lenislava
15.01.12,15:36
Patrím medzi vlastníkov družstevných bytov. Ako vlastník jedného z bytov mám právo vedieť o spotrebe vody ostatných vlastníkov bytov,t.j nahliadnuť do odpisového hárku?
sito
15.01.12,16:18
Ak si chceš skontrolovať, či je správne vypočítaný tvoj podiel úhrady z nákladov domu, ako vlastník bytu máš na to právo.

V odseku 3 sa jedná o veciach v byte, ktoré nie sú vlastníkov majetok. Odpísané hodnoty sú, slúžia pre rozpočítanie spoločných nákladov za vodu, teplú vodu a teplo. Sú to doklady týkajúce sa správy domu. Plnení, služieb.

182/1993

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

§ 11

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.


(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.
luja5
15.01.12,17:33
Patrím medzi vlastníkov družstevných bytov....
Nie je to celkom jasné.
Môžeš upresniť, či ide o družstevný byt, alebo o byt v osobnom vlastníctve (pôvodne družstevný, ktorý bol odkúpený-prevedený do osobného vlastníctva)?
verkaz
16.01.12,08:39
Ak si vlastníčka bytu, tak máš právo vedieť o správnosti odpisu len svojho bytu. ostatných vlastníkov nie. Správca je povinný zverejniť údaje o dome a tam sa uvádza spotreba energií a náklady spolu ( majú tam byť uvedené aj rozdiely medzi spotrebou v bytoch a skutočnou spotrebou (týka sa to vody).
IvanPK
16.01.12,08:58
verkaz - ak by som požiadal družstvo podla zákona č. 211/2000 Z.z. o slobodne informácií naposkytli by mi ich? Ja myslím, že áno !
peton
16.01.12,12:00
Ivan, na základe Tvojej požiadavky ak by sa týkala iného vlastníka, je družstvo povinné kontaktovať dotknutú osobu a vyžiadať si súhlas od tejto osoby. Ak dotknutá osoba súhlas nedá, tak Tvojej požiadavke by vyhovené byť nemalo a mala by byť zamietnutá.
Žiaľ žijeme na Slovensku a únik informácií je tu národným športom, takže možno sa k info aj tak dostaneš.
buchač
16.01.12,12:16
Patrím medzi vlastníkov družstevných bytov. Ako vlastník jedného z bytov mám právo vedieť o spotrebe vody ostatných vlastníkov bytov,t.j nahliadnuť do odpisového hárku?

...a dôvod ????...prečo by Ťa to malo zaujímať ???
Myslíš si , že niekto meráky sa snaží obabrať ???....alebo ???

Odpisujem pravidelne ...viem o spotrebe všetkých .......no niektoré údaje na zdivenie ....ale reálne , poznám pozadie ...
IvanPK
16.01.12,13:11
buchač - máš pravdu, rok od roka klesajú ročné spotreby SV, TÚV, elektriky, ludia nekúria, asi sa nesprchujú, nesvietia len aby ušetrili...strašné
majkii
16.01.12,13:15
verkaz - ak by som požiadal družstvo podla zákona č. 211/2000 Z.z. o slobodne informácií naposkytli by mi ich? Ja myslím, že áno !

Družstvo nie je povinná osoba v zmysle dvestojedenástky. Ako vlastník bytu máš právo na informáciu zabezpečené ustanovením §11 ods. (6) zákona 182/1993 Z.z o vlastníctve bytov.

Obávam sa, že samotný odpsový hárok iného vlastníka ti družstvo neposkytne, a ak tak iba anonimizované, bez osobných údajov.
lenislava
16.01.12,16:42
Ide o byt v osobnom vlastníctve / pôvodne družstevný, potom odkúpený a prevedený do osob. vlast./
buchač
16.01.12,18:18
...a dôvod ????...prečo by Ťa to malo zaujímať ???
Myslíš si , že niekto meráky sa snaží obabrať ???....alebo ???


Ide o byt v osobnom vlastníctve / pôvodne družstevný, potom odkúpený a prevedený do osob. vlast./
...a odpoveď akosi v aute zostala ...:cool:
Julian
16.01.12,19:45
Ak nemáte vysoký koeficient na byt (bytový vodomer), tak Ťa nemusí trápiť susedova spotreba.
V opačnom prípade sa treba tomu venovať .
verkaz
16.01.12,20:33
verkaz - ak by som požiadal družstvo podla zákona č. 211/2000 Z.z. o slobodne informácií naposkytli by mi ich? Ja myslím, že áno !

My sme pre pár rokmi zverejňovali vo vchodoch spotrebu v jednotlivých bytoch a mali sme s tým problémy, že sú to osobné veci každého majiteľa bytu.

Ja tiež žasnem ako klesá spotreba vody u určitých ľudí. Keď robím vyúčtovanie, tak u niektorých to vychádza na 30 l denne (studená a teplá spolu). Robili sme aj námatkovú kontrolu a všetko bolo v poriadku. Ale o tomto je druhá téma.
buchač
16.01.12,20:50
My sme pre pár rokmi zverejňovali vo vchodoch spotrebu v jednotlivých bytoch a mali sme s tým problémy, že sú to osobné veci každého majiteľa bytu.

Ja tiež žasnem ako klesá spotreba vody u určitých ľudí. Keď robím vyúčtovanie, tak u niektorých to vychádza na 30 l denne (studená a teplá spolu). Robili sme aj námatkovú kontrolu a všetko bolo v poriadku. Ale o tomto je druhá téma.

...teraz skús žasnúť ..........;):rolleyes:

Susedovci - ON a ONA - manželia vo veku cca 65 rokov ...

Spotreba za 1/2 rok :

Studená voda - cca 1 m3 .....alebo tak nejak ...
Teplá voda - okolo O m3 .......alebo ešte menej ?????

Proste neskutočnééé....keby som osobne nepozeral na budíky ...neuverím ...
Braňo
16.01.12,20:57
...teraz skús žasnúť ..........;):rolleyes:

Susedovci - ON a ONA - manželia vo veku cca 65 rokov ...

Spotreba za 1/2 rok :

Studená voda - cca 1 m3 .....alebo tak nejak ...
Teplá voda - okolo O m3 .......alebo ešte menej ?????

