Jurci705
15.01.12,06:17
Dobrý deň,


od 1.11.2011 bol mame priznaný vdovský výsluhový dôchodok podľa § 50, ods. 2, písm. e) Zákona 328/2002 Z. z. Mám k tomu 3 otázky:


1. počíta sa takýto príjem do daňových príjmov, ak § 9, ods. 2, písm. f) Zákona 595/2003 Z. z. hovorí, že dávky výsluhového zabezpečenia sú od dane oslobodené?
2. znižuje takýto príjem nezdaniteľnú sumu vypočítanú podľa § 11, ods. 2 Zákona 595/2003 Z. z.?
3. ak áno, podľa ustanovenia § 11, ods. 6 Zákona 595/2003 Z. z. by sa mala nezdaniteľná suma znížiť až za zdaňovacie obdobie 2012, pretože nárok nevznikol na začiatku zdaňovacieho obdobia 2011?


Je to tak?


Ďakujem.
Mila123
15.01.12,05:25
1/ sú oslobodené podľa §9 ZDP
2/ neznižuje NČZD
3/ neznižuje sa, predsa platí §11 ods.6, vdova nie je predsa poberateľkou starobného alebo obd, dôchodku, poberá vdovský....


(6) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
Jurci705
15.01.12,05:33
Ďakujem. Za odpoveď aj za rýchlosť.
Mirka1986
16.01.12,12:49
ak by som sa mohla ešte k tejto téme vrátiť....mám dilemu s výsluhovým dôchodkom a odpočítateľnou položkou. zamestnanec si uplatnil NZD aj ked je poberateľom výsluhového dôchodku. zamestnanec pracuje na dohodu o pracovnej činnosti. pracuje v našej spoločnosti od novembra a ja som mu odpočitateľnú položku uznala. neviem či som urobila dobre. viem, že je poberateľom výsluhového dôchodku ešte skôr ako 01.01.2011. je to veľkú prúser??? fakt neviem čo s tým teraz. ako sa to odrazí na ročnom zúčtovaní jeho dane? čo by ste mi poradili? dakujem za každý názor :(
veronikasad
16.01.12,12:51
ak by som sa mohla ešte k tejto téme vrátiť....mám dilemu s výsluhovým dôchodkom a odpočítateľnou položkou. zamestnanec si uplatnil NZD aj ked je poberateľom výsluhového dôchodku. zamestnanec pracuje na dohodu o pracovnej činnosti. pracuje v našej spoločnosti od novembra a ja som mu odpočitateľnú položku uznala. neviem či som urobila dobre. viem, že je poberateľom výsluhového dôchodku ešte skôr ako 01.01.2011. je to veľkú prúser??? fakt neviem čo s tým teraz. ako sa to odrazí na ročnom zúčtovaní jeho dane? čo by ste mi poradili? dakujem za každý názor :(
Aký celoročný príjem dosiahol ? Požiadal o vykonanie RZD ?
Mila123
16.01.12,12:52
ak by som sa mohla ešte k tejto téme vrátiť....mám dilemu s výsluhovým dôchodkom a odpočítateľnou položkou. zamestnanec si uplatnil NZD aj ked je poberateľom výsluhového dôchodku. zamestnanec pracuje na dohodu o pracovnej činnosti. pracuje v našej spoločnosti od novembra a ja som mu odpočitateľnú položku uznala. neviem či som urobila dobre. viem, že je poberateľom výsluhového dôchodku ešte skôr ako 01.01.2011. je to veľkú prúser??? fakt neviem čo s tým teraz. ako sa to odrazí na ročnom zúčtovaní jeho dane? čo by ste mi poradili? dakujem za každý názor :(

dievča zlaté nárok na NČZD nemá.....

vysporiadaš nedoplatok cez RZD .....
Mirka1986
16.01.12,12:56
neviem aký príjem dosiahol nakoľko ako vravím začal u nás na dohode od novembra 2011. a o RZD ešte nepožiadal. a ako mu to vysporiadať???? fakt som sa s týmto ešte nestretla. ked ja som z tých všetkých dôchodkov úplne paf :(
som si poriadne zavarila....neviem ako z toho teraz von. ak mu príde doplatiť tak ma zažaluje a bude pokoj
veronikasad
16.01.12,12:59
neviem aký príjem dosiahol nakoľko ako vravím začal u nás na dohode od novembra 2011. a o RZD ešte nepožiadal. a ako mu to vysporiadať???? fakt som sa s týmto ešte nestretla. ked ja som z tých všetkých dôchodkov úplne paf :(
Výplaty za december už máš uzatvorené ?

