felama67
14.01.12,11:31
Prosím o radu, idem podávať typ B, som zamestnaná, do 31.12.2011 som prenajímala byt jednej osobe, mala som aj DIČ z DÚ. Prenájom som ukončila 31.12.2011, aj odhlásila na DÚ, vrátila som kartičky DIČ. Všetko mi je jasné aj tých 500 EUR zo zákona daných na zníženie, ale ja to mám trochu špecifické. Zaradím byt do obch. majetku, uplatním skutočné náklady, lebo v r. 2011 prešiel kompletnou rekonštrukciou, Následne ho vyradím z obch. majetku a 5 rokov ho nepredám. Lenže osoba čo ho mala v prenájme mi dlhuje 1500 EUR, tieto peniaze už riešim, aby mi ich zaplatila. Kedy mám tých 1500 EUR dať do môjho príjmu? Mám ich zdaniť v DP za r.2011, aj keď mi ich nezaplatila? Alebo ako? Mýli ma to, že v jednoduchom účtovníctve neuhradené pohľadávky idú do príjmu zdaňovaného pri ukončení živnosti? Čo mám prosím Vás spraviť?

Ďakujem za každý názor.
Mila123
14.01.12,10:34
ak si ukončila prenájom k 31 12 2011, aj dlh (tvoja pohľadávka) je príjmom za rok 2011 podľa § 6 ods. 3 ZDP
felama67
20.01.12,09:14
Tento § rieši len príjmy z prenájmu, ale na základe čoho mám dať do príjmu príjem ktorý nenastal, u podnikateľov je to jasné, ale u obyčajného človeka, zdaním niečo čo nebolo a možno ani nebude?????????,

Vie niekto čo s tým?
Jana Acsová
20.01.12,11:55
Tento § rieši len príjmy z prenájmu, ale na základe čoho mám dať do príjmu príjem ktorý nenastal, u podnikateľov je to jasné, ale u obyčajného človeka, zdaním niečo čo nebolo a možno ani nebude?????????,

Vie niekto čo s tým?§ 17/8 a 9

Odporúčam inak si poradiť s pohľadávkou. Nezanikol nájom z dôvodu neplatenia nájomného skôr? Porozmýšľajte. Tu je cesta. Cez pohľadávku nie.
felama67
20.01.12,12:19
Nájom nezanikol z dôvodu neplatenia nájmu, ale z dôvodu, že sa skončil. Nezanikol skôr. Pozerala som §17/8 a 9, neviem si s tým poradiť. Idem na školenie 31.01.2011 k Vám p. Acsová, nemôžete ma tam usmerniť, prípadne napíšte čo s tým nezaplateným nájmom spraviť, isto aj iných to zaujíma.

Ďakujem.
Mia99
22.01.12,08:44
ak si ukončila prenájom k 31 12 2011, aj dlh (tvoja pohľadávka) je príjmom za rok 2011 podľa § 6 ods. 3 ZDP


Keď má fyzická osoba prenajímanú nehnuteľnosť v obchodnom majetku nepovažuje sa jej príjem z prenájmu za príjem podľa § 6 ods.1 a 2 ZDP keďže podľa § 6 ods.5:

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka?

V tomto prípade by sa nemohlo uplatniť ani oslobodenie od dane 500 €.