Proste neskutočnééé....keby som osobne nepozeral na budíky ...neuverím ...

Stačí dať jeden silný magnet priamo na merak a aj keď je v poriadku, tak nemeria.
http://www.dealextreme.com/p/super-strong-rare-earth-re-magnets-20-pack-10mm-x-1mm-5962
verkaz
16.01.12,20:58
:confused:žasnem:eek::eek:
verkaz
16.01.12,20:59
Braňo tieto najnovšie merače na magnet nereagujú.
buchač
16.01.12,21:09
Stačí dať jeden silný magnet priamo na merak a aj keď je v poriadku, tak nemeria.
http://www.dealextreme.com/p/super-strong-rare-earth-re-magnets-20-pack-10mm-x-1mm-5962

...hm ...síce deal ....ale extrémna blbosť v dnešnej dobe ....

Mimochodom ...poriešil by som Ťa okamžite ...

Neexistuje totiž , že príkladne 4 -členná rodina , dve deti od 6 - 10 rokov má jeden rok spotrebu X + Y a na ďalší zasa V + W , samozrejme nižšiu ...
Mohol by si vravieť tomu , čo seno pchá do hlavy , že spotreba vody klesla rádovo o A + B m3 ...a statočný pokles by to bol...

...he , do dvoch dní by nabehla kontrola ...a to sú potom už jednoduché počty ( nie matika ) ...

Spočítaš spotrebu u všetkých a porovnáš na vstupnom meráku do domu ...či studená alebo teplá ...rozdiel by bol Tvoj , zacvakla by si a fertig ...
nunenko
16.01.12,22:13
Myslím si, že údaje o odpísaných nameraných stavov meračov by mal mať možnosť každý z vlastníkov a to všetky aj cudzie.
Tieto údaje slúžia všetkým. Isto je každému jedno koľko sused spotrebuje vody, ale pri teple by som mal vedieť koľko ho spotrebovali susedia. Podľa toho sa dokážem orientovať a hlasovať na schôdzi o určení základnej a spotrebnej zložke nákladu na teplo.
Druhá vec je tá, že ak sused ktorý chodí odpisovať stavy má prehľad u mojej spotrebe mal by som mať aj ja o jeho.
Tak isto ako pri rozhodovaní sa o pomere zložiek pri vykurovaní sa rozhodnem aký spôsob rozdelenia strát pri dodávke vody budem presadzovať pri rozúčtovaní tohto nákladu. Zaužívaný koeficient (pomer fakturačného ku súčtu bytových) na navýšenie nameranej hodnoty alebo rozdiel rozdeliť na každé odberné miesto rovnako, alebo podľa spoluvlastníckeho podielu?
Ak viem, že niekto má v podstate nulovú spotrebu, a viem že koeficient na neho neplatí (násobenie nulou je nula), keď budem vedieť kolko je takýchto spoluvlastníkov,budem sa vedieť zorientovať a požadovať rozdeliť stratu ináč ako koeficientom.
sito
16.01.12,22:19
Keď rozdeľujeme spoločné náklady, tak by sme všetci mali vedieť ako a na základe čoho? Na päte domu je vodomer, faktutačný, v bytoch sú sice určené meradlá, vodomery, ale len pomerove, slúžia na rozpočítanie nákladov domu, nie sú priamo v obchodnom styku s dodávateľom vody. Čo sa týka studenej vody, vodomery v bytoch nie sú povinné. Ak sa predsa vlastníci rozhodnú pre pomerové vodomery, musia si dohodnúť aj pravidlá rozpočítania nákladov za vodu na jednotlivé byty. Ako sa bude postupovať, ak si niekto nedá namontovať vodomery, ak ich odmietne, alebo neumožní odpísať, ak bude mať podozrivo nizku spotrebu, kto bude kontrolovať, vlastne zo zákona má právo každý, a podľa mňa sa nejadná o osobné údaje, ale o spoločné na spoločných vodomeroch. Preto sú uvedené v odseku 3, § 11, kde sa jedná o spoločné veci, ktoré sú v byte.

Na, a existuje vec ktorú slovák nevie zneužiť? Preto je treba kontrolu, kontrolu a kontrolu. Je si treba dohodnúť nejaký rozumný systém, a vždy je v tom kus dôvery. Osobne si myslím, že ak niekto nepodvádza nemože mu robiť problém, keď každý vie o jeho podiely na spotrebe vody a úhrade nákladov za vodu. Nie je to len jeho vec, všetkých v dome.

Keď sa mesačne sledujú fakturačné merače a pol ročne pomerové je vidieť isté veci, len to musí na dome niekto chcieť spraviť. Ak nie, má predsa každý právo vedieť o veciach spoločných v dome.

Všeliaké kixi sa stávajú, priam na konci roka, mne osobne. Nahlásil som stav 13 m3 studenej vody, Odpišovačka, nie je možne na plo roku je 16 m3, nemôže byť 13 m3. Tak som išiel pozrel znova bolo 12,735, zaokruhlené 13 m3. Aj som tak podpísal. Nedalo mi to a našiel som pol ročný nahlásený stav bol 10 m3. Tak niekto tých 10 m3 omylom, alebo úmyselne preklepol na 16 m3. Čo bude? Uvidím? Možno im to dojde?

Teraz sa spomína, letí ta GORILA. Vždy si môžeme v dome najsť nejakého makaka, čo si myslí , že ostatných okaka. Keď sa to dá vo veľkom? Prečo nie ... A ak nie je kontróla. Ostatných to nejak tak netrápi. A keď niekoho áno, tak nemá vraj nárok, to je osobné. Nie! Verejné v dome.

Ato tu bolo riešene, ten čo sa pýtal sa nakoniec pýtal na úrade ochrany osobných údajov, a odpoved dolstal, že má nárok ich vedieť. Ak najdem, zavesím.
driver100
16.01.12,22:23
Mimochodom ...poriešil by som Ťa okamžite ...

Spočítaš spotrebu u všetkých a porovnáš na vstupnom meráku do domu ...či studená alebo teplá ...rozdiel by bol Tvoj , zacvakla by si a fertig ...

