Daduš K
16.01.12,10:26
Dobrý deň. Nemám skúsenosti s odpisom do nákladov pohladávok po splatnosti viac ako 12 mesiacov. V účovníctve vediem pohladávky z roku 2006 a 2008, ktoré nebudú nikdy zaplatené. Môžem ich odpísať do nákladov 100% teraz v roku 2011? Ďakujem vopred za usmernenie a pomoc.:)
aktaK
26.01.12,10:09
tiez sa s prosbou pripájam k otvoreniu temy k danej problematike,

hlavne - co sa týka JÚ,
- pohladavky staré aj 10 - 15 rokov,
- sumy do výsky 330 eur,
- ale aj sumy nad 330 eur,
- nevymahane,
- sú to aj FO,
- a hlavne - ci to teda ma dopad na danový základ, lebo ja som uz z toho jelen, uz cca 3 roky sa rozhodujem, ci a ako ich odpisat, ale stale tomu nerozumiem, hoci uznavam, ze diskusií je tu ohladom toho dost...
maska4
08.02.12,13:25
tiez sa s prosbou pripájam k otvoreniu temy k danej problematike,

hlavne - co sa týka JÚ,
- pohladavky staré aj 10 - 15 rokov,
- sumy do výsky 330 eur,
- ale aj sumy nad 330 eur,
- nevymahane,
- sú to aj FO,
- a hlavne - ci to teda ma dopad na danový základ, lebo ja som uz z toho jelen, uz cca 3 roky sa rozhodujem, ci a ako ich odpisat, ale stale tomu nerozumiem, hoci uznavam, ze diskusií je tu ohladom toho dost...
Tiež by som sa so záujmom pripojila k téme. Aj ja ich zopár tlačím pred sebou xxxxxxxx dlhé roky. A v tento rok mám veľmi nízky daň.základ. Tak som rozmýšľala, že či by som ich nemohla dať cez ID ako uhradené...alebo do DP ...položky zvyšujúce ZD???? a tak sa ich nadobro striasť. Skúste mi poradiť prosím, či toúto záležitosť môžem robiť takto. Podotýkam Fo - JU mes.platca DPH.
Dakujem.
tinaM
08.02.12,13:47
Postupy účtovania v JÚ:


§ 14
Pohľadávky a záväzky

(1) Vznik a zánik pohľadávky sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 .

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k inkasu už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

(3) Pri odpise pohľadávok podľa osobitného predpisu29), sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. f) na základe dokladov preukazujúcich dôvod odpisu pohľadávky.
tinaM
08.02.12,13:50
Tiež by som sa so záujmom pripojila k téme. Aj ja ich zopár tlačím pred sebou xxxxxxxx dlhé roky. A v tento rok mám veľmi nízky daň.základ. Tak som rozmýšľala, že či by som ich nemohla dať cez ID ako uhradené...alebo do DP ...položky zvyšujúce ZD???? a tak sa ich nadobro striasť. Skúste mi poradiť prosím, či toúto záležitosť môžem robiť takto. Podotýkam Fo - JU mes.platca DPH.
Dakujem.
Môžeš to zhahrnúž do účtovníctva v tomoto roku.
Postupuj podľa priloženej odpovede v príspevku č. 4.
maska4
08.02.12,13:58
Postupy účtovania v JÚ:


§ 14
Pohľadávky a záväzky

(1) Vznik a zánik pohľadávky sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 .

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k inkasu už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

(3) Pri odpise pohľadávok podľa osobitného predpisu29), sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. f) na základe dokladov preukazujúcich dôvod odpisu pohľadávky.

Robím s takýmto niečím prvýkrát ...tak sa to dá cez to ID??? dakujem
adulique
14.02.12,13:30
ano cez ID ako uzavierkovy doklad
Info2000
09.03.12,09:27
Pohladavky - velmi zaujimava tema. Dolezite ci ide o PU alebo JU. Takze pre PU plati toto:

Takze zakladne ustanovenia su ZDP 595/2003 Z.z. a to nasledovne:
1. §19 ods. 2 h) - zakonny odpis, aj postupne v urcenych pripadoch...konkurz, umrtie atd...
2. §19 ods.2i)- odpis pohadavok do 331,94.....musia byt splnene vsetky podmienky
3. §19 ods. 2 r) - tie pohladavky ku ktorym mozno tvorit opravne polozky (OP) a
- zahrnute do prijmov, nepremlcane....
A k tomu §52 ods. 18 a 19) - k pohladavkam podla zakona 366/1999 Z.z....stare....


V principe - odpisat mozno tie pohladavky ktore boli zahrnute do prijmu - zdanene ak su viac ako 1080dni po splatnosti, zakonny odpis (konkurz a pod.) sa vztahuje na vsetky (aj nezdanene)....

Ide o dost zaujimavu a nelahku problematiku - treba dobre nastudovat..