olkos
15.01.12,20:35
Ahojte poradaci

chcem Vas poprosit o radu :

tuzemska faktura vystavena 10.10.2011 a aj dodanie faktura pride az po 25.1.2012 mozem ju dat do DPH za 01/2012 alebo musim podat dodatocne do 12/2011.?? ja som ublne zblbnuty resp. kamaratka ma zblbla alebo ma pravdu lebo ona vsetko dava do DOD DPH za 12/2011. Ktory postup je prosim vas spravny. ja si myslim ze moj teda dam do 01/2012. Dakujem moc
srska
15.01.12,19:41
Ahojte poradaci

chcem Vas poprosit o radu :

tuzemska faktura vystavena 10.10.2011 a aj dodanie faktura pride az po 25.1.2012 mozem ju dat do DPH za 01/2012 alebo musim podat dodatocne do 12/2011.?? ja som ublne zblbnuty resp. kamaratka ma zblbla alebo ma pravdu lebo ona vsetko dava do DOD DPH za 12/2011. Ktory postup je prosim vas spravny. ja si myslim ze moj teda dam do 01/2012. Dakujem mochttp://www.porada.sk/t184298-a-51-ods-2-zakona-o-dph-prosim-o-vysvetlenie.html
olkos
15.01.12,19:48
§51 ods. 2 konec tohto zakona : Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.je len z nadobudnutia tovaru z EU , nadobudnutia sluzieb EU alebo vyrubene dane colny uradom. vtomto pripade musis odpocet uskutocnit v poslednom zdanovacom obdobi daneho roka. napr fakturu dostanes 04/2012 tak musis podat DOD DPH do 12/2011. V ostatnych pripadoch / tuzemskych / das vtom obdobi ked mas doklad. JA postupujem takto. Este chcem upozornit ze tento postup plati len od 01.01.2010 ak sa nemylim. Ak mas starsie FA musis postupovat podla vtedy platneho zakona o DPH .
srska
15.01.12,19:52
§51 ods. 2 je lan z nadobudnutia tovaru z EU , nadobudnutia sluzieb EU alebo vyrubene dane colny uradom. vtomto pripade musis odpocet uskutocnit v poslednom zdanovacom obdobi daneho roka. napr fakturu dostanes 04/2012 tak musis podat DOD DPH do 12/2011. V ostatnych pripadoch / tuzemskych / das vtom obdobi ked mas doklad. JA postupujem takto. Este chcem upozornit ze tento postup plati len od 01.01.2010 ak sa nemylim. Ak mas starsie FA musis postupovat podla vtedy platneho zakona o DPH .hej?
olkos
15.01.12,20:00
aby som ta nepomylil hovorim o § 51 ods 2: Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo. Ostatne postupujes ako je uvedene na zaciatku tohto §.Upravil som to aj v povodnej reakcii.
Rozalka
15.01.12,20:15
§ 51 ods. 2 je podstatne dlhší:
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
olkos
15.01.12,20:19
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d)= ostatnych pripadoch / tuzemskych / das vtom obdobi ked mas doklad. JA postupujem takto. Este chcem upozornit ze tento postup plati len od 01.01.2010 ak sa nemylim. Ak mas starsie FA musis postupovat podla vtedy platneho zakona o DPH .. Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo. =je len z nadobudnutia tovaru z EU , nadobudnutia sluzieb EU alebo vyrubene dane colny uradom. vtomto pripade musis odpocet uskutocnit v poslednom zdanovacom obdobi daneho roka. napr fakturu dostanes 04/2012 tak musis podat DOD DPH do 12/2011.
Paula
15.01.12,20:22
Tomu so staršími fa nerozumiem.
olkos
15.01.12,20:26
vzdy sa musis pozerat na skutocnost aky bol zakon platny ked vznikla danova povinnost resp pravo na odpocitanie dane.
olkos
15.01.12,20:27
Tomu so staršími fa nerozumiem.

vzdy sa musis pozerat na skutocnost aky bol zakon platny ked vznikla danova povinnost resp pravo na odpocitanie dane.
srska
15.01.12,20:29
aj 49/2a - Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
+
51/1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71, (nemáš)

ďalej postup podľa 51/2:
Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d)

nie?
Stefan2005
15.01.12,20:38
Tomu so staršími fa nerozumiem.