Ty už si niekedy počul slová ako právo,dôkazy,súdne konanie a pod.
Pokiaľ mu v byte nenájdeš niečo,čím dokážeš,že podvádza a to sa do toho bytu musíš dostať,tak môžeš len škrípať zubami a písať na Porade,ako by si ho poriešil.A zacvakanie za niečo,čo ty určíš,nie je fertig,ale nezmysel.Presne ako keď všetci vedia,kto zlodej,ale bez dôkazov je to u nás celebrita.
sito
16.01.12,22:23
Ide o byt v osobnom vlastníctve / pôvodne družstevný, potom odkúpený a prevedený do osob. vlast./

V tom prípade platí pre teba zákon 182/1993, ak by ste nemali prevedený byt od osobného vlastníctva, ten zákon ako nájomníka by sa vás netýkal, nájomník nemá právo vlastníka bytu.
sito
16.01.12,22:31
Ty už si niekedy počul slová ako právo,dôkazy,súdne konanie a pod.
Pokiaľ mu v byte nenájdeš niečo,čím dokážeš,že podvádza a to sa do toho bytu musíš dostať,tak môžeš len škrípať zubami a písať na Porade,ako by si ho poriešil.A zacvakanie za niečo,čo ty určíš,nie je fertig,ale nezmysel.Presne ako keď všetci vedia,kto zlodej,ale bez dôkazov je to u nás celebrita.

Ale môžu mu zamedziť prístup k vodomerom a manipulácie s nimi, sú predsa spoločné, všetkých vo všetkých bytoch, či nie?

182/1993, § 11, odsek 3

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt;ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.
Deganova
17.01.12,04:05
Už sa to tu niekoľko krát riešilo, môžeš vidieť aj ostatné spotreby, ale tak aby sa nedal vlatník konkretizovať... t.j. uvidíš spotrebu bez mena vlastníka
IvanPK
17.01.12,08:09
u nás spotreba za rok 2010nasledovná : počet osob spotreba SV spotreba TÚV
5 132 m3 105 m3
1 34 m3 22 m3
4 57 m3 39 m3
3 38 m3 25 m3


tak potom neviem ????
buchač
17.01.12,08:54
Myslím si, že údaje o odpísaných nameraných stavov meračov by mal mať možnosť každý z vlastníkov a to všetky aj cudzie.
...DOVOD !!!!!!!!!
Tieto údaje slúžia všetkým.
AKO ?????
Isto je každému jedno koľko sused spotrebuje vody, ale pri teple by som mal vedieť koľko ho spotrebovali susedia. Podľa toho sa dokážem orientovať a hlasovať na schôdzi o určení základnej a spotrebnej zložke nákladu na teplo.
...teplo , povedzme , beriem ...
Druhá vec je tá, že ak sused ktorý chodí odpisovať stavy má prehľad u mojej spotrebe mal by som mať aj ja o jeho.
...smiešne .........nemusí byť predsa sused ,môže to byť úplne cudzia osoba poverená odpisom z meračov vody...
Tak isto ako pri rozhodovaní sa o pomere zložiek pri vykurovaní sa rozhodnem aký spôsob rozdelenia strát pri dodávke vody budem presadzovať pri rozúčtovaní tohto nákladu. Zaužívaný koeficient (pomer fakturačného ku súčtu bytových) na navýšenie nameranej hodnoty alebo rozdiel rozdeliť na každé odberné miesto rovnako, alebo podľa spoluvlastníckeho podielu?
Ak viem, že niekto má v podstate nulovú spotrebu, a viem že koeficient na neho neplatí (násobenie nulou je nula), keď budem vedieť kolko je takýchto spoluvlastníkov,budem sa vedieť zorientovať a požadovať rozdeliť stratu ináč ako koeficientom.
...nerozumiem , že prečo by mal vedieť jeden alebo druhý sused , že kto má akú spotrebu vody ...

Ty už si niekedy počul slová ako právo,dôkazy,súdne konanie a pod.
...možno viac , ako je to vhodné ...
Pokiaľ mu v byte nenájdeš niečo,čím dokážeš,že podvádza a to sa do toho bytu musíš dostať,tak môžeš len škrípať zubami a písať na Porade,ako by si ho poriešil.A zacvakanie za niečo,čo ty určíš,nie je fertig,ale nezmysel.Presne ako keď všetci vedia,kto zlodej,ale bez dôkazov je to u nás celebrita.

...na toto odpovedal sito

sito
Re: Sprístupnenie odpisovéko hárku vlastníkom bytov.
Pôvodca textu príspevku: driver100

182/1993, § 11, odsek 3
........
verkaz
17.01.12,09:05
mimotemyPre to, aby sa toto nestávalo, som naučila mojich to, že si spotrebu kontrolujú a odpisujú. Potom sa nemôže stáť, že vo vyúčtovaní je rozdiel medzi nahlásenou spotrebou v byte. Samozrejme okrem toho šikulu, u ktorého sa pri kontrole zistilo kvapkanie, manipulácia s meradlom, alebo zapojenie práčky, nádržky WC za meračom. Toto máme odobrené v Zásadách o spotrebe vody v bytoch.
Ale tento problém je asi neriešiteľný, kým nebude v každom byte namontovaný fakturačný merač.
Odbočili sme od pôvodnej témy. ktorá je tu už rozoberaná z každej strany.
sito
17.01.12,09:31
Verkaz, a to nebude nikdy, aby boli pri týchto veciach, vode, teplej vode a tepla fakturačné merače v bytoch. Straty od päty domu k bytu by znášal dodávateľ, no a ten by ich dal do ceny, takže tie straty by potom znášali, uhrádzali všetci vlastníci bytov, domov ktorým dodávatelia zabezpečujú vodu, teplú vodu a teplo. Nie nebude! Jednoduchšie a spravodlivejšie je to tak ako to je pre dodávateľov isto. A vlastníci? Nech si to riešia, zákon 182/1993 je predsa na strene väčšiny vlastníkov. Pvinné pomerové meranie je len na teplú vodu. Ak niekto špekuluje môžu mu vlastníci odsúhlasiť aj trojnásobok priemeru spotreby na osobu v dome. Prečo asi? Pretože odobratá voda aj pomerové vodomery sú ich spoločný majetok o ktorom musia rozhodnúť spoločne v súlade s uveeným zákonom.

