janaGT
15.01.12,20:17
prosím o vysvetlenie § 51 ods. 2 zákona o DPH,
fa:
dátum dodania 10.09.11
vyhotovenia 11.09.11
príde poštou 20.11.11 !!! - na základe vyžiadania, nakoľko dovtedy neprišla
DPH musím uplatniť v 10/11, pretože až 25.11. je termín
alebo ju môžem uplatniť aj v 11/11 ???
Dáša_
15.01.12,19:22
ano aj v11/11, aj v 12/11 aj 10/11
JAJA11
15.01.12,19:23
prosím o vysvetlenie § 51 ods. 2 zákona o DPH,
fa:
dátum dodania 10.09.11
vyhotovenia 11.09.11
príde poštou 20.11.11 !!! - na základe vyžiadania, nakoľko dovtedy neprišla
DPH musím uplatniť v 10/11, pretože až 25.11. je termín
alebo ju môžem uplatniť aj v 11/11 ???

Môže sa uplatniť kedykoľvek po od 9 - do 12 mesiaca :-)
janaGT
15.01.12,19:26
doteraz som si to myslela aj ja, len čím viac čítam ohľadom tohto §, tým viac som z neho zmätenejšia ...
Predpokladala som, že ak fa zaúčtujem do 10/11 napr. na 343 020 - DPH vstup 20% a nechcem ju v 10/11 uplatniť, tak si ju preúčtujem na 343 999 a uplatním napr. až v 12/11. No ževraj to tak nie je správne ... a už fakt neviem .... v inej téme mi bolo odpovedané, že to tak byť nemôže, že ak dostanem fa do 25. v mesiaci, musím ju uplatniť dovtedy ... žiadne posúvanie
Rozalka
15.01.12,19:39
Môžeš uplatniť neskôr, v evidencii DPH treba poznačiť, v ktorom mesiaci si uplatňuješ odpočítanie
Stefan2005
15.01.12,19:41
... ak fa zaúčtujem do 10/11 napr. na 343 020 - DPH vstup 20% a nechcem ju v 10/11 uplatniť, tak si ju preúčtujem na 343 999 a uplatním napr. až v 12/11. No ževraj to tak nie je správne ...

... veľa závisí od možností softvéru
ja mám možnosť zadať rôzne dátumy pre dátum dokladu, účtovného prípadu ako i pre dátum v evidencii DPH
marjankaj
15.01.12,19:41
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

Teda ak by tú faktúru mal. Ak by ju dostal až v ďalšom roku, Tak by si mohol DPH odpočítať v novom roku v období, keď dostane doklad.
janaGT
15.01.12,19:42
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.


marjankaj, tento § mám prečítaný už najmenej 100 krát ...
janaGT
15.01.12,19:43
... veľa závisí od možností softvéru
ja mám možnosť zadať rôzne dátumy pre dátum dokladu, účtovného prípadu ako i pre dátum v evidencii DPH

takže nič nepokazím, ak zaúčtujem napr. v 09/11 na 343 999 - ako neuplatnená dph a potom keď ju budem "potrebovať" tak ju preúčtujem na 343 020 - uplatnená napr. v 12/11 ? Máš omegu?
cloe
15.01.12,19:55
marjankaj, tento § mám prečítaný už najmenej 100 krát ...

Janka, skús povedať, čo sa ti zdá v tom § nejasné, prečo si nie si istá.
janaGT
15.01.12,20:04
Janka, skús povedať, čo sa ti zdá v tom § nejasné, prečo si nie si istá.

v téme omega ma véééééééééľmi zneistila andrejka S, ktorú považujem za veľkú odborníčku v oblasti práce s omegou ... potom som ten § čítala a čítala ... a stále som nevedela, či môj postup účtovania bol správny ... takže bol ... ˇakujem týmto vštkým, ktorí v tejto téme pomohli ... ĎAKUJEM!

