Gerta11
15.01.12,22:02
Ahojte,
živnostník účtujúci v jednoduchom účtovníctve má pozastavenú živnosť od 14.11.2011 na 3 roky. Úpravu základu dane urobí v daňovom priznaní, alebo v účtovníctve cez interné doklady. Výkazy budú nulové (o majetku a záväzkoch). Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia sa urobí už z upravenej základu dane? Má neuhradené pohľadávky v sume 100 000 EUR. Alebo len zo skutočných príjmov? V prvom prípade vznikne veľký nedoplatok a zaplatiť to bude musieť asi v splátkach. Potom si podá dodatočné DP za rok 2011 aby tam mal aj záväzok voči zdravotnej poisťovni ?

Ďakujem.
Mila123
15.01.12,21:16
postupuješ podľa §17 ,ods. 8 a 9 ZSP.....


(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
Gerta11
15.01.12,21:26
Ďakujem za odpoveď. Len čo teraz so zdravotnou poisťovňou? DP podám až v júni. Poisťovňa za mňa urobí ročné zúčtovanie. Z akého príjmu to bude počítať? ( dúfam že len zo skutočných a nie o možno budúcich - neuhradené pohľadávky) . Kde a kedy si môžem odpočítať zo ZD nedoplatok z ročného zúčtovania ako výdavok. Týka sa to predsa ešte 2011.
Zdenka175
10.02.12,15:51
Môj švagor si pozastavil živnosť od 14.12.2011 do 13.12.2014.
Uplatňuje si 40 % paušál, nemá žiadne pohľadávky,žiadne zásoby len zaplatil odvody až 26.1. 2012:confused:. A teraz neviem, čo s tými odvodmi zaplatenými až v r.2012? Môžu sa započítať do paušálu za r. 2011 ? A môžu sa uviesť aj v tých riadkoch preukázateľne zaplatené poistné? A v DP pod tabuľku mám napísať 12 mesiacov vykonávania živnosti, keď sa pozastavila od 14.12?
Ďakujem pekne:)
Mila123
10.02.12,16:41
vznikol mu preplatok na SP? ZP?
Zdenka175
10.02.12,16:53
vznikol mu preplatok na SP? ZP?


Nie , on platil odvody asi čo 3 mesiace...
Mila123
10.02.12,16:56
môj názor.....ak neobnoví živnosť k 31 03 2012 môže si odpočítať všetko i keď to zaplatil v roku 2012, pretože to patrí do r. 2011....
Zdenka175
10.02.12,17:14
môj názor.....ak neobnoví živnosť k 31 03 2012 môže si odpočítať všetko i keď to zaplatil v roku 2012, pretože to patrí do r. 2011....

To by mohol , asi pri vedení JU, no pri paušáli nie som si istá.
beatam
10.02.12,17:17
Ahojte,
živnostník účtujúci v jednoduchom účtovníctve má pozastavenú živnosť od 14.11.2011 na 3 roky. Úpravu základu dane urobí v daňovom priznaní, alebo v účtovníctve cez interné doklady. Výkazy budú nulové (o majetku a záväzkoch). Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia sa urobí už z upravenej základu dane? Má neuhradené pohľadávky v sume 100 000 EUR. Alebo len zo skutočných príjmov? V prvom prípade vznikne veľký nedoplatok a zaplatiť to bude musieť asi v splátkach. Potom si podá dodatočné DP za rok 2011 aby tam mal aj záväzok voči zdravotnej poisťovni ?

Ďakujem.

Výkaz MaZ by nemal byť nulový.
jacekova
10.02.12,18:08
môj názor.....ak neobnoví živnosť k 31 03 2012 môže si odpočítať všetko i keď to zaplatil v roku 2012, pretože to patrí do r. 2011....