Do kolečka, dokola. K tomu som dospel na porade, že vždy noví a noví sa pýtajú, ale odpovede sa opakujú, opakujú. Ak sa nezmenilo niečo v zákone, tak do kolečka dokola!

Nemuseli by sme odpovedať, nech si hľadá, ale dá ti to?
verkaz
17.01.12,11:16
Sito, ale ja verím, že k tomu raz príde. Veď už niekoľkokrát sa tým zaoberal aj "Ochrana spotrebiteľa". Len zákonodarci to vždy stopli a teraz sa aj potvrdilo, že prečo:):D:confused::mee:
driver100
17.01.12,11:54
...na toto odpovedal sito

sito
Re: Sprístupnenie odpisovéko hárku vlastníkom bytov.
Pôvodca textu príspevku: driver100

182/1993, § 11, odsek 3
........
Ano sito odpovedal,presne,čo je v zákone.Ja hovorím,že ak má človek neuveriteľne malú spotrebu vody,umožní vstup akejkoľvek kontrole,akýmkoľvek odborníkom a nikto z nich nenájde u neho zásah,alebo nejakú manipuláciu,tak mu ťažko môžete dať zaplatiť rozdiel medzi fakturač.meradlom a súčtom pomerových meradiel/vodomerov/.Zložíte sa na to všetci cez koeficient.
nunenko
17.01.12,12:16
...nerozumiem , že prečo by mal vedieť jeden alebo druhý sused , že kto má akú spotrebu vody ...
Napríklad, viem, že sused nadomnou, ktorý je najvyššie poschodie má nulovú spotrebu vody, a ja stále počujem ako od neho splahovanie,atď...asi viem že niekde bude chyba, a viem na ňu upozorniť.
Ďaľší príklad: netesnosť na prívodovom potrubí za fakturačným meračom (je v šachte pár metrov od domu) spôsobí pomalí únik väčšieho množstva vody, deje sa tak dlhodobo roky. Uniká takto dajme tomu 10% z celkovej spotreby domu. Ten kto spotrebuje 100m3 vody zaplatí 110m3, ten kto nula m3 zaplatí 0 m3 stratenej vody.
Ak budem vedieť,že existuje čo i len jeden vlastník s nulovou spotrebou budem požadovať aby "stratenú vodu" zaplatila aj on.
Pokiaľ je stav, že nevznikne rozdiel v nameranom fakturačným vodomerom a súčtom bytových naozaj ma nezaujíma spotreba nikoho, len tá moja.
Ak je pre niekoho problém že ostatní vedia jeho spotrebu vody, tak nech sa daj liečiť z paranoje, alebo si kúpia dom. Nechápem takýto postoj, a je nesmierne čudné, že chodia na verejnosť bez toho aby si skryli tvár závojom, či maskou. Nemám problém napojiť webovú kameru a snímať vodomery aby si ich mohol hocikto online pozrieť. nehanbím sa za spotrebované množstvo vody, a je jedno či je malé alebo veľké.
PASKOV
17.01.12,13:40
Příklad koeficienty -- Bratislava BD






Rok




k-TV




k-SV






1998




1.04




0.93






1999




1.05




0.93






2000




1.02




0.98






2001




1.03




0.89






2002




1.02




0.99






2003




1.07




0.92






2004




1.03




0.90






2005




1.03




0.91






2006




1.04




0.99






2007




0.99




0.98






2008




0.96




1.06






2009




1.04




1.01






2010




1.02




1.01
buchač
17.01.12,17:40
...hm ...síce deal ....ale extrémna blbosť v dnešnej dobe ....

Mimochodom ...poriešil by som Ťa okamžite ...

Neexistuje totiž , že príkladne 4 -členná rodina , dve deti od 6 - 10 rokov má jeden rok spotrebu X + Y a na ďalší zasa V + W , samozrejme nižšiu ...
Mohol by si vravieť tomu , čo seno pchá do hlavy , že spotreba vody klesla rádovo o A + B m3 ...a statočný pokles by to bol...

...he , do dvoch dní by nabehla kontrola ...a to sú potom už jednoduché počty ( nie matika ) ...

Spočítaš spotrebu u všetkých a porovnáš na vstupnom meráku do domu ...či studená alebo teplá ...rozdiel by bol Tvoj , zacvakla by si a fertig ...


Ano sito odpovedal,presne,čo je v zákone.Ja hovorím,že ak má človek neuveriteľne malú spotrebu vody,umožní vstup akejkoľvek kontrole,akýmkoľvek odborníkom a nikto z nich nenájde u neho zásah,alebo nejakú manipuláciu,tak mu ťažko môžete dať zaplatiť rozdiel medzi fakturač.meradlom a súčtom pomerových meradiel/vodomerov/.Zložíte sa na to všetci cez koeficient.
...ja som tiež niečo vravel ...

Ak niekomu náhle poklesne spotreba , o tomto je reč .........
driver100
17.01.12,18:02
Vidím,že to je zbytočné,tak naposledy.Ak niekomu náhle klesne spotreba,umožní kontrolu a všetko bude ok,nič navyše od neho nedostaneš.
nunenko
17.01.12,18:16
..teraz skús žasnúť ..........;):rolleyes:

Susedovci - ON a ONA - manželia vo veku cca 65 rokov ...

Spotreba za 1/2 rok :

Studená voda - cca 1 m3 .....alebo tak nejak ...
Teplá voda - okolo O m3 .......alebo ešte menej ?????

Proste neskutočnééé....keby som osobne nepozeral na budíky ...neuverím ...
Proste neskutočnééé. od teba buchač, na toto som reagoval, prečo si myslíš, že máš právo vedieť spotrebu susedov a oni tvoju nie?
Keby si reagoval na moju náhlu zníženú spotrebu vody, ja poriešim teba pošlem ťa tam kam podľa mňa patríš.
buchač
17.01.12,19:09
Proste neskutočnééé. od teba buchač, na toto som reagoval, prečo si myslíš, že máš právo vedieť spotrebu susedov a oni tvoju nie?
Keby si reagoval na moju náhlu zníženú spotrebu vody, ja poriešim teba pošlem ťa tam kam podľa mňa patríš.

...aha .....sorry ....

...že prečo ????

