tinkas
15.01.12,13:52
Ak konatel využíva súkromné auto nezapísane v sro-čke na podnikanie...má povinnosť nahlásiť do 30 dník vznik danovej povinnosti ale lebo podať danové prizanie do 31.01.2012??

Ďakujem
pavol54
15.01.12,12:59
za b je správne do 31. 01 , ak je to jeho auto, ak nebolo používané celý rok tak pomernú časť za mesiace.
mondes
15.01.12,13:00
Ak konatel využíva súkromné auto nezapísane v sro-čke na podnikanie...má povinnosť nahlásiť do 30 dník vznik danovej povinnosti ale lebo podať danové prizanie do 31.01.2012??

Ďakujem

Ak si chce uplatňovať cestovné náhrady a základnú náhradu 0,183 Eur/km musí byť vlastníkom auta a musí ho nahlásiť do 30 dní na DU a do 31.1. nasl. roka urobiť DP k DzMV a vypočítanú dań aj zaplatiť.
tinkas
15.01.12,13:05
čiže sa držím par. 85 ods. 2 a par. 90 ods. 2 ?
tinkas
15.01.12,13:08
Ak si chce uplatňovať PHM musí byť vlastníkom auta a musí ho nahlásiť do 30 dní na DU a do 31.1. nasl. roka urobiť DP k DzMV a vypočítanú dań aj zaplatiť.


ak si chce uplatniť phm?? predsa ak nie je zapísaná sro-čka v TP má narok len na cestovné náhrady a základnú náhradu 0,183e/km.....
mondes
15.01.12,13:18
ak si chce uplatniť phm?? predsa ak nie je zapísaná sro-čka v TP má narok len na cestovné náhrady a základnú náhradu 0,183e/km.....

Áno, zle som sa vyjadrila. Myslela som cestovné náhrady a základnú náhradu podľa vzorca. Už som to opravila aj vyššie.:)
tinkas
15.01.12,13:29
a neposudzuje sa konatel pri pouzívaní súkromného automobilu na podnikanie a následnom oznámenie o vzniku danovej povinnosti podla parag. 85 od 2 a par. 90 ods. 2 zákona o správe daní a poplatkov - DzMV...čiže nie je nahlasovacia povinnosť len povinnost podať danové priznanie do 31.01. nasledujúceho roka??
Evanka
15.01.12,13:40
Konateľ, ktorý vykonáva obchodné cesty pre firmu je z hľadiska cestovných náhrad považovaný za zamestnanca. Má nárok na cestovné náhrady ako zamestnanec. V zmysle zákona o miestnych daniach, kde sa rieši aj daň z motorových vozidiel je daňovníkom zamestnávateľ podľa § 85 ods 2 písm a), nakoľko sa jedná o automobil, ktorý vlastní konateľ. Oznamovacia povinnosť v tomto prípade nevzniká. Zamestnávateľ podá DP za predchádzajúci rok a zaplatí daň do konca januára t.r.
pavol54
15.01.12,13:43
a neposudzuje sa konatel pri pouzívaní súkromného automobilu na podnikanie a následnom oznámenie o vzniku danovej povinnosti podla parag. 85 od 2 a par. 90 ods. 2 zákona o správe daní a poplatkov - DzMV...čiže nie je nahlasovacia povinnosť len povinnost podať danové priznanie do 31.01. nasledujúceho roka??
Pokiaľ ja viem ale sa možno mýlim, súkromné auto konateľa sa chápe ako auto zamestnanca, tam máš dp mv podať a zaplatiť daň do 31.01. nasledujúci rok po používaní, máš nárok na CESTOVNÉ NÁHRADY spočívajúce zo základnej náhrady za vozidlo, náhrady za spotrebované phm podľa aktuálnych cien v dobe sc, napr z: natankuj, a stravné,
tinkas
15.01.12,14:43
čize v riadku 07 danového priznanie je par. 85 2a?
natalycom
21.03.12,11:27
takze rozumiem tomu aj ja spravne? ako konatel/spolocnik mam auto kupene na moje meno, cize nie je v obchodnom majetku firmy. Vyuzivam ho na podnikanie, je aj nahlasene na DU a v januari 2013 moja firma sro poda DPzMV a uhradi dan. Ja ako konatel/spolocnik robim cestovne nahrady, ktore si z firmy vyplacam. Pre firmu to je naklad a pre mna ako konatela a spolocnika je to oslobodene?
Bejka7
25.03.12,09:46
Dobrý deň,
čo v takom prípade ak konateľ použiva sukrom.auto v SROčke nezahrnute v obch.majetku SRO, ale v TP je držiťeľ on na rodne čislo, ale vlastnikom je uverova banka,pretože auto plati na splatky ako sukr osoba (v splátke platí HP+PZP auta).
1.Ake nahrady si može uplatniť pre toto auto v SROčke,keže ho aj tak používa ako konateľ?
2.Ma narok na nahrady za KM,keže ako vlastnik nieje ,je lan držiteľ MV?
Takýto prípad som tu nikde nedočitala tak mi prosím poradťe,ďakujem
Bejka7
25.03.12,09:48
Dobrý deň,
čo v takom prípade ak konateľ použiva sukrom.auto v SROčke nezahrnute v obch.majetku SRO, ale v TP je držiťeľ on na rodne čislo, ale vlastnikom je uverova banka,pretože auto plati na splatky ako sukr osoba (v splátke platí HP+PZP auta).
1.Ake nahrady si može uplatniť pre toto auto v SROčke,keže ho aj tak používa ako konateľ?
2.Ma narok na nahrady za KM,keže ako vlastnik nieje ,je lan držiteľ MV?
Na DU je MV oznamene aj podane DPzMV2011+zaplatená daň.
Takýto prípad som tu nikde nedočitala tak mi prosím poradťe,ďakujem
tweedle
02.04.12,08:36
takze rozumiem tomu aj ja spravne? ako konatel/spolocnik mam auto kupene na moje meno, cize nie je v obchodnom majetku firmy. Vyuzivam ho na podnikanie, je aj nahlasene na DU a v januari 2013 moja firma sro poda DPzMV a uhradi dan. Ja ako konatel/spolocnik robim cestovne nahrady, ktore si z firmy vyplacam. Pre firmu to je naklad a pre mna ako konatela a spolocnika je to oslobodene? môžete sa k tomu prosím niekto vyjadriť, teraz mám aj rovnaký problém
Mila123
02.04.12,08:38
áno, je to oslobodené....
konkr. PHM + základná náhrada za používanie MV....
tweedle
02.04.12,08:41
PHM alebo cestovné náhrady? + tá základná náhrada za km myslím 0,183e?
Mila123
02.04.12,12:14
aj PHM aj náhrady -diéty aj zákl. náhrada 0,183€
tweedle
03.04.12,06:40
takže konateľ ide napr na služobku do Žiliny ráno si natankuje, a poobede mi prenesie blok za PHM a ja mu preplatím blok, náhrady + 0,183 e za kilometre?