Dosť ma to zaujíma, lebo som v apríli 2011 začala prenajímať duhý byt, ktorý bol kúpený cez HU a bol zrekonštruovaný, takže ho chcem dať do OM a pravdepodobne mi bude vychádzať z tohto bytu strata.
Len teraz neviem, do ktorého § tieto príjmy a výdavky zaradiť a ako správne určiť OC pre výpočet odpisov:(
KC za byt bola 26 500€, ale k bytu prislúcha aj časť pozemku.. ako určiť cenu pozemku, ktorý sa neodpisuje?
sybila3
22.01.12,18:11
chcela by som s opýtať sro má v prenájme hotel, bude platiť daň z nehnuteľností ale ma zaskočil konateľ otázkou že ako je to keď pozemok pod hotelom patrí lesom? viete mi poradiť? dík
Mila123
22.01.12,18:14
ste prenajímatelia? alebo prenajímate hotel? (aby sme sa rozumeli)
sybila3
22.01.12,18:38
sro má hotel prenajatý ale do budúcnosti ho asi odkúpi
Mila123
22.01.12,18:40
sro má hotel prenajatý ale do budúcnosti ho asi odkúpi
pokiaľ je mi známe, daň z nehnuteľnosti sú povinní platiť vlastníci nehnuteľnosti........
xeva
22.01.12,18:44
Podľa § 6 ods. 5 ZDP sa za príjem z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2)považuje o.i. aj príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom, t.j. aj z prenájmu časti majetku vloženého do obchodného majetku, pričom druhá časť majetku slúži na vykonávanie vlastnej podnikateľskej činnosti prenajímateľa .
Jedná sa mi o správne zatriedenie príjmov z prenájmu nehnuteľnosti. Budova slúži sčasti majiteľovi a zbytok prenajíma. Rovnako budovy skladu.
Uvádzam príjmy z prenájmu správne do príjmov podľa § 6 ods. 1 ? Je na takýto prenájom potrebné zvlášť živnostenské oprávnenie, ak sa poskytuje len prenájom , žiadne iné služby ?
Mila123
22.01.12,18:53
§ 6 ods. 3 ZDP tu sa nevyžaduje živnostenské oprávnenie, ide o prenájom nehnuteľnosti (vrátane hnuteľnosti, kt. sú jeho súčasťou ) , bez iných služieb.....

§ 6 ods.(3)ZDP Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.

v tomto prípade si nemôže uplatniť NČZD, neplatí z tohto príjmu ZP a ani SP a má podľa § 9 ZDP oslobodenú čiastku z príjmu (za rok 2011) vo výške 500 €....

ak má ŽO tak sa zaradí do § 6 ods. 1 pís. b, zaplatí z takého prenájmu ZP i SP a NČZD si môže uplatniť....(takýto príjem je príjmom zo živnosti)
xeva
23.01.12,06:22
Áno, jedná sa o SZČO, teda zaradenie príjmu z takéhoto prenájmu do príjmov podľa § 6 ods 1 je správne. Ďakujem Mila.
sybila3
23.01.12,06:23
pokiaľ je mi známe, daň z nehnuteľnosti sú povinní platiť vlastníci nehnuteľnosti........