...čítaj poriadne , keďže som zástupca vlastníkov bytov za náš vchod .....a mne prichodí odpisovanie spotreby vody a podklady na SBD odovzdávam následne na vyúčtovanie ...
http://www.porada.sk/t184284-spristupnenie-odpisoveko-harku-vlastnikom-bytov.html#post1945884

...nevravím , že mám právo ( alebo mám ??? ;) ) , ale keď ja sa na ten merač proste musím pozrieť , respektíve do hárkov zapísať ...
...alebo dá sa aj inak ???....nože daj radu ....

...takže k tomu zvýraznenému sa radšej ani nevyjadrujem :eek:.....či snáď mám ...??? :rolleyes:
sito
17.01.12,21:52
Sito, ale ja verím, že k tomu raz príde. Veď už niekoľkokrát sa tým zaoberal aj "Ochrana spotrebiteľa". Len zákonodarci to vždy stopli a teraz sa aj potvrdilo, že prečo:):D:confused::mee:

Verkaz, veriť môžeš! Ale ...
sito
17.01.12,22:16
Ano sito odpovedal,presne,čo je v zákone.Ja hovorím,že ak má človek neuveriteľne malú spotrebu vody,umožní vstup akejkoľvek kontrole,akýmkoľvek odborníkom a nikto z nich nenájde u neho zásah,alebo nejakú manipuláciu,tak mu ťažko môžete dať zaplatiť rozdiel medzi fakturač.meradlom a súčtom pomerových meradiel/vodomerov/.Zložíte sa na to všetci cez koeficient.

Driver, keď som sa tomu venoval, preniesol som zodpovednosť za odpisovanie na vlastníkov. Osobne som im rozdal lístky na ktorých odpísali stavy a potvrdili svojím podpisom. Nie že by som na to kašľal! Lístky mi vhadzovali do schránky, tí ktorí nevhodili, išiel som si vypýtať.

Zaznamenané údaje som si dal do svojej evidencie, kde mi vypočítalo percentuálny rozdiel oproti poslednému odpisu. Ak bol rozdiel viac ako 20 % išiel som do bytu si pozrieť vodomer.

Aj taká vec sa stala, že bol skoro nulový odber vody, teplej v kuchyni. Prišiel som, vodomer fungoval. Vlastník hovorí, že umývajú v studenej, hneď a s jarou. To mňa netrápi, vaša vec, vodomer je funkčný.

Vlastník si napísal viac m3, po ročnom vyúčtovaní prišiel, že to má zle. Našli sme, videl svoj podpis, nepopieral. Takže v tom roku zaplatil viac, a na nasledujúci rok menej.

Bola vdova a tri dcéry, mávali najvyššiu spotrebu vody v dome, vždy sa sťažovala, vždy som je poradil, aby si zapisovala spotrebu vody každý deň, aspoň pol roka. Keď som končil svoju činnosť, opýtala sa ma, či som si všimol ich vody? Všimol, počítač mi to ukázal, ale tých 45 % ste si ušetrili vy, že to ide.

Ale bol aj taký, ktorý mal 122 m3 teplej a 245 m3 studenej. Spolu 367 m3. To je jeden m3 denne, to je 5 sudov, 200 litrových. Asi choval mäsožravé rastliny, kŕmil ich údenou slaninou, smädilo ich.

Ale to len sledovaním sa dá vidieť, nie špehovaním, každého vec koľko si minie. Nie každého koľko kto zaplatí, to je vec všetkých, sú to spoločné náklady.

Asi tak. Dá sa. Vlastne, musia sa vlastníci dohodnúť. Všetko je ich, majetok. Či nie?
sito
17.01.12,22:22
Příklad koeficienty -- Bratislava BD






Rok








k-TV








k-SV










1998








1.04








0.93










1999








1.05








0.93










2000








1.02








0.98










2001








1.03








0.89










2002








1.02








0.99










2003








1.07








0.92










2004








1.03








0.90










2005








1.03








0.91










2006








1.04








0.99










2007








0.99








0.98










2008








0.96








1.06










2009








1.04








1.01










2010








1.02








1.01









To sú bulharské???
PASKOV
18.01.12,03:36
Děkuji za otázku.

Zveřejnéné koeficienty pŕedstavují čísla z ročního vyúčtování BD Pertžalka pro včs 621.

SVx ---- Fakturovaná dodávka SV v m3
SVy ---- Součet bytových měřidel SV v m3 + náhradní odečet ( nepřístupný byt ap )

Výpočet:

k-SV = SVx / SVy





Rok


k-TV


k-SV




1998


1.04


0.93




1999


1.05


0.93




2000


1.02


0.98




2001


1.03


0.89




2002


1.02


0.99




2003


1.07


0.92




2004


1.03


0.90




2005


1.03


0.91




2006


1.04


0.99




2007


0.99


0.98




2008


0.96


1.06




2009


1.04


1.01




2010


1.02


1.01




Stejný postup platí i pro teplou vodu.


PS
Naměŕné množství vody v jednotlivých bytech není možné uvedenými koeficienty měnit.

( Kdo to tak délá, nerozumí měření a svoje výsledky upravuje ve smyslu Bulharských konstant )
sito
18.01.12,07:57
Děkuji za otázku.

Zveřejnéné koeficienty pŕedstavují čísla z ročního vyúčtování BD Pertžalka pro včs 621.

SVx ---- Fakturovaná dodávka SV v m3
SVy ---- Součet bytových měřidel SV v m3 + náhradní odečet ( nepřístupný byt ap )



PS
Naměŕné množství vody v jednotlivých bytech není možné uvedenými koeficienty měnit.

( Kdo to tak délá, nerozumí měření a svoje výsledky upravuje ve smyslu Bulharských konstant )

Kámo, sofijec. Dom má fakturačný vodomer, úradne overené, určené meradlo. Zmluvou je dohodnutá úradná cena za jeden m3, ktorá sa nezmení. V bytoch sú určené meradlá, ale len pomerové k fakturačnému vodomeru. Príklad: Spotreba domu je 1 000 m3, jeden m3 po 2 eurá. Náklady domu sú 2 000 eur. Na pomerových vodomeroch spolu je 800 m3, krát 2 eura, náklady sú len 1 600 eur podľa dohodnutej úradnej ceny.

