Kristína
10.09.04,07:57
Pred chvíľou som si prečítala správu, podľa ktorej sa včera schválila novela zákona o účtovníctve. Podľa nej podnikatelia FO-živnostníci, ktorí sú platcovia DPH, nebudú povinní viesť podvojné účtovníctvo od 1.1.2005!
Uvedenú správu som si prečítala na stránke Banky a Sme.
Dudo
10.09.04,06:00
Mozem potvrdit. Ja som to pocul v rannych spravach v radiu...
Zuzka
10.09.04,06:19
Kristína
10.09.04,06:23
Zuzka a ešte na www.banky.sk (http://www.banky.sk). Článok je zaradený v domácich správach pod názvom: Živnostníci platiaci DPH nemusia viesť podvojné účtovníctvo. Ale je to asi to isté, lebo je to správa SITA.
ANNA
10.09.04,08:13
Jeden článok aj ja prikladám na stránke Trendu: http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=38369
Len si neviem predstaviť tých, ktorý si už zaplatili SW PU. Určite to nie je lacná záležitosť.
Zuzka
10.09.04,09:20
Kristínka, ďakujem, áno je to ten istý článok - správa SITA. Písala som príspevok na tému DPH a lekárne. Je to veľmi kmplikovaná problematika ale v PU je to určite prehľadnejšie ako v JU. A ako píše Anka, veľa firiem si už software zakúpilo, čo teda s nákladmi za program? Poslanci si s tým zrejme nerobia žiadne problémy.
vladan
10.09.04,09:26
... bol zrušený iba dátum prechodu z JÚ do PÚ, nie celá podstata - si myslím? Ono to podľa mňa príde, len s iným dátumom :-)
Pekný deň
elPi
10.09.04,09:36
Prikladám znenie tej novely stiahnuté z NRSR

Ale v tom § 9 nejaké extra zmeny nevidím :confused:
Veselá
10.09.04,10:17
Povinnosť viesť podvojné účtovníctvo je upravená v § 39a zákona o účtovníctve a ten sa podľa priloženého návrhu nenovelizoval.

69. Za § 39a sa vkladajú § 39b a 39c, ktoré znejú:

Podľa mňa je to planý poplach.
elPi
10.09.04,10:27
Presne tak ako píše kolegyňa Veselá.

Aj ten § 9 ostal s účinnosťou od 1.1.2005 v zení:
" Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou poľa odseku 2; táto výnimka sa nevzťahuje na účtovnú jednotku, ktorá je platiteľom dane z pridanej hodnoty."

Takže čo ?!? :confused:
alexaneta
10.09.04,10:28
"parlament rozhodnutím zo dňa 9.9.2004 zrušil všetkým živnostníkom účtujúcim v sústave jednoduchého účtovníctva povinnosť prejsť od 1.januára 2005 na účtovníctvo podvojné. Toto rozhodnutie akceptovalo aj ministerstvo financií. "

to mi prišlo z enoviny - tak asi niečo na tom bude
Viera
10.09.04,10:33
Presne tak ako píše kolegyňa Veselá.

Aj ten § 9 ostal s účinnosťou od 1.1.2005 v zení:
" Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou poľa odseku 2; táto výnimka sa nevzťahuje na účtovnú jednotku, ktorá je platiteľom dane z pridanej hodnoty."

Takže čo ?!? :confused:
Toto čo máme, je len návrh zákona. Možno je to v konečnej verzii novelizácie nejako ináč napísané.
Jozef Mihál
10.09.04,13:40
Trošku som sa na tú novelu pozrel za pomoci www.nrsr.sk (http://www.nrsr.sk/) a zistil som asi toto:

- pôvodný vládny návrh novely zákona o účtovníctve skutočne neobsahoval ani slovo o rušení povinnosti viesť PÚ podnikateľom, platiteľom DPH, od 1.1.2005

- medzi pozmeňujúcimi návrhmi zo spoločnej správy výborov, ktorú vyššie priložil elPi, sa takisto rušenie tejto povinnosti nenachádza

- ale ak si pozorne preštudujete záznam z rokovania 9.9.2004, medzi 10.30 až 10.45, objavíte tam návrh poslanca Šulaja...