Lebo ak nie, bolo by vhodné ten príjem v decembrovej výplate dodaniť. Dohodárovi vystaviť potvrdenie o zdanitelnej mzde a ak celkový príjem nepresiahol 1/2 NČZD, DU mu zrazenú daň vráti. Ak požiada o RZD, nemôžeš mu uplatniť ročnú NČZD, resp. môžeš len rozdiel medzi vyplateným dôchodkom a ročnou NČZD a vznikne mu nedoplatok.
Mirka1986
16.01.12,13:03
ako na potvoru mám vyplaty odposlané a uzatvorené. uplatnený bol november a december a čiastka, ktorú odviedol na dani bola 146,44. a čo ak nepožiada o vykonanie RZD ale iba o potvrdenie o príjme? ako mu to vysvetlím???? že viete ale vaša personalistka je neschopná a nevie tieto základné veci?
veronikasad
16.01.12,13:04
ako na potvoru mám vyplaty odposlané a uzatvorené. uplatnený bol november a december a čiastka, ktorú odviedol na dani bola 146,44. a čo ak nepožiada o vykonanie RZD ale iba o potvrdenie o príjme? ako mu to vysvetlím???? že viete ale vaša personalistka je neschopná a nevie tieto základné veci?
Aký hrubý príjem dosiahol ?
Mirka1986
16.01.12,13:04
1364,00 €
veronikasad
16.01.12,13:08
1364,00 €
Riešenie vidím, nech požiada zamestnávatela o RZD, vyjde mu nedoplatok, ktorý musí uhradiť (čím skôr, tým lepšie). A potom nech si podá dodatočné DP na základe výsledkov RZD a DU mu celú zrazenú daň, vrátane toho nedoplatku vráti.

Jeho príjem nepresiahol 1/2 NČZD, môže si pri podaní DP typu A uplatniť § 46 - na výšku vyplateného VD sa neprihliada.
Mila123
16.01.12,13:19
mzda , kt. dosiahol u Vás je cca 1364,20 €, ak by nemal iný príjem za rok 2011 dalo by sa podať DP FO typ A, nemusel by platiť daň, resp. nemal by nedoplatok......
ale ak mu vydáš potvrdenie, v kt. bude jasné, že si uplatňoval NČZD, DU ale na to, že si pochybila príde.....čo môže byť z toho? penalizácia (tuším nejakých 15% ročný sankčný úrok)......
Mirka1986
16.01.12,13:27
ak ma požiada o vykonanie RZD tak mu ho vykonám s tým, že mu vyjde nedoplatok, ktorý mu zrazím bud na splátky alebo naraz. to by sme sa dohodli. ak bude potrebovať iba potvrdenie o príjme, tak mu ho vydám. zamestnanec si podpísal vyhlásenie na uplatnenie NZD a tak isto vo vyhlásení podpísal, že je poberateľom výsluhového dôchodku. takže neviem či tam ide o pochybenie. ja som konala správne nakoľko mám všetko od neho podpísané. jedná sa iba o to, že som si informácie poriadne nenaštudovala a nevystríhala som ho pred tým. myslím, že iba to je moje pochybenie....
Mila123
16.01.12,13:33
ak ma požiada o vykonanie RZD tak mu ho vykonám s tým, že mu vyjde nedoplatok, ktorý mu zrazím bud na splátky alebo naraz. to by sme sa dohodli. ak bude potrebovať iba potvrdenie o príjme, tak mu ho vydám. zamestnanec si podpísal vyhlásenie na uplatnenie NZD a tak isto vo vyhlásení podpísal, že je poberateľom výsluhového dôchodku. takže neviem či tam ide o pochybenie. ja som konala správne nakoľko mám všetko od neho podpísané. jedná sa iba o to, že som si informácie poriadne nenaštudovala a nevystríhala som ho pred tým. myslím, že iba to je moje pochybenie....
Mirka ja nemám žiadne právo ťa súdiť, to som ani nechcela, nemyslela tak, možno to znelo, prepáč......DU to bude jedno kto pochybil, sankciu vyrubí platiteľovi dane, a to je Váš zamestnávateľ......
veronikasad
16.01.12,13:36
ak ma požiada o vykonanie RZD tak mu ho vykonám s tým, že mu vyjde nedoplatok, ktorý mu zrazím bud na splátky alebo naraz. to by sme sa dohodli. ak bude potrebovať iba potvrdenie o príjme, tak mu ho vydám. zamestnanec si podpísal vyhlásenie na uplatnenie NZD a tak isto vo vyhlásení podpísal, že je poberateľom výsluhového dôchodku. takže neviem či tam ide o pochybenie. ja som konala správne nakoľko mám všetko od neho podpísané. jedná sa iba o to, že som si informácie poriadne nenaštudovala a nevystríhala som ho pred tým. myslím, že iba to je moje pochybenie....
Mirka, nekonala si správne. Dokonca, ak by zamestnanec nesúhlasil s vrátením dane, musíš ju zaplatiť ty, pretože nič nezamlčal. O RZD ťa nemusí požiadať a ak mu vystavíš len potvrdenie o zdan.mzde "Čierny Peter" zostane u teba. DP pri príjme, ktorý si uviedla, podávať nemusí.

