skusali fajcit cigarety ;) /
Anik
14.01.12,21:39
vieš guru21 mrzí ma, ako si všetkých rodičov, ktorých deti niečo vyvedú, alebo skôr neprežijú pubertu bez určitej ujmy na zdraví hodila na jednu úroveň -nestarajú sa o deti. Bohužiaľ poznám ľudí, ktorí sa neskutočne starali o svoje deti mali čas vyplnený aktivitami od 5-tich rokov ich nosili na hokej, tanečné a rôzne finančne náročné koníčky, boli výborní študenti, ale prišla puberta a šmahom ruky bolo všetko preč. Zanechali športové aktivity v ktorých boli vynikajúci, kašlali na školu, rodičov.
bohužiaľ veľmi často platí, čo vidíš na druhých čakaj na sebe.
V dnešnej dobe by som si nebola ničím istá.
Prajem ti aby mladý dostal rozum, a aby sa vrátil na zem, aby tú pubertu prežil bez ujmy na zdraví.
Verím, že si v ťažkej situácii a držím ti palce, aby to dobre dopadlo
guru21
17.01.12,04:56
Anik, mas uplnu pravdu a suhlasim s tebou. Ja som len opisovala situaciu u nas.
A dakujem