Janka2012
15.01.12,15:01
Dobrý večer,
prosím Vás o radu v mojej nasledovnej situácií.

Od mája 2011 som si otvorila živnost a prijala som príspevok na začatie podnikania. Do konca roku 2011 som nemala žiadny príjem ani výdavok.
Ako bude moje danové priznanie vyzerať, uvádzam si do danového priznania príspevok ako príjem????

Dakujem
mondes
15.01.12,14:03
...a neplatila si od mája ani ZP?
Janka2012
15.01.12,14:08
nie neplatila som ani ZP
Katy a R
15.01.12,14:12
.. no ZP si mala povinnosť platiť ... a čo sa týka dotácie, možno by sa ti oplatilo uplatniť paušálne výdavky - v tom prípade celú dotáciu dáš do príjmu za rok 2011.
Hlavne vtedy - ak predpokladáš v tomto roku vysoké príjmy.
Samozrejme, môžeš aj JU, prípadne daňovú evidenciu - vtedy do príjmu dávaš, len to - čo si minula (v súlade s PZ)
veronikasad
15.01.12,14:14
nie neplatila som ani ZP
môžem sa spýtať prečo ?
Nemala si príspevky na zdr.poistenie v podn.pláne ? Z dotácie si naozaj do konca roka nič neminula ?
mondes
15.01.12,14:17
nie neplatila som ani ZP

Tak to záleží, akou formou si chceš uplatniť výdavky. Či si chceš uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%, alebo skutočné výdavky - čiže si budeš viesť účtovníctvo.

Ak si uplatňuješ paušálne výdavky, tak Tvojím príjmom bude tá dotácia z UP a výdavkom bude 40% z dotácie. Vyjde Ti určitá suma, od ktorej si ešte odpočítaš odpočítateľnú položku t.j. 3559,30 na r. 2011. A daň Ti vyjde nulová.

Ak však si chceš uplatňovať skutočné výdavky, tak celú dotáciu si zaúčtuješ ako PNZD (príjem neovplyvniteľný základ dane) a za rok 2011 tuším, ani nie si povinná podať DP, resp. podáš nulové.
Takže v obidvoch prípadoch neplatíš žiadnu daň.
veronikasad
15.01.12,14:18
Tak to záleží, akou formou si chceš uplatniť výdavky. Či si chceš uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%, alebo skutočné výdavky - čiže si budeš viesť účtovníctvo.

Ak si uplatňuješ paušálne výdavky, tak Tvojím príjmom bude tá dotácia z UP a výdavkom bude 40% z dotácie. Vyjde Ti určitá suma, od ktorej si ešte odpočítaš odpočítateľnú položku t.j. 3559,30 na r. 2011. A daň Ti vyjde nulová.

Ak však si chceš uplatňovať skutočné výdavky, tak celú dotáciu si zaúčtuješ ako PNZD (príjem neovplyvniteľný základ dane) a za rok 2011 tuším, ani nie si povinná podať DP, resp. podáš nulové.
Takže v obidvoch prípadoch neplatíš žiadnu daň.
tušíš zle - príjem z dotácie je vyšší ako 1/2 NČZD
mondes
15.01.12,14:28
tušíš zle - príjem z dotácie je vyšší ako 1/2 NČZD

OK, ale ako potom bude postupovať v DP za rok 2011, ak si bude chcieť uplatňovať skutočné výdavky? (aj keď vhodnejšie by boli paušálne výdavky, ale predsa ma to zaujíma). Celú sumu zaúčtuje do PNZD a koniec. To je, akoby nemala v r. 2011 žiadny príjem. Či? Až následné čerpanie z dotácie sa zaúčtuje do VOZD a následne do POZD. Vďaka.
veronikasad
15.01.12,14:33
OK, ale ako potom bude postupovať v DP za rok 2011, ak si bude chcieť uplatňovať skutočné výdavky? (aj keď vhodnejšie by boli paušálne výdavky, ale predsa ma to zaujíma). Celú sumu zaúčtuje do PNZD a koniec. To je, akoby nemala v r. 2011 žiadny príjem. Či? Až následné čerpanie z dotácie sa zaúčtuje do VOZD a následne do POZD. Vďaka.
Pri vedení JU POZD bude až čerpaná dotácia.
mondes
15.01.12,14:37
No veď to som písala vyššie. Takže ak si chce uplatniť skutočné výdavky v r. 2011, tak celú dotáciu zaúčtuje do PNZD a koniec. To znamená, že za rok 2011 nemala žiadny príjem, takže ani nemá povinnosť podávať DP. Alebo to nechápem správne?