Az teraz som sa dostala k pc.... v tomto suhlasim s Milou. Tiez by som tam tie odvody zaratala, lebo by som na to pozerala,akoby zivnost zrusil...
Zdenka175
10.02.12,18:15
Az teraz som sa dostala k pc.... v tomto suhlasim s Milou. Tiez by som tam tie odvody zaratala, lebo by som na to pozerala,akoby zivnost zrusil...

Katka, toto sa píše v §17 o úprave ZD,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

A preto som si nie istá. Ale radšej tie odvody zaplatené v r. 2012 tam nedám, aj tak mu to neovplyvní ZD.
jacekova
10.02.12,18:18
Môj švagor si pozastavil živnosť od 14.12.2011 do 13.12.2014.
Uplatňuje si 40 % paušál, nemá žiadne pohľadávky,žiadne zásoby len zaplatil odvody až 26.1. 2012:confused:. A teraz neviem, čo s tými odvodmi zaplatenými až v r.2012? Môžu sa započítať do paušálu za r. 2011 ? A môžu sa uviesť aj v tých riadkoch preukázateľne zaplatené poistné? A v DP pod tabuľku mám napísať 12 mesiacov vykonávania živnosti, keď sa pozastavila od 14.12?
Ďakujem pekne:)

Pocet mesiacov: 12
Zita5
10.02.12,18:25
Môj švagor si pozastavil živnosť od 14.12.2011 do 13.12.2014.
Uplatňuje si 40 % paušál, nemá žiadne pohľadávky,žiadne zásoby len zaplatil odvody až 26.1. 2012:confused:. A teraz neviem, čo s tými odvodmi zaplatenými až v r.2012? Môžu sa započítať do paušálu za r. 2011 ? A môžu sa uviesť aj v tých riadkoch preukázateľne zaplatené poistné? A v DP pod tabuľku mám napísať 12 mesiacov vykonávania živnosti, keď sa pozastavila od 14.12?
Ďakujem pekne:)

Pod tabuľkou napíšete 12 mesiacov .
Čo sa týka odvodov do ZP a SP.Ja som toho názoru , že vo Vašom prípade pri využití paušálnych výdavkov za rok 2011 sa môžu odpočítať len tie platby do ZP a SP, ktoré boli v roku 2011 aj skutočne uhradené.Zákon o dani z príjmu síce nerieši uvedený problém(pozastavenie živnosti pri paušálnych výdavkoch- konkrétne platby do fondov , ale aj za normálnych okolností keby podnikal, tiež by si mohol uplatniť len skutočne uhradené a preukázané platby do fondov .
Iné by bolo, ak by viedol preukázateľné účtovníctvo teda jednoduché účtovníctvo a pri pozastavení živnosti je povinný spraviť úpravu základu dane §17 odst.8 písm.a), vtedy by sa mu záväzky(ZP a SP) dostali do výdavkov OVZD(cez uzávierkové operácie ) bez ohľadu na to, kedy by tie odovody uhradil.
Zita5
10.02.12,18:32
Katka, toto sa píše v §17 o úprave ZD,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

A preto som si nie istá. Ale radšej tie odvody zaplatené v r. 2012 tam nedám, aj tak mu to neovplyvní ZD.

Zdenka, ako vidieť aj z uvedeného znenia,že nedovoľuje zákon riešiť záväzky pri paušálnych výdavkoch(pri pozastavení živnosti)
Ja by som mu tie odvody uhradené v roku 2012 nezahrnula do DP za rok 2011,len skutočne uhradené v roku 2011.
jacekova
10.02.12,18:35
Nechala som si to ulezat...joooj,ved ide o pausal a nie preukazatelne vydavky! V tom pripade tam tie odvody uhr.v r.2012 fakt nepojdu (pisem cez mobil a to je take pomaleeeeeee :-(
Zdenka175
10.02.12,18:41
Pod tabuľkou napíšete 12 mesiacov .
Čo sa týka odvodov do ZP a SP.Ja som toho názoru , že vo Vašom prípade pri využití paušálnych výdavkov za rok 2011 sa môžu odpočítať len tie platby do ZP a SP, ktoré boli v roku 2011 aj skutočne uhradené.Zákon o dani z príjmu síce nerieši uvedený problém(pozastavenie živnosti pri paušálnych výdavkoch- konkrétne platby do fondov , ale aj za normálnych okolností keby podnikal, tiež by si mohol uplatniť len skutočne uhradené a preukázané platby do fondov .
Iné by bolo, ak by viedol preukázateľné účtovníctvo teda jednoduché účtovníctvo a pri pozastavení živnosti je povinný spraviť úpravu základu dane §17 odst.8 písm.a), vtedy by sa mu záväzky(ZP a SP) dostali do výdavkov OVZD(cez uzávierkové operácie ) bez ohľadu na to, kedy by tie odovody uhradil.