takže ak má sro prenajatý hotel tak by nemala platiť daň z nehnuteľností? a čo ten pozemok pod hotelom, ktorý patrí napríklad lesom
Mila123
23.01.12,06:29
takže ak má sro prenajatý hotel tak by nemala platiť daň z nehnuteľností? a čo ten pozemok pod hotelom, ktorý patrí napríklad lesom
pozri sa do zákona o dani z nehnuteľnosti......inak účtujeme x prevádzok v prenájme, nik z nich neplatí daň z nehnuteľnosti......
xeva
23.01.12,06:32
Ešte k druhej časti tvojej odpovede Mila - mám to chápať tak, že aj pri prenájme nehnuteľnosti, zaradenej v obchodnom majetku, sčasti používanej podnikateľom a sčasti prenajímanej, pričom s prenájmom neposkytuje žiadne iné služby, je treba, aby mal na prenájom ŽO ? Ak ho nemá, nemôže tieto príjmy pod § 6 zaradiť ? Niekde som čítala, že na takýto prenájom ŽO netreba.
Mila123
23.01.12,06:35
napíšem ti môj názor......iba prenájom , na túto činnosť nie je potrebné ŽO a príjem patrí do § 6 ods. 3 ZDP.....
xeva
23.01.12,06:38
Takže treba doplniť ŽO. Lebo zaradené ich tam chce mať.
xeva
23.01.12,06:40
Chce, lebo z inej činnosti je v miernej strate.
sybila3
23.01.12,06:43
dobre a ak by bol majiteľ hotela, tak by platil daň z nehnuteľnosti to je oK a čo pozemok pod hotelom ak nepatrí jemu? dík
xeva
23.01.12,06:44
Doteraz som sa totiž na živnostenskom stretla s takou odpoveďou, že na takýto prenájom živnosť netreba. Ale po tvojej odpovedi mu doporučím, aby si živnosť rozšíril. Síce to na vlaňajší rok nebude platiť...
xeva
23.01.12,06:56
Písala si, Mila, že účtuješ viacero nájmov...ako je to potom v prípade podnájomnej zmluvy, nájomca má v nájomnej zmluve súhlas na prenajímanie prenajatej nehnuteľnosti podnájomcovi ? teda so zaradením takéhoto príjmu u nájomcu a tiež potrebou ŽO...veľká vďaka za odpovede
sybila3
23.01.12,07:00
môže mi niekto poradiť ako je to s tým pozemkom pod nehnuteľnostou? a ešte by ma zaujímalo čo sro vyplýva aké povinnosti pri prenájme? dík
anika
23.01.12,07:11
Ak dôchodca v roku 2011 dostal za prenájom pozemku 2100 € môže si odpočítať 1 779,65 € zdaniť len 320,35 €?
mizu24
25.01.12,12:29
Od januára 2011 sa znížila oslobodená suma pre prenájmy z 925,95 € na fixných 500 €. Ďaňovník si nemôže znížiť daňový základ o NČZD, ktoré sa po novom vzťahujú len na aktívne príjmy - a medzi tie prenájmy nepatria. Čiže podľa mňa si dôchodca môže odpočítať len 500 €. Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte.
Mila123
25.01.12,12:34
Ak dôchodca v roku 2011 dostal za prenájom pozemku 2100 € môže si odpočítať 1 779,65 € zdaniť len 320,35 €?
ak dôchodca okrem dôchodku a prenájmu iný príjem nemal, nie je povinný podať DP, nakoľko má príjem vo výške 2100 € - 500 € oslobodená suma= 1600 € je nižšia suma ako 1/2 NČZD (3559,30)
ondrejvla
25.01.12,13:18
Prosím o radu, SZČO okrem svojej podnikateľskej činnosti prenajíma i vlastnú nehnuteľnosť, ktorú nemá zaradenú v obchodnom majetku. Pochopila som správne, že ak od výšky príjmy z nehnuteľností napr. 6050,- € si môže odpočítať 500,-€, teda do základu dane si dá sumu 5550,-€ a na túto sumu použije možnosť podľa §6, odst. 10 ZoDzP, teda 40% do výdajov? suma výdajov by dosiahla výšku 2220,- €, alebo som pochopila nesprávne? Bývalá účtovníčka mu to riešila pre tak, že aj keď nedala budovu do majetku, vystavila na ňu kartu a účtovala do výdajov odpisy, plus 5 násobok živ. minima. Mám pocit, že postupovala nesprávne, odpisy nemôže účtovať ak nie je v majetku FO. Alebo sa mýlim?
Ďakujem vopred za každú radu.
KEJKA
25.01.12,13:26
Prosím o radu, SZČO okrem svojej podnikateľskej činnosti prenajíma i vlastnú nehnuteľnosť, ktorú nemá zaradenú v obchodnom majetku. Pochopila som správne, že ak od výšky príjmy z nehnuteľností napr. 6050,- € si môže odpočítať 500,-€, teda do základu dane si dá sumu 5550,-€ a na túto sumu použije možnosť podľa §6, odst. 10 ZoDzP, teda 40% do výdajov? suma výdajov by dosiahla výšku 2220,- €, alebo som pochopila nesprávne? Bývalá účtovníčka mu to riešila pre tak, že aj keď nedala budovu do majetku, vystavila na ňu kartu a účtovala do výdajov odpisy, plus 5 násobok živ. minima. Mám pocit, že postupovala nesprávne, odpisy nemôže účtovať ak nie je v majetku FO. Alebo sa mýlim?
Ďakujem vopred za každú radu.
40% výdavky na paušál už neplatia. Zdaňuje sa celý príjem bez tých 500 €.
Mila123
25.01.12,13:34
Prosím o radu, SZČO okrem svojej podnikateľskej činnosti prenajíma i vlastnú nehnuteľnosť, ktorú nemá zaradenú v obchodnom majetku. Pochopila som správne, že ak od výšky príjmy z nehnuteľností napr. 6050,- € si môže odpočítať 500,-€, teda do základu dane si dá sumu 5550,-€ a na túto sumu použije možnosť podľa §6, odst. 10 ZoDzP, teda 40% do výdajov? suma výdajov by dosiahla výšku 2220,- €, alebo som pochopila nesprávne? Bývalá účtovníčka mu to riešila pre tak, že aj keď nedala budovu do majetku, vystavila na ňu kartu a účtovala do výdajov odpisy, plus 5 násobok živ. minima. Mám pocit, že postupovala nesprávne, odpisy nemôže účtovať ak nie je v majetku FO. Alebo sa mýlim?
Ďakujem vopred za každú radu.
ak je to podľa § 6 ods. 3 ZDP tak si to posúdila, je to správne aj za rok 2011 aj na rok 2012....
a odpisy z nezaradeného majetku???? nemajú byť .......a 5-nás. ŽV bola za rok 2010 oslobodená suma, tak prečo o nej účtovala??? podľa môjho názoru sa o oslobodenej čiastke nemá účtovať....
ak ste išli minulý rok (2010) skutočnými výdavkami, nezabudnite si ošetriť DZ podľa § 17 ZDP.....
ondrejvla
25.01.12,13:36
Kejka, ja som to vyčítala z tlačiva DP FO typ B pre rok 2011, : pri príjmoch podľa §6, odst. 3 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov podľa §6 odst. 10 zákona...
Ja som to pochopila tak, že čo je napísané v takomto tlačive, to je aj zákon, či vari nie?
ondrejvla
25.01.12,13:41
ak je to podľa § 6 ods. 3 ZDP tak si to posúdila, je to správne aj za rok 2011 aj na rok 2012....
a odpisy z nezaradeného majetku???? nemajú byť .......a 5-nás. ŽV bola za rok 2010 oslobodená suma, tak prečo o nej účtovala??? podľa môjho názoru sa o oslobodenej čiastke nemá účtovať....
ak ste išli minulý rok (2010) skutočnými výdavkami, nezabudnite si ošetriť DZ podľa § 17 ZDP.....