Ak to chceš dať doporiadku, postupuj ako som ti napísala v predch.príspevku.
Mirka1986
16.01.12,13:38
ved jasné že nie, len rozmýšľam, že ked si on všetko popodpisoval a súhlasil so všetkým......ale nerozumiem tomu, prečo by nám mal DU vyrúbiť sankciu za niečo čo chcel zamestnanec sám a sám si to aj podpísal.....tomuto nerozumiem
veronikasad
16.01.12,13:39
ved jasné že nie, len rozmýšľam, že ked si on všetko popodpisoval a súhlasil so všetkým......ale nerozumiem tomu, prečo by nám mal DU vyrúbiť sankciu za niečo čo chcel zamestnanec sám a sám si to aj podpísal.....tomuto nerozumiem
Zamestnanec vo vyhlásení SAM zaškrtol, že si uplatňuje NČZD ?
Mila123
16.01.12,13:40
zisti si , či dohodár mal ešte počas roka aj iný príjem, podľa toho sa zariadiš.....

prepočítame (na hrubo) penále, možno to ani také hrozné, ako sa zdá nebude.....
Mirka1986
16.01.12,13:41
áno
Mirka1986
16.01.12,13:43
do roku 2011 ale neviem presne ktorý mesiac pracoval na colnom úrade a potom prišiel k nám na dohodu.....ale teraz fakt neviem od kedy mu bol priznaný výsluhový dôchodok, ked skončil pre nich pracovať až v roku 2011....
Mila123
16.01.12,13:45
do roku 2011 ale neviem presne ktorý mesiac pracoval na colnom úrade a potom prišiel k nám na dohodu.....ale teraz fakt neviem od kedy mu bol priznaný výsluhový dôchodok, ked skončil pre nich pracovať až v roku 2011....
zisti si fakty.....od kedy má VD, a ak či mal aj iný príjem.........