Napíš doporučenie ako riešiť uvedený problém, ak sa nesmie použiť koeficient 1,25, ani na úradnej cene tepla, ani na stavov spotrieb na pomerových určených meradlách v bytoch. Kto, prečo a ako má uhradiť vzniknutý rozdiel v spotrebe, 200 m3 v nákladoch, 400 eur? Nemusíš písať po bulharsky, napíš ako vieš. :);)
nunenko
19.01.12,07:52
V bytoch sú určené meradlá, a slúžia ako rozpočítavacie k vodomeru spoločnému, podľa ktorého je vystavená faktúra od dodávateľa vody, nie ako pomerové. Byt má vodomer, a je to úradne overené, určené meradlo, alebo u teplej má kalorimetrické.
V prípade rozpočítania nákladov na prípravu teplej úžitkovej vody, nameraný údaj merača v byte slúži ako pomerový. 6iaden zákon, či vyhláška. norma nehovorí, že bytové vodomery sú pomerové merače.
Je logické a správne nameranú hodnotu bytového vodomeru plne akceptovať a možný vzniknutý rozdiel medzi súčtom bytových a fakturačným rozpočítať podľa ináho kľúča, t.j. na odberné miesto rovnako, prípadne podľa spoluvlastníckeho podielu.
Ak sa nameraný údaj degraduje (bulharskou) konštantou dôjde k tomu, že niekto straty neplatí vôbec, niekto v podstatnej miere, podľa svojej spotreby.
Tak, ako vyhláška ÚRSO 630/2005 rieši rozpočítanie tepla a tepla na prípravu teplej vody by mala existovať vyhláška Ministerstva hospodártva, alebo úprava v zákone 182/93, kde by boli stanovené spôsoby rozpočítania nielen vody, a určené a zadefinovené merné jednotky používané pri rozúčtovávaní.
sito
19.01.12,10:37
V bytoch sú určené meradlá,

Nedá sa s tebou nesúhlasiť, áno sú to vodomery, ktoré sú overené určené meradlá.

a slúžia ako rozpočítavacie k vodomeru spoločnému,

Nemáš pravdu, nie je spoločný, je to majetok dodávateľa vody a aj zodpovedá za jeho overenie. Spoločné sú len tie zaznamenané hodnoty.

podľa ktorého je vystavená faktúra od dodávateľa vody,Dodávateľ dodal, odberateľ odobral, dom ako celok a zaplatí ako celok.

nie ako pomerové.

Ak nastane nejaká nezhoda medzi dodávateľom a odberateľom, tak sa musia nejako pomeriť, dohodnúť.

Byt má vodomer, a je to úradne overené, určené meradlo, alebo u teplej má kalorimetrické.

Nie! V byte u teplej je tiež len meranie pretečeného množstva vody. Zákon určuje dodávateľovi, aká musí byť teplota vytekajúcej vody.

V prípade rozpočítania nákladov na prípravu teplej úžitkovej vody, nameraný údaj merača v byte slúži ako pomerový. 6iaden zákon, či vyhláška. norma nehovorí, že bytové vodomery sú pomerové merače.

Dám ti za pravdu, nie sú pomerové, sú určené meradlá a overené. Ale logicky správne si napísal, že namerané hodnoty sú pomerové k hodnotám nameraným na fakturačnom merači. Prípadný rozdiel treba nejakým spôsobom treba uhradiť!!! Kto, ak nie vlastníci, ktorí vodu odobrali cez fakturačný merač.

Je logické a správne nameranú hodnotu bytového vodomeru plne akceptovať a možný vzniknutý rozdiel medzi súčtom bytových a fakturačným rozpočítať

Beriem tvoju logiku, že nie rozdiel v spotrebe vody v m3 je treba upraviť, ale úradnú cenu za vodu, jeden m3. V tom prípade je výsledok rozdelenia rozdielu rovnaký ako pri úprave spotreby vody m3. Majú predsa rovnaké vodomery s rovnakou ochýlkou nepresnosti.

podľa ináho kľúča, t.j. na odberné miesto rovnako,

Teda nie na nameranú hodnotu a jej prípadnú nepresnosť, ale na vodomer, ten za to môže, že vznikol rozdiel, alebo všetky.

prípadne podľa spoluvlastníckeho podielu.

To akože tie m2 spôsobili ten rozdiel, nie náhodou ľudia, ktorí tie m2 využívajú na bývanie?

Ak sa nameraný údaj degraduje (bulharskou) konštantou

Koeficient je len bulharský???

dôjde k tomu, že niekto straty neplatí vôbec, niekto v podstatnej miere, podľa svojej spotreby.

Noo, má to logiku. Ak niekto nemíňal vodu vôbec, nebýval v byte, nemohol sa podieľať ani na vytvorení rozdielu medzi fakturačným vodomerom a bytovými. Ak niekto minul 10 m3 a niekto 100 m3 a ich vodomery majú rovnakú odchýlku nepresnosti, tak ten druhý na vodomer v jeho byte pripadá rozdiel 10 krát vyšší ako u prvého. Či nie?

Tak, ako vyhláška ÚRSO 630/2005 rieši rozpočítanie tepla a tepla na prípravu teplej vody

Nerieši! Rieši, upravuje 358/2009, ak vlastníci nemajú námietky. Ale majú aj takúto možnosť. Zo zákona logické veď je to ich majetok, spoločný o ktorý sa musia podeliť, teda jeho úhradu, vody si odobrali koľko chceli, alebo potrebovali, možno aj načierno.

358/2009, §7, odsek 10, teplo

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak,
rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie
podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.“.

§9, odsek 8, teplá voda

8. § 9 sa dopĺňa novým odsekom 8, ktorý znie:
„(8) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie
množstva dodaného tepla v teplej úžitkovej vode
podľa odsekov 2 až 7 sa neuplatňuje.“.

by mala existovať vyhláška Ministerstva hospodártva, alebo úprava v zákone 182/93, kde by boli stanovené spôsoby rozpočítania

To akože vlastníci sú nesvojprávni a musí rozhodnúť minister? Čo braní vlastníkom dohodnúť si pravidlá rozpočítania nákladov do zmluvy o správe domu, ba je to ich povinnosť.

nielen vody, a určené a zadefinovené merné jednotky používané pri rozúčtovávaní.