....ináč, kdesi tu na porade už som to riešila, ale išlo o SZČO s dotáciou + zamestnanec a tam mi bolo radené, že ak zo živnosti nemal žiadne príjmy ani výdavky okrem prijatej dotácie, ktorú zaúčtoval ako PNZD, stačí podať DP typ A zo závislej činnosti. A presne toto píšem vyššie aj ja, ale tu ide iba o SZČO.
Janka2012
15.01.12,14:42
Dakujem pekne za rady.
Plánujem si dotáciu rátat ako príjem a výdavky pausálnym spôsobom.
Môze to byt takto???
....a z dotácie som v roku 2011 neminula nič ani príjem som nemala žiadny....oficiálne som začala vykonávat podnikatel.činnost ale prakticky NIE.
veronikasad
15.01.12,14:45
Dakujem pekne za rady.
Plánujem si dotáciu rátat ako príjem a výdavky pausálnym spôsobom.
Môze to byt takto???
....a z dotácie som v roku 2011 neminula nič ani príjem som nemala žiadny....oficiálne som začala vykonávat podnikatel.činnost ale prakticky NIE.
Prečo si neplatila preddavky do zdr.poisťovne - tie nie sú podmienené praktickým výkonom činnosti ...
mondes
15.01.12,14:47
Áno môžeš si uplatniť paušálne výdavky. Ak chceš, tu máš postup výpočtu:

Predpokladajme, že suma dotácie je 4000,- Eur

Takže príjem zo živnosti: 4000,-
Výdavky (40%) 1600,-

Základ dane: 2400,-

Odpočítateľná položka: 3559,30

Základ pre výpočet dane: 0,00 ( 2400 - 3559,30)

Daň na úhradu: 0,00
Janka2012
15.01.12,14:51
dakujem pekne , takto som chcela postupovat, dufam ze to bude správne
mondes
15.01.12,14:52
No veď to som písala vyššie. Takže ak si chce uplatniť skutočné výdavky v r. 2011, tak celú dotáciu zaúčtuje do PNZD a koniec. To znamená, že za rok 2011 nemala žiadny príjem, takže ani nemá povinnosť podávať DP. Alebo to nechápem správne?


....ináč, kdesi tu na porade už som to riešila, ale išlo o SZČO s dotáciou + zamestnanec a tam mi bolo radené, že ak zo živnosti nemal žiadne príjmy ani výdavky okrem prijatej dotácie, ktorú zaúčtoval ako PNZD, stačí podať DP typ A zo závislej činnosti. A presne toto píšem vyššie aj ja, ale tu ide iba o SZČO.

Veronikasad, môžeš a vyjadriť ešte k tomuto? Aspoň k prvej časti. Zaujíma ma to.
veronikasad
15.01.12,14:53
dakujem pekne , takto som chcela postupovat, dufam ze to bude správne
Janka, v akej výške (presne) bola tá dotácia. Aby si sa nechtiac nestala povinným platitelom odvodov do SP. Nie vždy sú paušálne výdavky výhodné, aj keď ti nevyjde platiť žiadna daň
Janka2012
15.01.12,14:54
dotácia bola 2.575 Eur
Katy a R
15.01.12,14:55
.. tak to sprav s paušálnymi výdavkami ..:)
veronikasad
15.01.12,14:57
Veronikasad, môžeš a vyjadriť ešte k tomuto? Aspoň k prvej časti. Zaujíma ma to.
Neidem sa k tomuto vyjadrovať, v zmluve s ÚP má povinnosť preukazovať svoje výdavky. A minimálne poplatky za vedenie účtu v roku 2011 mala (aj keď Janko tvrdí, že výdavky si uplatniť nemusí). DP by som podala, pretože pri skutočných výdavkoch sú prílohou výkaz o majetku, kde bude uvedená výška dotácie aj zostatok na BU alebo v pokladni nebude nulový a výkaz o PaV.
mondes
15.01.12,15:08
Tak to je diskutabilné. O výdavkoch sa účtovať nemusí, prílohou DP je výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o PaV, ale ak dotáciu zaúčtujeme ako PNZD, tým pádom nemá teoreticky žiadny príjem a nie je povinný podať DP, tým pádom ani prílohy podávať nebude. A čo sa týka banky, tak ak si SZČO otvorí nový podnikat. účet, a okrem dotácie žiadny príjem mať nebude, akoby tam bola tiež nula. (ak nepočítam poplatky v banke.) A ak tak stojím ako stojím, neotváram si ani pokladňu. Ale to už asi veľa premýšľam.
querying
15.01.12,15:12
Hmmm, ja zijem v tom, ze prijem dotacie sa urcuje podla jej cerpania, teda ako prijem je dotacia az vtedy ked sa skutocne cerpala. a bez ohladu na to ci ide o pausalne vydavky alebo JU.
Aspon nas tak skolili....:D

