Ludacek
15.01.12,13:43
Ahojte poraďáci - potrebujem poradiť, resp. vysvetliť situáciu: som živnostník, ale u môjho známeho som mal v minulom roku tiež uzatvorenú dohodu o vykonaní práce. Keďže veľa roboty pre mňa nemal, bol aj zárobok minimálny. Na tento rok mi tiež ponúkol zmluvu o vykonaní práce s tým, že keď nebude mať pre mňa robotu, tak si budem vykazovať nulový zisk. Ale nechápem, prečo ma tlačí do podpisu zmluvy - má z toho on nejaké výhody, keď som cez neho prihlásený do sociálnej poisťovne a popri tom mi vykazuje nulový zisk?????? Ďakujem za info.
veronikasad
15.01.12,12:50
Čo je to nulový zisk ? Dohodár musí byť prihlásený v SP pred začiatkom výkonu práce, zrejme známy nechce riskovať pre prípad, že by ťa niekedy súrne potreboval.

Príjem z dohody zahrňaš do DP typu B ako príjem zo závislej činnosti (§5)
pavol54
15.01.12,13:04
Má z toho jednu výhodu, ak by si náhodou pracoval nemal zmluvu a v tom momente by prišla kontrola z IP tak ušetril na pokute niekoľko sto €, ak by si pracoval tak do priznania tento príjem uvedieš len vtedy ak ťa nezdanil 19%
ewita888
15.01.12,13:11
Má z toho jednu výhodu, ak by si náhodou pracoval nemal zmluvu a v tom momente by prišla kontrola z IP tak ušetril na pokute niekoľko sto €, ak by si pracoval tak do priznania tento príjem uvedieš len vtedy ak ťa nezdanil 19%
a to už prečo? veď keď jeho základ dane bude v DP menší, ako NČZD, daň sa mu vráti..
Evanka
15.01.12,13:46
Ahojte poraďáci - potrebujem poradiť, resp. vysvetliť situáciu: som živnostník, ale u môjho známeho som mal v minulom roku tiež uzatvorenú dohodu o vykonaní práce. Keďže veľa roboty pre mňa nemal, bol aj zárobok minimálny. Na tento rok mi tiež ponúkol zmluvu o vykonaní práce s tým, že keď nebude mať pre mňa robotu, tak si budem vykazovať nulový zisk. Ale nechápem, prečo ma tlačí do podpisu zmluvy - má z toho on nejaké výhody, keď som cez neho prihlásený do sociálnej poisťovne a popri tom mi vykazuje nulový zisk?????? Ďakujem za info.
Ak máš uzatvorenú dohodu, tak na určitú prácu, ktorá kočí výsledkom, teda nie je logické, že máš uzavretú dohodu a možno nebude mať pre teba prácu. Príjem na DVP nemá so ziskom nič spoločné je to príjem zo závislej činnosti.
veronikasad
15.01.12,14:31
Má z toho jednu výhodu, ak by si náhodou pracoval nemal zmluvu a v tom momente by prišla kontrola z IP tak ušetril na pokute niekoľko sto €, ak by si pracoval tak do priznania tento príjem uvedieš len vtedy ak ťa nezdanil 19%
Nesúhlasím, príjem z dohody je zdaňovaný preddavkovou daňou a nulová daň bude iba v prípade, ak príjem je nižší ako mesačná NČZD a dohodár má podpísané vyhlásenie.

Príjem z dohody sa uvádza v DP typu B.
pavol54
15.01.12,15:08
Nesúhlasím, príjem z dohody je zdaňovaný preddavkovou daňou a nulová daň bude iba v prípade, ak príjem je nižší ako mesačná NČZD a dohodár má podpísané vyhlásenie.

Príjem z dohody sa uvádza v DP typu B.
A ak nemá dohodár podpísané vyhlásenie?
veronikasad
15.01.12,15:10
A ak nemá dohodár podpísané vyhlásenie?
Príjem je zdanený preddavkovou daňou a ak má povinnosť podať DP, musí ho uviesť ako príjem z § 5 v DP.
Ludacek
15.01.12,15:45
Vážení poraďáci ďakujem za doterašie ifno, len som zabudol jednu vec - po ukončení práce mi vypláca peniaze na ruku a bez dokladu a z toho nie som nadšený. A ešte o aké vyhlásenie ide?