Milka, ja som mu neúčtovala rok 2010, len viem, že mu účtovala odpisy, dokonca to prešlo už aj daňovou kontrolou:eek:. Preto som chcela vedieť, či budem postupovať správne, ak mu budem účtovať výdaje 40% z príjmov použijúc §6, odst. 10 ZDP.
Ďakujem.
Mila123
25.01.12,14:31
Milka, ja som mu neúčtovala rok 2010, len viem, že mu účtovala odpisy, dokonca to prešlo už aj daňovou kontrolou:eek:. Preto som chcela vedieť, či budem postupovať správne, ak mu budem účtovať výdaje 40% z príjmov použijúc §6, odst. 10 ZDP.
Ďakujem.
ja som ti predsa odpovedala, ak má príjem podľa § 6 ods. 3 , môže si uplatniť 500€ oslobodenú sumu (§ 9 ZDP) a použiť § 6 ods. 10 , ale musíš postupovať v súlade s § 17 ZDP......
Jana_clenka
25.01.12,19:40
40% výdavky na paušál už neplatia. Zdaňuje sa celý príjem bez tých 500 €. Toto sa mi javí ako chybička ... poprosím vysvetliť. Ďakujem.
ondrejvla
25.01.12,19:43
ja som ti predsa odpovedala, ak má príjem podľa § 6 ods. 3 , môže si uplatniť 500€ oslobodenú sumu (§ 9 ZDP) a použiť § 6 ods. 10 , ale musíš postupovať v súlade s § 17 ZDP......