A keď za r. 2012 nebude podávať DP, tak tie odvody nebudú v nákladoch, a v ZP to bude ale všetko Ok, však
beatam
10.02.12,18:44
ZDP §32
(12) Ak daňovník po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu (§ 17 ods. 9) dodatočne príjme zdaniteľné príjmy súvisiace s týmito činnosťami alebo v súvislosti s týmito činnosťami dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na tieto činnosti, o tieto prijaté alebo zaplatené sumy, zvýši príjmy alebo daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom (§ 17 ods. 9). Ak daňovník podá daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom, len z tohto dôvodu, neuplatní sa postup podľa osobitného predpisu132a). Ak je pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto prijaté alebo zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy prijal alebo zaplatil, uplatní tento výhodnejší postup. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý vráti príjmy, ktoré zahrnul do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 až 8 v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.
elena var
14.03.12,19:39
Pekný večer, akoby ste upravili základ dane -živnostník - paušálne výdavky, živnosť prerušená od 01.05.11 na 1 rok, a má ešte neuhradené fakúry od odberateľa 1100,- €. Myslím, že na všetky príjmy zo živnosti, ktoré v r. 2011 došli uplatním paušál, odrátam ZP+SP zaplatené v r. 2011. Neuhradené záväzky by som prirátala k základu dane ale bez uplatnenia paušálu a to celé zdaniť. Ak s tým má niekto skúsenosť, prosím poraďte :o. Díky moc.
Larson
16.03.12,09:06
Ak si uplatňuješ paušálne výdavky upravuješ si základ dane o neuhradené pohľadávky, zásoby, do výdaja si uplatníš 40% + odvody do SP ZP, o neuhradené záväzky pri uplatnení pauš. vyd. si zaklad dane neupravuješ keďže ich máš zahrnute v paušále 40%.
elena var
16.03.12,19:34
Len som chcela potvrdiť, že môžem uplatniť 40% len z pohľadávok, ktoré mi uhradili do prerušenia živnosti alebo za celý rok 2011 a čo je ešte neuhradené celé prirátam k základu dane ale z toho už paušál nedám dole. ;)
Sylvinka08
18.03.12,11:15
Len som chcela potvrdiť, že môžem uplatniť 40% len z pohľadávok, ktoré mi uhradili do prerušenia živnosti alebo za celý rok 2011 a čo je ešte neuhradené celé prirátam k základu dane ale z toho už paušál nedám dole. ;)


Riešim podobný problém....
uhradené pohľadávky dávam ako príjem zo živnosti, to chápem...

