zuzkaku
14.01.12,17:52
Dobrý večer.
Pracujem ako učiteľka 1.-4.
Potrebujem zistiť, či sa zaratáva PN do prvých 5. rokov praxe.
Do zamestnania som 1. krát nastúpila 27. 9. 2004
- v januári 2009 som nastúpila na PN
- v júni 2009 som nastúpila na MD
- z MD som sa vrátila do práce v septebmri 2011

potrebujem zistiť, či som do 31.11. 2011 mala odpracovaných 5 rokov praxe.

Preto moja otázka je...zaratáva sa aj doba počas PN do prvých 5. odpracovaných rokov?
Ďakujem za odpoveď.
Zuzana
judita1971
14.01.12,18:23
myslíš 5 rokov pedagogickej praxe ? Zväčša sa do pedagagickej praxe nezapočítava len MD, RD. Ak by som bola personalistkou a mala o zamestnancovi podklady, že bol na dlhodobej PNS alebo neplatenom voľne, tak by som mu túto dobu do praxe nezapočítala, nakoľko je to to isté. Ani na MD,RD ale ani na PNS a neplatenom voľne - nepracuješ, nevykonávaš priamu výchovnú činnosť. Takže si zober presné údaje o dobách, kedy si nepracovala . A počítaj roky a dni, ak k 30.11.2011 napočítaš 5 x 365 dní /rok/, tak máš 5 rokov pedagogickej praxe. V tvojej otázke si totiž neuviedla presné údaje, takže ti to neviem napočítať a určiť či máš 5 rokov ped.praxe alebo nie.
Tezaurus
15.01.12,08:45
podla mojho nazoru by sa PN mala zapocitavat do praxe (mas predsa zmluvu a nasledne doklad s datumom kedy si nastupila na MD). Keby sa nezapocitavala, tak potom by personalisti museli riesit kazdu PN a odratavat ju od praxe a to nerobia. Takisto MD sa rata do praxe. To je ale len moj nazor, uvidime ci niekto napise nieco co je podlozene nejakym paragrafom, lebo zatial moj aj predosly prispevok su iba navzajom odporujuce si dohady :-)
zuzkaku
15.01.12,10:43
Ďakujem za vaše obidve príspevky.
Skúšala som si to včera zistiť aj u známej, ktorá pracuje ako ekonómka na ZŠ...no bohužiaľ ani ona mi to nevedela s presnosťou povedať.

Pre objasnenie:
- v r. 2008 som ukončila rozšírujúce štúdium - vtedy som mala 3,5 roka praxe
nepostúpila som do vyššej platovej triedy (11.), keďže som nemala odpracovaných 5 rokov pedagogickej praxe.
od januára 2009 som bola PN až do mája, kedy som začala čerpať zvyšnú dovolenku a v júni som nastúpila na MD

Dozvedela som sa, že podľa novely - Zákon 390/2011, aj učitelia, ktorí mali ukončené rozšírujúce štúdium a 5 rokov praxe do 31.12. 2011, môžu požiadať o pridelenie 60 kreditov a požiadať o vykonanie atestačnej skúšky.

Prosím ešte o radu, požiadať o pridelenie kreditov môžem aj ked by mi do 5. rokov praxe chýbal možno mesiac???





r
Tezaurus
15.01.12,11:55
o kredity mozes poziadat ak mas viac ako 3 r. praxe
Sabadka
16.01.12,06:12
Ďakujem za vaše obidve príspevky.
Skúšala som si to včera zistiť aj u známej, ktorá pracuje ako ekonómka na ZŠ...no bohužiaľ ani ona mi to nevedela s presnosťou povedať.

Pre objasnenie:
- v r. 2008 som ukončila rozšírujúce štúdium - vtedy som mala 3,5 roka praxe
nepostúpila som do vyššej platovej triedy (11.), keďže som nemala odpracovaných 5 rokov pedagogickej praxe.
od januára 2009 som bola PN až do mája, kedy som začala čerpať zvyšnú dovolenku a v júni som nastúpila na MD

Dozvedela som sa, že podľa novely - Zákon 390/2011, aj učitelia, ktorí mali ukončené rozšírujúce štúdium a 5 rokov praxe do 31.12. 2011, môžu požiadať o pridelenie 60 kreditov a požiadať o vykonanie atestačnej skúšky.

Prosím ešte o radu, požiadať o pridelenie kreditov môžem aj ked by mi do 5. rokov praxe chýbal možno mesiac???





r

K prvej časti otázky MD a RD sa do pedagogickej praxe nezaratáva. MD sa síce berie ako výkon práce ale pre účely dovolenky a nie pre účely započítania pedagogickej praxe.
Novela zákona 317/2009 rieši dva prípady ohľadne prvej atestácie.
V zákone 390/2011 § 61 a prechodné ustanovenia:

ods. 5 ) Pedagogický zamestnanec, ktorý do 31.12.2011 získal minimálne 5 rokov pedagogickej činnosti a absolvoval rozširujúce štúdium podľa predpisov platných do 31.10.2009 môže požiadať o vykonanie prvej atestácie do 31.12.2012 - teda ak by pre teba platil tento odsek tak v tomto prípade kredity nedostaneš, ale do 31.12.2012 môžeš požiadať príslušnú VŠ (podľa vlastného výberu) o vykonanie prvej atestácie.

ods. 10 - Od 1.1.2012 za absolvovanie rozširujúceho štúdia podľa §8a alebo za vykonanie rigoróznej skúšky alebo za vykonanie štátnej jazykovej skúšky z cudzieho jazyka získa pedagogický zamestnanec, ktorý má minimálne 3 roky pedagogickej činnosti, 60 kreditov, ak takémuto zamestnancovi nebola za tieto štúdiá alebo za tieto skúšky uznaná do 31.12.2011 prvá atestácia. - v tomto prípade dostaneš pridelené 60 kreditov.

Takže si spočítaj roky mimo MD a RD a uvidíš ktorý z citovaných odstavcov sa vzťahuje na teba.
zuzkaku
16.01.12,15:53
ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.
presne to som chcela vedieť...:-)
mici512
16.01.12,16:32
zaujíma ma ten ods.5 ak učiteľ absolvoval rššp ešte pred rokom 2008. ked ukončil to štúdium už mal 1. atestáciu čiže za štúdium nedostal nič. platí aj pre také zamestnanca 60 kreditov. v tom období sa za štúdium priznávala 1. atestácia.
Sabadka
16.01.12,16:43
zaujíma ma ten ods.5 ak učiteľ absolvoval rššp ešte pred rokom 2008. ked ukončil to štúdium už mal 1. atestáciu čiže za štúdium nedostal nič. platí aj pre také zamestnanca 60 kreditov. v tom období sa za štúdium priznávala 1. atestácia.


Tak toto by aj mňa zaujímalo. O takejto variante sa nikde v zákone nehovorí, hoci boli problémy aj u tých pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorým nebola v roku 2009 pri zmene zákona uznaná II. atestácia.
sysa37
20.01.12,14:44
Mne už odpovedali z MŠ ohľadom rššp ukončeného pred 1.11.2009 ( prvá atestácia získaná pred rššp). Odvolávajú sa na
§ 61a ods. 10 zákona č. 317/2009 Z.z. a teda nemáme nárok na 60 kreditov.- hoci vo vysvedčení mám jasne napísané "rozšírenie pedagogickej spôsobilosti " a nie získanie spôsobilosti.