Milka, ja som pochopila tvoju odpoveď, za ktorú ďakujem ale v § 17, som nenašla nič, čo by sa týkalo prenájmu, podotýkam, že prenajíma vlastnú nehnuteľnosť a je SZČO, platiteľ DPH, kde má príjmy podľa § 6, odst.1, písm. b) a podľa § 6, odst. 3. Teraz neviem, že môže použiť odpočítanie z príjmov 500,€, plus 40% podľa §6, odst. 10.
Alebo nehovorím tou istou rečou a nepochopila som správne odpoveď...
Katy a R
25.01.12,19:45
Milka, ja som pochopila tvoju odpoveď, za ktorú ďakujem ale v § 17, som nenašla nič, čo by sa týkalo prenájmu, podotýkam, že prenajíma vlastnú nehnuteľnosť a je SZČO, platiteľ DPH, kde má príjmy podľa § 6, odst.1, písm. b) a podľa § 6, odst. 3. Teraz neviem, že môže použiť odpočítanie z príjmov 500,€, plus 40% podľa §6, odst. 10.
Alebo nehovorím tou istou rečou a nepochopila som správne odpoveď...

Vlasti § 9 odst 1 písm d :) opravujem g

.. ja predpokladám, že prenajom nepatrí do živnosti - keďže odst 3.
pri príjmoch odst 1 a 2 učtuje .. a pri príjmoch podľa odst 3 použije odst 10
Mila123
25.01.12,19:46
Milka, ja som pochopila tvoju odpoveď, za ktorú ďakujem ale v § 17, som nenašla nič, čo by sa týkalo prenájmu, podotýkam, že prenajíma vlastnú nehnuteľnosť a je SZČO, platiteľ DPH, kde má príjmy podľa § 6, odst.1, písm. b) a podľa § 6, odst. 3. Teraz neviem, že môže použiť odpočítanie z príjmov 500,€, plus 40% podľa §6, odst. 10.
Alebo nehovorím tou istou rečou a nepochopila som správne odpoveď...
ide o to, aby si upravila základ dane (možno ani nebudeš musieť) pri zmene účtovania, nakoľko ste v roku 2010 účtovali skutočnými výdavkami a teraz chcete paušál....
napr. v roku 2010 ste si mohli dať do výdavkov poistenie nehnuteľnosti na dlhšiu dobu (od 6/2010 do 5/2011) a teraz si musíte upraviť základ dane....
nakuknem do zákona , na odstavec a zavesím ti ho tu....
ondrejvla
25.01.12,19:50
Vlasti § 9 odst 1 písm d :)

Katka mne nejde o predaj nehnuteľnosti, ale o prenájom, v §9, odst.1, písm.d) :
d) z predaja nehnuteľnosti alebo hnuteľnej veci vydanej oprávnenej osobe podľa osobitných predpisov, 3) prijatý touto osobou,
ondrejvla
25.01.12,19:53
ide o to, aby si upravila základ dane (možno ani nebudeš musieť) pri zmene účtovania, nakoľko ste v roku 2010 účtovali skutočnými výdavkami a teraz chcete paušál....
napr. v roku 2010 ste si mohli dať do výdavkov poistenie nehnuteľnosti na dlhšiu dobu (od 6/2010 do 5/2011) a teraz si musíte upraviť základ dane....
nakuknem do zákona , na odstavec a zavesím ti ho tu....

