klaudia15
15.01.12,12:41
Na začiatok sa vopred ospravedlňujem,ak na moju otáku je už niekde odpoveď. Už týždeň si prechádzam všetko k danej téme, ale už som totálny jeleň. Do mája 2011 som bola nezamestnaná a poberala som zvýšené dávky v nezamestnanosti,nakoľko som si počas materskej priplácala do fondu nezamestnanosti.Od mája som začala podnikať ako masér.Do novembra som nemala žiadny príjem, od novembra som začala účtovať cez pokladňu a príjem je do 600€. Ako podať daňové priznanie a neurobiť chybu?Ďakujem
Ice dive
15.01.12,11:49
v prvom rade treba dávať pozor a byť dôsledný, potom chyby neprídu... ak si bola nezamestnaná nepíšeš či si dostala príspevok na rozbeh podnikania...
ale ak bol tvoj jediný príjem 600 € nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka je vyššia, takže nebudeš platiť žiadnu daň...
ewita888
15.01.12,11:50
ak si mala len príjem, aký uvádžaš a nevykazuješ stratu, tak nemáš povinnosť podať DP..
- aké si mala výdavky?
- od mája do novembra si nevykonávala žiadnu činnosť?
Ice dive
15.01.12,12:02
ale ak boli výdavky vyššie ako príjem oplatí sa DP podať, a odpísať stratu v nasledujúcom roku...
ewita888
15.01.12,12:04
ale ak boli výdavky vyššie ako príjem oplatí sa DP podať, a odpísať stratu v nasledujúcom roku...
nie že oplatí, vtedy je povinná podať DP
driver100
15.01.12,12:13
nie že oplatí, vtedy je povinná podať DP

Opýtam sa ak dovolíte opačne.Priateľ mal v roku 2011 príjem zo živnosti 0. Za január až máj zaplatil do poisťovní odvody.K 1.6. živnosť pozastavil myslím na 2 roky a odišiel do USA študovať.Je povinný podať za r.2011 daňové priznanie,ak mal príjem 0 a zaplatil poistné za 5 mesiacov? Ďakujem.
ewita888
15.01.12,12:24
Opýtam sa ak dovolíte opačne.Priateľ mal v roku 2011 príjem zo živnosti 0. Za január až máj zaplatil do poisťovní odvody.K 1.6. živnosť pozastavil myslím na 2 roky a odišiel do USA študovať.Je povinný podať za r.2011 daňové priznanie,ak mal príjem 0 a zaplatil poistné za 5 mesiacov? Ďakujem.

vznikla mu strata, tak je povinný..
Katy a R
15.01.12,13:17
vznikla mu strata, tak je povinný..

.. ale stratu si nemusí v DP povinne vykázať ;) - len ak sa mu to oplatí do budúcna :)
Ja by som veru na jeho mieste DP nerobila - stačí oznámenie o nepodaní DP (a má pokoj)
klaudia15
15.01.12,13:29
aké si mala výdavky? Výdajky neboli vyššie ako príjem
- od mája do novembra si nevykonávala žiadnu činnosť? Nie

Nedostala som prispevom na začiatok podnikania.Ako mobilný masér som nemala nárok.
ewita888
15.01.12,13:32
aké si mala výdavky? Výdajky neboli vyššie ako príjem
- od mája do novembra si nevykonávala žiadnu činnosť? Nie

Nedostala som prispevom na začiatok podnikania.Ako mobilný masér som nemala nárok.



Tak DP nemusíš podávať..
ewita888
15.01.12,13:47
.. ale stratu si nemusí v DP povinne vykázať ;) - len ak sa mu to oplatí do budúcna :)
Ja by som veru na jeho mieste DP nerobila - stačí oznámenie o nepodaní DP (a má pokoj)
a to ako? to akože by si nezaúčtoval platené odvody? veď mu vznikla strata, je povinný podať DP..
Katy a R
15.01.12,13:51
a to ako? to akože by si nezaúčtoval platené odvody? veď mu vznikla strata, je povinný podať DP..
.. ale veď výdavky nie sú povinné ... či?
ewita888
15.01.12,13:55
.. ale veď výdavky nie sú povinné ... či?
tak v tom prípade by to bolo v tom paragrafe zbytočná veta..
DP by potom nemusel podať nikto, kto je v strate a splna podmienku príjmu na nepodanie DP..
Katy a R
15.01.12,14:05
tak v tom prípade by to bolo v tom paragrafe zbytočná veta..
DP by potom nemusel podať nikto, kto je v strate a splna podmienku príjmu na nepodanie DP..
.. pre takých o ktorých píšeš má význam podávať DP len ak si chcú tú stratu započítať do budúcna.
Ja som nikde nenašla, žeby bolo povinne treba uvádzať výdavky :confused:
Ice dive
15.01.12,14:06
tak v tom prípade by to bolo v tom paragrafe zbytočná veta..
DP by potom nemusel podať nikto, kto je v strate a splna podmienku príjmu na nepodanie DP..