ak nic necerpala, nema co zdanit... aspon nateraz, a co nestihne vycerpat to bude musiet vratit
veronikasad
15.01.12,15:15
Hmmm, ja zijem v tom, ze prijem dotacie sa urcuje podla jej cerpania, teda ako prijem je dotacia az vtedy ked sa skutocne cerpala. a bez ohladu na to ci ide o pausalne vydavky alebo JU.
Aspon nas tak skolili....:D

ak nic necerpala, nema co zdanit... aspon nateraz, a co nestihne vycerpat to bude musiet vratit
zle vás školili - to čo píšeš platí len pri preukazatelných výdavkoch=vedení účtovníctva.
mondes
15.01.12,15:16
Áno, ale to platí len pri uplatňovaní skutočných výdavkov, kde musíš viesť komplet účtovníctvo. Ale ak si chceš uplatniť paušálne výdavky, tak celá dotácia sa počíta do príjmu a ak si už nemal iný príjem, tak z toho počítaš výdavky. (Ale samozrejme pri uplatňovaní paušálnych výdavkov, musíš pre účely ÚP viesť samostatnú evidenciu, na čo všetko si peniažky minul).
querying
15.01.12,15:23
Áno, ale to platí len pri uplatňovaní skutočných výdavkov, kde musíš viesť komplet účtovníctvo. Ale ak si chceš uplatniť paušálne výdavky, tak celá dotácia sa počíta do príjmu a ak si už nemal iný príjem, tak z toho počítaš výdavky. (Ale samozrejme pri uplatňovaní paušálnych výdavkov, musíš pre účely ÚP viesť samostatnú evidenciu, na čo všetko si peniažky minul).

Nuz moje skolenie sa mi pozdava viac, naco je dobre prijat dotaciu ked hned z nej treba 60 % zdanit bez ohladu na to ci vobec aspon trochu pomohla....
veronikasad
15.01.12,15:27
Nuz moje skolenie sa mi pozdava viac, naco je dobre prijat dotaciu ked hned z nej treba 60 % zdanit bez ohladu na to ci vobec aspon trochu pomohla....
to je slobodné rozhodnutie daňovníka. Ak sa rozhodne pre preukazatelné výdavky, dopad na základ dane je nula.
ekopo
15.01.12,15:40
trochu sa sem zamiešam..
v r. 2010 prijatá dotácia , časť vyčerpaná, vedené JU - nie je problém
je možné v r. 2011 uplatniť paušálne výdavky a zostatkovú časť nevyčerpanej dotácie celú do príjmu?
querying
15.01.12,15:44
ano:rolleyes: ....snad este nejaky suhlas to potvrdi
mondes
15.01.12,19:07
Nuz moje skolenie sa mi pozdava viac, naco je dobre prijat dotaciu ked hned z nej treba 60 % zdanit bez ohladu na to ci vobec aspon trochu pomohla....