Milka, my si nerozumieme, v roku 2010 mal účtovaný príjem zo živnosti podľa skutočných výdavkov, nájom mal uvedený ako paušál, ale účtovníčka mu tu zaúčtovala odpisy aj 5x živ.minimum, kontrola to uznala za správne...:eek:
Tento rok mu chcem prenájom účtovať tak, ako som písala vyššie, nemal z prenájmu žiadne pohľadávky ani záväzky, tak myslím, že tu netreba žiadnu úpravu dane, či vari áno?
Mila123
25.01.12,19:54
Milka, my si nerozumieme, v roku 2010 mal účtovaný príjem zo živnosti podľa skutočných výdavkov, nájom mal uvedený ako paušál, ale účtovníčka mu tu zaúčtovala odpisy aj 5x živ.minimum, kontrola to uznala za správne...:eek:
Tento rok mu chcem prenájom účtovať tak, ako som písala vyššie, nemal z prenájmu žiadne pohľadávky ani záväzky, tak myslím, že tu netreba žiadnu úpravu dane, či vari áno?
tak potom ok.....:D
Katy a R
25.01.12,19:58
.. g som chcela napísať prepáč, a už som skoro napísala, že zle vidíš :mee:!
anika
26.01.12,09:29
Druhý prípad Slovenská správa ciest vyplatila dôchodcovi nájomné podľa zmluvy v roku 2011 dopredu na 3 roky spolu 2400 €. Môže sa to rozdeliť 2400:3=800 €, na každý rok? Veď ak by platili každý rok ,bolo by to tak, ale oni
ten pozemok potrebujú, tak sa poistili a dali to dopredu.
sybila3
29.04.12,21:43
sro neplatca dph má prenajatý hotel od platcu dph na 7 rokov. môže odpisovať v akej hodnote, mám len nájomnú zmluvu, kde sú rozpísané splátky a k nim mám faktúry za prenájom tie účtujem na 518/321 a je tam odplata za technické zhodnotenie neviem či zaúčtovať 042/321? ďakujem
sybila3
01.05.12,12:34
viete mi niekto poradiť ďakujem
yvica
10.05.12,08:58
som tu nová a hrabem sa už niekoľko dní na porade, mám podobný problém ako sybila, sro si prenajala hotel, čo všetko treba urobiť , treba ho zaradiť do majetku??a v zmluve je písané, že každý rok musí určitú sumu preinvestovať, lenže všetko mi kázal konateľ dávať do spotreby a prišla od prenajímateľa faktúra že odplata na zhodnotenie predmetu nájmu ako účtujem 042 a potom im by sa mala fakturovať suma, ktorú vynaložil konateľ na opravy? budem rada keď mi niekto poradí. ďakujem
KEJKA
10.05.12,12:51
sro neplatca dph má prenajatý hotel od platcu dph na 7 rokov. môže odpisovať v akej hodnote, mám len nájomnú zmluvu, kde sú rozpísané splátky a k nim mám faktúry za prenájom tie účtujem na 518/321 a je tam odplata za technické zhodnotenie neviem či zaúčtovať 042/321? ďakujem
ak má hotel v prenájme, platí nájom a to je náklad nájomcu. Nájomca neuplatňuje odpisy.
Ale ak tam spomína T.Z., tak musíš mať doklady na T.Z. - tie by mali byť zaúčtovaé na 042 a toot TZ by sa odpisovalo daňovo 20 rokov.
KEJKA
10.05.12,12:57
som tu nová a hrabem sa už niekoľko dní na porade, mám podobný problém ako sybila, sro si prenajala hotel, čo všetko treba urobiť , treba ho zaradiť do majetku??a v zmluve je písané, že každý rok musí určitú sumu preinvestovať, lenže všetko mi kázal konateľ dávať do spotreby a prišla od prenajímateľa faktúra že odplata na zhodnotenie predmetu nájmu ako účtujem 042 a potom im by sa mala fakturovať suma, ktorú vynaložil konateľ na opravy? budem rada keď mi niekto poradí. ďakujem
prenajatý hotel sa do majetku nedáva, ledaže by to bola finančná investícia, fin.lízing, ............treba riadne preštudovať zmluvu, podmienky nájmu, to nie je na odpoveď jednou vetou.
Neúčtuje sa podľa toho, ako káže konateľ, ale podľa charakteru účtovného prípadu.
yvica
12.05.12,10:57
no v zmluve som sa dočítala, že každý rok má zhodnotiť hotel o 17000. a od prenajímateľa dostal faktúru za celý rok odplata za zhodnotenie účtujem na 042/321? a nájomca by mu mal za celý rok preúčtovať to tech. zhodnotenie akurát, že ja neviem z dokladov určiť čo išlo na opravu a čo na rekonštrukciu a respektíve neviem to ani konateľ ako potom preúčtovať, všetko má v nákladoch?
a ešte by ma zaujímalo, že zariadenie hotela a počítače a pokladne tiež nezaraďujem do majetku? vedeli by ste mi poradiť kde by som sa viac dočítala o účtovaní prenajatého hotela? ďakujem
SilMar Group
15.05.12,13:10
no v zmluve som sa dočítala, že každý rok má zhodnotiť hotel o 17000. a od prenajímateľa dostal faktúru za celý rok odplata za zhodnotenie účtujem na 042/321? a nájomca by mu mal za celý rok preúčtovať to tech. zhodnotenie akurát, že ja neviem z dokladov určiť čo išlo na opravu a čo na rekonštrukciu a respektíve neviem to ani konateľ ako potom preúčtovať, všetko má v nákladoch?
a ešte by ma zaujímalo, že zariadenie hotela a počítače a pokladne tiež nezaraďujem do majetku? vedeli by ste mi poradiť kde by som sa viac dočítala o účtovaní prenajatého hotela? ďakujem

