ludmila66
14.01.12,15:00
Ako zaučtujem v JU každodenný vklad do pokladne?
Danielle369
14.01.12,14:42
Ludmila tu je plno príspevkov o vklade....

Otázka č. 14

Musí sa podľa zákona o ERP zaznamenávať do fiskálnej pamäte aj doklad označený slovom „VKLAD"?



Pri riešení danej problematiky je potrebné vychádzať :

- z § 2 písm. e) zákona o ERP, t. j. definície fiskálnej pamäte, ktorou je technické zariadenie umožňujúce jednorazový a trvalý zápis údajov z dennej uzávierky,

- z § 4 ods. 3 písm. b) zákona o ERP, podľa ktorého fiskálna pamäť musí mať dostatočnú kapacitu na zápis a uchovanie údajov z denných uzávierok minimálne za obdobie piatich rokov a

- z § 4 ods. 4 zákona o ERP, ktorý presne ustanovuje, ktoré údaje musia byť vo fiskálnej tlačiarni zaznamenané, resp. zaznamenávané.



S prihliadnutím na vyššie cit. ustanovenia a skutočnosť, že doklad označený slovom „VKLAD" je len dokladom, ktorý ovplyvní v danom okamihu výšku hotovosti uloženej v pokladnici a neovplyvní výšku tržieb zaznamenaných v pokladnici, nemusí byť takto označený doklad zaznamenaný do fiskálnej pamäte.



Údaje z dokladu označeného slovom „VKLAD" budú kontrolovateľné prostredníctvom kontrolného záznamu (§ 2 písm. y) zákona o ERP). Číslovanie takéhoto dokladu bude samostatné, t. j. nezávislé od číslovania pokladničného dokladu (§ 8 ods. 1 zákona o ERP).



Pokiaľ ide o uvádzanie údajov na doklade označenom slovami „VKLAD", tieto sú ustanovené v § 8 ods. 2 zákona. Ako vyplýva z § 2 písm. h) a aj z § 4 ods. 2 písm. a) deviateho bodu zákona o ERP „VKLAD“ nie je prijatá tržba, a preto tento má byť uskutočňovaný len v mene platnej v Slovenskej republike a mena vkladu na cit. doklade môže byť uvedená ale nemusí.





bloček v klad len uschováš alebo lepíš...nikam ho nepíšeš
Rozalka
14.01.12,14:45
Pokiaľ inú pokladnicu nemáš a tento vklad si priniesla z bežného účtu:
+ pokladnica = dotácia z účtu (PNZD)
- priebežné položky (VNZD)

Pokiaľ o peniazoch v hotovosti účtuješ "en block", potom o vklade neúčtuješ, lebo o výbere z Bú účtuješ na bežnej pokladnici.
Alebo zle chápem tvoju otázku?
ludmila66
14.01.12,15:03
ok, toto chápem, ale ako zaúčtujem tento doklad. či sa to neúčtuje?
ludmila66
14.01.12,15:07
och prepáč, nevšimla som si tvoju reakciu. No tak, ukončím deň dennou uzávierkou a na druhý deň vložím do pokladne (napr. 30 eur.), vytlačím doklad vklad a ako to zaučtujem, keď nevkladám z BÚ, ale proste to ráno vložím.
Danielle369
14.01.12,15:23
Ráno vložíš 200 eur, vklad bloček odložíš alebo nalepíš a nikam ho nepíšeš. To je len vklad do pokladne...
Rozalka
14.01.12,15:33
Odkiaľ je tých 30 eúr? Podľa toho účtuj.
Asi tam ten "vklad" už bol aj včera, predvčerom .... atď, len po dennej uzávierke chceš "sfiskalizovať" zostatok? zrejme si o tom účtovala v prvý deň, takže teraz už neúčtuješ.
ludmila66
14.01.12,15:54
Ďakujem, pochopila som.
andrea70
26.01.12,10:11
Dobrý deň už som prečítaľa veľa príspevkov o účtovaní vkladu do pokladne, ale stále v tom nemám jasno.
Ráno dá SZČO do pokladne určitý vklad /väčšinou tam necháva vlastne všetky drobné z predchádzajúceho dňa, preto je každé ráno vklad iný/ musím tento vklad zaúčtovať do peňažného denníka a do pokladničnej knihy?

Výbery do pokladne /ERP/ nezaznamenávame /ani sa v priebehu dňa nič nevyberá/ na konci dňa urobíme uzávierku t. j . vlasne tržba + raňajší vklad ....... pokladňa sa uzávierkou vynuluje ........ stačí keď do peňažného denníka budem účtovať len tú tržbu??

Tiež neviem či si musím vytvoriť v účtovníctve dve pokladne /jednu ERP a druhú kvôli výdavkom/ alebo stačí jedna /tak som to robila doteraz/
Ak by boli dve tak ide vlastne o to, že ten raňajší vklad by vlastne bola dotácia ERP z výdavkovej pokladne , potom by som ale asi musela každý deň aj účtovať po uzávierke aj prevod peňazí z ERP do výdavkovej.
Čím som si tu toho viacej čítala, tým som tušim dopletenejšia. Budem rada ak mi to niekto vysvetlí.