... asi myslel na faktúry (zdan. plnenie) pred 1.1.2010
olkos
15.01.12,20:41
... asi myslel na faktúry (zdan. plnenie) pred 1.1.2010

presne to som myslel :)
Rozalka
15.01.12,20:44
Ja som tiež myslela, že má na mysli faktúry do 31.12.2009, ale to odpočítanie a povinnosť podať dodatočné nechápem. Som sama?
srska
15.01.12,20:48
presne to som myslel :)olkos - zadanie témy bolo jasné;)
marjankaj
15.01.12,20:48
presne to som myslel :)
A prečo sa na to odvolávaš, keď faktúra je vystavená v októbri 2011?
Paula
15.01.12,20:48
Ja som tiež myslela, že má na mysli faktúry do 31.12.2009, ale to odpočítanie a povinnosť podať dodatočné nechápem. Som sama?


Ja som tiež mimo , lebo ak by mi teraz prišla fa z r. 2009, tak....
srska
15.01.12,20:51
to o čom tu hovoríme a o čom je zadanie témy platí od 01.04.2009 .
Paula
15.01.12,20:54
:)
marjankaj
15.01.12,20:59
Olkos chceš tým povedať, že táto faktúra bola vystavená pred 1.1.2010? Je to z úvodného príspevku.

tuzemska faktura vystavena 10.10.2011 a aj dodanie faktura pride az po 25.1.2012



To musíš zadať potom medzi rébusy alebo hádanky a nie do DPH.:eek:
olkos
15.01.12,21:02
Olkos chceš tým povedať, že táto faktúra bola vystavená pred 1.1.2010? Je to z úvodného príspevku.

tuzemska faktura vystavena 10.10.2011 a aj dodanie faktura pride az po 25.1.2012

ja som to len uviedol ako priklad asi som pouzil nie dobre datumy ako priklad
srska
15.01.12,21:04
zabil si nám čas:eek:
marjankaj
15.01.12,21:04
ja som to len uviedol ako priklad asi som pouzil nie dobre datumy ako priklad
No ešte, že sme neštudovali zákony za Márie Terézie.:eek:
Kto má potom vedieť o čom to tu točíš?:rolleyes:
mondes
17.01.12,10:14
Prosím Vás, ak máme faktúru z decembra 2010, uhradená v novembri 2011, z ktorej nebol uplatnený odpočet DPH, môžme si uplatniť odpočet teraz?
Ide o to, že keď sme sa sťahovali, niekde sa nám stratila. Neskôr z tej firmy volali, že ju nemáme uhradenú. Tak sme ju uhradili, ale pozerám do evidencie DPH za 4. Q 2010, že tam nie je odpočet DPH. V zákone sa hovorí:

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

....lenže ide o to, že mi sme doklad mali, ale sme ho "zapatrošili" a v novembri sme ho našli. Vďaka.
Jana Acsová
17.01.12,14:20
....lenže ide o to, že mi sme doklad mali, ale sme ho "zapatrošili" a v novembri sme ho našli. Vďaka.Tak DDP - dodatočné daňové priznanie k DPH.
mondes
18.01.12,09:37
Tak DDP - dodatočné daňové priznanie k DPH.

Prečo? Veď tu ide o došlú faktúru. Tam si môžeš odpočet uplatniť v ktoromkoľvek Q. Mne ale ide o to, či sa môže uplatniť odpočet aj z min. roka. A to, čo som zvýraznila: Ak doklad nemá - mám chápať, že nám ho dodávateľ neposlal, alebo to môžem chápať aj tak, že sme ho stratili, (tiež sme ho nemali a našli sme ho až v tomto roku). Dúfam, že chápete, čo tým myslím. Vďaka.
Jana Acsová
19.01.12,07:28
Prečo? Veď tu ide o došlú faktúru. Tam si môžeš odpočet uplatniť v ktoromkoľvek Q. To áno. Ale len v jednom kalendárnom alebo hospodárkom roku. Hovoríte, že faktúra je z decembra 2010 a mali ste ju. Zapatrošili a našli. Preto odpoveď DDP 4. Q 2010 / december 2010.