prepáč, ale vzhľadom na otázky si skôr myslím, že je načase si preštudovať zákon o účtovníctve, postupy účtovania, zákon o dani z príjmu...
yvica
15.05.12,16:25
prepáč v zákone o účtovníctve nie sú konkrétne veci ako ja potrebujem. a v zákone o dani z príjmu je síce technické zhodnotenie čo to je a od akej sumy sa považuje z Tz ale nie je tam ako treba zaúčtovať a vôbec nie to čo ja potrebujem, tam sú všeobecné veci ako trebárs zaúčtovanie faktúry odplata za technické zhodnotenie, máte taký prípad a čo ak v zmluve je že každý rok musia preinvestovať 17000, ako to treba účtovať nakoľko som ešte takého účtovanie nemala tak si zisťujem, ako zaúčtovať aby to bolo správne. dík
danushka
15.05.12,16:33
prepáč, ale vzhľadom na otázky si skôr myslím, že je načase si preštudovať zákon o účtovníctve, postupy účtovania, zákon o dani z príjmu...

mimotemy
SilMar,
nedá sa Ti uprieť Tvoja profesionalita, ale vzhľadom k tomu, že si nováčik, Ti pošepnem niečo a neber to osobne :).
My tu takto tvrdo neradíme. Veď keď máme čas povŕtať sa v probléme, tak odpovieme, pomôžeme.
Trošku zvažujeme, či je niekto totálny amatér a fakt fušuje do niečoho, alebo amatér nie a potrebuje nasmerovať a pomôcť.

Nie sme v škole. Nepredkladáme indexy k hodnoteniu. :) :) :)

Pozri na našu Kejku, má už skoro 18.000 príspevkov. Je to skoro 18.000 plnohodnotných rád s božskou trpezlivosťou a zadarmenko. Krása nie?
yvica
15.05.12,16:49
prosím Vás fakt neviem kde by som sa dočítala ako zaúčtovať odplatu za preinvestovanie mohlo by to byť 042/321?
SilMar Group
16.05.12,06:48
mimotemy
SilMar,
nedá sa Ti uprieť Tvoja profesionalita, ale vzhľadom k tomu, že si nováčik, Ti pošepnem niečo a neber to osobne :).
My tu takto tvrdo neradíme. Veď keď máme čas povŕtať sa v probléme, tak odpovieme, pomôžeme.
Trošku zvažujeme, či je niekto totálny amatér a fakt fušuje do niečoho, alebo amatér nie a potrebuje nasmerovať a pomôcť.

Nie sme v škole. Nepredkladáme indexy k hodnoteniu. :) :) :)

Pozri na našu Kejku, má už skoro 18.000 príspevkov. Je to skoro 18.000 plnohodnotných rád s božskou trpezlivosťou a zadarmenko. Krása nie?

Kritiku beriem a ospravedlňujem sa ...
majuška35
17.05.12,09:02
Dobry den, poprosim o radu, moj klient ma prenajate priestory ako szco na svoju cinnost a cast tychto priestorov ide dalej prenajimat svojej kolegyni - od prenajimatela to ma v zmluve povolene, ale v zivnosti nema prenajom. Je treba rozsirit zivnost aj o prenajom? Neviem ako inak by sme potom prijem z prenajmu uvadzali v danovom priznani. Dakujem
majuška35
22.05.12,11:23
Dobry den, poprosim o radu, moj klient ma prenajate priestory ako szco na svoju cinnost a cast tychto priestorov ide dalej prenajimat svojej kolegyni - od prenajimatela to ma v zmluve povolene, ale v zivnosti nema prenajom. Je treba rozsirit zivnost aj o prenajom? Neviem ako inak by sme potom prijem z prenajmu uvadzali v danovom priznani. Dakujem

posuvam