Bulharské???




nunenko, otvoril si Sú merače na radiátoroch podvod?? III. Niekto tretí ju zatvoril, ale tebe ako zadávateľovi prišlo meno toho tretieho na prehľad získaných bodov. Napíš ho, až viem-e kto?
nunenko
19.01.12,12:46
Koeficient je len bulharský???
nie nie je je matematicky presný a do určitej mieri aj presný údaj, ale to čo vznikne už je bulharský výsledok t,j. kto spotreboval veľa , zaplatí ešte viac , kto nič nezaplatí nič

To akože vlastníci sú nesvojprávni a musí rozhodnúť minister? Čo braní vlastníkom dohodnúť si pravidlá rozpočítania nákladov do zmluvy o správe domu, ba je to ich povinnosť
nie nie sú , ale sú aj jednoduchší, ale hlavne demagógom ovplyvniteľní.

To akože tie m2 spôsobili ten rozdiel, nie náhodou ľudia, ktorí tie m2 využívajú na bývanie?

Nespôsobujú ho ľudi. Možné príčiny sú
nepresnosť meradiel (nemusí zachytiť kvapkanie).
netesnosť spoločných rozvodov
manipulovanie vodomerov jednotlivcom
Nepresnosť odpisov(zaokruhlovanie a časový odstup odpisov)
Náklady na dodané teplo do spoločných priestorov sa rozpočítavajú konečným spotrebiteľom podľa spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch prečo nie aj voda, ktorá sa stratí možno v spoločných priestoroch

Beriem tvoju logiku, že nie rozdiel v spotrebe vody v m3 je treba upraviť, ale úradnú cenu za vodu, jeden m3. V tom prípade je výsledok rozdelenia rozdielu rovnaký ako pri úprave spotreby vody m3. Majú predsa rovnaké vodomery s rovnakou ochýlkou nepresnosti.
moja logika hovorí, že
1,cena vody je regulovaná
2,bytové vodomery sú právoplatné meradlá
Ak mi niekto navýši spotrebu vody, degraduje význam meračov. Každý si zaplatí to čo mu merač nameral. To čo ostalo, alebo treba doplatiť si treba rozdeliť spravodlivo.

To akože vlastníci sú nesvojprávni a musí rozhodnúť minister? Čo braní vlastníkom dohodnúť si pravidlá rozpočítania nákladov do zmluvy o správe domu, ba je to ich povinnosť.

Stačí aby bolo čosi predefinované, s možnosťou dohodnúť sa na inom spôsobe.
nunenko
19.01.12,12:59
nunenko, otvoril si Sú merače na radiátoroch podvod?? III. Niekto tretí ju zatvoril, ale tebe ako zadávateľovi prišlo meno toho tretieho na prehľad získaných bodov. Napíš ho, až viem-e kto?
neviem kde hladat to co prišlo poslal som ti spravu s mojim heslo pozri ty.
sito
19.01.12,22:11
nie nie je je matematicky presný a do určitej mieri aj presný údaj, ale to čo vznikne už je bulharský výsledok t,j. kto spotreboval veľa , zaplatí ešte viac , kto nič nezaplatí nič

:eek:

nie nie sú , ale sú aj jednoduchší, ale hlavne demagógom ovplyvniteľní.

Jednoduchší, obyčajní? Áhaaa ... A kto je demagóg???

Nespôsobujú ho ľudia.

Tomu neverím!!!

Možné príčiny sú
nepresnosť meradiel (nemusí zachytiť kvapkanie).
netesnosť spoločných rozvodov
manipulovanie vodomerov jednotlivcom
Nepresnosť odpisov(zaokruhlovanie a časový odstup odpisov)

A že si to neskontrolujú, tí ľudia???

Náklady na dodané teplo do spoločných priestorov sa rozpočítavajú konečným spotrebiteľom podľa spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch prečo nie aj voda, ktorá sa stratí možno v spoločných priestoroch

Nooo, keby sa voda rozlievala po tých spoločných priestoroch? Prečo nie!!!

moja logika hovorí, že
1,cena vody je regulovaná

Pravda, pravda. Nie každý má zaručený zisk, zabezpečený život zo zákona!!!

2,bytové vodomery sú právoplatné meradlá

Sú, sú, ale nie sú fakturačné!!! Podľa nich sa neplatí, ale rozpočítavajú náklady za vodu v dome, nie voda v dome!!!

Ak mi niekto navýši spotrebu vody, degraduje význam meračov. Každý si zaplatí to čo mu merač nameral. To čo ostalo, alebo treba doplatiť si treba rozdeliť spravodlivo.

Ale ako je to, spravodlivo???

Stačí aby bolo čosi predefinované, s možnosťou dohodnúť sa na inom spôsobe.

A nie je, a nie je, a nie je, a nie je ...



Klikneš nad modrou lištou na nastavenia. Dozvieš sa meno toho zavierača.
nunenko
20.01.12,06:17
Uvedené je ak dobre pozerám pri téme Sú merače na radiatoroch podvod ??? III. že ich ukončil rakosko (http://www.porada.sk/member.php?u=258330) 18.01.12 17:45
sito
20.01.12,07:37
Aaaa, starý známy!!! Mne utkvel v pamäti ako Laco-montér, skôr je demontér. Ale ... rozprávka o dvanásť hlavom drakovi, to je nič, drak by musel mať aspoň osemdesiat krkov a neviem či by stačili na všetky jeho hlavy, aby ich bolo vidieť.

Ďakujem. :);)
nunenko
20.01.12,11:23
Otázka na mieru šitá pre sita.
Fakturačný merač nameria 100m3, ale súčet všetkých bytových meračov bude nula. Ako sa rozdelí tento náklad?
sito
20.01.12,22:37
Otázka na mieru šitá pre sita.
Fakturačný merač nameria 100m3, ale súčet všetkých bytových meračov bude nula. Ako sa rozdelí tento náklad?