možno to nie je až také......kaša sa nikdy neje taká horúca ako sa navarí......:D
veronikasad
16.01.12,13:45
do roku 2011 ale neviem presne ktorý mesiac pracoval na colnom úrade a potom prišiel k nám na dohodu.....ale teraz fakt neviem od kedy mu bol priznaný výsluhový dôchodok, ked skončil pre nich pracovať až v roku 2011....
Mirka, ale toto sú podstatné informácie, ktoré si musíš zistiť. Potom tie predch.odpovede neriešia tvoju situáciu.
Mirka1986
16.01.12,13:47
takže, aby som to celé zhrnula....zamestnanec si podpísal vyhlásenie pri nástupe do zamestnania. podpísal, že si chce uplatniť NZD a zaškrtol, že je poberateľom výsluhového dôchodku. ale od kedy je dôchodca mi nepovedal. potom to všetko podpísal. ako mi to pomôže?
Mila123
16.01.12,13:49
ak nebol poberateľom VD k 01 01 2011 má nárok na celú NČZD.....nemáš chybu.....
Heleč
16.01.12,13:49
určite to nebude také hrozné, nestresuj sa, veď ide o 11 a 12/2011 a teraz je január 12
takže pripadadá do úvahy iba november, za december urob opravu výplaty čo najskôr, požiadaj človeka o vrátenie výplaty, doplať daň,
no a riešiť budeš len november.
veronikasad
16.01.12,13:49
takže, aby som to celé zhrnula....zamestnanec si podpísal vyhlásenie pri nástupe do zamestnania. podpísal, že si chce uplatniť NZD a zaškrtol, že je poberateľom výsluhového dôchodku. ale od kedy je dôchodca mi nepovedal. potom to všetko podpísal. ako mi to pomôže?
tak ešte zisti odkedy je poberatelom a možno nebudeš musieť nič riešiť ...
Mirka1986
16.01.12,13:53
baby moje :))))) ja vas tak všetky lubim :)))) som s nim nakoniec volala a mi povedal, že je poberateľom od 01.10.2011!!!!!!!!!!!!!!!!§ viete čo to znamená?????
Mila123
16.01.12,13:54
:D:D:D .....dopíš si dátum VD do vyhlásenia, popr. poznámku, kt. mu daj podpísať.....
ivka70
16.01.12,13:55
baby moje :))))) ja vas tak všetky lubim :)))) som s nim nakoniec volala a mi povedal, že je poberateľom od 01.10.2011!!!!!!!!!!!!!!!!§ viete čo to znamená?????

My vieme, a myslim si, ze teraz uz aj ty :D.
veronikasad
16.01.12,13:55
baby moje :))))) ja vas tak všetky lubim :)))) som s nim nakoniec volala a mi povedal, že je poberateľom od 01.10.2011!!!!!!!!!!!!!!!!§ viete čo to znamená?????
Tak naozaj nič nemusíš riešiť. Vystav mu potvrdenie o zdanitelnej mzde a je to OK. Ale pýtaj si k tomu Vyhláseniu potvrdenie o poberaní VD.
Ak dohoda trvá ďalej, od 1.1.2012 mu mesačnú NČZD pozastav.
Mirka1986
16.01.12,13:58
ja by som to chcela urobiť inak. nechám tie dva mesiace tak. normálne sa mu to uplatní....no a od nového roku mu to nebudem uplatnovať a nech si to uplatní v daňovom alebo ak by sa vykonávalo RZD za rok 2012 ak by samozrejme zotrval do vtedy, čo vy na tento postup? mu poviem, že od nového roku by som mu to neuplatnovala, aby mu potom nevznikli nedoplatky. môžem to spraviť aj tak? ja už s dôchodkami nechcem mať nič spoločné :(
Mirka1986
16.01.12,14:11
Každopádne Vám chcem veľmi pekne poďakovať za Vaše profesionálne rady. Naozaj ste mi všetky veľmi veľmi pomohli.
Ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa... :D
veronikasad
16.01.12,18:00
ja by som to chcela urobiť inak. nechám tie dva mesiace tak. normálne sa mu to uplatní....no a od nového roku mu to nebudem uplatnovať a nech si to uplatní v daňovom alebo ak by sa vykonávalo RZD za rok 2012 ak by samozrejme zotrval do vtedy, čo vy na tento postup? mu poviem, že od nového roku by som mu to neuplatnovala, aby mu potom nevznikli nedoplatky. môžem to spraviť aj tak? ja už s dôchodkami nechcem mať nič spoločné :(
Počkaj do 15.2, ak nepožiada o RZD, vystav mu potvrdenie o príjme.
Od 1.1.2012 uplatňovanie mesačnej NČZD pozastav - daj si podpísať zmenu vo vyhlásení za rok 2012.

Jooj, Mirka, ešte takýchto pikošiek vo svojej mzdárskej praxi budeš riešiť neúrekom. A určite pomoc nájdeš na Porade ...