katka,
14.01.12,12:42
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať jednu vec. Som slobodná mamička, otec dieťa nechcel, vôbec nie sme v kontakte, nekomunikujeme spolu, dokonca momentálne ani neviem jeho presnú adresu, lebo je cudzinec. O dieťatku ale vie. V rodnom liste dcérky nie je uvedený, kvôli problémom s dokazovaním otcovstva. Bojím sa, aby si niekedy v budúcnosti nezačal nárokovať na dcérku a nedajboh aby mi ju vzal niekde do cudziny, keďže teraz je veľa takýchto prípadov a úrady s tým nie sú schopné pomôcť. Je potrebné žiadať na súde o výhradnú starostlivosť o dieťa, alebo je nejaký iný postup? Ďakujem za radu...
GabiZ
16.01.12,06:03
Pokiaľ nie je určené otcovstvo, tak vám ju vziať nemôže. Aj keby bolo určené otcovstvo, tak bez vášho súhlasu by vám ju tiež nemohol odviesť do cudziny, pokiaľ by ste s tým sama nesúhlasila, lebo by sa jednalo o únos. Momentálne ani nemusíte žiadať o výhradnú starostlivosť o dieťa, pretože ju máte. Ste jediný rodič, zapísaný na rodnom liste a otec, ktorý nepriznal svoje otcovstvo je zatiaľ cudzí človek. Pokiaľ si však začne nárokovať na dieťa, musel by dať návrh na súd, prebiehalo by dokazovanie, kde hlavným dôkazom by boli skúšky DNA, ktoré by si musel dať spraviť. Ak by sa otcovstvo potvrdilo, tak až potom by ste mohli žiadať o zverenie výchovy dieťaťa do vašej starostlivosti.