Re: OMEGA - zacinam
janaGT: jani takto isto nie... ked uz treba posuvat doklady, tak vylucne tym, ze ich zauctujes neskor... akoby si ich aj neskor dostala... nie ze zauctovane su ale uplatnis si neskor... tak urcite nie... potom jedine NO taky aky vyjde a z dalsej dph-cky odpocitas tento NO... ak bude treba, doplati sa, ak bude NO vacsi, tak vratia...
marjankaj
15.01.12,20:14
marjankaj, tento § mám prečítaný už najmenej 100 krát ...

Skús stoprvý krát a POMALY.
janaGT
15.01.12,20:17
Skús stoprvý krát a POMALY.

možno som ho čítala aj 101 krát ... ale fakt ma veľmi veľa zneistila andrejkas ... tak ako som už napísala v predošlom príspevku ... ešte raz ďakujem všetkým za pomoc a hlavne za objasnenie :)
Rozalka
15.01.12,20:21
v téme omega ma véééééééééľmi zneistila andrejka S, ktorú považujem za veľkú odborníčku v oblasti práce s omegou ... potom som ten § čítala a čítala ... a stále som nevedela, či môj postup účtovania bol správny ... takže bol ... ˇakujem týmto vštkým, ktorí v tejto téme pomohli ... ĎAKUJEM!

Re: OMEGA - zacinam


janaGT: jani takto isto nie... ked uz treba posuvat doklady, tak vylucne tym, ze ich zauctujes neskor... akoby si ich aj neskor dostala... nie ze zauctovane su ale uplatnis si neskor... tak urcite nie... potom jedine NO taky aky vyjde a z dalsej dph-cky odpocitas tento NO... ak bude treba, doplati sa, ak bude NO vacsi, tak vratia...



Nie, nie, takto to nie je, môžeš účtovať v jednom období a v inom uplatniť, ako ti to vyhovuje, len to treba stihnúť do konca roka.
cloe
15.01.12,20:23
v téme omega ma véééééééééľmi zneistila andrejka S, ktorú považujem za veľkú odborníčku v oblasti práce s omegou ... potom som ten § čítala a čítala ... a stále som nevedela, či môj postup účtovania bol správny ... takže bol ... ˇakujem týmto vštkým, ktorí v tejto téme pomohli ... ĎAKUJEM!

Re: OMEGA - zacinam


janaGT: jani takto isto nie... ked uz treba posuvat doklady, tak vylucne tym, ze ich zauctujes neskor... akoby si ich aj neskor dostala... nie ze zauctovane su ale uplatnis si neskor... tak urcite nie... potom jedine NO taky aky vyjde a z dalsej dph-cky odpocitas tento NO... ak bude treba, doplati sa, ak bude NO vacsi, tak vratia...



Ja myslím, že ona to myslela dobre. V podstate je jedno v akom účt. programe pracuješ.
Keď chcem uplatniť faktúru napr. z 9/2011 do mesiaca 12/2011, tak dám dátum zápisu aj dátum odpočtu taký istý, napr. 01. 12. 2011.
marjankaj
15.01.12,20:25
Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d).

Teda pomaly.
Predpokladám, že ten doklad ti prišiel 20.9. Dátum dodania je 31.8.
Potom si môžeš uplatniť odpočet DPH(vzniká ti právo na odpočítanie dane) Najskôr za august a najneskôr za december(posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka).
Predpokladám mesačného platiteľa DPH. Pri kvartálnom by to bolo obdobne.
janaGT
15.01.12,20:27
Ja myslím, že ona to myslela dobre. V podstate je jedno v akom účt. programe pracuješ.
Keď chcem uplatniť faktúru napr. z 9/2011 do mesiaca 12/2011, tak dám dátum zápisu aj dátum odpočtu taký istý, napr. 01. 12. 2011.

ja som to v SW tp soft robila tak, že som si najskôr zaúčtovala na 343020 - a keď som dph chcela uplatniť neskôr, tak som ju zo 343020 preúčtovala na 343 999 - ako neuplatnenú. A keď som ju potrebovala "dostať" do DP v inom mesiaci, tak som ju zasa z tej 343 999 preúčtovala na 343020 a tým sa mi dostala do DP.
A pýtala som sa preto, lebo od nového roku som začala robiť v omege ... a tam mi to nebolo jasné ...