Za rok 2011 sú paušálne výdavky vo výške najviac 40%.
mondes
15.01.12,19:08
Nevidím v tom problém. Ale ako som už vyššie písala, pre potreby ÚP je potrebné aj naďalej viesť nejakú evidenciu výdavkov.
Mija33
15.01.12,20:04
...trochu sa tiež zamiešam...
V roku 2011 som pola 6mes. nezamestnaná /max.podpora/ a 6. mes. SZČO - s dotáciou. Budem si v DP odpočítavať celú odpočitateľnú položku za r.2011 - 3559,30?
Mila123
15.01.12,20:09
áno
querying
30.01.12,18:04
Ahojte:)
som tu znova... prepracovala som sa k daňovému priznaniu za rok 2011 /v r. 2010 som dostala dotáciu - od 07.2010./ a odvtedy som viedla JÚ, no teraz som to skúsila vyrátať aj cez paušálne 40% a daň mi vychádza nižšia.
Rada by som sa teda opýtať: či teda môžem jednoducho tento krát podať daňové priznanie a uplatniť si paušálne výdavky?
Samozrejme do príjmov zahrniem celý zvyšok dotácie, a ide mi aj o to, či k tomu nie je potrebné poslať nejaké oznámenie o zmene.. alebo tak nejak.
PS predpokladám, že celé JÚ, ktoré som za minulý vytvorila nikomu vadiť nebude a môže sa trebárs použiť aj pre potreby evidencie príjmov.
Ďakujem:D
veronikasad
30.01.12,18:22
Ahojte:)
som tu znova... prepracovala som sa k daňovému priznaniu za rok 2011 /v r. 2010 som dostala dotáciu - od 07.2010./ a odvtedy som viedla JÚ, no teraz som to skúsila vyrátať aj cez paušálne 40% a daň mi vychádza nižšia.
Rada by som sa teda opýtať: či teda môžem jednoducho tento krát podať daňové priznanie a uplatniť si paušálne výdavky?
Samozrejme do príjmov zahrniem celý zvyšok dotácie, a ide mi aj o to, či k tomu nie je potrebné poslať nejaké oznámenie o zmene.. alebo tak nejak.
PS predpokladám, že celé JÚ, ktoré som za minulý vytvorila nikomu vadiť nebude a môže sa trebárs použiť aj pre potreby evidencie príjmov.
Ďakujem:D
kolko si minula z dotácie v roku 2010 a aké príjmy z podnikania si mala v roku 2011 ?
querying
13.03.12,17:09
Nuz, uz som totalne zmagorena, nasla som tento prispevok, pomozte prosim: Prechod z JU na pausalne vydavky a opacne II. - prelom rokov 2010/2011..... ??????

Dakujem za snahu a ospravedlnujem sa ze az teraz pisem, hladala som a este viac som sa zamotala...
dotaciu pouzivam na odvody, + ak zvysi kanc. vybavenie...teda udaje su:
v roku 2010 som minula z dotacie 536, 82 EUR
Prijmy v roku 2011: 9117,12, po pripocitani cerpanej dotacie v sume 1207,14 EUR to bude spolu 10324,26 EUR ...... a teraz som na pochybach co s tym zvyskom dotacie - ciastka 2158,2 EUR, ci mozem teraz zahrnut a zdanit alebo nie... (2 roky od prijatia uplynu v 06/2012)

Dakujem pekne
veronikasad
13.03.12,17:12
Nuz, uz som totalne zmagorena, nasla som tento prispevok, pomozte prosim: Prechod z JU na pausalne vydavky a opacne II. - prelom rokov 2010/2011..... ??????

Dakujem za snahu a ospravedlnujem sa ze az teraz pisem, hladala som a este viac som sa zamotala...
dotaciu pouzivam na odvody, + ak zvysi kanc. vybavenie...teda udaje su:
v roku 2010 som minula z dotacie 536, 82 EUR
Prijmy v roku 2011: 9117,12, po pripocitani cerpanej dotacie v sume 1207,14 EUR to bude spolu 10324,26 EUR ...... a teraz som na pochybach co s tym zvyskom dotacie - ciastka 2158,2 EUR, ci mozem teraz zahrnut a zdanit alebo nie... (2 roky od prijatia uplynu v 06/2012)

Dakujem pekne
zabudla si na podstatné informácie
- kedy si dostala dostáciu
- vedieš účtovníctvo, alebo si uplatňuješ paušálne výdavky
querying
13.03.12,17:17
dotaciu som dostala v roku 2010 (06/2010)
v roku 2010 som viedla JU a aj v DP som uplatnovala skutocne vydavky
v roku 2011 som tiez viedla JU ale pri porovnani s pausalnymi vydavkami sa mi zda ze dan mi vysla pri pausalnych nizsia, tak som chcela uplatnit pausalne...... ale to bolo v case ked som si myslela ze mi je to celkom jasne :(
querying
13.03.12,17:25
v prispevkoch z temy Prechod z JU na pausalne vydavky a opacne II. - prelom rokov 2010/2011 ma "ohuril" tento odsek:
Z ustanovenia § 17 ods. 3 písm. h) ZDP vyplýva, že dotácia, podpora a príspevok, ktoré príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva a ktoré nepoužije na úhradu daňových výdavkov v roku, v ktorom mu boli poskytnuté, sa zahrnú do základu dane až v tom zdaňovacom období, kedy dôjde k ich použitiu (čerpaniu). Uvedené platí aj vtedy, ak tento daňovník v zdaňovacom období, v ktorom dôjde k použitiu týchto prostriedkov zmení spôsob uplatňovania výdavkov na spôsob podľa § 6 ods. 10 ZDP, t. j. ak v roku čerpania dotácie, podpory a príspevky uplatní tzv. paušálne výdavky

myslim ze je to moj pripad, kedze v roku prijatia som mala JU a zdanovala len cerpanu cast a teraz asi plati to uvedene.....

