Martinaflo
15.01.12,08:59
Dobrý deň, manžel je SZČO, doteraz si uplatňoval paušálne náhrady, ale od 1.1.2011 prešiel na daňovú evidenciu a 1x riešime PHM.
Manžel prihlásil auto na DÚ k 1.1.2011, bloky si odkladal (cca 52 blokov) a za rok 2011 prejazdil 22000km.
Môžeme použiť vzorec podľa zákona (musí sa pri ňom viesť kniha jázd?):
km x priem.spotr. x cena/100 + km x 0,183€ (Približne nám to vychádza na cca 6300€).

Mám však dotaz, podľa tohto vzorca, musím každý jeden blok prerátať týmto vzorcom kvôli cene nafty na bločiku, alebo stačí priemer za celý rok od ŠÚ?
Do nákladov to uvedieme cez nejaký ID v hodnote 6300€ alebo na každý blok urobíme ID? Máme v tom trošku chaos, tak ďakujeme za poradenie.
Martinaflo
15.01.12,20:19
Poraďáci, poradíte mi? Ďakujem.
Mila123
15.01.12,20:23
MV je zaradené do majetku? ak nie, tak

vo vašom prípade jazdy musia byť
a zaúčtujete cez ID, prepočítavam cenu benzínu mesačne váženým arit, priemerom......
Martinaflo
15.01.12,20:49
Ďakujem, auto nie je zaradené do majetku.
ID doklad robíte teda mesačne do výdavkov, alebo by som to mohlo zrátať všetko do jedneho ID na konci roka?
otázka
23.01.12,15:23
Je možné pri spracovaní r.2011 viesť daňovú evidenciu? Ďakujem.
mondes
23.01.12,15:35
Daňovníci – fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikania (príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, príjmy zo živnosti, príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov a príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti) alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, sa môžu rozhodnúť viesť daňovú evidenciu. Podmienky, ktoré musia za týmto účelom splniť, sú nasledovné:


preukazujú skutočné daňové výdavky,
vykonávajú podnikanie alebo inú samostatne zárobkovú činnosti bez zamestnanca a
príjmy z tejto činnosti za bezprostredne predchádzajúce zdaňovacie obdobie nepresiahli sumu 170 000 eur.

Po splnení uvedených podmienok má vybraná skupina daňovníkov možnosť viesť daňovú evidenciu o:


príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
hmotnom a nehmotnom majetku využívanom na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Ak daňovník v priebehu zdaňovacieho obdobia prestane spĺňať kritériá umožňujúce viesť daňovú evidenciu (napr. zamestná zamestnanca), je povinný od nasledujúceho zdaňovacieho obdobia viesť účtovníctvo, resp. uplatňovať postup podľa § 10 zákona o dani z príjmov (paušálne výdavky percentom z príjmov). Daňovník je povinný daňovú evidenciu uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo vyrubiť daň alebo dodatočne vyrubiť daň.
otázka
23.01.12,15:39
Áno, ďakujem podmienky ovládam, len ma mätie, že daňová evidencia patrila do "balíčka opatrení", ktoré mali platiť pre r.2009 a r.2010. Nikde nemôžem nájsť, či platia aj pre r.2011.