Pekná Lacovina. Teória, nepravdepodobná, ak sú všetci vlastníci v bytoch podvodníci, bez vody a náklad nemá kto uhradiť, tak bude bez vody celý dom. Náklady za 100 m3 dodávateľ oželie. :);)
nunenko
21.01.12,07:28
Dobre teda zjemníme. Fakturačný merač nameria 100m3, ale súčet všetkých bytových meračov je 10 m3 (deviati maju nulu a jeden 10 m3). Ako sa rozdelí tento náklad?
verkaz
21.01.12,15:57
Ak je fakturačný merač dobrý, tak musíš zisťovať, prečo tí deviati majú 0. Ako sa už vyššie uviedlo, či čerpajú vodu kvapkaním, zlým zapojením nádržky WC, práčky alebo s meračmi manipulujú.
U mňa si odsúhlasili (samozrejme nesúhlasili 100% ale aj tak väčšina) takýto rozdiel rozpočítavať na byty. Nie však vodu ale cenu.
Prečo by sa mal na tom podieľať len ten, ktorý má odber nameraný a je tu predpoklad, že neklame ani nemanipuluje s meračom.
sito
22.01.12,06:52
Dobre teda zjemníme. Fakturačný merač nameria 100m3, ale súčet všetkých bytových meračov je 10 m3 (deviati maju nulu a jeden 10 m3). Ako sa rozdelí tento náklad?

Aaaa, vy ste dvaja??? Noo, keď si to prečíta, kámo zas bude peniť, asi ak sedí, je alergický, len na sito.

Sto m3 na fakturačnom merači je spotreba, asi vody? A kam ju odvážajú, ten náklad a na čom?

Že by život bol taká úrva, alebo tí deviati? Ukradnú 9/10 nákladu a nechajú všetok náklad pre jedného?

Vieš, sme na Porade a nejak som si zvykol neradiť, len povedať názor, poradiť si musí ten, kto má problém ako ho riešiť, vyriešiť.

Môžu sa spoľahnúť na tvoju logiku.



moja logika hovorí, že
1,cena vody je regulovaná
2,bytové vodomery sú právoplatné meradlá
Ak mi niekto navýši spotrebu vody, degraduje význam meračov. Každý si zaplatí to čo mu merač nameral. To čo ostalo, alebo treba doplatiť si treba rozdeliť spravodlivo.


V každom bytovom dome musí byť správa domu, no musí, musí. Niekde v niektorých, ako by aj nebola a niekoho majú za vola, alebo ako by tam len voly, boli.


Pri správe SVB platí 182/1993, § 7c, odsek 2

(2) Spoločenstvo uzatvára zmluvy v rozsahu svojej činnosti podľa tohto zákona, najmä o dodávke plnení spojených s užívaním bytov a nebytových priestorov, o poistení domu alebo o prenájme podľa odseku 1. Spoločenstvo rozhoduje o rozúčtovaní nákladov na správu domu a úhrad za plnenia na jednotlivých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak to nevylučuje osobitný predpis 12aa). Pri rozúčtovaní je spoločenstvo povinné zohľadniť mieru využívania spoločných častí a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome. Spoločenstvo môže vo vlastnom mene vymáhať plnenie povinností vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome podľa tohto zákona.


Pri správcovi platí

§ 8a, odsek 1, písmeno d

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e) Zmluva o výkone správy obsahuje najmä

a) vzájomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri zabezpečovaní prevádzky, údržby a opráv domu,
b) spôsob výkonu správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku,
c) zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi,
d) zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi,
e) zásady určenia výšky platieb za správu,
f) rozsah a obsah správy o činnosti správcu podľa odseku 2.


Ak sa predsa len nedohodnú, každý vlastník má právo obrátiť sa na súdnu moc, ktorá mu môže a nemusí mú pomôcť.

§ 14, odsek 4

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.


A kto tento náklad?

http://www.youtube.com/watch?v=7G-hdmqtkTc
nunenko
22.01.12,10:21
Vidíš nejaký rozdiel v tých 100 m3 "stratenej" vody
1,keď fakturačný merač nameria sto, a merače vy bytoch namerajú spolu nula,
2,ako keď keď fakturačný merač nameria tisíc, a merače vy bytoch namerajú spolu 900 ?
Ja nie.
sito
22.01.12,10:53
Vidíš nejaký rozdiel v tých 100 m3 "stratenej" vody
1,keď fakturačný merač nameria sto, a merače vy bytoch namerajú spolu nula,
2,ako keď keď fakturačný merač nameria tisíc, a merače vy bytoch namerajú spolu 900 ?
Ja nie.

No ja vidím rozdiel medzi 1 a 2. Spotreba 2 je o 900 m3 vyššia.

1. 100 m3 x cena za j m3 = úhrada domu, správy nehnuteľnosti, ktorú musí správa rozpočítať vlastníkom bytov.

2. 1 000 m3 x cena za j m3 = úhrada domu, správy nehnuteľnosti, ktorú musí správa rozpočítať vlastníkom bytov.

Cena za jeden m3 nemusí byť rovnaká v 1 a 2. Ale, ani dohoda o úhrade nákladov.

Teoretický, každá teória sa môže vyskytnúť, reálne. A preto, by malo byť v dohode o spôsobe úhrady nákladov, praktické riešenie každého problému. Spoločného problému.
sito
29.01.12,04:54
:rolleyes:

:);)
uno81
29.01.12,15:39
Aaaa, starý známy!!! Mne utkvel v pamäti ako Laco-montér, skôr je demontér. Ale ... rozprávka o dvanásť hlavom drakovi, to je nič, drak by musel mať aspoň osemdesiat krkov a neviem či by stačili na všetky jeho hlavy, aby ich bolo vidieť.

Ďakujem. :);)

Tak na toho aj ja spomínam":--- a to môže témy uzatvárať hocikto???blbosť,nie?! kto zavrel tú poslednú:confused::)
Gapo
29.01.12,15:57
Tak na toho aj ja spomínam":--- a to môže témy uzatvárať hocikto???blbosť,nie?! kto zavrel tú poslednú:confused::)
Zrejme niekto, kto usúdil, že to nemá riešenie a konca kraja. ;)
Ja som sa hotoval prispieť a toť ho.... nende.
uno81
30.01.12,09:55
Zrejme niekto, kto usúdil, že to nemá riešenie a konca kraja. ;)
Ja som sa hotoval prispieť a toť ho.... nende.

už je to známe..a zas môžeš prispieť:)
nunenko
06.09.12,11:46
akže už žiadny odpočtáry vo vašom byte
až na to že odpočtári fyzicky kontrolujú neporušenosť plômb a funkčnosť meračov