no a prečo by nepodal DP aj keď by bol v strate a splňal podmienku nepodania DP... veď ak to so svojim podnikaním myslí vážne stratu si uplatní v budúcich rokoch, avšak nemusí nikto ho nenúti platiť nižšie dane...
ewita888
15.01.12,14:11
.. tá veta nie je zbytočná ... predsa koľkí majú vysoký príjem - a ešte vyššie odvody;) .. a pre takých o ktorých píšeš má význam podávať DP len ak si chcú tú stratu započítať do budúcna.
Ja som nikde nenašla, žeby bolo povinne treba uvádzať výdavky :confused:

Tá veta v par. 32 zákona o DzP znie: daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa par. 11 ods. 2 pís. a/, ale vykazuje daňovú stratu..

takže povinnosť tu je..
KEJKA
15.01.12,14:12
ked ma dva roky prestávku, lebo študuje v USA, po návrate asi nebude riešiť sumu za odvody.
začne od začiatku, ak teda začne.
klaudia15
15.01.12,14:14
Ďakujem za ochotu!!! Je super, že existuje takáto stránka...Veľa vecí som si už vypísala, aby som neurobila chyby.Ešte raz vďaka!:)
Katy a R
15.01.12,14:16
Tá veta v par. 32 zákona o DzP znie: daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa par. 11 ods. 2 pís. a/, ale vykazuje daňovú stratu..

takže povinnosť tu je..
áno, to máš pravdu - ak stratu vykáže - povinnosť je podať DP. Ale nemusí ju vykázať - a veď práve preto, že na dva roky odchádza;)
opravím to
ewita888
15.01.12,14:23
áno, to máš pravdu - ak ju vykáže - povinnosť je!. Ale nemusí ju vykázať - veď práve preto, že na dva roky odchádza;)
ale kto by potom podával tie DP s príjmom nižším, ako 50 % a daňovou stratou??? keby to bolo také jednoduché, ako píšeš, nikto...
veď v tom zákone je jasná povinnosť...

veď si zober, že by bol daňovník vyzvaný na podanie DP, dal by do príjmov čojaviem 100 eur a do výdavkov nič.. dú nevie, že má povinnosť platiť ako szčo odvody do ZP? vie.. čiže zatajil stratu, nepodal DP, hrozí mu pokuta..
Katy a R
15.01.12,14:28
ale kto by potom podával tie DP s príjmom nižším, ako 50 % a daňovou stratou??? keby to bolo také jednoduché, ako píšeš, nikto...
veď v tom zákone je jasná povinnosť...

veď si zober, že by bol daňovník vyzvaný na podanie DP, dal by do príjmov čojaviem 100 eur a do výdavkov nič.. dú nevie, že má povinnosť platiť ako szčo odvody do ZP? vie.. čiže zatajil stratu, nepodal DP, hrozí mu pokuta..
.. no a prečo by mal byť vyzvaný .. však stačí DU poslať oznámenie o nepodaní DP z dôvodu nízkeho príjemu.
.. a nemyslíš, že pre štát je výhodnejšie, keď v budúcnosti zaplatí vyššie dane - bez uplatnenia straty:D
ewita888
15.01.12,14:31
iné je možnosť uplatnenia si straty, iná je povinnosť podať DP..
marjankaj
15.01.12,14:33
ale kto by potom podával tie DP s príjmom nižším, ako 50 % a daňovou stratou??? keby to bolo také jednoduché, ako píšeš, nikto...
veď v tom zákone je jasná povinnosť...

