misulka205
16.01.12,06:01
Dobry den.poprosila by som vas o informaciu.ide o jednoosobovu s.r.o, kde jediny spolocnik je aj konatelom. z banky bola poskytnuta ponuka na uver. ked uver podpise konatel, ktory sa ale ide menit na inu osobu, vyplyvaju potom (po zmene konatela) tomu staremu nejake zavazky za dany uver?dakujem.
KEJKA
16.01.12,06:18
konateľ úpodpisuje za sro? úver berie sro?
stretla som sa s tým, že pri podpise konateľ podpísal aj zmenku - tá by bola jeho osobná. Potom mal s tým problém.
Musí dávať pozor, čo podpisuje. A nový konateľ - čo preberá.
Spoločník bude ten istý? pôvodný?
tiež nie je jendo, či podpíše ako spločník, alebo ako konateľ, alebo ako občan /napr. tú zmenku na vlastné ručenie/možností je veľa, neviem odpovedať jednoducho.
misulka205
16.01.12,06:56
spolocnik zostane ten isty, iba konatel sa zmeni. a uver bude podpisovat ako konatel,teda v mene s.r.o..chcela by som vediet, ci v pripade neplatenia uveru bude banka "nahanat" konatela,ktory to podpisal alebo noveho?
misulka205
16.01.12,06:59
a spolocnik zodpoveda iba do vysky svojho vkladu?
hornak.ebsr
16.01.12,10:37
a spolocnik zodpoveda iba do vysky svojho vkladu?

Áno samozrejme.
hornak.ebsr
16.01.12,10:39
spolocnik zostane ten isty, iba konatel sa zmeni. a uver bude podpisovat ako konatel,teda v mene s.r.o..chcela by som vediet, ci v pripade neplatenia uveru bude banka "nahanat" konatela,ktory to podpisal alebo noveho?

Pokiaľ sa jedná o úver bez dodatočného ručenia majetkom jednotlivca, tak nebudú naháňať starého konateľa. Ale po zmene konateľa v obchodnom registri by bolo dobré oznámiť banke, že sa takáto zmena stala.
Economic
16.01.12,20:21
Len nesmie podpísať žiadnu zmenku alebo niečo podobné svojim menom, priezviskom a rodným číslom.... Musí vystupovať len ako konateľ, ktorý zastupuje nejakú sro.
EXACTOR s.r.o.
07.02.12,20:14
a spolocnik zodpoveda iba do vysky svojho vkladu?
Spoločník ručí za závažky spoločnosti do výšky svojho nesplateného vkladu.
ATOSKA
28.05.12,19:49
Prosím o radu,
ako bývala spoločníčka a konateľka som podpísala aj s druhým spoločníkom a konateľom úver a biankozmenku na odkúpenie budovy. V tom čase sme prečerpali aj poskytnutý kontokorent, ktorý nie sme schopní vyrovnať. Banka nás vyzvala, aby sme si zobrali úver s nemalým úrokom.
Novým spoločníkom aj konateľom sa stal však môj manžel, a hrozí mu, že úver bude musieť podpísať. Je možné, že by sa vzdal konateľstva, a tak by sa vyhol podpisu?
Samozrejme, že musíme ešte spísať dohodu o vysporiadaní BSM (prevediem všetko na manžela). Nerada by som, aby aj on mal problémy.
Ako postupovať?
Ďakujem
hornak.ebsr
29.05.12,04:51
Prosím o radu,
ako bývala spoločníčka a konateľka som podpísala aj s druhým spoločníkom a konateľom úver a biankozmenku na odkúpenie budovy. V tom čase sme prečerpali aj poskytnutý kontokorent, ktorý nie sme schopní vyrovnať. Banka nás vyzvala, aby sme si zobrali úver s nemalým úrokom.
Novým spoločníkom aj konateľom sa stal však môj manžel, a hrozí mu, že úver bude musieť podpísať. Je možné, že by sa vzdal konateľstva, a tak by sa vyhol podpisu?
Samozrejme, že musíme ešte spísať dohodu o vysporiadaní BSM (prevediem všetko na manžela). Nerada by som, aby aj on mal problémy.
Ako postupovať?
Ďakujem

Ako už povedal EXACTOR :


Spoločník ručí za závažky spoločnosti do výšky svojho nesplateného vkladu.

Takže pokiaľ je všetka ťarcha na spoločnosti a nie je spolupodielnik záväzkov konateľ ako FO tak je možné zvolať valné zhromaždenie oznámiť spoločníkom odstúpenie manžela z pozície konateľa. Spísať rozhodnutie valného zhromaždenia a podať návrh na zápis zmien do OR. Samozrejme do toho času nepodpisovať žiadne dodatky k úverovým zmluvám a pod.

Skúste porozmýšlať či nebude efektívnejšie na takto zadlženú spoločnosť vyhlásiť konkurz a prídete iba o základné imanie a majetok spoločnosti na čiastočné uspokojenie veriteľov. Ale to samozrejme záleží od ďalších XY faktorov.
ATOSKA
29.05.12,10:40
Ďakujem,

nakoľko som podpísala aj s prvým konateľom biankozmenku, ťarcha v prípade neschopnosti splácania prechádza na nás ako FO.
Budeme musieť budovu predať, aby nás ta ťarcha doslova nezabila. Sme úplne bez financií, nakoľko sme vložili do firmy všetky svoje úspory.
Trápi ma však splácanie úveru-kontokorent, ktorý musíme podpísať do konca mesiaca.
Preventívne som pripravila návrh na zápis zmien do OR-odstúpenie manžela z funkcie konateľa, len dúfam, že s tým prvý konateľ bude súhlasiť.
Uvažovala som aj nad vyhlásením konkurzu.
Viete mi poradiť ako postupovať, a čoho sa vyvarovať? Čo s tovarom a zariadením v predajni?
ATOSKA
29.05.12,11:23
Ďakujem,

nakoľko som podpísala aj s prvým konateľom biankozmenku, ťarcha v prípade neschopnosti splácania prechádza na nás ako FO.
Budeme musieť budovu predať, aby nás ta ťarcha doslova nezabila. Sme úplne bez financií, nakoľko sme vložili do firmy všetky svoje úspory.
Trápi ma však splácanie úveru-kontokorent, ktorý musíme podpísať do konca mesiaca.
Preventívne som pripravila návrh na zápis zmien do OR-odstúpenie manžela z funkcie konateľa, len dúfam, že s tým prvý konateľ bude súhlasiť.
Uvažovala som aj nad vyhlásením konkurzu.
Viete mi poradiť ako postupovať, a čoho sa vyvarovať? Čo s tovarom a zariadením v predajni?
KEJKA
29.05.12,11:49
ak pôjdete do konkurzu, súd ustanoví správcu konkurznej podstaty, bude to zdlhavé.
ak môžete ísť do likvidácie, likvidátora si môžete určiť sami. Vymenovaním likvidátora môžete zrušiť funkciu konaateľa.
tovar, zariadenie predajne, budova - všetko sa bude speňažovať, aby sa vyrovnali dlhy. Aj to môže byť na dlhé lakte, výhodu vidím v tom, že si to môžete "ukočírovať" sami.
Koniec mesiaca je však tu "cobydup", takže už nič z tohto nestihneš.
ATOSKA
29.05.12,12:20
Ako ukočírovať?
hornak.ebsr
29.05.12,12:22
Ako ukočírovať?

Kejka to myslela tak, že si sami budete riadiť čo sa za koľko predá a komu... Keď bude likvidátor napr. jeden z Vás.