a neuhradené pohľadávky tiež dám ako príjem zo živnosti alebo to uvediem na inom riadku DP?
elena var
19.03.12,16:46
Ja to chcem riešiť tak, že neuhradené pohľadávky prirátam k príjmu zo živnosti, len z týchto neuhradených si nedám dole 40% paušál a v žiadnom inom riadku nič iné nebudem uvádzať. Len neviem či je to správne riešenie.
MINOLTA2
22.03.12,09:44
Ahojte.
7.11.2011 som pozastavila živnosť na 3 roky:
- do DP napíšem, že som podnikala 11 m?
- ZP som uhradila v plnej sume za 11 mesiac, môžem si odrátať celú sumu (VOZD) alebo NIE?
Ďakujem
veronikasad
22.03.12,09:46
Ahojte.
7.11.2011 som pozastavila živnosť na 3 roky:
- do DP napíšem, že som podnikala 11 m?
- ZP som uhradila v plnej sume za 11 mesiac, môžem si odrátať celú sumu (VOZD) alebo NIE?
Ďakujem
Živnosť nebude obnovená do lehoty na podanie DP (31.3.2012), preto upravuješ základ dane o neuhradené pohľadávky, záväzky a nespotrebované zásoby.
MINOLTA2
22.03.12,14:27
Ďakujem.
Ale ja si chcem uplatniť 40% paušálne výdavky. A môžem si teda uplatniť celú sumu (ZP), alebo iba za tých 7 dní? Do daňového priznania napíšem, že som podnikala 11 m alebo 10 +7dní? Asi hlúposť že.
petikapp
25.03.12,07:41
Ahojte. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Manžel má od 14.2.2011-13.2.2014 pozastavenú živnost. Na sklade má tovar v hodnote 13 tis eur (plast. okná, príslušenstvo). Ak by som urobila na celý sklad predaj inej firme v nákupných cenách, môžem si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 % aj ked podnikal v tomto roku len 1,5 mesiaca? A chcem sa aj opýtať, ak by nastal prípad, že sa to nepredá, len zostatok skladu zdaním, je tam možnosť odpočítania paušálnych výdavkov vo výške 40 % zo zostatku skladu? A ešte 1 otázočka - ja ako manželka som bola do 5/2011 na rodičovskej dovolenke a od 6/2011 som bola nahlásená vo zdravotnej poistovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, no od toho 6/2011 som súčastne pracovala na Dohodu o pracovnej činnosti z ktorej som mala príjem 700 eur. Chcem sa opýtať, či si manžel môže na mna uplatniť nezdaniteľnú čiastku vo výške 3559,20 poníženú len o tých 700 eur čiže 2859,20 eur? Za pomoc vopred ďakujem.
Sinkl
05.04.12,11:41
Dobrý deň,
chcela by som sa niečo ohľadom pozastavenia živnosti spýtať - nechcem otvárať novú tému keďže je tu veľa tém o pozastavení tak dúfam, že táto otázka sem patrí. nie som účtovník ani poradca a preto ak je to možné poprosím o jednoduchú odpoveď. Problém spočíva v tom, že kamarát mal živnosť, ktorú pozastavil na 2 roky. Jeho účtovníčka však nevykonala závierku - ako pokladňa je 0 a nemá nijaké záväzky ani pohľadávky ale ostal mu účet ktorý bol zrušený po pol roku (7,80 eur) a auto v majetku a druhé auto na leasing. živnosť bola pozastavená 01.01. ale vo výkazoch pri podaní DP sú sumy. pozastavenú živnosť má do 31.12. tohto roka a rád by ju zrušil úplne. Ak sa pýtam hlúposť , tak prepáčte - ale čo teraz s tým? bolo mu povedané, že pri zrušení majú byť na výkazoch nuly. ĎAKUJEM veľmi krásne vopred za odpoveď.
zuzana164
10.03.13,10:39
Dobrý deň,
aj ja poprosím o radu. Ak živnostník prerušil živnosť od 20.09.2011 do 30.9.2012 dotáciu z UP dostal v auguste 2012 ... teraz mu idem robiť danové za rok 2012 a neviem ako postupovať. Mám výpisy z účtu nahrávať za celý rok? minulý rok som mu účto nerobila tak neviem ani aký tam mal zač. stav ani či sa mám zaoberať tým obdobím kedy mal tu živnosť pozastavenú, ale nejaký zač. stav účtu tam musím dať aby mi sedel koniec roka. Doteraz mal vedené JU, nie paušál, toho roku este neviem čo bude či dám paušál alebo preukázateľné účto, podľa toho čo bude lepšie.