veď si zober, že by bol daňovník vyzvaný na podanie DP, dal by do príjmov čojaviem 100 eur a do výdavkov nič.. dú nevie, že má povinnosť platiť ako szčo odvody do ZP? vie.. čiže zatajil stratu, nepodal DP, hrozí mu pokuta..
Zase nedramatizuj. Akú stratu? Veď nemá povinnosť uplatňovať výdavky. Alebo to niekde je tak uvedené? Je povinný priznať príjmy.
marjankaj
15.01.12,14:34
.. no a prečo by mal byť vyzvaný .. však stačí DU poslať oznámenie o nepodaní DP z dôvodu nízkeho príjemu.
.. a nemyslíš, že pre štát je výhodnejšie, keď v budúcnosti zaplatí vyššie dane - bez uplatnenia straty:D
Ak by bol vyzvaný podať DP, tak tam uvedie len príjmy a aj tak mu nevyjde platiť daň.
Katy a R
15.01.12,14:40
.. oznámenie je jednoduchšie :D
ewita888
15.01.12,14:57
mne sa to nezdá, čo tvrdíte, už aj z pohľadu zákona o účtovníctve...
snáď sa niekto ešte vyjadrí...
marjankaj
15.01.12,15:01
mne sa to nezdá, čo tvrdíte, už aj z pohľadu zákona o účtovníctve...
snáď sa niekto ešte vyjadrí...
Ak sa rozhodne viesť paušálne výdavky, zákon o účtovníctve sa ho netýka. Už to tu bolo diskutované. Viacerí tvrdili, že pri paušálnych výdavkoch nemôže vyjsť strata. Dokonca aj v daňovom poradcovi.
Aj keď ja taký názor nezdieľam.



(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Píše sa tam, že môže a nie že musí.
ewita888
15.01.12,15:04
paušálne výdavky som ja nikde nespomínala...
marjankaj
15.01.12,15:06
paušálne výdavky som ja nikde nespomínala...

A prečo by ich daňovník nemohol použiť? Chceš mu to zakázať? Podľa zákona má na to právo. Teda ak nie je platiteľ DPH. Ale s takým príjmom asi ťažko.
veronikasad
15.01.12,15:08
A prečo by ich daňovník nemohol použiť? Chceš mu to zakázať? Podľa zákona má na to právo. Teda ak nie je platiteľ DPH. Ale s takým príjmom asi ťažko.
Janko, už sme sa o tom bavili viackrát. Nikto nemôže živnostníkovi zakazať uplatniť si paušálne výdavky. Ale UP požaduje preukazatelné výdavky, teda pre potreby UP musí viesť účtovníctvo.
ewita888
15.01.12,15:12
A prečo by ich daňovník nemohol použiť? Chceš mu to zakázať? Podľa zákona má na to právo. Teda ak nie je platiteľ DPH. Ale s takým príjmom asi ťažko.
prečo mi vkladáš do úst niečo, čo som nikde netvrdila..? prečo by som mala niekomu zakazovať paušál.. ja len tvrdím, že sa tu nebavím o paušálnych výdavkoch.. a mimochodom, aj tu by vyšla strata predsa, ved ked použijem paušál, ešte aj odrátam odvody, tak je strata..

mne len nejde do hlavy tá veta z par. 32, kde je povinnosť podať DP..

neber to prosím, že sa tu hádam, to určite nie, ja len uvažujem a rada si nechám vysvetliť..
cloe
15.01.12,15:13
iné je možnosť uplatnenia si straty, iná je povinnosť podať DP..

Ak mal nulový príjem, nemá povinnosť podať DP. Bodka. Myslím, že to nie je treba ďalej rozoberať.
Uplatniť si výdavky má právo a nie povinnosť. Tak ako tu už bolo spomínané.
marjankaj
15.01.12,15:19
prečo mi vkladáš do úst niečo, čo som nikde netvrdila..? prečo by som mala niekomu zakazovať paušál.. ja len tvrdím, že sa tu nebavím o paušálnych výdavkoch.. a mimochodom, aj tu by vyšla strata predsa, ved ked použijem paušál, ešte aj odrátam odvody, tak je strata..

mne len nejde do hlavy tá veta z par. 32, kde je povinnosť podať DP..

neber to prosím, že sa tu hádam, to určite nie, ja len uvažujem a rada si nechám vysvetliť..
Ty si nečítala to červené v §6 ods(10)?
Nemusím si odrátať odvody ak nechcem. Teda nemám stratu a nemusím podávať daňové priznanie.

A ani mi nemajú za čo dať pokutu ako si tvrdila.
ewita888
15.01.12,15:22
ok...
ale prisámvačku ja pošlem dotaz na DÚ.. šak za to nič nedám.. :)
Katy a R
15.01.12,15:23
mne len nejde do hlavy tá veta z par. 32, kde je povinnosť podať DP..


.. opakujem ... len ak ju vykáže!!! A načo by ju vykazoval :confused::D
driver100
15.01.12,16:56
Vy tu celé poobedie diskutujete o strate a je som vám nepovedal,že doteraz vždy uplatňoval 40% náklady.Má príjem 0 ,40% je 0. Chcel som vedieť,či musí podať DP.Dozvedel som sa že nemusí,ale mal by to oznámiť.
Pochopil som to tak z vašej diskusie.