doteraz som mala len firemné autá, tak som z toho trocha jeleň :(
Mila123
03.04.12,06:43
takže konateľ ide napr na služobku do Žiliny ráno si natankuje, a poobede mi prenesie blok za PHM a ja mu preplatím blok, náhrady + 0,183 e za kilometre?

doteraz som mala len firemné autá, tak som z toho trocha jeleň :(

konateľ si urobí CP, kde vyúčtuje jazdu, preplatíš mu PHM podľa spotreby a odjazdených km + základná náhrada za odjazdený km+ prípadná "diéta".......
popri cesťáku bude doklad o tankovaní .....
tweedle
03.04.12,06:48
ďakujem veľmi pekne, ešte posledná otázka, spotreba priemerná podľa techničáku, ale to koľko skutočne PHM minul?
Mila123
03.04.12,07:38
ďakujem veľmi pekne, ešte posledná otázka, spotreba priemerná podľa techničáku, ale to koľko skutočne PHM minul?
nech ti predloží fotokópiu TP..., jednoznačne podľa TP.....over si či auto je osobné,prečo? na nákladné, úžitkové nie je možné viazať základnú náhradu....(niekedy, sa kupovali autá so zadnou mriežkou a v TP boli vedené ako nákladné) i keď vyzerali ako osobné -dôvod odpočet DPH......
tweedle
03.04.12,07:45
auto je určite osobné,ďakujem veľmi pekne za pomoc
VERONIKA6
03.04.12,07:59
Pozri si v tejto téme. Je to tu veľmi dobre vysvetlené aj s výpočtom.
http://www.porada.sk/t188610-p6-nahrada-za-benzin-v-ju.html

takže konateľ ide napr na služobku do Žiliny ráno si natankuje, a poobede mi prenesie blok za PHM a ja mu preplatím blok, náhrady + 0,183 e za kilometre?