prepacte, viem sa opakujem
bobekoad
27.03.12,20:46
Poradte, ak som SZCO v 6/2011 dostal dotaciu, cast z penazi som minul, idem uctovat skutocne vydavky, ale odvody do ZP som zaplatil az v 1/2012, mozem ich dat ako vydavky do DP za rok 2011?
Este otazka, nechcem platit do SP buduci rok, aka je ta hranica prijmov od ktorej vznika povinnost platit do SP?
Ak idem na skutocne vydavky, do primov si dam len tu cast dotacie, ktoru som minul v 2011? Spravne myslim? Poradte, robim DP na poslednu chvilu. Vdaka.
balunka
29.03.12,08:04
myslím,že príspevok č.13 by mal niekto vymazať,pretože poskytuje neúplné info
Ivana Š
29.03.12,08:12
Poradte, ak som SZCO v 6/2011 dostal dotaciu, cast z penazi som minul, idem uctovat skutocne vydavky, ale odvody do ZP som zaplatil az v 1/2012, mozem ich dat ako vydavky do DP za rok 2011? nemôžeš
Este otazka, nechcem platit do SP buduci rok, aka je ta hranica prijmov od ktorej vznika povinnost platit do SP? 4078,68 €
Ak idem na skutocne vydavky, do primov si dam len tu cast dotacie, ktoru som minul v 2011? Spravne myslim? dotácia PNZD do záväzkov, vyčerpaná časť VOZD a s tým istým dátumom POZD Poradte, robim DP na poslednu chvilu. Vdaka.

v texte
veronikasad
29.03.12,08:12
myslím,že príspevok č.13 by mal niekto vymazať,pretože poskytuje neúplné info
v čom ? Tak to info doplň.
Katy a R
29.03.12,08:20
myslím,že príspevok č.13 by mal niekto vymazať,pretože poskytuje neúplné info
Balunka, nemusí každý platiť odvody ... to je len taký príklad ;).
A okrem toho - žiadne výdavky nemusíš povinne uvádzať - keď nechceš ;):confused:
balunka
29.03.12,09:08
v čom ? Tak to info doplň.
pretože ak mám dotáciu a uplatňujem si paušál 40% môžem si k tomu pripočítať aj odvody
v príspevku č.3 sú len 40% výdavky bez odvodov
balunka
29.03.12,09:08
to máš pravdu,nemusí
Katy a R
29.03.12,09:12
asik ich neplatil ???
balunka
29.03.12,10:11
aj to je možné,aj keď by ich mal platiť
Michal99
26.06.12,09:50
Zdravim,
chcel by som velmi pekne poprosit zdatnych uctovnikov/zivnostnikov o cennu radu ohladom danoveho priznania za rok 2011 ( na urade som poziadal o odklad :) )

MOJA SITUACIA -ROK 2011
1-5. mesiac som pracoval na dohodu o vykonani prace (uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov cca 530€).
24.5.mi bol schvaleny prispevok na podnikanie.
K 1.6. som si zalozil zivnost.
K 2.6. som nastupil do zamestnania.
11.8. mi fyzicky prisiel prispevok na podnikatelsky ucet.
Koncom novembra som ukoncil pracovny pomer (od 2.6 do 30.11 uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov cca 5100€).
V roku 2011 som nic neminul z prispevku a ani som nemal ziaden prijem zo zivnosti.
5.1.2012 som z prispevku zaplatil zdravotne poistenie za december.

MOJE OTAZKY
1.Podavam len JEDNO danove priznanie za 2011, kedze som bol aj zamestnancom a aj SZCO a ak ano tak ktory typ tlaciva? Alebo sa podava zvlast danove za zivnost a zvlast za moje ostatne prijmy?
2.Mam vobec nejaku (administrativnu alebo financu) povinnost/zavazok voci danovemu uradu vzhladom na svoju zivnost, kedze v roku 2011 som nemal ziadne prijmy ani ziadne vydavky? Ak ano, tak aku ( treba napr. nieco prilozit navyse k danovemu kvoli zivnosti?) resp. ako ju optimalizovat?

Dakujem este raz velmi pekne za odpovede
Pekny den

Michal