...ktorý znie. Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve sa mení takto.
Za prvé, v § 9 ods. 1 sa bodkočiarkou vypúšťajú slová táto výnimka sa nevzťahuje sa účtovnú jednotku, ktorá je platiteľom dane z pridanej hodnoty. Zároveň sa v tejto vete bodkočiarka nahrádza bodkou.
Po druhé, v § 9 ods. 3 v prvej vete sa na konci vypúšťajú tieto slová, alebo ak sa stane platiteľom dane z pridanej hodnoty.
Za tretie, vypúšťa sa § 39. Dôvodom navrhovaného pozmeňujúceho návrhu je, aby účtovné jednotky, ktoré sú platiteľom dane z pridanej hodnoty nemuseli účtovať v sústave podvojného účtovníctva od 1. 1. 2005. Väčšinou sa jedná o fyzické osoby, podnikateľov, živnostníkov, ktorí po metodickej stránke by vedeli ťažko zvládnuť podvojné účtovníctvo, to znamená, že im štát nepriamo zvyšuje ich náklady s vedením účtovníctva.

Návrh poslanca Šulaja bol schválený - viď záznam z rokovania 9.9.2004, čas 17.00 - 17.15.

Takže - skutočne ani po 1.1.2005 ani niekedy neskôr nebude mať podnikateľ FO platca DPH povinnosť viesť PÚ !
Yvvetta
10.09.04,13:49
pridávam vyjadrenie z E-mailových novín, ktoré mi chodia :

Ospravedlňujeme sa za nepresnú špecifikáciu aktuálnej zmeny týkajúcej sa prechodu z jednoduchého na podvojné účtovníctvo, na ktorú sme Vás upozornili - zmena sa týka iba živnostníkov - platiteľov dane z pridanej hodnoty: parlament rozhodnutím zo dňa 9.9.2004 zrušil živnostníkom - platiteľom dane z pridanej hodnoty - povinnosť prejsť od 1.januára 2005 na podvojné účtovníctvo. Toto rozhodnutie akceptovalo aj ministerstvo financií. Za pochopenie Vám veľmi pekne ďakujeme Za redakciu enovín s pozdravom Ing. Jana Repiská odborná redaktorka P.S.: Podrobnejšie informácie o všetkých aktuálnych legislatívnych zmenách z oblasti účtovníctva a daní nájdete na stránke vydavateľstva Verlag Dashofer - www.enoviny.sk (http://www.enoviny.sk).
bea
10.09.04,14:07
Pán Mihál ste rýchly. Ja som hľadala v tej Národnej rade, kde je pes zakopaný, ale keď som na to prišla, Vy ste to už uverejnili!
Jozef Mihál
10.09.04,14:14
Trošku ma vyhecovala vyššie uvedená diskusia v tejto téme...
Natka
20.09.04,07:27
Prvý krát som na tejto zaujímavej stránke a chcela by som sa pripojiť k diskusii o prechode na podvojné účtovníctvo. Myslím, že to nie je ešte 100%. Ale potešilo by nás viacerých, keby sme ostali na jednoduchom účtovníctve, však? ;)
Jozef Mihál
20.09.04,07:32
Je to na 100%. Aj ked este nie cierne na bielom, teda uverejnene v Zbierke.
alexxandra
20.09.04,16:02
vidim,ze to tu pekne vrie :-} Nenasla by sa predsa len niekde ta zbierka zakonov? :-} Nech to vidim na vlastne,ako to ke stylizovane :-} Este mam jednu blbu otazku. Existuje nejaka hranica, vyska obratu,kedy je povinnost prejst z JU na PU? Sa ma minule jedna klientka pytala a som na sto percent nevedela,ale myslim,ze nieje. Vdaka :-}
Luckasari
20.09.04,17:29
co sa tyka JU a PU treba si pozriet zakon o uctovnictve §9 tam sa pise, kedy sa vedie podvojne ucto, a kedy sa moze jednoduche

a to zrusenie, o ktorom sa tu pisalo zatial v zbierke nie je uvedene, caka na podpis prezidenta, ale asi to ozaj mozeme brat na 100% (99,9999999%), lebo neexistuje dovod, preco by ten zakon nemal podpisat
ale jasne, cierne na bielom je cierne na bielom
Susan
21.09.04,06:25
Dostala som informaciu od Dashoferu:

"zmena sa týka iba živnostníkov - platiteľov dane z pridanej hodnoty: parlament rozhodnutím zo dňa 9.9.2004 zrušil živnostníkom - platiteľom dane z pridanej hodnoty - povinnosť prejsť od 1.januára 2005 na podvojné účtovníctvo. Toto rozhodnutie akceptovalo aj ministerstvo financií. "