doteraz som mala len firemné autá, tak som z toho trocha jeleň :(
calawen
23.01.13,20:18
Môžem aj ja otázku ohľadom kilometrovného, pretože si už nie som istá ničím - čo v prípade, že na podnikateľské účely použije konateľ auto svojho rodinného príslušníka (otca, manželky,...). Ako to v tomto prípade ošetriť (aké doklady mi musí doložiť)? Má nárok na náhradu za kilometre v takomto prípade?
calawen
25.01.13,21:15
posúvam
tictac7
25.01.13,21:18
Môžem aj ja otázku ohľadom kilometrovného, pretože si už nie som istá ničím - čo v prípade, že na podnikateľské účely použije konateľ auto svojho rodinného príslušníka (otca, manželky,...). Ako to v tomto prípade ošetriť (aké doklady mi musí doložiť)? Má nárok na náhradu za kilometre v takomto prípade?

....samozrejme, že má nárok na náhradu za kilometre :-)
netreba však zabudnúť na ostatnú novelu - aj za takéto vozidlo sa už platí DzMV
cibka1
29.01.13,07:21
nech ti predloží fotokópiu TP..., jednoznačne podľa TP.....over si či auto je osobné,prečo? na nákladné, úžitkové nie je možné viazať základnú náhradu....(niekedy, sa kupovali autá so zadnou mriežkou a v TP boli vedené ako nákladné) i keď vyzerali ako osobné -dôvod odpočet DPH......

toto ma prekvapilo...
spoločnosť ktorá vznikla v r.2012 a nemá zatiaľ žiadnych zamestnancov, nevlastní motorové vozidlo.V spoločnosti je len konateľ, ktorý na pracovné cesty využíval svoje súkromné vozidlo.
Bola som v tom, že DP k dani za MV podá spoločnosť nakoľko je daňovníkom podľa §85 ods.2 pism a).
Ale som zistila, že to vozidlo je nákladné - pickup. Takže v tomto prípade nemôže spoločnosť konateľovi vyplácať cestovnú náhradu za 0,183 € 1km?

ešte ma napadlo, ak by konateľ použil auto známeho alebo rodinného príslušníka (vyučtovanie prac. ciest budem musieť prerobiť), vtedy si môže uplatniť náhradu za spotrebu PHM aj základnú náhradu 0,183 za 1km? Je aj v takomto prípade za r.2012 podať DP k dani z MV?
auto bolo používané na prac.cesty na slovensku ale aj v nemecku...
cibka1
29.01.13,08:41
toto ma prekvapilo...
spoločnosť ktorá vznikla v r.2012 a nemá zatiaľ žiadnych zamestnancov, nevlastní motorové vozidlo.V spoločnosti je len konateľ, ktorý na pracovné cesty využíval svoje súkromné vozidlo.
Bola som v tom, že DP k dani za MV podá spoločnosť nakoľko je daňovníkom podľa §85 ods.2 pism a).
Ale som zistila, že to vozidlo je nákladné - pickup. Takže v tomto prípade nemôže spoločnosť konateľovi vyplácať cestovnú náhradu za 0,183 € 1km?

ešte ma napadlo, ak by konateľ použil auto známeho alebo rodinného príslušníka (vyučtovanie prac. ciest budem musieť prerobiť), vtedy si môže uplatniť náhradu za spotrebu PHM aj základnú náhradu 0,183 za 1km? Je aj v takomto prípade za r.2012 podať DP k dani z MV?
auto bolo používané na prac.cesty na slovensku ale aj v nemecku...

posúvam
calawen
31.01.13,10:39
....samozrejme, že má nárok na náhradu za kilometre :-)
netreba však zabudnúť na ostatnú novelu - aj za takéto vozidlo sa už platí DzMV

ale až za 2013
gabi2
06.03.13,11:41
Prosím Vás o radu. Konateľ spoločnosti využíval na služobné cesty vlastné vozidlo ( auto s prívesom).Preplácali sme cesťáky + náhradu na km. Mal vážny úraz a je na dlhodobej PN. Tak na tie služobky bol vyslaný zamestnanec s autom konateľa (cca 1 mesiac). Patrí zamestnancovi stravné a konateľovi náhrady za km? (firma nevlastní auto, ktoré môže ťahať príves). Za mesiac sa zamestnala vo firme manželka, ktorá potom chodila na služobky miesto manžela (konateľ na dlhodobo PN). Za auto bola riadne zaplatená daň z motor.vozidiel. Je nárok na preplatenie stravného a náhrady za km? Neuvedomili sme si "vlastné" vozidlo, bol krízový stav. Poradíte prosím? Ďakujem Gabi